Rozmýšľame nad svadbou

16. okt 2022

Ahojte žienky. Rozmýšľame nad svadbou. Nemáme radi také svadobné ceremónie, tak preto rozmýšľame, že buď by sme sa vzali v kostole len so starými rodičmi, rodičmi a súrodencami (iba pokiaľ by sme našli kňaza ktorý by nám urobil svadbu bez tých pobytových náuk) alebo by sme sa vzali na úrade o dvoch svedkov. Len by nás zaujímalo, že pokiaľ by sme sa vzali na úrade, že či by nebol potom problém deti pokrstiť. Ma tu niekto reálne skúsenosti že mal svadbu na úrade a deti ma pokrstené? Ďakujem za každú jednu odpoveď.

kitycat
16. okt 2022

Ake svadobne ceremonie mas na mysli?

Ak chces svadbu v kostole, tak je len spravne prejst si aj tou svadobnou pripravou.
Krst deti isto nema nic s tym, kde vas sobasili akurat sa tam zavazujete vychovavat deti v tejto viere, co vzhladom na "nemame radi tieto ceremonie" zvlastne. Aj ten krst je ceremonia.

motogirl699
16. okt 2022

Tiež som toto riešila, nakoľko sme mali svadbu pár dní pred pôrodom, tak sme sa rozhodli iba pre malú svadbu na úrade s najbližšími a potom "hostinou" doma na záhrade.. potom chceme aj požehnanie manželstva v kostole.. neviem ako to je u katolíkov, ale v evanjelickom deti pokrstia bez problémov.. a myslím, že aj v katolíckom, záleží od kňaza.. poznám aj pár, ktorí neboli zobrati a našli kňaza, ktorý im pokrstil dieťa

krsamkova
16. okt 2022

Svadbu v kostole bez náuky nejde spraviť. A krst je ako spomína kitycat. Dôležité pri krste je aby boli pokrstení a pobirmovaní krstný rodičia. Poprípade ak sú manželia tak ci boli sobášní v kostole ale to už dnes nieje podmienka. Len si treba uvedomiť čo sľubuješ Bohu keď ho dávaš krstiť.

autor
16. okt 2022

@kitycat
Myslela som ceremónie ako veľké svadby,.my by sme najradšej len o dvoch svedkov.
Niektorí kňazi ťa nepošlú na tie pobyty ale urobí len on nejakú náuku. Mala to tak mojela bývalá kolegyňa.

asia83
16. okt 2022

A aký súvis má krst dieťaťa s miestom konania sobáša rodičov? A keď sú rodičia iba “priatelia”, deti im nepokrstia?

vkatush
16. okt 2022

Záleží od kňaza, aj náuky, aj krst. My sme mali náuku asi 3x po možno hodine. Stretli sme sa s kňazom a kecali, mala som pocit, akoby som bola s kamošom na pive a len sa rozprávame o živote a plánoch. Ale sú kňazi, ktorí chcú riadnu prípravu...

A krst, niektorí nemajú problém a niektorí z toho robia halóóó. Záleží od kňaza/farnosti.

Ale osobne nevidím zmysel krstiť v kostole dieťa, keď ani na svadbe ti nezáleží, či ju tam budeš mať alebo nie, a nebudeš dieťa vychovávať v tej viere. Potom je to vážne strašne povrchné a krstím len preto, lebo sa to tak robí alebo je to "cool", chcem dôvod na oslavu alebo darčeky alebo už aké dôvody máš...

blaazi
16. okt 2022

Ahoj, aj my sme mali náuku len súkromne s kňazom. Bolo to minulý rok. Niekoľko stretnutí večer,rozprávali sme sa na rôzne témy. Sobáš v kostole môže byť rovnako jednoduchý, krátky a rýchly ako na úrade. Môžete si vybrať či so sv. Omšou alebo nie. Či iba dvaja svedkovia alebo aj rodina. Dokonca som bola na sobáši cez týždeň večer, kde nevesta a ženích nemali ani výnimočné oblečenie. Najlepšie je ísť za kňazom z farnosti, odkiaľ pochádza nevesta alebo ženích a poprosiť o individuálnu prípravu.

autor
16. okt 2022

@vkatush
Ja som nepovedala že dieťa nebudem vychovávať vo viere..chcela by som mať svadbu v kostole, ale teda nechceme mať náuky na pobytoch..a do toho že prečo, tak to je naša vec ..samozrejme že najskôr sa budeme snažiť nájsť kňaza ktorý bude mať o Tom také predstavy ako i my. A nikde som nenapísala, že keby máme teraz svadbu na úrade, že neskôr ju nemôžme mať v kostole,..takže áno dieťa chcem vychovávať vo viere

0silvia0
16. okt 2022

Ake nauky na pobytoch? To asi nie je bezna prax. Bezne su stretnutia na fare s dalsimi snubencami. Ak si veriaca, tak toto by problem pre teba nemal byt.

blaazi
16. okt 2022

@0silvia0 v niektorých diecézach sa odporúčajú víkendové prípravy, kde prídu prednášať okrem kňazov aj manželské páry, psychológ a pod. Tu je zoznam:
https://www.domanzelstva.sk/

0silvia0
16. okt 2022

@blaazi ved si mozu vybrat faru, kde to takto nefunguje, ci nemozu? Odporucanie je jedna vec, pristupit na to je vec druha.

blaazi
16. okt 2022

@0silvia0 samozrejme môžu.

aaadkaaa
16. okt 2022

Nie vsade su nauky pobytove, poinformuj sa po okoli....a s krstom uradne zosobasenych ludi tiez uz vacsinou nemaju knazi problem

queen_mary
16. okt 2022

Zoberte sa v evanjelickom kostole a pokrstite dieta ako evanjelika a nepotrebujes absolvovat ziadnu mozog vymyvajucu stredoveku nauku.

poopsie
16. okt 2022

My niesme zosobášení v kostole a farár nám dieťa pokrstil, nemali sme ani krstného rodiča, len svedka krstu a svoj sľub vychovávať dieťa vo viere si plním... Dala som ju na náboženstvo a chcem aby mala aj prvé sväté prijímanie

autor
16. okt 2022

@aaadkaaa
U nás po okolí v poslednej dobe čo počúvam tak všetci posielajú na tie víkendové pobyty, a neviem či je to všade tak, ale môj brácho chodil počas 3 mesiacov (neviem koľko dokopy víkendov) na tie pobyty. A o toto nemáme záujem .

aaadkaaa
16. okt 2022

U nas to praveze bezne nie je, tak ked tak skus vedlajsi okres 🙂

babalenka
16. okt 2022

To počujem prvý krát pobyty 😀.Tiež sme mali v kostole svadbu ale farár nás nikde neposielali.Este nám dal o jedno stretko menej na fare lebo som bola tehotná na peenke tak aby som veľa nechodila.A ostatné boli len také ,že ako sa máme atď

kukuk29
16. okt 2022

o ziadnych pobytoch pred manzelstvom som este nepocula... to ako prebieha ? U naas a okoli su vzdy poucania na fare - pan farar a snubenecke dvojice raz za tyzden cca hodinu..

0silvia0
16. okt 2022

Ja by som o pobyty tiez nemala zaujem. Hladala by som inu faru.

autor
16. okt 2022

@kukuk29
Čo mi hovoril bracho tak sa tam poúča ako máte žiť a podobne a na čo je sex a také veci :D no proste vymývanie mozgov

0silvia0
16. okt 2022

Ved ked chces svadbu v kostole, budes respektovat nauky. Prebera sa tam celkovo spoluzitie v manzelstve v sulade s tvojou vierou, ake vymyvanie mozgov?

kukuk29
16. okt 2022

my sme na tieto nauky chodili na faru iba jediny krat sme boli.mimo.ked spojili viacej far v okoli a prednasku robil Dr. ktory prednasal o prirodzenom pocati a plodnych - neplodnych dnoch a aj to bolo na inej fare v ramci okresu cize ziadne vikendove pobytu.Ale ked to clovek berie ako vymyvanie mozgov tak je asi zbytocne chciet mat svadbu v kostole 🙂 Svadba na urade je spravna cesta 😏

autor
16. okt 2022

Ja nikoho neodcudzujem kto chce nech tam chodí kto nie tak nie, za to že nechcem stráviť počas 3 mesiacov neviem koľko víkendov na pobyty, tak to neznamená, že sme horší ľudia a že budeme horšími kresťanmi 🙂 o tých vymývani mozgov mi povedali ľudia ktorí tam boli, ja nemôžem súdiť keďže som to nezažila a ani nechcem zažiť 🙂 taktiež deti chceme vychovávať viere, veľa ľudí mi hovorilo že sa tam aj také veci preberajú že im tam bolo trápne byť, ale proste budeme sa snažiť nájsť takého kňaza čo mu na tom záležať nebude, keďže aj tak keby nemáme teraz v kostole, tak ju tam budeme v budúcnosti chcieť, keďže sme kresťania, a ako píšu vyššie baby, tak niektoré ani nevedia že také pobyty existujú, takže to má usvedčuje k tomu že sú aj kňazi, ktorí také veci neriešia. Myslím že už sa nemám viac ako k téme vyjadriť, takže pekný zvyšok dňa ..ahojte

kukuk29
16. okt 2022

len potom sa este spytaj pana farara ohladne krstu lebo aj pred krstom zvyknu byt niekde stretnutia knaza s rodicmi 😏

domiklik
16. okt 2022

@kitycat ona skôr nechce tie pobytové náuky, čo sa ani nečudujem. Toto je fakt pre veľmi malé percento párov. Niekedy sú to totálne extrémy. Ver mi, zažila som 😀

domiklik
16. okt 2022

Myslím, že toto nie je povinne, my sme boli 1x v piatok od 6 do 8 večer. A potom v sobotu od 10 do 14 a to bolo cele. Ako je pravda, že pri tom ako pani s 9 deťmi vysvetľovala, ako si zmerias bazalnu teplotu a podla toho zisťujes plodné dni som išla na kávu, ale inak sa to dalo prezit

jaskolka
16. okt 2022

Nie všetky farnosti majú "naukove pobyty".Niekde urobia nauku oni, trebárs 3x večer počas dvoch týždňov, či týždňa, alebo to riešia inak.
To skutočne záleží len a len od farnosti. Bud budeš hľadať, ktorá farnosť ako to má, alebo sa vezmete na úrade a hotovo.
Ale o tých plodných dňoch a cykloch a podobne vám budú hovoriť aj na tých "nepobytovych" naukach, to proste patrí k príprave, čiže počítaj s tým.
Krst deti s tým nič absolútne nemá, pokrstia aj deti nezosobasenych párov, čiže toto vôbec nemá nič spoločné.

ropucha6
16. okt 2022

Ved sa spytaj knaza, aku nauku vam uzna. My sme mali mat 3xpol dna v sobotu, realne to bolo asi 3x po hodine a pol…manzel nie je pokrsteny, tak sme nechceli cely vikend naraz, o “pobytoch” som este nepocula. Ale je pravda, ze to bolo v Ba a knaz sa pytal, kto sa kde berie, ze niekde to knazi nechcu uznavat. Co sa tyka obsahu, dalo sa to prezit, aj ta cast o plodeni 🙂

kitycat
16. okt 2022

@domiklik pokial to ale nechce, tak nech sa vezmu na urade. Vacsinou sa na toto chodi za fararom, ktory mi vedie aj nedelnu omsu na ktorrj kazdu nedelu, Velku noc, Vianocnu, polnocnu ci ten ptvy piatok sedim... Toto hladanie, mne sa skor zda, ze len chcu sobas v kostole aby mali aj krst, ale inak k tomu vztah nemaju...

A na svadbu v kostole pokial virm nie je uzavreta spolocnost, ale je to verejne pristupne