Večne zaneprázdnení starí rodičia

Ahojte, nie som tu nova, ale na tuto diskusiu potrebujem trosku anonymity, preto novy nick 🙂 ...Takze byvame 10 minut peso od mojich rodicov, na jednom sidlisku , byt sme si tu kupovali s tym, ze vsak budeme blizko, navzajom si pomozeme...problem je, ze nemaju cas na svoju zatial jedinu vnucku, moju rocnu dcerku /a v podstate ani na mna/...za cely rok jej zivota ju boli kocikovat 2x, mamka sem pride raz do tyzdna na hodinku, ocko ani to nie...Cez tyzden pracuju /do 14,00-17,00/, cez vikendy maju navstevy, alebo chodia so svojimi znamymi kade tade, cele leto napr. travili vikendy na kupalisku mimo mesta...Na jednej strane som rada, ze ako keby chytili „druhy dych“, na druhej strane sa mi zda, ze to trosku prehanaju... Ked som sa mamky opatrne /je tazka povaha/ opytala, ci by nechceli travit viac casu s malou, tak tyzden to bolo OK, potom opat stare kolaje...Najlepsie na tom je, ze pred ostatnou rodinou a spolocnymi znamymi sa tvaria, ze su tu pomaly kazdy den- pocujem, ako mamka vravi babke, ze hned z roboty uteka ku mne mi pomahat 😃 od spolocnej kadernicky sa dozviem, ze mamka je u mna kazdy den :-N odsudzuju inych starych rodicov medzi svojimi znamymi, ktori pomahaju svojim detom s vnucatami, tvrdia, ze ich vyuzivaju...uz som si na tento stav v podstate zvykla, neberiem to nejako strasne tragicky, ale su chvile, ked ma to stve... Inac mame dobre vztahy, ziadne problemy, len v tomto to skripe...Aki su vasi, blizko byvajuci stari rodicia? Som ja nenormalna, alebo chcem nieco nestandardne?
fidka79
11. okt 2013
@sharae uz som pisala v inych temach ani jedni rodicia ci tvoji ci muzovi nie su povinni pomahat a starat o vnucatka 😉 ja som nato nie zvyknuta a nechyba mi to,teda obcas haha.neveriem to tak ze mama a svokra tu maju byt nasackovane.a som rada ze svokru nemusim vidiet a mama je v zahranici🙂)ako ked dojde snazi sa venovat ako moze,ale ja neberiem ze segry a rodina su povinne okrem svojho skakat okolo nasich deti.a ano pokial sa stari rodicia snazia moc a pomahaju 5dni v tyzdni tak ano premna je to zneuzivanie.ved aj tvoji rodicia si chcu trosku uzit ved vychovali vas svoje deti tak snad nebudu pokracovat a vychovavat tie tvoje ved tiez maju pravo na oddych kamaratov este ked pracuju duplom.
nikask
11. okt 2013
@sharae Rozumiem že sú pracujúci,aj dôchodcovia,aj to že kto si už deti odchoval by chcel mať pokoj,ale však to je kus z nich ich vnúčatko. Sú aj taký ľudia,z toho si nič nerob-sami sa potrestajú a pripravia sa o lásku vnúčatka-aj keď mne to príde čudné,lebo my si vždy nájdeme čas sa zíjsť a je mi ľúto že to takto máš.Skús sa s nimi ešte raz porozprávať a povec im ako to cítiš a potom sa možno spamätajú. A ak to potom nepomôže,tak čo už,ich smola,potom si už hlavu nelám -obdivujem ťa ja by som im to vytkla tie reči nepravdivé-som tak trošku huba nevymytá.a naschvál by som išla preč z domu aj s malou keby som sa dozvedela že majú prísť na návštevu-ak oni nemajú záujem,prečo by som to mala robiť ja.Máš môj veľký obdiv-ja by som už dávno vybuchla-a potom ??? čo by bolo? Dúfam že sa ti táto situácia zmení a všetko a zlepší.Držím palce
mamavera
11. okt 2013
nečítala som diskusiu, nehnevajte sa, ale ja som nikdy neočakávala pomoc ani od rodičov, ani od svokrovcov. Nechcem byť múdra ako rádio, ale deti som mala plánovane a s vedomím, že sa budem o ne starať ja a môj manžel. Nechápem, prečo by mali byť moji alebo manželovi rodičia u mňa denne, alebo viac krát týždenne, aby mi pomáhali s dieťaťom. Tešila som sa veľmi vždy keď prišli, brala som ich ako návštevu. Mala som šťastie, že sa s mojimi deťmi hrali, venovali sa im, keď boli u nás, ale nikdy mi napríklad ani mama ani svokra nežehlili, nevarili, aj keď netvrdím, že nás nikdy nepozvali na obed, napr. po plese, alebo po návrate z dovolenky. A že majú svoj program? Tešila som sa z toho, že majú taký pestrý život, oni si už svoje deti - nás vypiplali. Je ťažko nájsť zlatú strednú cestu, pretože ak sú rodičia u svojich detí pričasto, zase sa to nemusí páčiť - zasahujú m do súkromia.
Iné je, že matka zakladateľky témy všade roztrubuje ako každý deň beží pomáhať dcére. To by som si s ňou rozdebatovala. Ak budem mať raz vnúčence, určite sa mladým nebudem pratať každý deň, pomoc im ponúknem, ale určite nie každý deň. Mať dieťa je nielen radosť, ale znamená to aj určité obmedzenia.
lubkasofia
11. okt 2013
@sharae Tak ja mám neskutočne dobrých rodičov, moja maminka je doma otec ešte pracuje, ked sme mali prveho synčeka tak somod roka a pol nastupila do práce a maminka sa mi starala o maleho a teraz je to tak aj pri dcerke,znova som nastupila do prace a o deti sa stara moja mamina a teraz aj manžel velmi pomáha....., kedykolvek potrebujem je tu pre mna a vnučatka....(robím týždwen a týžden mám volno) takže si užijem aj deti ked mám volno, a mamina si vtedy tiež užíva volno 🙂
zita19
11. okt 2013
Stari rodicia vychovali a starali sa o svoje deti. To bola ich povinnost. Podielat sa na starostlivosti (vychove) o vvnucata sa mozu ale nemusia. A uz vonkoncom nie su povinni sa na tom podielat. Ak maju cas a chut tak fajn. Ak nie, sice sami sa okradaju o cas straveny s vnucatami a okradaju o ten cas a zazitky aj vnucata, ale nic s tym nenarobis a uz vobec to nemozes vynucovat. Su to Tvoje deti, Ty sa musis postarat.
Moji rodicia travili cas s vnucatami kedy mohli. Brali ich na dovolenky, na vylety. Deti na to dodnes rady spominaju. Svokra na moje deti nemala cas. Teraz sa stazuje, ze sa po nej ani neobzru a pritom kolko im dala... 5cnemu decku je uplne jedno, ze dostalo od jednej babky nausnice. Ono sa vytesuje z toho, ze bolo s druhou babkou stanovat a spadol im kotlik s vecerou do ohna.
sharaeautor
11. okt 2013
@jabadaba krasne, takto nejako by som si to predstavovala, to by bolo idealne 🙂 spontanne, nenutene, z radosti a nie z povinosti 😉
emily76
11. okt 2013
takto dievcence.. neviem, ci som to ja zle pochopila.... ale zakladatelka predsa necaka pomoc v zmysle pridu navarit, umyju okna... ale ze proste len tak, v ramci vychadzky vezmu kocik s vnuckou a na chvilku ju vezmu von.... neviem... mne to teda az take divne nepride... a ani si nemyslim, ze by ich to nejak velmi zatazovalo.. ved ona asi naozaj necaka, ze ju budu kocikovat 7x v tyzni. :-N Mne teda pomahaju s malymi aj moji rodicia, aj svokrovci... pomahaju tym, ze ich obcas zavaruju, vezmu k sebe a ja si mozem doma v pohode poriadit, navarit, ozehlit... alebo ked maju v skolke prazdniny, tak ich cez den povaruju... lebo aj moje a manzelove dovolenkove moznosti su obmedzene... je to samozrejme po dohode, ci sa im da.. ak nie, tak sa svet nezruti.... a mozno ju aj zerie to, ze pred druhymi toho nahovoria, znami si myslia, aki su uzasni stari rodicia a pritom o vnucku ani nezakopnu... toto by teda mna osobne asi hnevalo... :-S
zita19
11. okt 2013
@emily76 Co by robila zakladatelka temy keby rodicia byvali 400 km od nej? Je to ich volba. A ich smola.
maca_p
11. okt 2013
@sue ja si naopak myslim, ze by sa mali o vnuca aktivne starat, podielat sa do urcitej miery na jeho rodinnej socializacii a vychove. su jeho priamy pribuzny.
ako mne tiez nasi nechodia, ale ja chodim tam a ked poviem, ze vtedy a vtedy mi treba deti postrazit, beriem to akoze vybavene. svokra byva daleko a je uz starsia pani, ale v case ked som popri dietatu chodila do prace, bola ochotna k nam cestovat a varovat.
fidka79
11. okt 2013
@emily76 vidis a unas su zienky naucene miminimalne ocakavaju ze rodicia ked mate volny cas rychlo behatbokolo deti...preto tie sklamania.ved prepaaana dajte tym rodicom dychat ved maju pravo si zajst na vylet mat priatelov.ja ked som pracovala v irsku kde je materska 6m co si pamatam kolegyne irky ani jedna neckala ze rodicia svokrovci budu bavit ,max raz za cas boli radi ze im rodicia deti od opatrovatelky alebo jasliciek vyzdvihli a brali ako veeelku pomoc,a potom sa unas mamicky stazuju ze maam nepomaha svokra nepomaha ved vsak aj oni maju svoj zivot
emily76
11. okt 2013
@zita19 ak by byvali daleko, tak by urcite necakala, ze sa aspon raz za tyzden zastavia, nie? 😉 ide o to, ze oni maju moznost, prilezitost, ale nezastavia sa.... ak by moznost nemali, tak to nebude riesit...
zita19
11. okt 2013
Tak sa rozhodli. Bodka.
dari226
11. okt 2013
aj u nas nic,predtym sa zaoberala s dcerou (prvorodenou vnuckou),ale teraz ich ledva zaujimaju v kuse je tam jej dalsia vnucka (dcera jej dcery)a dalsie dve vnucata ked pridu na prazdniny alebo na leto vsetko sa toci okolo nich nase deti vidia niekedy len raz za 2 mesiace smutne to je velmi.mne nikto nepomaha s detmi ani s nicim sama som na vsetko,ale co nutit ich nebudem
emily76
11. okt 2013
@fidka79 ved ja som nikdy nepovedala, ze stari rodicia musia.... maju povinnost.... ja hovorim o tom, ze ak chcu a mozu.... a urcite ani mojim rodicom, ani manzelovym neorganizujem ich volny cas stylom teraz mate volno, sup tam s deckami a ja si vylozim nohy, lebo som strasne unavena. 😉 Ja mam to stastie, ze u nas je to viac menej naopak... nase babinky a dedkovia ak nie su dlhsie s malymi, tak sami volaju, ci nedovedieme vnucatka, alebo si pre nich pridu. Ale urcite to nezneuzivam. Su to v prvom rade moje deti a tak je mojou radostou a povinnostou sa o nich postarat.
sharaeautor
11. okt 2013
@zita19 ale nebyvam, aj ked by to vyzeralo uplne takto isto, ako teraz...
sharaeautor
11. okt 2013
dakujem vsetkym za nazory...hlavne tym, ktore pochopili, ze mne nejde o to, aby stari rodicia moje dieta vychovavali...na to som tu ja s manzelom...alebo starali sa a pomahali mne...o pomoc s malou som mamu poziadala dokopy asi dvakrat, aj to v krajnych situaciach :-| ...ide o to, ze som si trosku inac /asi idealisticky/ predstavovala VZTAH stari rodicia-vnuca...existuje taky, opisala ho @jabadaba 🙂 a vidim ho aj u znamych vo svojom okoli...asi je to nieco, co sa neda vynutit...mozno to chce cas, mozno to uz lepsie nebude... :-|
fidka79
11. okt 2013
@emily76 ved ja nehovorim ze nemaju byt spolu atd atd,ale hnevat sa a nedavat vnucata len preto lebo ked ja chcem nemozu je detinske...nemozes od starych rodicov ocakavat ze budu okolo vnuceniec behat vsak sa okolo nas dost nabehali 🙂 maju pravo na odpocinok,ked chcu byt sdetmi castejsie ved v poho je to ich volba aj nasa mama ked moze pomoze aj svokra ktoru nemusim ked potrebujeme dakedy pomoe ale neockavam to ve maju svoje zivoty obe este pracuju,a ja s manzelom sme ti co sa maju o svoje deto postarat 😉 mna len hneva ze daktore prispievatelky reaguju ze mnoo teraz som potrebovala pomoc postrazit nemohli taak im to dam vyzrat lebo neskakali ako som ja piskala...
daturka1
11. okt 2013
mne deti nikto nekocikoval,vzdy som bola na ne sama.Obcasna pomoc sa vyskytla,ale len obcasna....skor mi pomahali cudzi,lebo boli blizsie,ale to vzdy za odmenu(aj tie varovky boli minimalne,len v case nudze).....nepekne je ale ak sa matka chvali aka je obetava babicka,to by som jej pekne vytmavila...
zuzusar
11. okt 2013
Tak a zapájam sa i ja, u nás to je podobné so svokrovcami. Mám 2 deti.Malého mi neprišli kočíkovať ani raz, to som nejako prehabkala, pretože neskôr pomohli, ked som začala pracovať- opatrovali malého v čase choroby, vždy to však bolo až po tom, čo som poprosila. V tom čase robili a mali auto, vedeli sa staviť na vídendy na kávu.Dnes sú na dôchodku, neprídu vôbec,mám 7 mesačnú malú a prídu len na meniny, narodeniny a pod.Zdá sa mi, že ich to nezaujíma.Bývame v jednom meste na opačných koncoch.Malá plače, lebo ked sme tam, babku nepozná.Babka ju teraz odmietla strážiť, ked sme chodili so synom na krúžok, žiadny meidan. a malá jej hodinu vrieskala.A pritom som chcela abysa spolu trochu viac zoznámili ale bolo mi povedané, že je príliš malá.To, že za mna niekto niečo urobí mi nikdy ani nechýbalo, len ma bolí srdce, ked susedka chodí za dcérou, vozí malú, často u nich aj prespáva, ked má manžel nočné, vyperie a pod. Nehovorím, ale ja ked prídem k svokrovcom mám pocit, že je to samé okrikovanie syna a malá zlatá. A plače, lebo tam nechodíme, pritom sme tam v priemere raz do týždna.Mám s nimi korektné vzťahy, porozprávame sa, ale to je všetko, vnúčatá sú pre nich nie priorita.Ešte šťastie , že mám rodičov, ktorí občas prídu.Nie často, nekočíkujú, chodia do práce ale zaujíma ich , ako žijeme a postrážia deti , ked potrebujem a j len tak, berú si ich cez prázdniny, no čo kde je vôla, tam to ide ale my si nepomôžeme, len sa môžeme vyrozprávať, akí niektorí sú..ale oni prídu o viac, o to, čo uvidíte len vy a môžno budú niekedy potrebovať vašu pomoc a to si neuvedomujú. Ved čo je hrozné, ked sa neviete vyhrabať z domu a niekto nemôže prísť, lebo nemá dolúštené krížovky a odpozerané seriály a čojaviem čo.. Na to nezabudneme...
maca_p
11. okt 2013
@emily76 ale co ak by si bola v opacnej situacii? ze by sa ti neponukali? ze by ti nevyvolavali? podla mna sa nevies dostatocne vcitit do situacie autorky temy. tak oni byvaju v jednom meste, pri sebe a zaujem nijaky... mna osobne by to zrejme skrelo 😢
fidka79
11. okt 2013
@sharae pozri su stari rodicia co sa cely zivot najskor starali o deti potom vnucata pravnucata atd atd...ale su aj taki co vychovali a obetovali sa detom ale maju svoje sny chcu si nieco este zazit a nemaju tak cas na vnucence dokonca ti tvoji este pracuju a co cakas ze z prace poletia k vam?ak pracuju cely tyzden nemozes cakat ze cez vikend sa budu starat o vas a vnucence ci oni nemaju pravo na kamaratoch akcie a svoje zazitky?
tykat
11. okt 2013
Ja tvojich rodicov chapem. Este nie su taki stari ani chori, maju staly prijem a mozu si uzivat. Netuzia po tom travit viac casu nejakou pomocou s detmi. Mam 40, dve deti 13 a 7 ktore su uz relativne samostatne, chodim do prace a poviem ti ze male dieta by som brala tak na 15 minut aj to nie denne. Svagrina ma deti male, najmladsie ma rok a velice rada by s nami udrziavala aj kazdodenne styky = nech sa jej postaram o deti a nech si pestujeme vztahy k neteriam. No nepostaram, som z malych deti unavena a som rada ked uz nemusim vidiet ziadnu plienku ani cumel, nikto okolo neslinta a neskrieka, nesnazi sa odniekial spadnut alebo nieco na seba zhodit. Navstevy aj styky som obmedzila, chcem konecne cas pre seba a moju rodinu. Co uz, budem asi hrozna babka.
zuzusar
11. okt 2013
A ešte jedna vec, je iné, ked máte starkých daleko a ste odkázaní sami na seba. Klobúk dole,maminy.Ide o to, že niekedy máme aj my maminy nárok na chvílku pre seba,V každej knižke to nájdete ale nedá sa to, ked nemá kto, res. má kto, ale nemá chuť.Moja švagriná v anglicku je sama, ale ked príde k svojej mame, idú s mužom bez detí do kina atd. Ona nechápe, že ja tu mám babku a nemôžem nikam chodiť, tým naozaj nemyslím disco, ale nap. do obchodu bez dvoch detičiek, aby som si v klude vyskúšala veci, išla nap. k lekárovi a pod.A ja sa naozaj musím doprosovať, aby som mohla so synom zabehnúť k lekárovi a nemusela tahat so sebou malú...nemyslím, že je to správne a tie čo ste samé, tak naozaj len ticho závidíme tým mamám, čo im babky chodia pomáhať pri bábätku napr. kočíkovaním a vy stihnete porobiť doma poriadok, navariť a niečo vyžehliť.Nehovorím o denodennom chodení, to azda pochopila každá.
sandy84
11. okt 2013
Moj nazor je,ze syty hladnemu neveri.Stari rodicia by mali pomahat.To az tak su vsetci zadubeni a sebecki,ze uz nemaju cas ani na deti?Od nepamati boli starki pri vnucatach,boli to prave ti co povolili viac.To,ze odchovali svoje.....to co sme zveri?ze odchovat a dovi dopo?Ved sme ich deti aj ked sme velki.Zeny drzte sa a pamatajte si to ako ste boli zufale,ze ste boli na vsetko same a svoje deticky tak nenechajte.Nikoho som nechcela urazit a nebolo to mierene na konkretnych ludi.
maca_p
11. okt 2013
@tykat este, ze si to priznas 😉
maca_p
11. okt 2013
@fidka79 ale ona netvrdi, ze rodicia pridu z prace a supky hopky strcit im dieta...
aky taky zaujem by mal byt, ved predsa sa raz karta moze otocit a rodicia ak nebudu uz obaja, alebo budu potrebovat pomoc, potom co?
ci ako sa vravy: "aky pozicany, taky vrat :-S "
sandy84
11. okt 2013
@maca_p trefa do cierneho.mas pravdu.
maznacik007
11. okt 2013
Nuz mne sa tak zda ze tie utoky na rodinu nie su ani tak zvonku od uradov, ci homosexualnych parov ale rodina trpi najma sebectvom, ignoraciou a nezaujmom medzi jej clenmi ... ved kto ma drzat pri sebe ak nie rodina? Sak deti su aj radost a potesenie pre starych rodicov nielen gula na nohe ako to tu niektore prezentuju ...
maznacik007
11. okt 2013
@maca_p no a ako sa zachovas v takejto situacii ked sa karta obrati? co potom ... :-S
zuzusar
11. okt 2013
Pre tykat, len jedna vec, v 40tke majú niektoré ešte malinké deti,Keby sa to stalo vám, vynervačená, 2 deti a hups tretie, neboli by ste rada, že Vám niekto pomôže ? Od babky je to asi očakávané. Možno by ste rýchlo zistili, že bez babky alebo niekoho nedokážete vyjsť v klude von.Máte šichtu od 6 do 24 a spíte s prestávkami.Dotoho kopec prádla, škola, muž. Možno hodiť povinnosti aj na deti, delegovať ale ...aj oni chcú mať detstvo. a starkí sú doma, nikam nechodia,užívajú si dôchodok, ale neprídu, ved sú to vaše deti nie ich. To je tá stránka, čo by vás asi tiež škrela..a na záver my sa možno toho dôchodku ani nedožijeme v dnešnom tempe.

Začni písať odpoveď...

Odošli