Farár odmieta pokrstiť dieťa

reskator87
26. mar 2019

Ahojte, nie som síce mamička, ale som novopečený otecko. Mám však problém s tým, že by som chcel môjho malého dať pokrstiť, avšak nastal problém u nášho farára. Vzhľadom na moje povolanie (nechcem špecifikovať) proste prichádzam do styku s rôznymi prípadmi zneužívania maloletých detí aj zo strany kňazov a pod. a v minulosti aj v súčasnosti som viackrát verejne cirkev ako inštitúciu kritizoval (aby sme sa ale chápali, som veriaci, ale jednoducho zdravý rozum mi vraví, že kritika nie je predsa zlá). Problém je, že v očiach nášho kňaza som sa kvôli tomuto stal persona non grata a napriek rôznym presviedčaniam mi odmietol vystaviť aj licenciu v zmysle kanonického práva, aby mi malého mohli pokrstiť aj inde.

Moja otázka je zameraná hlavne na ľudí znalých kanonického práva, resp. kňazov a teda, čo mám vlastne robiť, keď môj farár mi dieťa odmieta pokrstiť (popravde už by som ani nechcel, aby ho krstil on po tom všetkom čo som s ním prežil za posledné týždne / dni) a odmieta mi vydať aj licenciu, aby ho pokrstil niekto iný. Za každú konštruktívnu radu vopred ďakujem.

terezka1947
27. mar 2019

@reskator87 no....uprimne?to bud taky kamos nie je alebo je nejaky speci problem,kt.ty konkretizovat nechces...lebo na bezneho veriaceho.az prilis dobrw ovladas urcite zalezitosti,ohladom cirkvi. Mozno ti krivdim.....no krst dietata nie je taka kovbojka ako to tu opisujes,no a kamarat s tym problem mat nemoze,aj bez papierov.

reskator87
autor
27. mar 2019

@terezka1947 máš pravdu, nie som klasický veriaci, ale do niektorých vecí sa vyznám, pretože som dlhé dlhočizné roky miništroval keď som bol ako dieťa. A denne v mojej práci pracujem s prípadmi zneužívania detí (nielen zo strany kňazov, ale aj to). Čiže mám o tom určitú predstavu, ktorú však pre povahu mojej práce nemôžem konkretizovať. Pán Farár bohužiaľ vie, čo robím, a pozná aj moje názory, pretože som k nemu ako hlupák chodil aj na spoveď. Konieckoncov, vidím to tak, že to poriešim cez jedného biskupa, ktorý situáciu chápe a je ochotný mi pomôcť. Práve som s ním volal. Čert to ber, že to bude v inej diecéze.

janci05
27. mar 2019

@ollynka A my zase nie, neviem ako to svokra vybavila, ale nič sme druhému farárovi nedávali, to bolo pred 9 rokmi.

zuzanka.zuzu
27. mar 2019

@reskator87 tak v tom prípade sa ospravedlňujem, ale aspoň vidíš, že nie si jediný, kto niečo podobné riešil/rieši... (pozn. témy sa asi zmazali, neviem ich nájsť)

ave17
27. mar 2019

@zuzanka.zuzu prečo sa ma dat liečiť, nechápem

mijo53
27. mar 2019

@reskator87 náš farárneodmieta krst dieťaťa, iba ho odklada do vtedy , pokiaľ sirodičia splnia sviatosť manželstva, lebo aj to je hriech, keď rodičia nežijú sviatostné manželstvo, náuku pred krstom rodičia by mali absolvovať

marikagombitova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mijo53
27. mar 2019

@terezka1947 náš dekan hovori, že medzi nezosobašenými rodičmi je prekážka, ktorúmôžu odstrániť, slobodnej matke dieťa pokrsti, lebo ona svoj stav zmeniť nemôže, čo má logiku