Nechcú mi pokrstiť dieťa

ana_1
21. máj 2022

Ahojte, už som zúfalá, chcem nechať pokrstiť moje bábo, ale nikde mi ho nechcú pokrstiť, lebo sestra, ktorá by mala byť krstná mama, nemá birmovku. Ja si nikoho iného za krstného rodiča neviem predstaviť a aj keby, nikoho s birmovkou vo svojom okolí nemám a nepožiadam niekoho "z ulice", aby išiel za krstného, len preto, že má birmovku. Pýtala som sa už asi 10 farárov a jediné, čomu som sa dostala je, že si má sestra spraviť birmovku, ale trvá to 2 roky. Ja nemám kľudné spanie, že malý stále nie je pokrstený, ja bohužiaľ nie som vydatá, ale neviem prijať to, že by malý nemal byť prijatý do viery. To ako keby som ho viedla životom vo viere "na čierno". Poraďte, prosím, za kým zájsť?

kittykat22
22. máj 2022

@ana_1 a nechces k evanielikom? Ti tieto veci tak nehrotia. Je to ten isty boh.

ana_1
autor
22. máj 2022

@mariavalacsai máte iba svedka krstu bez krstného rodiča? Kde ste prosím krstili?

elisebah91
22. máj 2022

@ana_1 ak je to farár rozumný tak takého nenájdeš, aj Cirkev má nejaké pravidlá hoci ich každý obchádza a robí po svojom. Dieťa ti sestra bez birmovky neokrsti, tak je pravidlo. Pri krste ide i to, že krstný rodič preberie na seba zodpovednosť aj po duchovnej stránke za dieťa a keďže nie je duchovné dospelý (čo označuje birmivka) nemôže byť krstný rodič. Môže byť svedok krstu, ale treba dvoch jedného co bude ofico krstný rodič a sestra čo bude svedok krstu. To je akoby si chcela vodičák bez skúšky 🙈🙊

elisebah91
22. máj 2022

@dada13288 ahoj napadlo ma že po 88este nemuseli byť krstný brimovny monzo preto, že komacov sa asi nerobili hromadné sviatosti ako birmivka tak to veľa ľudí nemali a nedávali takú podmienku, potom si dorobili a podmienka už bola. Čo si ja spomínam z rozprávania že keď padol tvrdý režim tak sa v našej obci birmovalo aj 500 ľudí naraz čo nebolo dovtedy možné tak išli všetci hromadné(môj oco asi v 10tich rokoch), že stáli za sebou štyria ako birmovanec a bimovny rodič ..to len pre info že má napadlo

mariavalacsai
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janinah
22. máj 2022

@zahrajzlato čo je pre teba kravina je pre iného životne dôležitá vec....neporadil si,ale kopnúť do veriaceho si musíš....no,aj takí sú ľudia

janinah
22. máj 2022

@fadama mohlo sa stať aj to,že kňaza hlavne na dedine ani nenapadlo,že by niekto išiel za krstného rodiča bez sviatostí aké k tomu treba a ani nevyžadoval "papier"....lenže ľudia žiadaju od kňazov výnimky a nevedia jednu vec,že totiž ten kňaz si to berie na svoje svedomie a pred Bohom sa bude zodpovedať aj z takých činov,že urobil niečo mimo pravidiel cirkvi ,takže áno,kňazi vedia urobiť výnimku,ak si ju vedia obhájiť vo svojom svedomí

fadama
22. máj 2022

@janinah všetko je možné. Krst bol v meste.

venusa85
22. máj 2022

@ana_1 ja som evanjelicka, ale u nás tiež musí mať aspoň 1 z krstných rodičov konfirmaciu.

venusa85
22. máj 2022

@kittykat22 nie je to tak, ja som evanjelicka a pri krste sa tiež požaduje, aby 1 z krstných rodičov mal konfirmaciu.

lilke
22. máj 2022

@majulino gréckokatolíci majú birmovku naraz s krstom. Takže ak ide gréckokatolík za krstného, stačí mu navrch iba prijímanie, na ktoré si spomína.
A mimochodom, nie je tam také lazo-plazo, ako ako avizujes. Gréckokatolíci majú podmienku gréckokatolícky krstný.

majulino
22. máj 2022

@lilke to vôbec nie je pravda. Mojim dvom starsim je krstna kalvinka a mladsiemu krstny rimokatolik

marca12
22. máj 2022

@andreakotesova u nasho nie a to bol krst nedavno

lilke
22. máj 2022

@majulino otázka je, koľko majú tvoje deti. Aj u rimokatolikov to bolo svojho času podstatne benevolentnejsie. Ale začínajú si čistiť vo vlastných radoch.
Mimochodom, máme niekoľko gréckokatolíckych kňazov v rodine a riešili sme kvôli známym podobnú situáciu. 😉

majulino
22. máj 2022

@lilke 10,8 a 1,5

miskamicha
22. máj 2022

@jaskolka nemusi. Twraz krstime moju dcerku a knaz povedal ze akniekto ozaj nema koho tak bude ako svedok krstu. Tym padom ak ma 1 krst
Rodica s birmovkou ten druhy nebude vedeny nijak..ani ako svedok krstu..lebo stači jeden.

jaskolka
22. máj 2022

@miskamicha ale ona chce len jedného krstného rodiča. Ale sestra nemá birmovku. Pokiaľ viem, nemôže byť len jeden svedok krstu,a žiadny krstný rodič, teda vlastne by bol krst bez krstného rodiča. Ona nemá iného krstného rodiča s birmovku, len sestru bez birmovky.

jaskolka
22. máj 2022

@lilke u gréckokatolíkov je už aj prijímanie udeľované pri krste, čiže dieťa vlastne získa hneď tri sviatosti(krst,prvé sväté prijimanie,birmovka)

angela1989
22. máj 2022

@ana_1 mojim obom deťom je krstný môj brat a birmovku nemá... A farár sa na to ani nepýtal, proste nebol to žiaden problém, takže asi závisí od farára na akého natrafis

miskamicha
22. máj 2022

@jaskolka moja znama tak je iba ona a nema birmovkum A poviem ti ze poznam krstneho ktory nema krst a je ateista. Vela zalezi od knaza.

andreakotesova
22. máj 2022

@angela1989 nepýtal sa, lebo si myslel, že rodičia, ktorí dávajú krstiť dieťa, neklamu, nezavádzajú a poznajú "pravidlá" 😉

miskamicha
22. máj 2022

@angela1989 ano presne tak.. ci z toho ak by mal bormovku ale o dieta ziaden zaujem

qetka
22. máj 2022

skus sa popytat v Borinke.
Ale spravne by bolo, aby si sestra spravila birmovku.

jaskolka
22. máj 2022

@miskamicha tak možno, ale tam už akosi stráca to "význam". Keď pri krste sľubuje krstný, že bude dieťa viesť k viere?A bude mu príkladom? Tak k čomu ho povedie ateista?
Tetaz sa akosi zrejme robí krst kvôli ceremónii, alebo ako..

lilke
22. máj 2022

@majulino podľa veku by to aj sedelo. Aj u rimokatolikov ešte možno pred 4-5 rokmi sa dávali tipy,do ktorého kostola, kde nebudú všetko žiadať. A že ich bolo dosť... A rimo a gréko vzájomne nie je problém, rovnaká viera, len iné obrady. Sú však kňazi, ktorí na tom nastoja, kvôli tomu, že krstný je zodpovedný za život vo viere, nech je to tá istá so vším všudy.

lilke
22. máj 2022

@miskamicha teraz už kňazi žiadajú, teda by mali, krstný list od potenciálneho krstného. A v ňom sú zapísané všetky sviatosti. To sa už nedá oklamať, aj keď sa kňaz priamo nepýta.

misik14
22. máj 2022

Záleží od kňaza... niesom krstena, svadba na úrade a mohli sme byť krstný rodičia(manžel tiež nemá birmovku). Vymenil sa kňaz a zrazu som nemohla byť krstná mama.

danielle799
22. máj 2022

@ana_1 som krstná mama sestričku synovi, musela som si spraviť birmovku, robila som si ju ako dospelá, po výške.
Mali sme stretká a bolo nás asi 12 dospelých, nebolo to nič hrozné, po pol roku nas birmovali

tetapetra
22. máj 2022

@lilke odkedy? Ja som krstná a som krstná

andrejka_oo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz