Pozvať, či nepozvať blízku rodinu po 10tej hodine na svadbu?

muskazlata90
26. sep 2016

Ahojte,
Chcem sa spytat, ako by ste riesili podobnu situaciu. Ja som to riesila s mojim drahym a aj s rodicmi, ale stale sa neviem rozhodnut. Mam malicku svadbu (22 hosti) + nejakych dalsi kamarati pridu po 9tej (este dalsi asi 6 ludia). Cele som to zacala riesit, ked moja dobra kamaratka pozvana na svadbu sa rozhodla, ze musi odist uz o 8, lebo jej syncek ma 8 mesiacov a bohuzial nezvlada dobre pobyty v cudzich miestnostiach. Ja to samozrejme chapem, deti su vzdy na prvom mieste a ja by som nekonala inak. Co mi je vsak luto, ze vlastne sa ani nebude mat kto zabavat na mojej svadbe, lebo tam budu sami starsi ludia. Preto rozmyslam, ze by som zavolala moje tety,s sesternice a bratrancov po 10-tej hodine. Tu je ale problem - ja ich mam rada, dobre spolu vychadzame, cez sviatky sa vzdy u starkej stretavame, len moja mama sa vyjadrila, ze ak pridu, ona odide, resp. ani nepride na svadbu. Totiz to oni medzi sebou maju velmi zle vztahu a ja som na strane mojej mamy (urazali ju, ze je Polka, ze vsetci poliaci su ***** , podnecuju mojho oca proti nej, atd.). Ku mne vsak boli vzdy fajn, aj ked ked som mala oslavu narodenin a statnic, prisla iba 1 moja teta a 1 bratranec, ostatni sa blbo vyhovorili. Drahy bude mat na svadbe iba rodicov, starku, surodencov s manzelmi a detmi. Podotykam, ze svadbu chcem oslavit aj s ocovou rodinou, preto budem robit taku mensiu rodinnu posvadobnu oslavu u mojej starkej, lebo to cakaju emoticon Ja s tym samozejme nemam problem, rada to s nimi oslavim. Na obrad sa pridu pozriet, to respektuje aj moja mama a viem, ze sa chystaju.

Co by ste robili na mojom mieste? Uz by ste to nechali tak, ako sa to vyvrbi? Ci este by ste nieco vymysleli na poslednu chvilu pred svadbou.
Dakujem za nazory.

brisilda
26. sep 2016

po 10 hodine myslis vecer vsak ? Ja osobne by som uz tak neskoro nikoho nevolala .....bud zavolat na celu svadbu alebo nevolat vobec . Pises , ze to bude mala svadba tak si to pekne uzite 😉

muskazlata90
autor
26. sep 2016

@brisilda Dakujem za nazor 🙂 Bohuzial na celu svadbu nemozem zavolat, natolko respektujem moju mamu, to by som jej neurobila. Myslela som to tak, ze po skoncemi programu, len my mame obrad az o 5, preto to bude neskor, urcite najskor okolo 9.

perdiem
26. sep 2016

Ja by som nikomu na svadbu o 10- tej v noci nešla, ani keby to bol môj brat. Sorry, môj názor. Keby si robila svadbu tak do 8-9-tej, a potom by ste to išli osláviť s partiou do baru nepoviem, ale pozvať niekoho na 10 večer, nech sa na mňa nahnevá, ale nie.

miriam11
26. sep 2016

@muskazlata90 ani ja by som ich uz dodatočne vecer nevolala, pride mi to trapne. Bud na cely cas, alebo vobec.

fokuska
26. sep 2016

@perdiem bezne sa to tak robi, akurat nie s blizkou rodinou (aj ked chapem ze tu su ine okolnosti), ale bezne sa napr. kolegovia, alebo kamarati pozyvaju az na "zabavu" po 10tej, nie na celu svadobu hostinu

atenna
26. sep 2016

a to ich tam chces volat, len aby sa tam mal kto bavit??? 😀 😀 no pekne! a matka nematka, to su jej zvady a nie tvoje...ak by som ich tam chcela, pozvala by som ich na celu svadbu - mama ak nie je blba, pochopi ze co je medzi nou a nimi je len medzi nimi a ty s tym nic nemas a ona to musi respektovat.

k tvojej kamoske..hmmm no neviem. Ked mala moja dcera 5mesiacov bola som na svadbe nasim kamaratom. mali to v cudzej krajine, zajednavali nam aj ubytko - tak sme tam zobrali aj svokru (sami sme jej zaplatili izbu) a ja som tancovala do 04tej rana na svadbe. za malou som vzdy vybehla kazde 2,5hodiny nakojit. Ked mala mala 7mesiacov, boli sme zase na inej svadbe. to sme malu nechali u svokrovcov a oni ju krmili mojim odsatym mlieckom. Sice mi skoro odisli prsniky (od 17tej - do 03tej rana) - ale zvladli sme to. ked sme prisli zo svadby tak som malu hned dala na prsnik a bolo.Mala ani na jednej svadbe nebola - naco take male babo tahat medzi tolkych ludi. Takze aj takto sa to da zariadit, ked sa velmi chce!! 😉

a co sa pozvania na vecer tyka..no a to im ako chces povedat pridite o 10tej pozriet? To skor "pridite na vecer" a nech pridu kedy chcu. pripravit pre nich extra stol a hotovo. aj ked vacsinou takito neskori navstevnici podla mojich skusenosti nezostavaju na svadbe dlho - takze spoliehat sa na to ze oni ti to tam potom roztocia, mi pride hlupe a celkovo smiesne..

muskazlata90
autor
26. sep 2016

@fokuska Dakujem, som rada ze aj inde sa to tak robi 🙂 . Moji kamarati pridu hned po oficialnom programe, bohuzial u nas tym, ze je obrad velmi neskoro, posuva sa cela svadba a tym padom aj ostatni pridu neskor. Nasi kamarati su s tym OK, ze je to tak neskoro, uz mi aj slubili ucast a radi sa pridu zabavit. Bohuzial ja to mam komplikovane tym, ze tito ludia su moja blizka rodina a vladnu z maminej strany aj z ich napate vztahy, inak by som ich pozvala na celu hostihu samozrejme.

alaguema
26. sep 2016

@muskazlata90 úplne tomu nerozumiem. Na svadbu ich nepozveš kvôli mame, ale po 22:00 je to už v poriadku? Mama zo svadby odíde o 22:00? Toto je blízka rodina. Buď by som ich pozvala normálne na svadbu, alebo nie. Ale volať ich tam pomaly v noci...No, neviem. Veľmi divné.

xevulax
26. sep 2016

K anm tiez prisli hostia dodatocne este o 22 ked sme sa brali (sice to nebola rodina ale kolegovci a priatelia). Co sa tvojej situacie tyka,porozpravala by som sa s mamkou ze tento den bie je o nej ale o tebe a tvojom nastavajucom- je to vasa svadba vas den a mala by respektovat vasu volbu. Ako spravna matka by na ten jeden den mohla vypustit vsetko zle a kaslat na spory. Ma to byt radostny den pre vas a mal by byt podla vasich predstav. Ved tvoja mamka na svadbe je v podstate tiez "len" host.- Jasne je to mama ale v principe. Vydiskutuj s maminou isto sa nejak dohodnete,ked jej nechces ublizit. ale ona by mala tiez pozerat na tvoj nazor a na tvoje zelania.

sissy27
26. sep 2016

@muskazlata90 večer si môžeš pozvať kamarátov na zábavu, ale rodinu? to je dosť divné...
a vlastne celé to máte nejaké divné - mamu síce neznášajú, ale k tebe sú fajn a vychádzate dobre - napriek tomu sa ti na pozvanie na štátnice zvysoka vybodli... no zrejme to isté môžeš očakávať aj od pozvania na zábavu po 22.hod ... a hlavne teda ak ti ide len o to, aby ti tam niekto robil komparz a bavil sa...
a tvoja mama tiež mi príde trošku odveci - chápem, že sa necíti dobre v spoločnosti ľudí, s ktorými nevychádza, ale je to svadba jej dcéry, tak sa na ten jeden deň povznesiem nad všetky krivdy sveta a budem za dámu, nepokazím vlastnej dcére deň D tým, že ju budem stavať pred nejaké ultimáta...

muskazlata90
autor
26. sep 2016

@atenna Ano, kamoske som aj ja zajednala izbu, dokonca som ju este nezrusila, vsetko ubytovanie platim ja, bola aj s detskou postielkou, kludne mohli vziat svokru, ale tym, ze svokra byva asi 20 km od svadby sa rozhodli takto a ja to plne respektujem.

Co sa tyka casu, ja som to myslela hned po oficialitach, po prvom tanci a rodicovskom. Moji bratranci a sesternice su taki party ludia, v podstate oni sa vyjadrili, ze napit sa zadarmo pridu vzdy :D Samozrejme nevolam ich iba kvoli tomu.

marcelatje
26. sep 2016

@muskazlata90 nehnevaj sa na mna ale toto su vase rodinne zalezitosti ktore tu nikto nevyriesu. Alebo budes mame argumentovat ze na MK povedali a bodka?
Zeny ved budte trochu samostatne a pouzivajte hlavu 🙄

jankalukasova
26. sep 2016

@muskazlata90 u nás sa to robí bežne.. po 22:00 na tzv. "párty" sa pozývajú kolegovia a kamaráti. Rodinu som teda nezažila, ale tak myslím, že je to na dohode... ak sú schopní osočovať Tvoju maminu, lebo Poľka, tak aby potom neriešili aj Teba, že si ich pozvala, až po 22:00 a hlavne aby sa to nedotklo Tvojej maminy. Na druhú stranu ak to aj mamina prekusne a oni sa urazia, tak nech si trhnú labou...

libawet
26. sep 2016

@muskazlata90 asi nie, po 22.00 je to už také divné. Buď na celú svadbu alebo radšej vôbec. Po 22.00 by som skôr pozvala kamarátov ako blízku rodinu...
Keď robíte malú svadbu, prečo ste to neriešili len večerou ( píšeš, že obrad je neskoro ) pre pozvaných a hotovo? Ušetrili by ste a peniaze tak použili na potrebnejšie veci do života.

maciatkolulu
26. sep 2016

@muskazlata90 viem si predstavit ako sa citis...tiez to mame v blizkej rodine vselijake... ale tak ja by som asi, ak mas dobre vztahy s mamou a je to opravnena ta jej antipatia voci zvysku rodiny, tak b so asi akceptovala mamu. A ked uz budes robit oslavu s otcom, tak mozes urobit este jednu pre zvysok rodiny, neporcovala by so si svdbu, aby som nemusela cihat na hodinky, ze mama ty uz prec, pretoze pride teta betka atd 😉
@atenna hmmm, ja si zase myslim, ze kazdy ma ine priority a potreby, takze ked jej kamoska chce ostat na svadbe do osmej, tak asi vie preco a nevidim za tym nic zle, ja by som pri tak malom dietati napr.tiez netuzila sa zvrtat do rana a ak som si dobre precitala, tak autorka bude mat malu svadbu, nebudu mat zvlast objednane izby, takze by si tam asi nemala kde dieta ulozit a rovnako tiez nema kazdy niekoho, kto je ochotny strazit tak male dieta a toboz kojene

terezka1947
26. sep 2016

@muskazlata90 no....ja co som bola na svadbach v rodine,ci znam...alebo nakoniec aj nasa svadba..na svadbu okolo 22h sice ludia prislimkamarati,ci kolegovia z prace,ale oni sami sa ohlasili,ze chcu prist zablahozelat,ci mozu a aj pre nich sa prisposobilo menu-niecoho sa urobilo viac,atd
oni zablahozelali,zatancovali,zjedli a isli pred redovym domov
takze-z mojej skusenosti toto
ale uprimne?
zabava na svadbe je o ludoch,nie o pocte ludi,ale o tom ako si ludia sadnu,ako sa bavit aj sami chcu...prejem prijemnu zabaju a vzchutnajsi si to najma vy dvaja

perdiem
26. sep 2016

@fokuska aj u nás sa bežne robí, že ideme ako partia zablahoželať niekomu na svadbu, chodí sa okolo 7-9-tej, pobudneme 1-2 hod. a ide sa domov. Poprípade dlhšie, ak je super zábava, niekedy taký "prišelec" narobí kopec zábavy. Alebo, keď, je menšia svadba, idem zablahoželať pred kostol alebo pred úrad. Ale nie volať o desiatej na svadbu tety, predpokladám že májú okolo 50 rokov. Viem, že chceš volať aj bratrancov a sesternice. Ale hovorím, že ja by som už nešla. Je to môj názor, tak to prosím rešpektujte a nechajte ma tak. Slušne by som sa ospravedlnila. Ber to tak, robíš malú svadbu, tak nevymýšľaš. Veď ste nepozvali ani mužovu ďalšiu rodinu. Ja by som sa neurazila, keby si ma nezavolala. A keď to osláviš aj s nimi, tak na čo to ešte riešiš. Buď urobíš malú svadbu so súrodencami, alebo veľkú s veľkou rodinou.

muskazlata90
autor
26. sep 2016

@libawet Ja som to aj chcela riesit iba posedenim alebo svadbou v zahranici, ale rodicia boli sklamani a proti, k posedeniu hovorili ze to bude ako kar 🙂. Ja chapem, ze najma z mojej strany sa rodina tesi, lebo je to ich prva svadba a na zaciatku bolo viac hosti, bohuzial tiez niektori kvoli zlym vztahom na priatelov strane odvolali ucast, cim sa mi znizil pocet hosti.

@maciatkolulu Dakujem 🙂 Moja mama sa vyslovene vyjadrila proti otcovym jednemu bratovi a sestre, s jednym vychadza dobre, proti mladym nema nic, kedze s nimi nie je vobec v kontakte. Len zase to by bolo velmi trapne pozvat iba mladych a rodicov nepozvat. Najlepsi je moj oco, ktory sa vyjadril, ze je to moja svadba, je rad ze to ja organizujem, lebo on sam nevie ako z toho von :D Typicky moj otec.

atenna
26. sep 2016

@maciatkolulu Kazdy ma fakt ine priority. Ja som si to velmi vychutnavala konecne po samych stresoch (sestonedelie,zly spanok dietata atd)sa venovat konecne len nám s muzom a tancovat do rana. A myslim ze 8mes dieta je uz fakt dost velke nato aby vydrzalo jeden vecer bez mamy!Ja by som to pre svoju naj kamosku urcite urobila!A dokonca ked ako pise autorka,este jej aj izbu zajednala! To je urcite zase ta jedna super Mama- ta jej kamoska co si mysli ze je nenahraditelna a existuje uz len ona a dieta forever 😀 😀

terezka1947
26. sep 2016

@muskazlata90 vies,co?u nas v rodine-svagrina,mala taku skusenost...z jednej strany rodicov boli viaceri surodenci a jeden brat dost narobil zleho,lenze aj sestrernice a bratrancov od nich mala....a tiez riesila,ze kedze narobil zla dost,nezavola nikoho...tak jej radili aj niektori surodenci=tety...ale ja som jej radila,nech poze celu rodinu,nech sa kto chce,ci nechce s nimi nebavi..je to ich problem,nie jej
a predstav si,ze nakoniec sa vsetci tvarili akoby sa nikdy nehadali-ci uz to bola zo strany niektorych pretvarka,to je ich vec...ale mladucha nebola za zlu....
a asi to tak ma byt
neda sa vyhoviet kazdemu a ked sa raz rodina pozyva,tak cela...nech sa nikomu nekrivdi
lebo chces dobre a nakoniec z toho vyjdes najhorsie,lebo riesis spory za inych

muskazlata90
autor
26. sep 2016

Baby dakujem vam vsetkym za nazory, pomohli ste mi. Rozhodla som sa, ze uz nebudem nic menit na tom, nebudem vytvarat dalsie spory, ked bude nuda na svadbe, ukoncime to o 10 a spravime si svadobnu noc 😀. Ak budu urazeni, ze som ich nepozvala, ich vec, aj tak budem robit dalsiu oslavu. Ak sa budu vediet zabavit ti ludia, co tam su, dobre pre nas. Na uvolnenu izbu zavolam jednu kolegynu z prace, prihajhorsom budu mat pekny vylet 🙂

maciatkolulu
26. sep 2016

@atenna tak ja som nejako nepostrehla, zeby jej objednavala nejaku izbu, ale ok 😉 Znova pisem, ze nie kazdy ma napriklad nechat niekomu dieta, takze to nemusi by hned matka a dieta forever 😉 ja som napriklad nebola este bez svojho syna nikde na dlhsie ako par hodin, kedze mi ho realne nema kto postrazit a som uplne normalna matka, takze si myslim, ze hned odsudit niekoho, ze je zavislak od decka, len preto, ze bude na svadbe len do osmej je dost zvlastne. Kazdy si svoje dieta pozna najlepsie a vie, co je ok, ked si je vedoma kamoska ako matka, ze to rozhadze jej dieta, lebo neznasa cudzie priestory, tak nevidim dovod ju hned odsudit, bude tam a odide, pre mna uplne ok a nie hned forever together 😉 a kamoska sa tu zjavne neriesi, kedze ju autorka a predpokladam, ze kazdy normalny clovek - chape

maciatkolulu
26. sep 2016

@muskazlata90 my smemali tiez malu svadbu, tiez skor starsi ludia a deti a bolo fajn, tak akurat, ja so mala sice pokope rodicov, nepozabijali sa mi tam medzi sebou, takze to bolo ok 😀 A zabava bola prijemna aj sa tancovalo, neplanovane, ale tancovalo a konecne to bola svadba o mne a o mojich predstavach, bola to uz druha svadba 😀 a nikto mi ju nediktoval a bolo, takze vsetko dobre a uzite si ju najma vy dvaja a neries co, kto a ako. S otcom si urobite pekny obed a v najhorsom si ho urobte aj s tetami

muskazlata90
autor
26. sep 2016

@maciatkolulu Dakujem velmi pekne za podporu, ja dufam, ze bude tak ako pises 🙂. Ja som asi len mierne vykolajena teraz, lebo vsetko naplanovane, kazdy je mudry, kazdy nieco chce, najhorsie je ze kazdy ocakava super extra zabavu, drahy mi tiez uz povedal, ze keby vedel, ako to dopadne u nas, tak da na mna a berieme sa v zahranici. Nuz holt, aspon vie, koho a aku rodinu si berie 😀.

jahodka11
26. sep 2016

@muskazlata90 no ja by som urcite pozvala vsetkych naraz, tieto divne zvyky, ze po 8mej alebo po 10tej....to nechapem...ze preco? Zažila som taku svadbu,bolo to viac ako divne....no a jednoznačne by som bola na strane Maminy,,,,je to tvoja najbližšia osoba, je fajn, ze rodinni príslušníci boli k tebe mili...atd...ale k nej prave uplne naopak...a pre mna ako dcéru by to bol dostatočný dôvod ich nepozvať....a úprimne, zasa nemusi byt na svadbe aj bratranec z tretieho kolena...atd..... 🙂

jahodka11
26. sep 2016

A hlavneeeee, nerieš druhých, ked sa nezabavia alebo sa niekto nevie zabaviť alebo nechce, mozes spraviť aj nemozne a nepomôže to! Hlavne si to uzi ty s tvojim nastávajúcim MM 🙂

maciatkolulu
26. sep 2016

@muskazlata90 my sme sa brali mimo sk a vonku, bolo to mile a vsetci cusali, nikto sa neopovazil ani piiiip, len trochu opletacky so sobasny listom tu na sk, ale inak ok

deltaa
26. sep 2016

vidim ze na Slovensku su divne zvyky ja som vzdy bola v tom ze ked ma niekto malu svadbu (22 ludi je mala svadba, to ja som mala iba 15 ludi) sa urobi svadba iba do nejakej zhruba pol noci a teda pre maly pocet ludi, ja som mala svadobnu veceru pre blizku rodinu s tym ze sme boli do deviatej a pol hodinu pred koncom sme si odkrojili torku a sli hajde vsetci domov, udivuju ma rozne zvyky ludi ze o tej rodine zavolam toho za hodinu zavolam inych ked henti odidu, to mi pride ako keby som robila verejnu party pre vsetkych. Ak sa chces silou mocou zabavit aj tak ze chces tancovat do rana tak nechapem preco ked skonci svadba ked odidu vsetci domov chod pokracovat do nejakeho baru ci na byt s tymi kamosmi ??? 😕

alaguema
26. sep 2016

@deltaa to nie sú zvyky. Sú to novoty, ktoré sa robia posledných pár rokov zrejme kvôli financiám. Osobne to tiež podkladám za divné. Ak nemám na to, aby som pozvala všetkých, ktorých tam chcem mať, tak pozvem len tých najbližších a hotovo. S kamošmi sa dá osláviť aj inokedy. Bolo by mi trápne niekoho pozývať až po obrade a svadobnej večeri, aby som s nimi mala len minimálne výdavky.

janinah
26. sep 2016

Pozvi si koho chceš a kašli na to kto sa s kým ráči a s kým nie,ak neprídu,je to ich problém.Normálni ľudia sa vedia správať slušne aj keď sa nemusia milovať.Ale ísť niekomu na svadbu o 22hej? nešla by som,to mi vyznie,však ok,dojdi aspoň na koniec,zablahoželaj,daj darček,zobni koláč,ale na sobáši čo je najdôležitejšie byť nemusíš,to nie je slušné z tvojej strany.Lebo to nie sú kamoši,čo len dobehnú pred polnocou v rifliach kuk na nevestu a kvietok dať.