Už som z toho unavená

24. jan 2023

Chcem sa len vyzalovat. V skratke opisem. Ja tiez nie som teda ani zdaleka dokonala. Beriem antidepresiva ale teraz je to konecne uz dobre aj sa posmejem. Celkom ma uz aj bavia dni. Ale som unavena. Unavena a smutna z mojho manzela. Nepacilo sa mu ze malo pratam. Ze sa dostatocne nevenujem mladsiemu synovi. Ze mam zato "vyplatu". Zacala som sa viac snazit. Stale pratam robim venujem sa detom. Robim co mozem. Pripadam si tu ako sluzka handra. Financne na tom nie sme bohvie ako. Dalsi problem stale castejsie vycitky ze on nosi vyplatu. Ze placem ze nemame peniaze a nasledne kupim malemu nieco v obchode. Nahneval sa ospravedlnila som sa ze som mu nemala kupovat ze uz nepouzijem jeho stravovaciu kartu. Boli to 4 eura. Vratila som mu ich. Povedal co teraz z toho robim dramu . Vravi ze tie vycitky su v ramci srandy. Napriklad poviem : z dalsej vyplaty kupim malemu mikiny lebo uz su mu male. Odpoved : z akej vyplaty ? Z tvojej ? Teraz ma nohu v sadrovej dlahe pomaham mu staram sa onho aj deti. Bola som u doktorky cakat na pnku. Picham mu injekcie do brucha. Vecer mi ukazoval ze sa mu urobila modrina. Tak vravim pichaj si sam. Zajtra ho nesiem na kontrolu. Kazdy den vozim starsieho syna do skolky do mesta. Poobede ponho chodim cez den sa staram o mladsieho pratam snazim sa. Ale ja uz mam pocit ze si najde vsetko len to zle. Uz sa niekedy bojim co zas poviem co zas urobim zaco budem ta "zla". 😔 Som smutna aj si poplacem. Ja viem ze ma lubi je to dobry manzel len poslednou dobou mi vsetko vycita vsetko mu vadi co urobim alebo neurobim

kristinapetronela
24. jan 2023

Vyloz nohy a nerob nič prosím ťa aspoň dva tri dni .

kakawah
24. jan 2023
https://www.youtube.com/watch?v=yQnc1UsyDWk

si na omyle,takto sa " Dobrý muž " nespráva k žene. Neváži si ťa, vozí sa po tebe, no otras. Ty nemáš páru, ako sa milujúci muž sprava k žene. Pozri si viac videi od Katka Runa. A otvor oči.

lujza123
24. jan 2023

Mimo tému, v ktorej časti Slovenska sa hovorí "pratám"?

rony2255
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simona20201309
24. jan 2023

Nečítam komentáre, ale z tvojho príspevku priam kričí aká si sumbmisivna, žiadne sebavedomie, nič. Koľko chlapovi dovolíš, to máš. Ty so sebou dovolíš snáď všetko. Ešte dakuj bohu že máš muža takého, akého máš, lebo iný by ta ešte aj mlatil.
Poviem to teraz hnusne ale, také ženy,,si pýtajú ", vyslovene priťahujú takých mužov.
Prečo si mu tie 4r vrátila??? Akým príkladom ideš pre svoje deti, že necháš zo seba robiť handru?
Dvíha ma to zo stoličky. Muža nezmeníš, ale zmeň seba!
A ver mi, že sa to dá. Postupne začni svoje reakcie meniť. Nepáči sa mu neporiadok? Hod po ňom handru a nech sa činí. Neskac, ako on píska. Nie si jeho dieťa, nie si jeho upratovačka, ... Ako si môžeš toto nechať?
A injekciu by som mu pichla. Takú, že by ho prehlo, debila!

kalendark
24. jan 2023

@lujza123 aj na východe sa to používa

simona20201309
24. jan 2023

Modriny po injekcisch sa robia bezne. Ešte aj z toho ide z teba robit nemožnú? Strašný, ale ze strašný idiot.

lvulik
25. jan 2023

@rony2255 fakt? No ja zo stredného SK som a v živote som to nepočula.... Len som sa dovtipila tu na MK ale zakaždým, ked to počujem strašne mi to reze uši 😀

simona20201309
25. jan 2023

@lvulik slovo pratať je normálne spisovné slovo

lvulik
25. jan 2023

@simona20201309 a ja hovorím niekde, ze nie je? 🙂 Nemusím poznať všetky výrazy a nie všetky výrazy v slovenčine musia lahodit mojim ušiam a ociam 🙂

simona20201309
25. jan 2023

@lvulik áno to beriem 🙂, ja len, že to nie je nárečie, keďže si sa pýtala na región. Mne sa otvára nožík pri slove rohlik. Takže viem, čo prežívaš 😀

rony2255
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ukulela
25. jan 2023

@rony2255 skor vychodnejsie. Okolo lc, vk, pt som to mepocula.

ukulela
25. jan 2023

@lvulik
@simona20201309 lenze ja pracem, ty preces, on prace.... nie ja pratam.

jumama
25. jan 2023

Nastav mu zrkadlo. Spytaj sa, ako to podla neho maju ine rodiny s dvoma malymi detmi. A nic nehovor, len pocuvaj. Skus byt pripravena, ze moze povedat cokolvek a ze ty na to nepovies nic. Ked by aj chcel odpoved, tak povedz, ze musis nad tym porozmyslat, co si mas o tom mysliet. Na buduce zase nieco bude namietat, tak zase sa ho spytaj, ako si mysli, ze to maju ine rodiny a pocuvaj, co si mysli. Skus vydrzat a nekomentovat. Bude zase pripominat vyplatu? Tak skus znovu povedat: Ako si myslis, ze to maju ostatne rodiny s dvoma malymi detmi? A zase si ho bez komentarov vypocuj.

Daj si pozor, aby si si ustriehla kludny ton, mily ton, naozaj ako ked sa male zvedave dieta pyta nejaku otazku. To ze mu das priestor, aby povedal ako to ma on v hlave upratane, bez tlaku na neho, aby to okamzite bolo inak, da priestor obom vam nad tym rozmyslat. A nemusi byt konecne riesenie, to co on povie, tak to neber. Dolezite je, ze bude nad tym v klude moc rozmyslat, bez tlaku. Neber si k srdcu, co povie, ze tak to aj je, bude, musi byt. Ty mu to zrkadlenie inych rodin budes robit preto, aby trosku viac rozmyslal nad tym, ako to maju ini, po par takychto snahach uvedomit si ako to maju ostatni, skus sa ho spytat, ako to chce mat on, nech to sformuluje, ako to chce mat on.

A potom sa ho spytas, ci jeho zaujima tvoja predstava, ci mu ju mozes niekedy povedat a mohol by si ta vypocut bez hnevu. Mozno aj ak je zrovna unaveny, tak sa dohodnite, ze kedy sa o tom porozpravate, kedy si na to najde cas. A potom povedz, ze aj ked ste rozdielni v nazoroch, ze velmi tuzis, aby ste boli stastni a preto by ste mohli skusit hladat kompromisy. Dohody a potom tie dohody plnte a vyzadujte.

Druha vec: V tomto obdobi zistovania nazorov ho popros o take cosi, ze kazdy vecer si pred spanim zrekapitulujete den a púoviete si dve tri pekne veci, za co ste jeden druuhemu vdacny. Spociatku, ked sa ztahy kazia, moze byt tazke najst taku vec, ale moze to byt aj malickost. Som ti vdacna, ze dnes rano si vstal usmiaty. Som ti vdacna, ze si pohladkal deti, ako sa na teba veselo usmiali... proste naucite sa takto pomalicky vnimat to dobre, ktore vo vasom vztahu je, len v hneve sa ludia upriamia skor na to nefungujuce. Zvycajne je toho fungujuceho ovela viac, ale treba na to upriamovat pozornost. Ocen ho mozno aj za to, ze pocas materskej krasne zivi vasu rodinu, ze si vdacna, ze vase deti maju pekne veci, ze ...

Ludia sa casto upriamuju na male a velke krivdy, a to im sposobuje bolest. Ak sa upriamia na to fungujuce, lahsie sa hlada cesticka aj v tom ostatnom, pretoze ten vztah bude pevnejsi, ked si uvedomite, co vsetko mate.

marika39
25. jan 2023

Bože to je smutné že niekto má doma takého koňa a ešte ho obhajuje😒Verím, že si unavená a nevládzeš, ale podľa mňa sa to jeho správanie bude len zhoršovať, lebo vidí, že ti môže posúvať hranice koľko chce a ty držíš. Tu nie je žiadna rada, pokiaľ máš klapky na očiach a nechceš vidieť realitu. Pokiaľ sa nebudete k sebe správať ako rovný s rovným, tak to ružovo nevidím, postav sa za seba lebo ti z toho úplne prepne.

simona20201309
25. jan 2023

@ukulela ďakujem 👌
Budem vedieť

lukbe
25. jan 2023

@ukulela v tomto význame,že upratujem, ako je to použité,je to podľa mňa prevzaté z nárečia, zemplínske, šarišské, tu sa tak bežne hovorí, že ona upratuje,"ona prata"😉

drahomirrra
25. jan 2023

@hankab @koniarova @viestta

Ok, ja som z uvodneho prispevku nepochopila, ze je na rodicaku. Pise “vyplata”. Teraz to dava zmysel.

autor
25. jan 2023

Dakujem za nazory. Odpisem tak celkovo. Pratam pouzivame u nas na vychode. Niekto sa pytal kolko mam rokov, ano 28... Co manzel robi ? Ano s detmi pomaha pohraje sa potom sa hraje na mobile aby si trochu po praci oddychol. . V tom nie je nejaky problem. Preco si myslim ze je dobry manzel ? Lebo v casoch najvacsej depresie po porode mi bol velkou obrovskou oporou. Dokonca spal on s malym a staral sa v noci onho vstaval k nemu len aby som si ja oddychla. Takze zato som mu velmi vdacna. Bola som aj v nemocnici 2 tyzdne staral sa cely cas sam o deti. Len ono sa to nejak v nejakom bode zlomilo. A odvtedy je to cele nejake zle.

zoja1234
25. jan 2023

@rony2255 no Lučenec určite nie, toto je skôr Košice Prešov a východ

zoja1234
25. jan 2023

Autorka, myslím ze mu len preplo zo stereotypu, snáď ho to prejde po nejakom čase..

ukulela
25. jan 2023

no v prvom rade sa musis dat osychicky do pohody aspon akej takej .... neviem, ako to mate s hospodarenim, ked ti vycita, ze places, ze nemate € a potom minas na maleho - to si musis ty vyhodnotit, ci minate zbytocne, alebo nie. ale ak su to objektivne naklady, tak nech sa paci, tu mas muzicek moj zoznam potrebnych veci a kupuj ... dirta nema topanky, ukaz, ake mam kupit. chces sunku, pozri, kolko stoji ...
ked ma teraz nohu v sadre, si je na PN, to moze situaciu s peniazmi este zhorsit, poroz na to. fakt, a mas vobec cas sama na seba?

janulicka24
25. jan 2023

Sadla by som si s nim a otvorene sa porozpravala. Tiez sa mi nepaci ako sa s tebou rozprava, ked ty sa staras o dieta, o domacnost. Okej, on chodi do prace, kazdy mate to svoje, ale to neznamena, ze teraz ty sa budes bat nieco kupit lebo on zaraba peniaze. To kde sme.

letfenixa
26. jan 2023

@autorka tie deti sú vás oboch, nemáš mu byť prečo vďačná, že sa staral o svoje deti.

autor
26. jan 2023

@letfenixa ale tak maloktory by vstaval v noci k babatku a rano chodil do prace. Ale zaujimave vtedy mi nevykrikoval nic a teraz ked uz nema v podstate ziadne povinnosti tak uz vycita vsetko

kacernakokse
26. jan 2023

Nemusí práve vstávať v noci, môže sa dieťaťu venovať po práci, môže porobiť v domácnosti. A to že z jeho platu nemáš čo kupovať deťom nutné veci, tak to je čisté chrapunstvo. Toto keby mi chlap robí tak by som už asi začala tak kričať po ňom, že by nevedel ako sa volá. Jak môžeš napísať, že je to dobrý manžel. V čom je dobrý? Že donesie domov pár drobných ktoré ani nemôžeš použiť a inak je k ničomu? To je výhra.

autor
26. jan 2023

@kacernakokse venuje sa aj detom. Aj okolo domu porobi. Vravi ze ma lubi no poslednou dobou neviem 🤷

kacernakokse
26. jan 2023

Takto sa milujúci muž nechová rozhodne. Zdrbavat za to, že deťom kupiš oblečenie? Keď nemáte tak sa dá kúpiť z bazaru, nemusí to byt drahé. Ale tú kartu by som si zobrala bez opytania a pardonu. Ja neviem, možno je to len fáza, ale mám pocit že s tebou zametá, pretože sa necháš. Musíš byť trošku tvrdšia na neho, urobiť si čas pre seba bez toho aby si sa ho opýtala.

autor
26. jan 2023

@kacernakokse kupujem aj z bazaru alebo z kik pepca sinsay takze tie najlacnejsie obchody. Ja tu jeho kartu nechcem nech si ju necha ked mam potom pocuvat tie hlupe reci. Mne to tiez pride len ako obdobie on naozaj taky nebol. No posledne mesiace je to takto na hovno