Zdieľanie fotiek novorodenca na sociálnych sieťach

17. mar 2022

Ahojte.
Som tesne pôrodom a v rodine vypukla veľká hádka keď som im v nedeľu oznámila, že si neželám aby zdieľali fotku môjho novorodenca na Instagrame/Facebooku hneď ako vyjde zo mňa von. Hádka vypukla skrz toho, že svokra oznámila aby som jej ako prvej poslala foto aby to ihneď vedela zdieľať. Možno, že to preháňam, ale ja si to vyslovene neželám. Môžu sa pochváliť a ukázať foto malého len nechcem aby to zdieľali verejne.. Keď som jej začala vysvetľovať prečo si to neželám tak sa urazila (asi Vám to nemusím vysvetľovať - zneužívanie fotiek, pedofília, dedinské reči a klebety..). Povedala, že nebude rešpektovať moju prosbu, keďže je to jej vnuk a má na to právo. No hrozne ma vytočila. Bohužiaľ muž je ešte na služobke, tak jej to nevedel vysvetliť osobne a do telefónu dostal rovnakú odpoveď. Preháňam celú situáciu alebo čo s ňou mám robiť? Normálne mám z toho stres a paniku. Neviem prečo nevedia rešpektovať moju prosbu. Koniec výlevu.

tulipanicek
17. mar 2022

To ja úplne chápem. Tiež bývame ďaleko. Plus si viem na gb dohľadať nejaké info atd. Ale teda inak mám nastavené všetko ako som pisala. Akože len raz by niekto zdieľal fotku môjho dieťaťa a hneď si to s ním vysvetlím. Nemám problém že niekto ukáže fotky, my tým, že sme od všetkých ďaleko mame napr na whatsapp skupinu kde priebežne posielame naraz celej rodine fotky. Ale nikomu som ich nedovolila nikde vycapit. Akože toto by má poriadne naštvalo. Som toho názoru že na sociálne siete ani ja nemal právo dávať fotku svojho dieťaťa, kým tomu nerozumie a nevie samo povedať, že je s tým ok. Hej, pre väčšinu asi preháňam ale fotky sa dajú zneužiť 🥴

snazilka_bio_mamka
17. mar 2022

ja som si vsmila ze tieto staršie dámy nad 50r vobec nevnimaju fb ako hrozbu. Len juj super, zdielam, nech marika odvedla vidí ale to, že to male este ani nevie co je zač a už je na sociálnych sieťach verejne. Treba jej jemne vysvetliť s citom.. snad to pochopí a ked nie, fotku mat nebude. ty si jej matka a ona je len babka.

autor
17. mar 2022

@tulipanicek aspoň niekto so mnou súhlasí.
A áno je to aj babkina radosť, môže sa radovať aj bez internetu..

zdenka11081983
17. mar 2022

@diana45 počuj a ty co si si dnes slahla? Fotky deti bez súhlasu rodiča zverejňovať??? To ako na toto treba dakomu špeci vysvetlenia? Nie a hotovo! Co niekto na tom nechápe?

rora
17. mar 2022

@tulipanicek neprehanas, neraz som videla najma v niektorych predajnych detskych fb skupinach ze nejaka zena varovala pred podvodnickou co mala falosny profil z pokradnutych fotiek, dokonca tam spoznala aj dceru nejakej svojej kamaratky.... Starsich ludi taketo nieco nemusi ani napadnut ze su ludia ktori si za ucelmi roznych podvodov stahuju dostupne fotky z cudzich profilov.... takisto ako to vidime kazdu chvilu v tv, ze nejaku dovercivu babku dochodkynu okradnu o 5 tisic € lebo uverila ze vnuka ma v nemocnici apod.... ale to uz odbocujem mimo temy

krkavcia_mater
17. mar 2022

Nepreháňaš. Je to tvoje dieťa a ty si zaň zodpovedná. Pošli fotku tak, aby nebolo vidieť do tváre, prípadne s vodoznakom.
Za zverejnenie fotografie mozes ludi aj zalovat

sense
17. mar 2022

Pošlú jej jednu fotku poštou ako oznámenie o narodeni...
Našťastie moja mama a aj ex svokra keď sa chceli pochváliť ukázali len rodine, ex svokra sociálne siete nepoužíva a moja mama síce fb ma ale takéto veci nerobí a keď niečo chce zdieľať vždy sa opyta

zoeeoz
17. mar 2022

Neposli jej fotku, ak niečo ona vyčariť stačí to cez fb nahlásiť ze "cudzia" osoba zdieľa fotky tvojho dieťaťa a je to 🙂

zoeeoz
17. mar 2022

@diana45 radosť z vnúčat sa prejavuje inak ako vesanim fotiek na fb.. ak potom nie je niekoho radosť naplnená, chyba je niekde inde

jazula
17. mar 2022

Ja ťa chápem, my sme sa s partnerom dohodli, že fotky malej nebudeme dávať na sociálne siete, max po vzájomnej dohode výnimočne napr fotku zozadu, na ktorej vidno hlavu a rúčku, ako siaha na vianočný stromček (to bolo zatiaľ jediné, čo sme z nej zdieľali). Rodičom posielam fotky aj videá, ale sú len pre nich. Nikto zatiaľ nemal žiadne výhrady.

babyjune
17. mar 2022

Podla mna neprehanas. Moja mama ma 6 vnucat a nedovoli si zdielat ich fotky na sietiach. Svokra tiez nie, este sa aj mne divila, ked som verejne zdielala par fotiek zo svadby. My mame našťastie s muzom rovnaky nazor, ze fotky deti na soc. sietiach nezdielame. Svokra nech si da na FB svoj novy uces alebo outfit, ak ma taku strasnu potrebu vsetko zdielat.

matullienka
17. mar 2022

Neprehanas keď si to neprajete má to rešpektovať, keď nie hold smola fotku nedostane. Moja švagriná tiež rýchlo zabúda a keď zavesí fotku mojich detí na FB musí ich vymazať má jednoducho smolu. Keď si ich zavesím ja viem kto ich vidí

gabika128
17. mar 2022

Úplne ťa chápem. Ja som s tým donedávna nemala problém. Až pokiaľ moja mama neprepadla hoaxom a aj s profilovou fotkou so svojím vnukom nevypisovala na fb strašne veci. Pekne som jej povedala, že si to neželám a ona na smrť urazená fotku zmazala. Akonáhle by som zistila, že toto nerešpektuje, riešila by som to neposielanim fotiek a nahlasovaním daných foto FB nech to zmažu. Chápem, že sa chce pred priateľmi pochváliť vnučikmi, ale zároveň s týmito fotkami vypisuje a komentuje absurdné veci. (Napríklad Čaputovej, že je sviňa.) 🤷‍♀️🤦‍♀️

veselo_neveselo
17. mar 2022

Neposielat ziadne fotky! Ked chce vidiet dieta, tak cez video hovor, ale ziadne fotky neposielat, pokial nebudu respektovat tvoje rozhodnutia.

egresik
17. mar 2022

Ja ta chapem... A nic jej neposli, ak sa k fotke nejak dostane a zazdiela tak ju nahlas 🤷mozno potom pochopi

jks27
17. mar 2022

Robíš dobre, ja som to presne takto isto urobila, a dokonca, fotky dcéry som poslala aj svojej rodine až po krstinách 🙂 a kto chcel, prišiel na ňu pozrieť osobne domov, žiadne fotky som neposielala

martina2ve
17. mar 2022

Boze moj, co by robili babky bez tych internetov??
Ja nemam jedinu fotku mojich deti( ani svoju) na internete ani neposielam nikomu fotky- s vynimkou krstnej mojej dcery (ale s nou mame dohodu aby to nedavala nikam).
Babicka by sa mala tesit z vnucatka nazivo nie na fotkach na fb🤔. Za ich ery rodicovstva toto neexistovalo tak si asi myslia, ze je rozumne zdielat verejne male deti doslova s holymi zadkami, ved je to rozkosne nie?
Och ☹️👎🏻

selena_luna
17. mar 2022

Ak by sa to stalo mne svokra by dieta nevidela roky a to bez debaty. Okrem zneuzitia fotky ide o princip, je to tvoje dieta, ty si zan zodpovedna, ty robis rozhodnutia. Babka nebabka akoto ze nebude respektovat rodicov? A co neskor? Nebude respektovat vychovu? Drzim ti palce.

kikulienka94
18. mar 2022

Ja s postovanim fotiek mojho dietata nemam ziadny problem, ale zase zdielam normalne fotky, žiadne nahacinky😄 ale nedovolila by som si postnut fotku s dietatom, ktoreho rodic s tým nesuhlasi (napr fotky s bratrancami, s kamaratkmi a podobne). Ak ten človek povie nie, tak to respektujem a nedohadujem sa a nehadam sa

nika0204
18. mar 2022

Ahoj ja ta uplne chapem..ja mam dokonca provlem poslat foto po narodeni cez messenger..pretoze viem ako to dopadne kazda tetka z tretieho kolena bude oytat fotku a uz sa zo siri..a postnutie rovno na FB to by som asbolutne netolerovala..

autor
18. mar 2022

@nika0204 presne... A vzhľadom na to, ze by sa to len šírilo bez môjho vedomia tak dostanu fotku bez tváre. 4 dni vydrží každý. A ked uz budeme doma tak to budem inak regulovať 😄

petkavka
18. mar 2022

Ahojky - a co tak tento krasny moment zakoncit prijemnym kompromisom ...svokre povedz, ANO velmi rada sa s Vami podelim o nase stasticko a posleme fotecku X NIE fotka pomaly medzi nohami ked je 🙂 ... ANO-V klude, ked sa budes citit, tak sprav nejaku peknu fotecku - kludne v perinke (ved tam NIC nevidiet).... Alebo, ak sa na to necitis, posli rucku, nozicku ....skratka nelamat to na hranu noza 🙂 ... A plati pravidlo, ze stastie sa nasobi s poctom ludi, ktory sa tesia s nami 🙂

petkavka
18. mar 2022

A este ma napadlo- velka gratulacia a uz aj ja sa s teba tesim - tak kludne mozes aj Tu zozdielat, ked pride ten stastny okamih ....Tu by sa mi prave hodila ta rucicka v tvojej rucicke ...alebo nozicka. Ja by som sa napr. vedela s tebou tesit 🙂. Pekny dnik

lugie
18. mar 2022

Ja riešim podobnú vec už skoro rok, ale to mám mamu takú FB a Instagram maniačku. Stále vycapuje kade tade fotky môjho dieťaťa. A keď jej poviem že si to neželám tak odpoveď je že tak aby si ľudia nemysleli že mame postihnute decko 🤷🏽‍♀️ 🤬Akože nechápem naozaj. Neposielam jej už fotky.
Keď sa dieťa narodilo tak som to vyslovene zakázala, povedala som aj dôvody a ona súhlasila a pochopila. Ale časom vidíš… ja sa už radšej ani nerozculujem aj keď mi to vadí… by som už zošedivela 😃

aliaray1
18. mar 2022

Navrhujem technicke riesenie na skusku: posielat foto cez whatsapp alebo signal ako fotku na 1 zobrazenie.

Takto zaslana foto sa neda ani screenshotnut a po zobrazeni sa zmaze.

Inak plne suhlasim so ziadnym zverejnovanim na ziadnych sietach a dokonca ani rodina medzi sebou...lebo to sa uz potom neda zastavit ani zmanazovat a jedna sa o IT, osobnu bezpecnost maloleteho a ochranu sukromia...

sonnenshein
18. mar 2022

Autorka, nemusis nic vysvetlovat.
Dieta je tiez osoba ktora ma svoje prava tykajuce sa ochrany osobnych udajov, vcitane zverejnovania svojej podobizne, na ktorej je mozne ho identifikovat.
Ich respektovanie by malo byt v dnesnej dobe samozrejme, i ked si to zial niektori ludia este neuvedomuju, a pokojne na socialne siete vycapia nielen foto, ale aj mena a datumy narodenia svojich deti, pripadne vnucat.
Odporucam https://digiq.sk/temy/internetova-bezpecnost/

davidofff
18. jún 2023

No neposlala by som jej ani jednu ..smola.ked ona nechápe že si to neprajes.nemam rada takýto ľudí.akoze ja na soc siete nedávam nič.a.leby vidím že tam dal niekto moje dieťa .tak ho prizabijem