Už nevládzem

2. aug 2021

Prosím poraďte mi čo mám robiť? Mám 2 synov, 4r a 1r. Starší má už pár mesiacov také obdobie vzdoru že už som z neho na fyzickom aj psychickom dne. Robí mi naschvály, neposlúcha, stále vymýšľa, keď vymyslím kompromis tak súhlasí a potom zas chce inak, proste všetko čo k riadnemu vzdoru patrí. Do akej miery je toto normálne? Nikam sa s ním nedá ísť, nikto ho nechce pobaviť. Kde som urobila chybu? Veľa sa hráme, čítame, vysvetľujem, učím, TV a mobil má úplne minimum. Mladšej

autor
2. aug 2021

Mladšieho brata ľúbi, tomu nič neurobí, ale mňa už začal aj biť a kopať, nezaberá vysvetlenie. Keď je kľudný tak je zlatíčko, vie že sa to nerobí a o5 minút zas 😩 manžel robí od rána do večera a po večeroch sa mu vždy venuje, starí rodičia už sú zúfalí tiež. Nechcem ich zaťažovať. Podľa Psychologičky je v poriadku...

tumira
2. aug 2021

toto je v istom obdobi normalne, kazde dieta si tym prejde, treba to len nejako prezit, vydrzat, vysvetlovat, dohovarat, viem, ze je to na nervy, ale ono to prejde 🙂

3tato
2. aug 2021

V 4 rokoch si dieťa uvedomuje samé seba, prejavuje svoju vôľu a skúša, čo si môže dovoliť a ako to dosiahnuť.
Obyčajné obdobie vzdoru - nič viac - treba vydržať.
Možno len sa snaží upriamiť na seba pozornosť, možno sa mu zdá, že jeho mladší brat má vašej pozornosti viac.
Vy ste rodičia, tak aké kompromisy? Ak po dieťati niečo požaduješ, tak treba dohliadnut na to, aby to bolo splnené a neustupovať. Malý sa potom naučí, že to musí byť tak, ako povie mamina a tatino. Má len 4 roky, ale autorita je evidentne vo vašej rodine on.

Mám dcérku tiež má 4 roky.
Ak od nej chcem, aby si trebárs upratala hračky a vidím, že sa jej do toho moc nechce, slušne ju poprosím. Samozrejme, že reaguje výhovorkami, takže ju ráznejšie požiadam, zdvihnem sa a idem s ňou do detskej izby - tam jej poviem, čím má začať a čo a kam uložiť. Popritom jej začnem pomáhať a v podstate síce upratujeme spolu.
Ale aspoň vidí, že:
- Upratovať treba, aj keď sa nám nechce a každá vec má svoje miesto. (pestujeme návyk a zmysel pre poriadok)
- Nieje na to sama a že jej pomáham (týmová práca)
- Dievča vidí, že to čo vyžadujem a poviem, že to aj platí (na moje slovo sa môže kedykoľvek spoľahnúť)
- Keď to spravíme spolu, trvá to menej času (spoločne strávený čas)

No a niekedy, keď to nejde po dobrom, tak to ide po zlom.
Jedna po riti ešte nikdy nijakému dieťaťu neuškodila - samozrejme, očakávam, že teraz sa tu na mna znesú hejty, že som za týranie detí a telesné tresty a neviem čo ....
Nie, nie som za ponižujúce facky a telesné tresty a ani žiadne násilie na deťoch, odmietam to.

Rozhodne by som však svojmu dieťaťu nedovolil, aby ma bilo, alebo do mňa kopalo. Ako rodič musím vidieť, kedy sa to ešte dá brať ako zábava a kedy to už prekračuje únosnú hranicu. Dieťa to ešte nevie a musí sa naučiť, že zabŕdať do niekoho len tak sa jednoducho nerobí a nevypláca sa to. Taký je skrátka život.
Netreba všetko podriaďovať deťom a ich potrebám ... Treba im ukázať, že aj rodičia a druhí ľudia majú svoje potreby, ktoré treba rešpektovať.
Inak potom nadobudnú aj do budúcna mylný dojem, že všetci musia rešpektovať jeho/ju a za každých okolností. Akurát, že v realite to tak nefunguje.

autor
2. aug 2021

@tumira ďakujem za reakciu, stále rozmýšľam kedy to konečne prejde, len to má už drží pri živote, doslova. Bolí ma žalúdok, nemôžem sa ani najesť. Keď sa najem, zas ma bolia črevá, všetko to je z týchto nervov 😔 sama osebe som štíhla, už sa na mňa dosť ľudí z širšej rodiny pozerá či nemám problémy s príjmom potravy aj keď na oslavách ma vidia jesť, je to veľmi nepríjemné

tumira
2. aug 2021

to ti verim, to aj kamoska spominala, ze pomaly ani nespi, ze co furt nad detmi rozmysla, jak na ne, co s nimi a len cas pomohol, ale jasne, ze netreba tolerovat veci, ze vsetko, to vobec nie, len proste treba zotrvat, posielam ti objatie a vela sil! 🙂

negymama
2. aug 2021

vzdor je normalny, a aj casom prejde... to vsetko je pravda. ALE to ze ta maly bije a kope, nepokladaj za normalne, toto nesmies prejst v style, vsakhotoprejde. To ze sa zlosti, trucuje, odmieta spolupracovat... OK. ale bitka rodica ci ineho dietata je cez ciaru, na to nestaci len vysvetlovanie, ale razne to riesit, je to vec zakladneho respektu. Ty respektujes jeho, ze ma nejake emocne vykyvy, je to male dieta a nevie sa ovladat, respektive sa to uci. ale pri ublizovani druhym je stopka, je treba vyvodit dosledky, ze toto uz je spravanie cez ciaru. On musi respektovat aj teba.

to uz je na tebe co zvolis...ale ak niekoho kopne udrie, bud ho dat do inej miestnosti, vziat hracky, odobrat nejaku vyhodu ci radost , co ja viem poobedna zmrzlina, moznost ist neskor spat a podobne.

janinah
2. aug 2021

No neviem.ziadne vzdoru som mojich troch detí nezažila.takze štandard to nebude...ale poznali ťapnutie po zadku aj varechou aj rukou..nic silné.ale účinné..a vedeli kde je sever.Dnes sa venujeme.vysvetlujeme.ustupujeme.davame...ale nie sme razni.prisni ak treba ani dôslední.zacat " vychovávať,," v 4 r je dosť neskoro..

januarova
2. aug 2021

Môj syn mal silný vzdor, teraz je v puberte a zatiaľ (klop-klop) je to normálny chalan. Dá sa s ním dohodnúť, doma pomáha...
Tiež sme zažili výstupy a výbuchy hnevu, krik, aj na verejnosti. A skúšal aj biť. Pár krát som to skúšala riešiť iba dohovorom a trestom a pod. Nezabralo. Raz tak začal do mňa búchať, to sme boli vonku. Vzala som ho dnu a zbila som ho. Samozrejme nie silno, aby si niekto nepredstavoval týranie...
Ale proste praskli mi nervy a vycapala som ho po riti. Odvtedy ma nikdy nebil.
Odporúčam ti rázne zakročit voči fyzickej agresii, určiť mu hranicu, že toto už nie, to netolerujete.

janickacrazy
2. aug 2021

Skús Nevychovu, možno len žiarli na braska.

adka176
2. aug 2021

Myslím, že aj po zadočku veľmi pomáha...nie som za násilie a fyzické tresty, ale odtiaľ potiaľ... dieťa musí vedieť, kto je tu pánom... rečami a vysvetľovaním asi ťažko chápe...treba rázne zakročiť a ak nepomáha zvýšený hlas tak capcap po zadočku

tinka308
2. aug 2021

Dobrý deň, my ľudia sme veľmi komplikovaní. 🙂 osvedčilo sa mi hľadať odpovede a riešenie v sebe, nie u iných. Ak by ste chceli, rada vás naučím ako na to. Nechcem nič za to, ani tým nič nesledujem 🙂 sem tam, mám na to čas, tak ponúkam

cacianka
3. aug 2021

@3tato 👍

katkami123
3. aug 2021

Tak aby ma vlastne dieťa bilo to už co je. Toto keby som si ja dovolila niekedy na svojich rodičov, tak ny som hneď letela. Ale on asi vie, že si to dovoliť môže.