Večne zaneprázdnení starí rodičia

sharae
11. okt 2013

Ahojte, nie som tu nova, ale na tuto diskusiu potrebujem trosku anonymity, preto novy nick 🙂 ...Takze byvame 10 minut peso od mojich rodicov, na jednom sidlisku , byt sme si tu kupovali s tym, ze vsak budeme blizko, navzajom si pomozeme...problem je, ze nemaju cas na svoju zatial jedinu vnucku, moju rocnu dcerku /a v podstate ani na mna/...za cely rok jej zivota ju boli kocikovat 2x, mamka sem pride raz do tyzdna na hodinku, ocko ani to nie...Cez tyzden pracuju /do 14,00-17,00/, cez vikendy maju navstevy, alebo chodia so svojimi znamymi kade tade, cele leto napr. travili vikendy na kupalisku mimo mesta...Na jednej strane som rada, ze ako keby chytili „druhy dych“, na druhej strane sa mi zda, ze to trosku prehanaju... Ked som sa mamky opatrne /je tazka povaha/ opytala, ci by nechceli travit viac casu s malou, tak tyzden to bolo OK, potom opat stare kolaje...Najlepsie na tom je, ze pred ostatnou rodinou a spolocnymi znamymi sa tvaria, ze su tu pomaly kazdy den- pocujem, ako mamka vravi babke, ze hned z roboty uteka ku mne mi pomahat 😀 od spolocnej kadernicky sa dozviem, ze mamka je u mna kazdy den 😅 odsudzuju inych starych rodicov medzi svojimi znamymi, ktori pomahaju svojim detom s vnucatami, tvrdia, ze ich vyuzivaju...uz som si na tento stav v podstate zvykla, neberiem to nejako strasne tragicky, ale su chvile, ked ma to stve... Inac mame dobre vztahy, ziadne problemy, len v tomto to skripe...Aki su vasi, blizko byvajuci stari rodicia? Som ja nenormalna, alebo chcem nieco nestandardne?

dadyart
12. okt 2013

@sharae ...asi by to tým rodičom trebalo povedať a pokecať i o tom...možno si myslia, že je to takto okej, vy si myslíte svoje no a ...ako sa tomu hovorí, nemému decku ani mater nerozumie...čo tak sa na to spýtať?...možno si to mamina otec ani neuvedomujú, že to nie je dobre..nie v zlom, ale každý sme íný... ja vždy hovorím, že o všetkom treba komunikovať, a aspoň človek vie, na čom je 🙂 .... ani moji rodičia neboli búhvíco, čo sa týka mojich detí...rodičov už nemám 7 rokov, ale keby sa dalo, spod zeme ich vykopem...aj to málo, čo som s nimi bola, mi nesmierne chýba☹

jamabe
12. okt 2013

@sharae Ako keby som rozpísala svoju vlastnú situáciu! Veľmi podobnú, jediný rozdiel je, že moji rodičia už nepracujú sú na dôchodku a aj tak si na svoju jedinú vnučku nenájdu čas. Otec čaká, kedy mi prídeme k nim, mama zabehne 1-2x za 2 týždne... Už som si zvykla, ale keď to bolo s malou náročné, nespávala poriadne, v noci hore každú hodinu a cez deň len v kočíku, tak som bola na rodičov pekne nahnevaná! Keď som to skúšala mame povedať, jej jediná odpoveď bola, že ani jej nikto nepomáhal... A s týmto sa stretávam u viacerých svojich kamošiek, asi sú dnešní starí rodičia holt iní, modernejší, majú svoje záujmy. Už radšej neriešim...

m.i.r.i
12. okt 2013

@jamabe toto je presne u nas..nasi pomozu, ked poziadam..ale preto, ze MUSIA a nie preto, ze chcu..ja pocuvam stale dokola, ze ona bola sama na 2 male deti a tiez jej nik nepomohol - co po prve bola jej vlastna volba, lebo ona mala svoju hrdost a nepoziadala ani svoju mamu na dochodku a ani svokru, ucitelku na prvom stupni, ktora o 12:00 bola kazdy den doma a ked som mala 2 roky uz aj na dochodku bola....svokru chcela vidiet co najmenej a svoju nepoziadala..po druhe - ako moze mama zelat svojmu dietatu to iste zle ako zazila sama??? Ked mi rozprava ako vsade s nami chodila, jednu do kocika, druhu na sane, jednou rukou tlacila, druhou tahala a na nakup s nami, k lekarovi..vsade, nik jej nepomohol...
My sme 3 roky mali pomoc =0. To znamena, ze sme s manzelom neboli jediny vecer ci nejaku hodinu ani nikde spolu sami..cely cas sme delili na maleho, lebo nam ho NIKDY nik nepostrazil...ziaden ples, svadba, ani nakup ani nic...Len s malym alebo kazdy z nas zvlast...Moja mama mi povedala, ze ani oni nikde nechodievali, lebo ked som sa rozhodla mat deti, tak musim vsetky tie veci obetovat a zmierit sa s tym, ze nikam chodit nebudem...a ona mi nebude strazit deti, aby som ja niekde plesala alebo sa vyvalovala...
Teraz ma maly 3.5r a najvacsi problem su marodky...my s manzelom si nemozeme dovolit OCRky pri kazdom sopli...Moj otec je dochodca tak sme ho uz viac krat volali k malemu..ale je to hrozne...limituje si to na max 3 hodky a k tomu stale pocuvame ako my sme kedysi tiez boli kazdy druhy tyzden chore a mama stale marodovala s nami a ani ju nenapadlo ziadat rodicov..neviem vysvetlit, ze to bol socik a nik by neprisiel preto o pracu...tak mi povie, ze ked mam taku pracu, co mi to nedovoli, tak som nemala mat deti...
Sli sme na nich potom s opatrovatelkou..ze teda si niekoho najdem, aj som uz inzeraty davala..ale to zas oni ani pocut, ze oni pomozu...len nech nedavam maleho k cudzim...ale zakazdym je ta pomoc ohundrana, stale tlacia na to, ze ja si mam brat marodky..teraz som bola na operacii..odkladala som to skoro rok, lebo moj jediny stres bol z toho kto sa postara o maleho...aj to tak dopadlo...ze ja som brala dovolenku kvoli operacii..a moj muz si vzal dovolenku, lebo malemu este odnznievali sople...nasi 2 dni nechali mojho muza s malym uplne samych, ved nech tatinko sa angazuje..potom som ich doprosila aby im navarili aspon a trosku vzali maleho aspon v sobotu...oni to urobia, nikdy mi nepovedia nie, ale to pozadie okolo - ze co oni...prvy ma byt tatinko na vsetko..a mne to pripada hrozne..ked my s muzom riskujeme pracu a dedko si sedi na dochodku doma...
Nasi sami u nas boli z vlastnej vole 2x za rok...inak im len ja volam ci mozeme prist..vzdy sme mohli..nikdy to nebolo nie..ale sami sa nikdy nespytali, ze prineste nam maleho, uz sme ho dlho nevideli, nechcete si aj vy oddychnut...a ja neviem pochopit, ze to dieta ich teraz potrebuje a zerie...teraz je vo veku kedy dedko je superhrdina a maly sa ide za nim potrhat..este to potrva par rokov a koniec...uz budu kamarati dolezitejsi a nie dedko s babkou...
Tiez byvame 10 minut od nich a pristahovali sme sa s tym, ze nech maly ma vybudovany super vztah so starymi rodicmi aspon na par rokov...

m.i.r.i
12. okt 2013

ono cela vec je v tom, ze sa predstavy mladych a starych rodicov o pomoci nezhoduju...to je cela veda...niektori maju to stastie, ze sa zhodnu...ci uz v tom, ze mladi chcu robit vsetko sami a starkych pomoc neocakavaju (ako tu aj z niektorych nazorov vyplyva) a starki su ako holandski dochodcovia, ktori si ziju svoj vlastny zivot...vsetci su spokojni..holandski dochodcovia skoncia sami v starobinci a vnucata ich pridu pozriet raz za rok ale vsetci su s tym ok..
Potom druha najlepsia skupina je skvela sudrzna rodina, kde stari rodicia chcu pomoct a miluju cas straveny s vnucatami...chytia pri nich druhy dych a nie sa citia vycerpani...a mladi su stastni, ze sa ich detom tak venuju a pomozu..
Zial potom su dalsie dve skupiny..Prva je ta co tu dnes riesime, ked mladi si predstavuju pomoci viac rodicia nie...a posledna je opacna - mladi chcu pokoj a rodicia sa staraju az prilis ( aj take temy som tu na Mk videla, ze mama brava vnuca kazdy vikend a matka je z toho nestastna, lebo to je jej dieta a chce ho mat doma atd).
Ci pomoze sa porozpravat neviem..Lebo vo vacsine pripadov skor nie..Co pocuvam v okoli, nepomohlo to nikomu. My nasich rodicov uz nezmenime...50-60-70 rocnych ludi nezmenime..Mozu si vstupit do svedomia, ale neurobia to..a tiez, tazko zmenia vlastny pocit spokojnosti, ked ich raz prirodzene neuspokoji cas straveny s vnucatom, tak to bude vzdy len donutenie a nikdy nie ich vlastna vola...
Ostava asi len sa s tym zmierit....ja som si to uz povedala a nejako si hovorim, ze proste si zariadim zivot tak ako je...budem brat rodicov ako bonus, nie ako starych rodicov co sa idu potrhat pre vnucata...horsie je to, ze mna trapi moj muz, ktory je z nich taky zly, ze mi to este viac stazuje..on sa s tym nevie zmierit a nase roztrzky doma su v drvivej vacsine len okolo mojich rodicov a ich zaujmu a pomoci s vnucatkom.....On do mna hudie to, ze ked oni budu potrebovat pomoc tak on mi nedovoli im pomahat, pripadne to mam poriadne ohundrat...ze ked maly vyrastie, tak on mu povie co ma za starych rodicov, ako ich trebalo nutit aby sa mu venovali....a ze ked tam raz nebude chciet chodit, tak ho nidky ani neupozorni, ze aj babku s dedkom by bolo treba navstivit...a ja sa tym mucim, pretoze su to moji rodicia a cokolvek bude, urcite sa o nich postaram a nechcem aby moj syn pocuval zle reci na babku a dedka..vzdy su to jeho babka s dedkom a ten nazor nech si vytvori sam...

ella555
12. okt 2013

@jabadaba Popravde, mne stacili ako babetka moje deti, ja mam radsej starsie deti, proste je to tak. Vsak nech si kazdy rodic tie svoje babetka uzije, mne stacili moje, vnucata tiez radsej prenecham rodicom, to neznamena, ze nepomozem ak to bude fakt treba a kocikovanie som neznasala, bezcielne bludenie po sidlisku, len aby dieta spalo na vzduchu, osobne som rada, ze uz je to za mnou.

m.i.r.i
12. okt 2013

.

zuzusar
12. okt 2013

@tykat No nestíham sa zapájať, som tu naposledy, je mi jedno, čo si myslíte o mne, ja mám názor, že babky pokial môžu majú pomocť, prísť, objať, zaujímať sa o rodinu,pokočíkovať alebo pomôcť fyzicky lebo to je aj ich rodina. Nemali by zasahovať do domácnosti a nemali by ani dirigovať a každý den kontrolovať svoje nevesty. Na oplátku sú mladí ústretoví, pomôžu svojim rodičom v situáciach, v ktorých by si sami už asi nepomohli a môžno ked nevládzu doopatrovať ich.Je mi lúto, že všetko beriete tak, že ja chcem delegovať svoje povinnosti na babku.To nie. Opakujem svoje deti vychovávam sama,nemyslím že je to o tom, že chcem aby sa niekto staral viac.Ani moje deti neprespávajú u babiek a nepotrebujem od nich rady ako mám čo robiť. Proste to tak vnímam, u nás bolo prirodzené, že rodina bola na prvom mieste, babky chodili pozerať ako sa nám darí, niečo vždy doniesli, ked som bola chorá,nosili domáce produkty a pod..Navyše mi to bolo zo strany svokrovcov slúbené,že ked budú na dochodku budú sa venovať vnúčencom a pomožu , zostalo iba pri sluboch a možno preto, ma to škrie, že niekto, kto je celý den doma nemá kedy prísť povarovat a rozmýšla, či mu za to stojíme sa tam trepať koli pol hodinke, čo je pre mna dar zlata..Vstávam každé tri hodiny v noci a cez den sa venujem aj synovi, a pritom musím stíhat tahat domácnost,Už teraz počujem , ako si hovoríte, že sme na to dvaja, manžel pracuje do 16 hod. a ide rovno domov,máme velmi harmonický vztah a naozaj chcem, aby si a jtrochu oddýchol, ked mu zvoní telefon aj doma.Občas sa chytí aj domácich prác,navarí, prebalí...ale nedalo by mi aby som ho stále zatazovala ked som rada, že má trochu pokoja.Neviem, ci máte hyperaktívne dieta ako ja,som zan vdacná, ale to nikto dopredu nevedel, že bude taký chytrý a neustále musí mat nové podnety . A naozaj by mi pomohlo sa občas vyspať dlhšie.Možte si to vyložiť po svojom , vy by ste to iste sama zvládli .a možno nie, ja nikoho nútit venovat sa mojim detom nebudem.Dakujem svojej mame, že to chápe a pomože ako može.Chodí do práce a cez leto si bráva syna cez den-namä mi pomohla, ked som si odležávala druhé tehotenstvo ..Občas mi príde zobrat prádlo- tak raz za dva týždne, ale viem, že jej záleží na nás a nevydrží bez nazretia na deti.K svokre sa správam ústretovo a snažím sa prežiť ten nezáujem, aspon trochu som vam to chcela priblížiť, ak nepochopíte, nevadí.Všetko sa v živote vráti.Možno sa budete na dôchodku správat rovnako, ako sa správali k vám, teda nič ma do vas nie je.Ale sme ako to tu bolo povedané ludia anie zvery.aj opice v tlupách si opatrujú malé, tak prečo nie my, to máme byť za opicami?Nemusíte odpovedat.Deti vám to ak sa nespamätáte spočítajú.

m.i.r.i
12. okt 2013

@ella555 no a v tom to cele je..ty mas iny pocit a iny postoj a ked budes raz babka a tvoja dcera/nevesta bude mat uplne iny pocit a predstavu o tom co by jej pomohlo..tak to bude tazkeeee...
A vies..pri babatkach mozno nejde ani tak velmi o to venovat sa dietatku..predsa potrebuje hlavne maminu a rezim a vsetko..ale vtedy ide aj o tu pomoc mamicke...ktora je casto nonstop v tempe, ked ma aktivnejsie dietatko tak duplom...a tiez potrebuje dobit baterky a aspon trosku si oddychnut a vylozit nohy..a nemusi to byt len tym, ze jej manzel prevezme dieta..ale moze to byt aj ta babka co pride z vlastnej vole pokocikovat trebars 2x v tyzdni po 2 hodiny...co by som ja za to bola dala ked bol drobec maly..uz teraz je s nim ovela lahsie samozrejme...ale teraz sa uz sam pyta, preco babka s dedkom k nam nepridu.....sami nie...len ked musia..a ked ich ziadame..

poussin
12. okt 2013

@m.i.r.i uprimne co je na tom, ze tvoji rodicia nechali tvojho muza 2 dni s malym ? Ved je to jeho otec. Mal by sa vediet postarat. Tieto predpotopne nazory o tom, ze chudak muz sa stara o dieta sam.. nech mu niekto pride pomoct alebo nech im aspon niekto navari ma sokuju.

m.i.r.i
12. okt 2013

@zuzusar plne ta chapem a suhlasim...myslim si presne to iste...
Vsade psychologovia hovoria, ze matky tiez nie su stroje a maju si oddychnut..ano aj oddychnut od deti...a na to su v prvom rade stari rodicia..ktori deti obohatia o take veci, ktore rodicia nie a zaroven pomozu...vsade citam - nebojte sa poziadat o pomoc...stravte obcas vikend iba s manzelom na utuzenie vztahu a deti nech povaruju stari rodicia...ma to byt normalne....ale u nas nie je...ked mam dieta, konci sa volno a mam sa starat...
A veru tiez neziadam o domace prace ani nic...len to nie...iba o cas, z vlastnej vole, straveny s vnucatom...

hori
12. okt 2013

@m.i.r.i super analyza... uz davno sa mi nestalo, ze by sa mi tak dlhy prispevok tak fajne cital... 🙂
ja mam to iste, nikdy sme s manzelom nikde neboli bez deti, iba kazdy osobitne... nikdy nam ich nikto nepostrazil a dost sa desim toho, ked o rok pojdem do prace a male budu byvat soplave a kaslave... akurat mam o problem "menej", nemusim riesit neochotnych rodicov, ich dovod je objektivny, mamina ma 70 rokov, stoji aj chodi len s barlami, malicke nesamostatne vnuca u nej nehrozilo, navyse je onko pacient, takze ani strazenie vacsieho samostatneho dietata nehrozi v pripade soplov a kaslov, to by jej imunitu dorazilo... ☹ uz sa "tesim" na ocr-ky a som zvedava, ako dlho to zamestnavatel so mnou vydrzi... 😒

ella555
12. okt 2013

@m.i.r.i Jasne, ze kazda mamicka je rada, ked jej niekto pomoze, len ide o to vzajomne pochopenie, aj stari rodicia maju svoj zivot a preco by ho mali stale podriadovat detom, ci vnucatam aj oni mozno chcu mat konecne cas aj pre seba. Mne moji rodicia dali super detstvo a za to som im vdacna a viac necakam, ak mi aj teraz pomahaju beriem to ako bonus nie ako nejaku ich povinnost. A ako som napisala, ak bude treba pomozem aj so starostlivostou a kocikovanim vnucat aj ked radsej ich vezmem do zoo, ci na kupalisko, ci niekam na vylet, ked budu vacsie.

tykat
12. okt 2013

@zuzusar tvoj muz konci o 16;00 a nema cas nakupit??? Chces aby si oddychol??? 😀 Jemine zarabas si na problem, cim skor ho zapoj do chodu domacnosti lebo o chvilu bude ako tretie decko. Hyperaktivitu mate diagnostikovanu ci len ty si to myslis? Lebo mam pocit ze dnes je hyperaktivne kazde decko ktore mama nenajde tam kde ho polozila. Fakt sa necudujem ze potrebujes babky aby si zvladala dve deti. Vies si predstavit ako to bude ked nastupis do prace ty? Zbytocne sa ohanas tym ze rodina si ma pomahat a narokujes si pomoc rodiny ked ti nepomoze vlastny muz. Vies ono je vzdy velka dilema kto si ma lahnut na gauc ked muz pride z prace, ci on lebo je utahany z prace alebo zena ktora ma cely den deti a zadkom. U nas muz prisiel domov o 18:00-19:00, ak bolo treba po ceste urobil nakup, zjedol veceru, natiahol na pol hodky chrbat a potom na dve hodiny vyfasoval mimino. Kazdy den, a ja som mala volno, mohla som spat, citat, ist sa prejst alebo len tak cumiet do stropu, nikdy som pocas tych dvoch hodin nic nerobila v domacnosti, venovala som ich len sebe. Ono ked ma dieta dvoch plnohodnotnych rodicov ktori si rozdelia starostlivost tak pomoc zvonku az tak nechyba.

jolly84
12. okt 2013

zasnem, tolko mudrych zien pokope som dlho necitala. kazdy vie, ako to ma fungovat, a takmer nikde to nefunguje. zarazajuce, ale je to tak 😀

jolly84
12. okt 2013

@sharae juuuj, to mi je luto. viem, co si tym chcela vyjadrit. ale riad sa niekedy tym, ze nasilu ani voda nie je dobra. mozno budu chciet, ked bude vacsia, ale co ak ona nebude chciet. netrap sa nad tym. viem, ze zamrzi, ale hold aj to je zivot 😉 je to presne tak, ako ma byt. aspon je toto pre Teba mementom, ked raz ty budes babkou..... drzte sa 🙂

vavrenka
12. okt 2013

ja chcem napisat len kratko - vzdy ma dojme, ked sa moja mama hra s moju dcerkou - napr. vyrabaju z plasteliny lizatka a mala mi ich nosi na ochutnanie, a ked ide babinka domov, tak dcerka narieka- babinka, nechod este.. a babi cela dojata jej slubuje , ze sa zase coskoro uvidia a budu si spolu hadzat lopticku..
myslim, ze po niecom takom @sharae tuzi (a som presvedcena, ze nielen ona...)

mirkave
13. okt 2013

Necitala som vsetko. Samozrejme suhlasim s tym,aby mali stari rodicia svoj zivot,svoje zaujmy,ale potom nech sa necuduju,ze vnuca k nim nema vyvinuty vztah.ziaden vztah.dieta sice dotycnu osobu oslovi babka,ale len preto,lebo sme ho to naucili.dieta vie,ze tu osobu ma volat babka,ale ani zdaleka netusi,kto to ta babka je. Babka mala svoj zivot,vzdy mala nieco na programe,ked sme ju volali,tak nemala cas,lebo isla bud na kavu,alebo kamoske,alebo tam,alebo hentam. Ked jej niekto nahodou vypadol z programu,tak sa samozrejme ohlasila a my sme sa mali pos*at,lebo ona chce prist.vzdy to boli prepadovky,bohuzial,zakon schvalnosti,uz sme mali bud iny program,alebo chorobu,alebo........ Ked sa nam podarilo sa stretnut,tak vzdy ospevovala ine deti-znamej vnuca krasne papa,vie rozpravat,vie sediet,vie blablabla. To,ze jej vnuca je sikovne a vie vela veci nevedela.nemala to odkial vediet,lebo si nikdy nenasla cas,aby sa o vlastnu vnucku zaujimala. Vrcholom vsetkeho bolo,ze nas obvinovala,ze robime vsetko,len aby ju nevidela a nebola s nou. To,ze sa ako babka nespravala si neuvedomila doteraz.ale to uz je o inom...... Nesuhlasim s tym,aby sa stari rodicia rozkrajali kvoli vnucatam,nesuhlasim s tym,aby sa babka starala o vnucata namiesto mamy.ale nemozem suhlasit ani s takym extremom opisanym vyssie........

sharae
autor
13. okt 2013

@jabadaba dakujem za podporu 😉

jaroska
13. okt 2013

Nám moji rodičia veľmi veľa pomáhajú,bývame k sebe blízko,asi 10 minút pešo.Takže sa vidíme každý deň.Teraz má dcérka 3 roky,no ked bola menšia,mohla som ju kľudne u nich nechať aj na noc.Teraz je to "horšie",lebo tam nechce zostať spať(cez deň ju tam môžem nechať,no na noc ani za svet nechce) 😀 Ked niekde odídu,vždy jej prinesú malý darček(či už sladkosť,alebo malú hračku).Veľakrát,ked malá potrebuje nejaké oblečenie,tak jej ho kúpia,alebo vyplatia-čo je super. Býva s nami manželova stará mama,s ktorou je moja dcérka "veľká kamarátka".Zabávajú sa,a ja môžem zatiaľ variť,upratať...dokonca ju s ňou môžem nechať napr.ked skočím nakúpiť 🙂 Myslím si,že aj to je veľká pomoc 😉 Nechcem sa týmto vychvalovať,ale myslím si,že nie každý má takýchto rodičov... 😉

jaroska
13. okt 2013

@poussin tiež súhlasím... 🙂 Ja by som sa chcela "dožiť" toho,že by bol môj manžel 2 dni s malou-to by dopadlo 😀...asi by mi mobil zvonil NONSTOP 🙂

jaroska
13. okt 2013

@vavrenka áno,nie u každého je to tak...Ako som už písala v tejto diskusii,moji rodičia sú SUPER,no o mojej svokre sa to povedať nedá-nula bodov ,škoda reči,nejdem sa vyjadrovať 😀

zuzusar
13. okt 2013

@tykat hyperaktivitu máme diagnostikovanú, nespíme od narodenia, musíme sa venovat, muz sa stará , to ze konci o 16 neznamená ze je vtedy doma, len si sadá do auta na cestu domov.Momentálne varí a ja sa idem venovat synovi a nebudem uz reagovat na to, co nechápe niekto iný.Ja nepotrebujem aby sa o moje deti niekto staral, ale to je zbytocne vysvetlovat, uz som to popísala..Babka si má níjst cas na svoje vnúčatka, aby vedeli, že ju majú, takže asi tolko, padám sa hrat.

m.i.r.i
13. okt 2013

@poussin @jaroska moj muz bol pravidelne kazdy asi 3 mesiac sam s malym na 3-4 dni...naposledy uz aj na 5...od jeho 7 mesiacov..nepomaham mu vobec nik...sice ked som dosla domov tak vacsinou som len upratovala a prala, ale vzdy zvladol maleho bez problemov a bez hundrania...bol aj na rodicovskej, takze o tom to nie je, ze by nevedel, nemohol alebo nechcel..
Je to skor o tom, ze stari rodicia su 10 minut od nich, ja v nemocnici a ze proste nemaju vobec ten pocit, ze predsa je chlap sam doma, ze by si chcel mozno nakupit alebo sa osprchovat...nech nie je 2 dni pri hrncoch( moj muz skvele vari) a len okolo dietata...ked oni su DOMA!. Teda hlavne dedko, babka je cez tyzden v praci...ked su rodicia dvaja, tak sa podelia ale ked ostane jeden sam, ci je to matka ci otec, tak je super ak mu niekto pomoze..ze moj muz nemusel tahat maleho do obchodu na nakup a striehnut ci nieco nevyvedie kym sa osprchuje..ci mu nakazat sa samemu hrat kym mu navari..ale stacilo by aby dedko vzal maleho kazdy den na 2 hodky napriklad a maly je stastny a kazdy spokojny..pripada mi to take prirodzene...ze sa sily rozlozia...

@tykat ono nejde o hyperaktivitu..ci ju mali diagnostikovanu ci nie je jedno...samozrejme, ze teraz sa pojem hyperaktivita pouziva pri kazdom aktivnom dietatku...aj ine nie "hyperaktivne" dieta moze mamicku vycerpavat a nie sme stroje...trosku oddychu si zaslusi kazda...a aj muzi nie vzdy maju zamestnanie, ktore im umozni tak odbremenit mamicku, ze uz nikoho ineho nepotrebuje..
ale to je len jedna stranka mince - ked je pomoc vitana
druha je naozaj ten prirodzeny zaujem stravit cas s vnucatkom

zuzitko74
13. okt 2013

Ak je starostlivosť o dieťatko pre niekoho POVINNOSŤOU, prípadne až bremenom, tak je rád, že si odchová tie svoje a chce mať klídek. Ak deti MILUJEME, chceme byť s nimi, tráviť s nimi čas, starať sa o ne , spoznávať ich. Aspoň ja to vidím takto.

veronicka1901
13. okt 2013

Ja viem, ze stari rodicia mali svoje vlastne deti, ktore ako tak vychovali a nemali by vychovavat vnucata, ale tato tema je o pomoci. Z nikoho by neubudlo, keby aspon sem tam trosku pomohol, ked sa da. Viem, ze maju konicky, mnohi este pracuju, ale aj tak. Pokial su zdravotne ok, tak nevidim dovod, preco by to aspon trolinku neslo 😒 .

jamabe
13. okt 2013

Ja tiež nechcem, aby mi mama (o svokre ani nehovorím) pomáhala s domácimi prácami! Ja si všetko porobím, nemám problém, lebo manžel sa dcére veľmi venuje a pomáha aj v domácnosti. Ale že si starí rodičia nevedia nájsť čas, ktorí by venovali jedinej vnučke... nemusia za ňou chodiť každý deň ani každý druhý, ale raz za čas sa ozvať sami od seba, by človeka potešilo, no nie? Mojej mame nik nepomáhal... Ona tvrdí, že my (ja a brat) sme spali celú noc, že ona si nepamätá vstávať k nám v noci, no jasne, ale ako to bolo za socíka? Však nechaj to dieťa, poplače si a naučí sa! Chodítko a ohrádka sú vynálezy tiež tej doby, jednoducho tam strčili dieťa, a bolo. Bolo bežné vidieť aj na sídlisku kočík s dieťaťom zaparkovaný pod balkónom. Nik im nepomáhal, beriem, starí rodičia väčšinou ešte pracovali, takže takto to riešili. Ale ja svoje dieťa neodkladám a radšej obetujem superčistý byt a teplé večere, no venujem sa malej. A moji rodičia už nepracujú, na svoje koníčky majú more času. Takže tá "pomoc" s dieťaťom by bodla...

dadyart
13. okt 2013

@jolly84 yes, konečen trizvy názor 😀

lauricka
13. okt 2013

@sharae v tom pripade ju mozno nieco odradilo za tych par dni, takze by som sa pokusila to z nej vytiahnut. Co sa stalo, ze po par dnoch zmenila nazor. A tiez by som sa jej snazila vysvetlit, ze mala ju, az bude vacsia, ani poznat poriadne nebude, ze by bolo fajn, keby mali vztah uz teraz nejaky. Inak, dieta do troch rokov si vytvara vztach s rodicmi a svojim blizkym kruhom, kam patri rodina a hlavne stari rodicia, ktori su doleziti. Po tretom roku su pripravene zacat si vytvarat vztahy s kamaratmi a ist do skolky.

lauricka
13. okt 2013

ale zhodujem sa s nazormi, ze pokial k tomu vztah nemaju, nebude to fungovat

jolly84
13. okt 2013

@dadyart sa mi paci ako kazda radi a vie ako by sa to malo, to je sila 😎 ale kazda situacia je jedinecna