Svadba a krst naraz

mimibambulka
21. okt 2016

Ahojte idem si po radu 😊 som tehotná 9tt a keď sa malé narodí chceli by sme krst +svadbu naraz ... len už teraz mam dilemu ako to prebieha skorej ku tomu krstu,,chceme krstbych rodičom ale obaja sú katolíci a chceme V evanjelickom kostole krst môže sa to ? Či musí byť jeden katolík a druhý evanjelik? A teraz k svadbe ja som evanjelicka a priateľ katolík môžme sa brať V evanielickom kostole ? A čo skorej prebehne krst a sobáš alebo naopak ? Ale papiere k tomuto všetkému potrebujeme ?????? Ďakujem krásne za všetky odpovede 😊

skajka204
21. okt 2016

Veľa zalezi od farara. Niektorý dovoli iný nie.

luciola
21. okt 2016

@mimibambulka ahoj no poradia ti aj na Farskom urade ale staštne vela zaleží na fararovi lebo niektory ta aj oda niektory nie. Niektory chce najskor svadbu potom krst. Najlepšie maš sa dohodnuť s fararom.

mima4
21. okt 2016

@mimibambulka chod na farsky urad, podla mna svadba v ecav nie je problémom, krst to neviem, treba to prediskutovat s fararom a obhajit, preco prave ti krstni rodicia... ci su vôbec veriaci.

severanka90
21. okt 2016

@mimibambulka ahoj. Tak svadbu mozes mat v evanj.kostole urcite. K tomu krstu- aspon jeden z krstnych rodicov by mal mat ak je evanjelik konfirmaciu a ak katolik, tak birmovku. Ten cita nejaky slub a druhy krstny nemusi mat nic.
Pred rokom som bola na takej svadbe. Najskor bol obrad, nevestina mama zatial drzala dieta-asi 6mesacne. Potom ho pokrstili. Az ked sa vyslo z kostola sa blahozelalo. Bolo to mile. A tym ze obrad trval asi 20 minut, krst asi 10 minut tak to dieta pekne zvladlo. Bolo to bez nejakych dlhych vyspevovaciek a modleni. Polovica rodiny bola katolicka takze aj ten evanj.farar to ponal tak vseobecne krestansky. Evanjelicka cirkev je v tomto dost tolerantna tak sa nemas coho bat ☺.

trdelnik234
21. okt 2016

@mimibambulka

Ahoj, ja len, ze svadba s malym babatkom je uplne o inom ako ked mas svadbu bezdetna, pripadne uz s vacsimi detmi. Technicky by to mozne bolo (zalezi vsak od farara), ale asi by tam bol dobry nejaky aspon tyzdnovy rozostup, aj kvoli praktickym veciam.
Preco to chces mat v jeden den? A aky velke by bolo babatko v den svadbo-krstu? O ktorej by ste to chceli mat, rano ci radsej popoludni?

Ja by som sa radsej vydavala tehotna, ako s malym babatkom. Katolici zvyknu pozadovat, aby krstni rodicia boli aktivni katolici, evanjik moze byt iba krstny svedok.

ekva
21. okt 2016

@mimibambulka Svadba v evanjelickom kostole by nemala byť problém, keďže jeden z Vás je evanjelik. Najprv podľa mňa prebehne svadobný obrad a potom krst. Čo sa týka krstu, tak to Ti presne povedať neviem, ale podľa mňa aspoň jeden z krstných rodičov by mal byť evanjelik (mať za sebou konfirmáciu). Možno to nebude problém, ak budú aj obaja krstní rodičia katolíci (to sa treba opýtať priamo farára). Lebo pokiaľ viem, tak naša evanjelická cirkev je v tomto omnoho benevolentnejšia ako katolíci.

mimibambulka
autor
21. okt 2016

@trdelnik234 pretože to chcemé mať naraz pretože aj finančne to nepôjde osobitne zasebou ... a tehotná sa vydávať nebudem to je moja zásada .. Pretože by som to mala aj tak jedno pretože už mám syna 2.5 ročného ... a malo by to byť asi tak polroka od narodenia druhého .. Pretože chceme aby naše obe deti boli súčasťou nášho sobáša 😊

ekva
21. okt 2016

@mimibambulka A čo sa týka papierov, tak do kostola budeš potrebovať tlačivo z matriky, kde žiadate o uzavretie manželstva (nám to vypísali na matrike a budete k tomu potrebovať Vaše občianske preukazy a originál rodné listy (Vaše a tiež aj Vašich rodičov - obe strany). No a vypísanú žiadosť o uzavretie manželstva, matrika poslala na farský úrad. Čo sa týka krstu, tak tam budete potrebovať - myslím, že chceli od nás len rodný list dieťaťa (no a samozrejme nahlásiť mená krstných rodičov - vopred). Farár si nás pamätal, že sme mali pri ňom aj sobáš.

severanka90
21. okt 2016

@ekva ja sa chcem len pre zaujimavost spytat: naco aj rodne listy rodicov? Ved v rodnom liste zenicha aj nevesty su uvedene mena ich rodicov. Co sa tam skumaju aj babky a dedkovia? A ak su napr.nevestiny rodicia mrti, tak dava co? Aj umrtny list? Len ci nahodou nevies naco az taka birokracia.

ekva
21. okt 2016

@severanka90 To Ti neviem povedať. Ale možno ako sa hovorí "iný kraj iný mrav".

skajka204
21. okt 2016

@severanka90 rodne listy rodičov nie sú potrebné. Staci nevesty a zenicha

terezka1947
21. okt 2016

@mimibambulka no....manzelstvo je pre katolikov jedna zo sviatosti,takze pokial nie je v kat.kostole,akoby buduci manzel nebol zenaty...
v evanjelickom urcite problem nebude
a ani s krstom by som sa az tak netrapila,ale je nelogicke,aby boli dvaja krstni katolici a krstili by ste v evanjelikcom kostole
moja kamaratka je evanjelicka,svadba-ta oficialna bola v evanjelickom kostole,ale mali aj katolicky obrat,prave kvoli tomu,aby aj manzel mohol u katolikov pristupovat k sviatostiam.

mimibambulka
autor
21. okt 2016

@ekva Ďakujem vám pomohli ste mi veľmi 😊

mimibambulka
autor
21. okt 2016

@terezka1947 to je riadna somarina že môj chlap akože keď sa oženil V evanielickom kostole akoby ani nebol ozeneny ??? To je na hlavu ...

terezka1947
21. okt 2016

@mimibambulka nie je to somarina...trosku sa popytaj
jasne,ze uradne bude zenaty,ale co sa sviatosti tykz,resp.pristupovaniu k sviatostiam tyka,tak musi mat aj katolicky sobas
ak mu je to jedno a nie je praktizujuci katolik,tak potom ziaden problem nie je

mimibambulka
autor
21. okt 2016

@terezka1947 vetu že nieje praktyzujuci katolík

terezka1947
21. okt 2016

@mimibambulka tak ak nie je praktizujuci,tak nemas problem so sobasom....v evanjelickom kostole

severanka90
21. okt 2016

@terezka1947 tak toto plati mozno niekde na dedine, kde kazdy kazdeho pozna a teda katolicky farar moze byt oduty ked by takto zosobaseny muz prisiel napr.k nemu na spoved. Niekde v meste kde farar ani nevie ktore ovce su jeho by to tazko zistil. Ale ani keby vedel, ze sa sobasil v inom kostole mu nemoze odopriet napr.spoved. ved je stale katolik, nevzdal sa svojej viery, len sa zosobasil v inom kostole, mimochodom tiez krestanskom. Tusim aj papez pred par rokmi vyhlasil , ze sa budu sviatosti vzajomne respektovat a uznavat medzi katolickymi a evanjelickymi cirkvami. Tak podla mna nemas pravdu....mozno len vas farar sa robi moc dolezity.

terezka1947
21. okt 2016

@severanka90 krst je krst...ten sa uznava...ale nepochopila si ma

a spoved jasne,ze neodoprie
no a klamat sa da komukolvek,ide o to,co kto ako vazne berie,nie je to o fararovi,tomu je a moze byt uplne jedno ako a z coho sa kto spoveda
to je na svedomi kohokolvek
napisala som,ze manzelstvo je sviatost,ak katolik je aj praktizujuci,chce prijimat sviatosti,chodit pravidelne na prijimanie,atd,atd....ma mat svadbu v kostole
tak velmi zjdenodusene to napisem
to cele je len a len o tom,ci manzel autorky temy chodi a planuje chodit pravidelne do katolickeho kostola,pokial praktizujuci nie je...taaak...problem nemaju

nivea777
21. okt 2016

@mimibambulka svokrovci chceli ze svadba s krstom..velmi rychlo som to zatrhla..nic take sa nebude robit :D u nas urcite nie,svadbu by som si neuzila keby sa vydavam s 2-3mesanym babom,vsade ho nosit so sebou,ak ho budem krmit..pocas svadby odbehovat ho prebalovat,krmit,uprimne si ani neviem predstavit ze by take male babatko bolo v priestore kde bude hrat hudba..a neskor ako 2-3 mesiace ho krstit nechcem..oddelene to az tak vela nevyjde. krst nech vyjde 100-200€ eur ,ziadna velka suma ...

severanka90
21. okt 2016

@terezka1947 no neviem. Podla mna to povinnost nie je. U nas si velmi veriaci muz zobral neveriacu evanjelicku. Svadbu mali na urade, lebo ju by do kostola nedostal. Deti si vsak pokrstil v katolickom. Aj tam stale chodi aj s detmi. Urcite je praktizujuci katolik, a farar to vie, kde sa zenil. Faraf je rad, ze mu dalsie dve ovecky doviedol. Podla mna je jedno kde ten sobas je, kazdy chodi do kostola za seba, nie za manzela ci manzelku. Ale mame tu aj takych, co z jedneho kostola utekali hned po sobasi do druheho, nie vsak koli fararovi, ale aby bola rodina spokojna.

terezka1947
21. okt 2016

@severanka90 pozri,pisem ako to je....a nie su to informacie jedna babka povedala
ale ako som uz pisala,povinnost to nie je,papierovo manzelia budu,vsetko ok....ak niekto je papierovy veriaci,je uplne jedno ake pravidla kde budu,vzdy si najde dovod ich obist,zrelativizovat,prisposobit...zaklamat kde kade a potom vznikaju na MK "rady"typu-zalezi od farara...no on urobi len na zaklade toho,co sa mu povie,nema preco skumat nase svedomie
mne sa osobne pacia ludia,kt.normalne povedia,ze neveria a neriesia ako co obist-len aby hanba nebola 😉
ale,kazdeho osobna vec...ved kazdy je zodpovedny sam za seba

terezka1947
21. okt 2016

@severanka90 krst deti nesuvisi s manzelstvom rodicov....ani uradnym,ani cirkevnym...akurat sa odporuca,aby rodicia manzelmi boli aj pred Bohom,aby davali dietatu nejaky 'duchovny"priklad,kedze CHCU krst pre svoje dieta
takze krst je nieco uplne ine

mimibambulka
autor
21. okt 2016

Ženy moja diskusia nebola založená na tom aby ste sa tu dohadovali na farároch a kostoloch ... zatiaľ mi iba dve odpovedali na moje otázky .. druhé názory na vieru má nezaujímajú ...Takže Ďakujem dvom osobám ktoré mi ako tak poradili 😉😉😉😉😉

lubi40
21. okt 2016

@mimibambulka svadbu v evan. kostole mozete mat, akurat si priatel bude musiet vybavit nejake povolenie, ak je katolik. Je to preto, ze u katolikov je svadba sviatost a u evanjelikov nie. Co sa krstu tyka, tak to je individualne. Niekto to bude chciet spravit, iny nie. Ale to uz treba prebrat s konkretnym farafom/fararkou. Co sa krstnych rodicov tyka, tak mozu byt aj bez viery. Len je to take divne, lebo oni slubuju, ze dieta budu viest k danej viere a ked ju nevyznavaju, tak je to asi dost nepresvedcive...

tomas97
9. aug 2021

@mimibambulka tak toto je cez čiaru. Že ti nie je sprosto. Ako ste prosím urobili dieťa keď ste podľa učenia cirkvi take veci ako sex ešte nepraktizovali? Nepríde ti to trosku zbabelé? Ako chceš ísť dieťaťu príkladom? Toto je doslova “pod obraz boží” takýto pár. Dufam, že ťa v kostole nechceli upáliť s manželom a dieťaťom za posadnutie Santanom. 🙈 hrozné ...

marthuska
5. sep 2021

@lubi40 preco by u evanjelikov nebola svadba sviatostou?

lubi40
5. sep 2021

@marthuska Podľa katolíckeho chápania sviatosť manželstva si udeľujú snúbenci sami tým, že si dajú sľub doživotnej vernosti. Sám kňaz je len svedkom tohto vzájomného sľubu snúbencov.
V protestantských cirkvách manželstvo nie je považované za sviatosť, lebo nemá znaky sviatosti t. j. Kristov rozkaz a zasľúbenie duchovnej spásonosnej milosti. Nie je sviatosťou aj preto, lebo do manželstva vstupujú aj nekresťania. Patrí k stvoriteľským a nie k vykupiteľským poriadkom.

mimibambulka
autor
13. sep 2021

@tomas97 sa daj liečiť preboha takéto slová vypustí z úst len kus HOVNA!!!!❗❗❗❗❗❗❗❗