icon

Aké sú najlepšie darčeky pre učiteľov na konci školského roka?

10. máj 2026

Čaute. Čo dávate, na konci šk.ročníka triednym učiteľkám?
Ja mám pocit, z toho, čo vidím z okolia, že kvet a ani kytica, či bonboniera už nestačí.

V škôlke sa skladáme po 40€, čo mi pride veľmi veľa, lebo si mamičky zmysleli, že idú obdaruvať 5 uciteliek, upratovacky a este neviem koho tam. Je to normálne? Kedysi sa dávali kvety, teraz, zlaté alebo strieborné brošne v našom prípade v tvare lienok, podľa názvu triedy. A este aj k tomu kvety vsetkym 5.. len jedna brošna stoji 30€ 🫣🫣 ( je to pre lúčenie sa s predškolákmi) chcela by som to pochopiť hlavne z pohľadu učitelov, čo icch viac poteši, či vobec su ochotné, nosiť striebornu brošnu v hodnote 30€

Len brosne budu stat 180€ + 5kytic 100€ =280€ torta, občerstvenie.. akože keď, to takto počítam, dáva to logiku, ale načo také drahé dary ..

anonym_c71f81
10. máj 2026
@anonym_b103b9

@muchotrafka298 šálky sa vždy zídu 😅

@anonym_b103b9 to si myslela dúfam že ironicky. Kmotra je učiteľka na 2.st a vonku na chalupe má desiatky rôznych hrnčekov a sálok ani tvarom a vzorom nie sú rovnaké. Doma v kuchyni by ich nestrieľa. Kytice dáva do kostola na výzdobu, bonboniéry a kávy kucharkam a upratovačkám.
Kým si všetko nechala čo dostane do dôchodku potrebovala by ďalší byt.Ďalsí byť z učiteľského platu?

anonym_46062c
10. máj 2026

Dnes veľa robia aj influenceri. Však treba propagovať produkty, prečo nevymyslieť originálny darček. Akurát, keď sa tým inšpiruje ďalších xy followerov, už to také originálne nie je. A ak sa tým inšpiruje napr. 10 mamičiek z triedy, čo s tým má pani učiteľka robiť? Pre naše deti je to jedna pani učiteľka. Ale nech má naše deti akokoľvek rada, za svoju kariéru učí stovky detí…

anonym_4fe0fc
10. máj 2026

Učím na strednej a napíšem, čo vidím z druhej strany. Sme také, ktoré deti vycvičia, aby nekupovali dary, jedna kytica za triedu stačí. A sú kolegyne, ktoré vyžadujú kyticu a darček od každého, zvozia žiaka, ktorý nič nepriniesol, v hlave majú presnú evidenciu, kto čo a za koľko priniesol. A im treba nielen na konci roka, ale aj na meniny, narodeniny, Vianoce, Deň učiteľov, Deň žien 🙄V zborovni to vyzerá ako na tržnici. Ktorá má na stole toho najviac, myslí si, že je najobľúbenejšia a najlepšia. Stužková? Elektrické bicykle, wellness pobyty pre 2 osoby, zlaté reťaze, zájazdy k moru, no hrôza. A potom tu je korupcia, veď učiteľka je za tie dary zaviazaná a chce ďalšie. Toto darčekobranie je zakázané a aj tak sa to robí a toleruje. Je načase, aby sa rodičia vzopreli. Keď už v MŠ idete 40€/ na žiaka, kam to bude pokračovať? 😱

avatar
petronelag
10. máj 2026

Podľa mňa to nie je dobrý nápad, učiteľky brošne nepotrebujú.

avatar
medea2003
10. máj 2026

Poznám triedu, kde sa rodičia vyskladali učiteľke na let balónom. Išlo o obyčajný koniec roka, žiadny záver prvého stupňa a lúčenie. Učiteľka im vraj naznačila, čo by ju potešilo. Keby do tej triedy chodilo moje dieťa, asi trvám na preložení 🙂

anonym_71ef18
10. máj 2026
@yanni

@anonym_71ef18 Dakovne? Podla tvojej Logiky by potom mal ale kazdy zamestnanec, jedno aky, dostat dakovne. Aj ty dostavas dakovne? Apropo, väcsina uciteliek to aj tak nechce a tie veci potuju do kontajnera.

@yanni uciteliek s laskavym pristupom je ako safranu, nemyslim si ze kvet, darcekovu kartu alebo znackovu kozmetiku od nas niektora hodila do kosa ale v principe viem ako to myslis a mas pravdu.

anonym_ae5470
10. máj 2026

Nemám problém poskladať sa. 40€ mi príde adekvátne ak sa jedná o triedu ktorá končí, rieši sa z peňazí aj občerstvenie a menšie darčeky pre ostatných. Ja som zástanca jedného veľkého darčeka, zbytočne aby každý kupoval blbosť. Samozrejme sa skladám iba ak som bola spokojná s fungovaním škôlky.

anonym_fe3027
10. máj 2026

trieda s mojou dcerou sa teraz luci s pani ucitelkou, ktora ide do dochodku a oni boli jej posledna trieda. Pani ucitelka je skvela a deti ju maju rady. Maju ju 3 roky. V nasej triede sa nikdy neriesili spolocne darceky, vzdy klasika- kvietok, coko, a iba taki, ktori chceli. Priznavam, ze na vzdy stislo pri kupovani kvietku, ze ved sa to aj tak o par dni vyhodi. Tento rok som sa dala na to, ze vyzbieram peniazky na rozlucku pre pani ucitelku. Napisala som rodicom- avsak s tym, ze vyska prispevku je dobrovolna a nie je povinna. Kto kolko dal, ci nedal nebudem nikde zverejnovat. Je ich v triede 24 a zatial prispeli 18. prislo mi 5€, ale aj 50, priemer mame zatial 14€. O 2 tyzdne zverejnim anketu, kde budeme hlasovat, avsak zatial nam vychadza kavovar (pani ucitelka je kavickar a kavovar nema). Takze pre mna je lepsie sa radsej vyskladat na jeden velky darcke, avsak nesuhlasim s tym, aby si ten, kto to organizuje uzurpoval, kolko treba mat. Urcite by som sa ozvala a ne/dala podla svojho uvazenia

avatar
valria
10. máj 2026

@anonym_autor pripomínam, že jestvuje v školstve etický kódex , dľa ktorého dary nad 50 Eur sú nadštandard a musia byť zaevidované;)

anonym_0a950d
10. máj 2026

Mne sa velmi paci ako jednym dychom tu piseme, ze 40€ je vela a druhym, ze kup kvety a kolko tak tie kvety dnes stoja? Lebo v BA jedna ruza trosku ozdobena pomaly 10€ a ked ma tri ucitelky a jednu asistentku, tak ked by som im len tu ruzu dala som na tom istom a ak sa bude so skolkou lucit, tak by som im chcela urcite podakovat, takze by som ocenila spolocny dar, brosna je ale za mna hovadina 🤷‍♀️. Kazdopadne asi to nie je povinne, nechces neskladaj sa, nechces nic dat nedaj. A bude to uplne v poriadku. Rovnako ako nie su povinnost narodeninove balicky, ak ma niekto cas, priestor, chut a mozno aj peniaze, nech sa paci.

avatar
valria
10. máj 2026

@anonym_autor Je rozdiel dať darček na konci roka alebo v končiacom ročníku, u malých alebo u stredoškolákov, pre triednu či pre vyučujúcich...

avatar
lasona
10. máj 2026

Mne to pride vela. A ake brošne? To kto vymyslel..jeden kvietok a dosť...pokiaľ je učiteľka nejak vynimocna tak by som porozmyslala, ale inak? Tebe kto dá aký dar v práci...

anonym_5257e0
10. máj 2026
@lasona

Mne to pride vela. A ake brošne? To kto vymyslel..jeden kvietok a dosť...pokiaľ je učiteľka nejak vynimocna tak by som porozmyslala, ale inak? Tebe kto dá aký dar v práci...

@lasona Nie každé povolanie dáva možnosť a priestor na vyjadrenie vďaky.....ale ak viete nechať sprepitné čašníkom, kaderníčkam, poštárkam, fľašky automechanikom, kávy úradníčkam, tak prečo nie kvietok, čokoládku učiteľkám, ktoré s vašimi deťmi neraz trávia viac času než vy?

anonym_1aa751
10. máj 2026

Na konci 4. rocnika sme padol navrh na skladanie sa po 20€. Nebola som ochotna, nakolko ucitelka bola k detom cele 2 roky neprijemna. Nakoniec sa ozvalo viac rodicov, ze nesuhlasi s takou sumou. Skoncili sme pri 10€, ktore by som inak dala za kvety.
Kupila sa brosna, ucitelka brosne nosi, kvety a nejaku poukazku. Pri 25 detoch je ta suma uz pomerne vysoka.

Ked si predstavim ake mame mi prisne pravidla pri prijami darov v praci... Uz jednu bonbonieru musime evidovat a nad 50€ uz sa dary musia odovzdavat.

avatar
bosorkabb
10. máj 2026

Minulý rok sa predškoláci skladali po 35 eur. Áno kvety a čokoláda išla aj upratovačkam a do kuchyne. Je to slušnosť. Učiteľky dostali kyticu a darčekové poukážky.
V MŠ kam chodila dcéra sa skladali po 75 eur 3 roky dozadu. Okrem učiteliek darčeky dostali aj školník a kuchyňa. Učiteľky dostali poukážky.
Bola to veľká rozlúčka s občerstvením, výzdobou,kameramanom, torty,hudba, zábava.
Taký zvyk má daná MŠ už roky. Každý o tom vie.

anonym_5257e0
10. máj 2026
@bosorkabb

Minulý rok sa predškoláci skladali po 35 eur. Áno kvety a čokoláda išla aj upratovačkam a do kuchyne. Je to slušnosť. Učiteľky dostali kyticu a darčekové poukážky.
V MŠ kam chodila dcéra sa skladali po 75 eur 3 roky dozadu. Okrem učiteliek darčeky dostali aj školník a kuchyňa. Učiteľky dostali poukážky.
Bola to veľká rozlúčka s občerstvením, výzdobou,kameramanom, torty,hudba, zábava.
Taký zvyk má daná MŠ už roky. Každý o tom vie.

@bosorkabb ale veď hento sa financuje hlavne z poplatkov združenia rodičov a priateľov školy, nie?

avatar
bosorkabb
10. máj 2026

Momentálne je syn predškolak a skladáme sa po 30 eur. Občerstvenie každý donesie podľa dohody.
Čiže v cene tých 30 eur bude 2x poukážka 100 eur pre učiteľku, kytica. Káva alebo čokoláda do kuchyne, upratovačky dostanú kvietok a čokoládový dezert, výzdoba.
Torta je vždy pri rozlúčke nám bolo povedané v MŠ. Buď jedna veľká alebo každé dieťa po malej.
Záleží aj koľko detí je v triede. Lebo iná suma bude pri 12 a iná ak je 22 detí.
Suseda sa skladajú po 40 eur. Čo škôlka to iné zvyky.

avatar
bosorkabb
10. máj 2026
@anonym_5257e0

@bosorkabb ale veď hento sa financuje hlavne z poplatkov združenia rodičov a priateľov školy, nie?

@anonym_5257e0 nie. Teda dostanú príspevok cca 30-50 eur. Niekde ani to nie.
Peniaze zrps slúžia ( teda tam kde moje deti chodili do MŠ 4 rôzne škôlky) na zabezpečenie detského ihriska, hračiek do tried, prispieva sa na plavecký výcvik, darčeky počas Mikuláša a podobne. Nie na rozlúčku z MŠ. To si zabezpečujú rodičia detí ktoré sa lúčia.

avatar
mandzula
10. máj 2026
@anonym_5257e0

@lasona Nie každé povolanie dáva možnosť a priestor na vyjadrenie vďaky.....ale ak viete nechať sprepitné čašníkom, kaderníčkam, poštárkam, fľašky automechanikom, kávy úradníčkam, tak prečo nie kvietok, čokoládku učiteľkám, ktoré s vašimi deťmi neraz trávia viac času než vy?

@anonym_5257e0 Ani jedno z toho nedavam. Ako uradnicia som dostala vrecko hnoja do kvetov, odovzdala som ho veducej.

avatar
gab1sol
10. máj 2026
@anonym_0a950d

Mne sa velmi paci ako jednym dychom tu piseme, ze 40€ je vela a druhym, ze kup kvety a kolko tak tie kvety dnes stoja? Lebo v BA jedna ruza trosku ozdobena pomaly 10€ a ked ma tri ucitelky a jednu asistentku, tak ked by som im len tu ruzu dala som na tom istom a ak sa bude so skolkou lucit, tak by som im chcela urcite podakovat, takze by som ocenila spolocny dar, brosna je ale za mna hovadina 🤷‍♀️. Kazdopadne asi to nie je povinne, nechces neskladaj sa, nechces nic dat nedaj. A bude to uplne v poriadku. Rovnako ako nie su povinnost narodeninove balicky, ak ma niekto cas, priestor, chut a mozno aj peniaze, nech sa paci.

@anonym_0a950d takúto kyticu som minulý rok kúpila na Poštovej za 50e (deti sa skladali pre pani učiteľku). Za 10e som kúpila kytičku s 5 pivoňkami pre druhú dcéru. Len taký tip, že to nemusí byť len jedna ružička. 😉

avatar
akvi
10. máj 2026

Tak ja napisem z pohladu ucitelky, sice neucim v dnesnej dobe, ale aj ked som ucila, tak som sa priam hrozila konca sk. roka, ze co kto zase donesie - akoze nie v zlom, ale rodicia si casto neuvedomuju, ze mat doma 28 hrncekov a podobnych blbosti, to fakt ziadnu ucitelku nepotesi.. Ja som si svoju triedu musela "vychovat", ze ked ma chcu potesit a maju potrebu mi cokolvek dat, nech mi daju JEDNU kyticu a JEDNU cokoladu za celu triedu a ja budem ta najstasnejsia osoba.. Nechapem ucky, ktore sa priam vyzivaju v tom, aku zaplavu kvetov a serepeticiek podostavaju.. Nechapem, co s tym doma robia.. 😅 A som totalne proti tomu, skladat sa taketo sumy. Ta ucitelka robi predsa len svoju pracu, za ktoru ma zaplatene.. a ak vznikne potreba podakovat sa, tak to predsa nemusi byt nic materialne, mna ovela viac potesia uprimne slova od deti a rodicov.. ale asi je toto fakt chora doba.. Je ale na rodicoch, aby to zmenili a stopli.. Treba sa proste ozvat..

avatar
oliviabb
10. máj 2026
@bosorkabb

Minulý rok sa predškoláci skladali po 35 eur. Áno kvety a čokoláda išla aj upratovačkam a do kuchyne. Je to slušnosť. Učiteľky dostali kyticu a darčekové poukážky.
V MŠ kam chodila dcéra sa skladali po 75 eur 3 roky dozadu. Okrem učiteliek darčeky dostali aj školník a kuchyňa. Učiteľky dostali poukážky.
Bola to veľká rozlúčka s občerstvením, výzdobou,kameramanom, torty,hudba, zábava.
Taký zvyk má daná MŠ už roky. Každý o tom vie.

@bosorkabb choré toto

avatar
bosorkabb
11. máj 2026
@oliviabb

@bosorkabb choré toto

@oliviabb prečo choré. Tak sa rodičia dohodli.
Čo sa týka dcéry, škôlka má taký zvyk roky rokúce. Je tým známa že robí veľké rozlúčky a rodičia o tom vedia.

avatar
petricienka
11. máj 2026

Nerobím si z toho ťažkú hlavu absolútne. Fakt si myslím, že je lepšie sa neskladať a učiteľa obdarovať individuálne drobnosťou. 😉
Naposledy som kupovala kávu https://www.coffeein.sk/detail/939/kava-pre-pan... a mala úspech.

anonym_2ab696
11. máj 2026

Naše učiteľky v školke vyslovene a dorazne nechceli nič, že si urobíme diskotéku, každý mal niečo doniesť na chrúmanie, deti tancovali a učiteľky s každým pokecali, ešte deťom porobili balíčky do školy, s farbičkami atď a fakt že nikto nič nedavál a šok bol, keď pani učiteľka začala krájať veľkú tortu, ktorú sama upiekla🙏🏼
Ja tu len zíram aké požiadavky(dary, poukážky) v ostatných školkach učiteľky majú..

avatar
amalka07
15. máj 2026

Môžem sa spýtať koľko detí je v triede? Lebo asi som jedna z mála, ktorej príde kúpiť niekomu kto sa 3-4 roky deň čo deň venoval môjmu dieťaťu a vychovával ho, ako slušnosť? Darčeky ktoré si vymenovala mi vôbec neprídu ako niečo výnimočné ale naopak, veľmi pekný nápad s tými brošňami. Ja si už seba pamätám ako som na rozlúčku so škôlkoi nosila aj so spolužiakmi kvety kuchárkam a upratovačkám. Len teda tých 40€, to áno, to mi už príde trochu cez čiaru. Povedala by som, že max 20. Ale tak záleží to dosť od počtu detí v triede

avatar
denithestrange1993
15. máj 2026

@anonym_autor kto ma na to budget a silou mocou chce materialne veci darovat ucitelkam,nech sa paci. Ale pride mi to cez. Nikto ta nemoze nutit a nech si myslia co chcu. Este pochopim rozluckovy darcek ale tiez viac ako 15eur by som asi neinvestovala,predsa len ked sa pozbiera cela trieda ucitelka moze ist pomaly na vikendovy pobyt...

avatar
denithestrange1993
15. máj 2026
@anonym_4fe0fc

Učím na strednej a napíšem, čo vidím z druhej strany. Sme také, ktoré deti vycvičia, aby nekupovali dary, jedna kytica za triedu stačí. A sú kolegyne, ktoré vyžadujú kyticu a darček od každého, zvozia žiaka, ktorý nič nepriniesol, v hlave majú presnú evidenciu, kto čo a za koľko priniesol. A im treba nielen na konci roka, ale aj na meniny, narodeniny, Vianoce, Deň učiteľov, Deň žien 🙄V zborovni to vyzerá ako na tržnici. Ktorá má na stole toho najviac, myslí si, že je najobľúbenejšia a najlepšia. Stužková? Elektrické bicykle, wellness pobyty pre 2 osoby, zlaté reťaze, zájazdy k moru, no hrôza. A potom tu je korupcia, veď učiteľka je za tie dary zaviazaná a chce ďalšie. Toto darčekobranie je zakázané a aj tak sa to robí a toleruje. Je načase, aby sa rodičia vzopreli. Keď už v MŠ idete 40€/ na žiaka, kam to bude pokračovať? 😱

@anonym_4fe0fc toto myslis vazne? Akoze ked je nejaky ziak socialny pripad tak si ma nasetrit pre ucitelku? Ja neviem ale ked tohoto su schopne ucitelky co by mala byt elita naroda tak neviem uz co ocakavat od ostatnych...

avatar
oblecenie99
15. máj 2026

A v tej sume už máte započítané aj náklady na oslavu? V našej škôlke sa robí menšia oslava s výzdobou (vždy to tak bolo, výzdobu robia rodičia a nič nóbl, proste veci z Actionu. Oslava má u nás dlhú a silnú tradíciu, preto sa berie ako samozrejmosť), vystúpenie predškolákov pre rodičov, proste oficiálna rozlúčka a potom taká "mini párty" s občerstvením pre deti. Nič veľké, vacsinu zákuskov a pečiva budeme piecť my rodičia. Zbierame sa po 30 eur, v tom sú už zarátané aj darčeky, vlastne komplet všetko. Dohoda je, že ak niečo zostane, peniaze sa rozdelia a vrátia sa. Teraz je ich menej, preto aj vyššia suma. Ale u nás sa nebudú kupovať drahé dary, skôr kytica, čokoláda tuším, žiadne brošne a pod. Dostanu aj ostatné učiteľky a pomocný personál. Z môjho pohľadu je to samozrejmosť. Nebavíme sa o klasickom poslednom dni v škôlke pred prázdninami, ale o predškolákoch, ktorí končia.

avatar
fineta
15. máj 2026
@anonym_4fe0fc

Učím na strednej a napíšem, čo vidím z druhej strany. Sme také, ktoré deti vycvičia, aby nekupovali dary, jedna kytica za triedu stačí. A sú kolegyne, ktoré vyžadujú kyticu a darček od každého, zvozia žiaka, ktorý nič nepriniesol, v hlave majú presnú evidenciu, kto čo a za koľko priniesol. A im treba nielen na konci roka, ale aj na meniny, narodeniny, Vianoce, Deň učiteľov, Deň žien 🙄V zborovni to vyzerá ako na tržnici. Ktorá má na stole toho najviac, myslí si, že je najobľúbenejšia a najlepšia. Stužková? Elektrické bicykle, wellness pobyty pre 2 osoby, zlaté reťaze, zájazdy k moru, no hrôza. A potom tu je korupcia, veď učiteľka je za tie dary zaviazaná a chce ďalšie. Toto darčekobranie je zakázané a aj tak sa to robí a toleruje. Je načase, aby sa rodičia vzopreli. Keď už v MŠ idete 40€/ na žiaka, kam to bude pokračovať? 😱

@anonym_4fe0fc prosim??? tiež učím na SŠ, ale s takýmto niečím som sa nikdy nestretla!