Krst v katolíckom kostole, keď krstní mali sobáš v evanjelickom kostole

keithy
29. jún 2021

Ahojte baby. Ja chcem vedieť, či ju tu niekto, kto má takýto problém ako my a vyriešili ho.
Som katolička, muž evanjelik, svadba v katolíckom, podpísali sme papiere, že krst v katolíckom- inak som ani nechcela. Krstný je môj brat a svedok krstu jeho vtedy priateľka- evanjelička. Kým neboli manželia, problém nebol. Ale vzali sa v evanjelickom a uz je problém. Okrstili vám niekomu takto dieťa? Aj keď bola prekážka? Nam v jednej dedine povedali, ze to nevadí, ale nemám tam TP tal sa nedá. Inde nechcú dovoliť. A pritom moja svokra 30r dozadu tiež takto bola, katolička vzala sa v evanjelickom a krstila dve deti katolíkom s mužom evanjelikom a problém nebol. Ja som zúfalá, chcem pre deti jedných krstnych, nie každého iného 😪😪😪

ziarifka
29. jún 2021

@keithy si si istá, že je presne definované, že krst v katolíckom kostole? Pýtam sa len, či je to tak naozaj napísané, alebo to iba farár takto definoval ustne. Viem, že od nekatolíckej strany sa žiada podpis, že nebude brániť v katolíckej výchove. A keďže evanjelický krst je rovnako platný ako katolícky, tak by to nijako nemalo brániť tomu, že tvoj brat bude deti vychovávať ako katolíkov.

bafka
29. jún 2021

@simsalabim
@evkamotka Krstni rodicia su hlavne o tom, ze mali by pomahat vychovavat dieta v krestanskom duchu. Malokto ale takych vybera, potom su problemy. Raz je v cirkvi dane take a take pravidlo, tak by to malo platit. Tak isto sko zakony. Su dane, ale niekto ich porusuje vedome, ini vedome a caka ci sa na neho pride, atd. Ale su to zakony a treba ich dodrziavat. Tak isto cirkev ma pravidla a je presne dane kto moze byt krstny rodic. Ide tam o tu vychovu. A niekto, kto je rozvedeny alebo zije nadivoko alebo ma manzelstvo v nekatolickom kostole, to nesplna. Knazi prizmuruku oci nad zitim nadivoko lebo predpokladaju ze uzavriu manzelstvo. Lenze ked uz je zenaty v evanjelickom kostole, to uz skoncil aj ten predpoklad.

zuzadielko4
29. jún 2021

No my máme podobný problém. Ja som evanjelička manzel greko sobáš sme mali v gréckokatolíckom kostole, tieznsom podpisala papier ze deti budu krstene v gréckokatolíckom kostole. A tu nastáva problem brat ma byt krstny ale je tiež evanjelik a s manzelovej strany je krstna tiez greko. A farar nam povedal ze nemoze byt evanjelik krstny. Ako to vyriešiť brat nam prispel na vybavicku pre male ako krstny. Ako to vyriešiť pre pokoj v rodine.

makova333
29. jún 2021

@keithy kedze si katolicka a evanjelicka cirkev maju uznavat sviatosti (a to aj sviatost manzelstva) na zaklade ich vzajomnej dohody, nemal by s tym byt problem. Ak je problem treba si trvat na svojom, riesit to s nadriadenym knaza pripadne zmenou fary kde chcete krstit. Vyber moznost, ktore vyhovuje tebe.

evkamotka
29. jún 2021

@bafka hovoríš mi z duse a toto vsetko presne viem. Uz som to mala rozpisane, ale ked citam co tu autorka pise, doslo mi, ze vysvetlenie autwnticity krstneho rodica je zbytocne. Autorka chce brata aj cez mrtvoly aj cez podvod (v inej dedine). Svedok krstu jej tiez nedopina, ze su aj holuby na streche. Vsetci pritomni na tom krste su svedkami toho krstu. Ze farar brata menovite ako svedka krstu zapise, nic nemeni na tom, ze krstny otec nebude. Ale to nema zmysel jej hovorit. Ako vravim úvodom, ona ho chce dat aj napriek ocividnej prekazke (ev sobas) a prispevkom hlada "podvod/klucku". Lebo koser riesenie jednoducho neexistuje

dskjhfdlkdjhl
29. jún 2021

@nafka0483 ale ja nepisem, ze to schvalujem, ja len pisem, ako to oni posudzuju, ja mozem mat na to uplne iny nazor, ale ten je irelevantny, chapes?

makova333
29. jún 2021

@evkamotka prepac, ale pride mi vrcholne neslusne zavolat niekoho na krst, ze prepac potrebujeme len blba co ma povinne sviatosti, ale krstny/krstna ta volat male nebude, to bude niekto koho sme si vybrali, iba mu chybaju "papiere",aby mohol byt aj oficialne. Cize dobry si nam tu len tak proforma, inak by sme ta nevolali. Uprimne, ma by to celkom dost nastvalo.

bafka
29. jún 2021

@evkamotka vsetci chcu super blizku rodinu a zabudaju o co pri tom krste ide. Tam nejde o to, ze poctim brata/sestru tym ze bude kestny rodic, ale o to, ze ma viest dieta k viere a keby z nejakych pricin tuto ulohu nerobia rodicia, on ma byt ten, co na krestansku vieru dohliadne. Lenze ako je zvykom, krstny musi byt brat/sestra, akoby to bolo keby nie a tu nastava problem velakrat a zas je zle len na knaza a na cirkev. Ale tie pravidla su tu 2000 rokov 🤷🏻‍♀️ Len kazdy chce to svoje a pointa krstu je u nich mimo. Ja som napr nedala krstnu moju sestru, ale muzovu. Tiez by mi bolo milsie dat si svoju sestru. Ale zila s muzom ako zila a ani nie rok po krste bola rozvedena. A to som ziadnu prekazku vtedy nemala, lebo vsak bola v manzelstve. Ale nedokazala som ju dat, lebo som vedela, ze k rozvodu pride

dskjhfdlkdjhl
29. jún 2021

@makova333 toto su take narocne debaty. Ludia, ktori su naozaj veriaci a beru to vazne, tak taketo problemy nemaju. Potom su taki, ktori chcu krstit lebo napr. stara mama to chce, alebo je to pekne, alebo nieco dalsie a niekedy maju stastie a prave ich vybrany krstny rodic ma vsetky sviatosti a niekedy to stastie nemaju. A potom vznikaju taketo problemy. Ale povedzme si rovno-kde je chyba? V cirkevnom prave, alebo v tom, ze ludia krstia nie z celkom tych spravnych pohnutok? Ja teraz netvrdim, ze zakladatelka je nejaky pokrytec a chce krstit len proforma, moze to byt uplne inak, ale ak raz chcem do nejakej splocnosti/spolocenstva patrit, tak potom musim chapat aj ich pravidla, ak ich nechcem dodrziavat, tak potom idem o dum dal.

bafka
29. jún 2021

@makova333 tak hlavne rodina ma zit krestansky a potom by nemali problem koho dat za krstneho. Nemusi to byt ziadny blb, ako si to ty nazvala. Brat moze byt stale najblizsi clen a opora a pomoc a starat sa. Kludne aj vychova v krestanstve. No ale titul krstny bude iny. A kde je problem.

makova333
29. jún 2021

@dskjhfdlkdjhl s tym suhlasim, debaty su to tazke, najmä ak ma clovek uplne iny nazor ako zvysok rodiny. Ale uprimne, ja (ako clovek, ktory ma vsetky sviatosti, lebo som vyrastala v takej rodine) by som sa asi citila velmi neprijemne, ak by ma niekto postavil do role, ze ma potrebuje, lebo mam vsetky sviatosti, ale nie az tak velmi, aby ma violali za oficialnu krstnu mamu. S velkou pravdepodobnostou by som to odmietla. Ja som krstna mama len tym ludom, ktori ma za nu naozaj chceli dat 🙂 Dalsia vec je (a to mam od kamarata knaza aj z info od kolegov, ktori sa tym zaoberaju), ze katolicka a evanjelicka cirkev sa dohosli na spolocnom uznavani si sviatosti, cize by nemal byt problem, ked je krstny/krstna "z ineho koriara". Bohuzial, knazi su casto papezskejsi ako papez a nerobia to, lebo proste nie, "on to neuzna". A toto ma stve.

makova333
29. jún 2021

@bafka cize mas si vyberat len katolika nie evanjelika za manzela? Ani tvoji pribuzni lebo uz nebudu moct byt krstni rodicia? A reagovala som na to, ze niekto bude proforma na papieri krstny rodic lebo ma vsetky sviatosti a nezobral si evanjelika alebo evanjelicku a druhy "svedok krstu" bude volany dietatom krstny rodic. Ak niekoho zavolaju, kto ma sviatosti a dieta ho aj bude volat krstny, toho som ja blbom predsa nenazvala, ak tam nebude len do poctu.

dskjhfdlkdjhl
29. jún 2021

@makova333 tak ja neviem, asi by som tiez nebola nadsena, ale ako som uz pisala-toto by sa nestavalo, keby to ludia brali naozaj ako sviatost. Proste toto su "len" dosledky, pricina je v tom, ze sa do kostola ludia hrabu z roznych dovodov. O tom uznavani/neuznavani-to si treba dohladat niekde naozaj, ja by som sa rovno obratila na biskupsky urad a tam si myslim, ze by som dostala riadnu odpoved, lebo tu na MK to v podstate o dohadoch a potom aj roznych divnych hadkach, kde sa zamiena pricina s dosledkom.

makova333
29. jún 2021

@dskjhfdlkdjhl ja tu z autorky nemam pocit, ze to neberie ako sviatost. Skor mam pocit, ze jediny cih problem, ze ona ma evanjelika a brat evanjelicku. Tak zas srdcu sa rozkazat neda 🙂

danulienka78
29. jún 2021

@keithy Nečítala som všetky príspevky, ale viem, kde je problém. Krstný rodic musí mať 3 zakl. sviatosti, a to krst, prijímanie a birmovka. Ak je ženatý, musí byť v sviatostnom manželstve, teda manželstvo musí byť uzatvorené v katolíckom kostole, keďže je katolík, inakší sobáš či už na úrade alebo v evanjel. kostole nie je pre neho sviatosť.

evkamotka
29. jún 2021

@bafka precitaj si ten moj druhy prispevok vyssie.

nafka0483
29. jún 2021

@makova333 Ale ak su take pravidla, tak autorka nemoze chciet aby jej dieta malo platnu sviatost ak chce krstneho, ktory krstny byt nemoze. Teraz odhliadnuc od toho ci je to naozaj tak ze nemoze, ci nie.

Suhlasim v tomto s @dskjhfdlkdjhl ze ak zijem touto vierou a prajem si jej sviatosti, tak potom musim chapat, ze napr. si evanjelika nevezmem. A bud mi je prednejsia viera a teda si vezmem len katolika, lebo viera je pre mna najviac, alebo mi je dolezitejsia laska a vezmem si evanjelika a som si vedoma ake to ma potom "nasledky".
Neda sa chciet mat zo vsetkeho vsetko, alebo vsetky vyhody. Niekedy si clovek musi vybrat co mu je prednejsie.

Osobne nechapem to, ze brat musi byt zapisany ako krstny rodic. Ne je ziadna vynimka ked sa o dieta zaujimaju a staraju a vedu k viere nielen krstni rodicia ale aj dalsi pribuzni, alebo znami. Cize svojimi cinmi su akoby krstni viaceri. Alebo si zapisani krstni neplnia to co slubili a ich "pracu" nahradza niekto uplne iny.
To, aky vztah bude mat brat so svagrinou k detom, ako sa im budu venovat a k comu ich budu viest predsa nijak neovplyvni to, ci bude zapisany ako krstny rodic, svedok krstu alebo vobec nic.

evkamotka
29. jún 2021

@makova333 vrcholne neslusne je hlavne na tomto uplne vsetko. Autorka by bola ochotna pri plnom vedomí, ze je to proti cirkevnemu pravu ist do dediny xy, ak by vedela, ze tam jej dieta pokrstia s bratom krstnym. Rada "poskusaj inde, mozno farar privrie oko" je uplne rovnaka. Ako spominam vyssie, tu neexistuje koser riesenie, lebo brat krstny byt nemoze. Existuje iba niekoľko nevhodnych, protipravnych alebo neslusnych rieseni. Ja tu autorku moralizovat nebudem, nema to zmysel

dskjhfdlkdjhl
29. jún 2021

@nafka0483 napr. moj muz je ateista, ale mali sme dispenz a sobas v kat. kostole, samozrejme, v istom zmysle by som mala jednoduchsi zivot, keby sme boli obaja katolici, a dokonca viem, ze su taki, ktori by sa radsej rozisli, ale to nie je moj pripad. Ale ked som vyberala krstnych rodicov pre deti, tak automaticky som to brala tak, ze musia mat vsetky sviatosti, lebo take su pravidla.

dskjhfdlkdjhl
29. jún 2021

@makova333 ano, srdcu nerozkazes, ja viem presne o com pises (prispevok vyssie), ale krstny rodic ma mat vsetky sviatosti, tak to treba respektovat, napriek tomu by som si dala namahu a zistila to uznavanie evn. sobasa na biskupskom urade a az potom to doriesila.

makova333
29. jún 2021

@evkamotka ja jej nehovorim poskusali inde, ale , aby si zostili na biskupstve ako to je a ak sa uzvanaju vsetky sviatosti evanjelikov a katolikov navzajom, aby hladali toho, kto si cti ich vlastne dohody. Treba citat s porozumenim.

nafka0483
29. jún 2021

@dskjhfdlkdjhl ja som na tom podobne, ale u nas je mnazel a manzelova strana rodiny so vsetkymi sviatostami, ja neradim k ziadnemu nabozenstvu, maximalne som ochotna prijat to, ze Boh je priroda a vsetko okolo nas - dava nam zivot, obzivu, atd. Inak sa nestotoznujem so ziadnym nabozenstvom a jeho ucenim, aj ked ma zaujimaju, cize niektore veci mam nastudovane.

Tiez sme mali sobas v katolickom kostole s dispenzom, pretoze pre manzela a jeho vieru je toto pravoplatny sobas. Tiez som slubila, ze nebudem detom branit vo vychove vo viere, co ani nechcem. Manzel ich k tomu bude viest, ked sa budu pytat, tak ja viem podat svoje vysvetlenie a vnimanie a deti sa neskor aj tak rozhodnu sami co im dava najvacsi zmysel. A myslim si, ze aby som deti aj ja ucila dobru a nejakym tym zasadam, ktore ma aj katolicka cirkev, tak je to ok. Ze tie hodnoty mame rovnake.

A ako pises viem, ze pri krste budu krstni rodicia zo strany manzela, kedze oni maju sviatosti, moja sestra by mohla byt len svedok krstu (ak vobec to). Nic to ale nezmeni na tom ze babo bude aj moja sestra zboznovat, venovat sa mu a ucit ho dobru bez ohladu na to ci to bude "kvoli" viere alebo kvoli tou ze je dobrym clovekom s dobrym srdcom.

makova333
29. jún 2021

@nafka0483 mne sa len zda neslusne, zavolat niekoho papierovo a druhemu bude hovorit dieta krstny/krstna. Tot vsjo. Ak najdu inych vhodnych ok, ak si budu zistovat ako to je ok.

nafka0483
29. jún 2021

@makova333 Ani mne sa to nezda slusne, ale ja som navrhla moznost, ze toho koho zavolaju za krstneho nim bude aj naozaj. jej brata nemusi dieta volat "krstny" na to, aby sa ako krstny spraval. A dietatu urcite neuskodi ak bude mat krstneho ("skutocneho") a este x dalsich ludi, ktori budu robit to, co krstni zvyknu... horsie keby to nerobil ani jeden, nie ked bude mat akoze dvoch krstnych.
Vid moj komentar vyssie s mojou sestrou.

makova333
29. jún 2021

@dskjhfdlkdjhl presne toto sa stalo mne, vyberala som krstneho rodica pre prve dieta. Vybrala som tiez podla sviatosti, plus rodina, ze ved surodenec a vsetko splna... Dnes by som ho uz nedala. Ani vsetky sviatosti z neho nespravili dobreho cloveka. Mala som sa riadit intuiciou. Tu som pouzila pri druhom dietati 🙂

makova333
29. jún 2021

@nafka0483 " Ani mne sa to nezda slusne, ale ja som navrhla moznost, ze toho koho zavolaju za krstneho nim bude aj naozaj. " s tymto uplne suhlasim a nikde nepisem inak 🙂

anonym0001
29. jún 2021

@keithy z toho istého dôvodu 40 rokov nie som krstena 🤣 cirkev zbytočne touto byrokraciou prichádza o ovečky...

evkamotka
29. jún 2021

@makova333 to som narazala vseobecne na taku radu. Jednoducho vsetky rady su nevhodne. Jedinou spravnou je iny krstny, ale to autorka nechce. Takze bud jej vymenujeme vsetky nevhodne rady alebo budeme "moralizovat" :D no odpoved ako z tohto von tak, aby bol brat krstny nedostane lebo to sa neda

makova333
29. jún 2021

@evkamotka alebo nekrstit vobec alebo krstit v evanjelickej viere

evkamotka
29. jún 2021

@makova333 ano aj to su jedni z tych rad, ktoré autorka nehlada, kedze krst chce a katolicky 🙂