Umelý verzus živý stromček na prvé Vianoce

nikolet_89
18. okt 2012

Ahojte maminy, chcem si nechat poradit co je podla vam lepsie...moji rodicia stale melu dokola, ze by sme mali mat pre malu zivy stromcek. Ale mne osobne sa zive niako extra nepacia, este aj ta cena nieje bohvieco...ake stromceky ste mali pre svoje deticky na prve vianoce vy ?

zuzi0911
18. okt 2012

@nikolet_89 ahoj doma mame umely ale sviatkujeme vzdy u mami a ta ma zivy. osobne mam radsej zivy a dufam ze tento rok si zozenieme aj domou.

sissy27
18. okt 2012

@nikolet_89 tak vzhľadom k tomu, že tvoja dcéra bude mať v čase vianoc 9-10 mesiacov, tak ti rovno môžem povedať, že je to úplne jedno, aký stromček budete mať, resp. je jedno, aký zhodí na zem 😀 (to bol fór 😉 ale stať sa môže). My máme už dlhé roky umelý stromček, jednak cena, potom tie nervy okolo vyberania živého, ktorý aj tak nie je nikdy dokonalý a nakoniec ho len tak vyhodíš ku kontajnerom - nie som síce žiadny vášnivý ekológ, ale je mi dosť smutno keď už začiatkom januára vidím okolo kontajnerov povyhadzované živé stromčeky - to na toto ich ľudia tak súrne potrebovali?
a teda len tak mimochodom - ty si čo pamätáš zo svojich prvých vianoc? ja osobne celkom nič 😉

zuzka38
18. okt 2012

@nikolet_89 ved ked sa ti nepaci zivy, tak si kup umely.. nie? preco sa xces rozhodovat na zaklade toho aky strom mali ostatne deti? my sme mali zivy, lebo mne sa zivy paci zase viac a milujem vonu ihlicia... kazdy nech si da taky aky sa mu paci, urcite sa nerozhoduj podla rodicov 😉 su to vase vianoce..

mk1
18. okt 2012

ahoj my sme mali po nastahovaní sa do svojho 2x živý, robili sme ho deň pred vianocami aby vydržal a po 6.1 sme ho dávali von. teraz sme kúpili umelý a teším sa že si vychutnám vianoce a postavíme ho oveľa skôr a vydrží až .... malému to je úplne jedno, páči sa mu stromček každý hlavne sa teší, čo je pod ním!

elen2
18. okt 2012

urcite zivy.... 🙂

evabb35
18. okt 2012

@nikolet_89 živý. Pre dieťa treba živý, lebo tie umelé obsahujú kadečo...

nikolet_89
autor
18. okt 2012

vsak jasne, to, ze potom ku kontajneru a zivy opadava, mame doma umely, ale neviem no uvidime...a mala bude mat 10 mesiacov cize minimalne tam musi byt vela svetiel :D

evabb35
18. okt 2012

@nikolet_89 hlavne ozdoby nerozbitné, oblé a vianočnú kolekciu, či salónky radšej ani nedávať.

bodka13
18. okt 2012

@nikolet_89 po mojich skúsenostiach som zistila,že tak malinkému dieťatku je úplne jedno či je stromček živý alebo umelý ....aj tak ho najviac fascinujú blikajúce svetielka a potom trhanie papiera 😉 ....rozhodni sa podľa seba,ak chceš mať poriadok tak umelý(neopadáva) a ak chceš cítiť vôňu ihličia,tak živý no nezabudni že občas bude treba ihličie pozametať 🙂

nikolet_89
autor
18. okt 2012

no vsak jasne 🙂 nerozbitne gule napadli aj mna, neviete ci ich maju vsade ?

ifkael
18. okt 2012

Ako mame deti- tak len zivy

rora
18. okt 2012

my sme mali prvy umely - dcerka mala 3 mesiace, tej to bolo jedno. teraz bude mat na vianoce 15 mesiacov a bude zas umely, a nastastie mame len taky malicky 80cm a bude moct byt na stole, inac si neviem predstavit tu katastrofu co by s nim narobila ak by sa k nemu dostala 😅 naisto bude umely aj po dalsie roky, mozno ked bude trochu vacsia a rozumnejsia ze uz nebude vsetko likvidovat kupime pre zmenu zivy - ale tiez nejaky maly a v kvetinaci, mne by bolo hrozne luto stromcek po vianociach vyhadzovat 😔 nemozem sa na to pozerat 😔

lutia
18. okt 2012

@nikolet_89 mne sa strasne pacia umele pretoze su rozne a ja som chcela husty stromcek 🙂) a tak ho aj mam a male dietatko zaujim co je na to stromceku a ze svieti a nie ci je zivy....a vzdy je len na kazdom z nas ci zivy alebo umely a nie domucovat...kazdemu co sa paci a ked bude dieta vacsie a povie mami chcel by som zivy stromcek tak co by sme pre nase deti nespravili tak budeme mat zivy a umely zostane v krabici 🙂)

alenka600
18. okt 2012

@nikolet_89 Tvojmu dietatku to bude na sto pero jedno, ci bude taky, ci onaky, alebo ci si ozdobite nejaky fikus. Maximalne sa bude zaujimat o ozdoby, alebo svetielka (my mame taku tu svetielkujucu retaz zavesenu kvoli malej na okne uz od poslednych Vianoc doteraz...). A co hovoria Tvoji rodicia - tak to zase moze byt jedno Tebe no nie? 🙂

hajajanka
18. okt 2012

My mame vzdy zivy stromcek, lebo podla mna umelina nie je to prave orechove (a tiez ich vyroba a vyhadzovanie nie su eko). Ak chcem husty stromcek, tak si kupim kanadsku jedlu alebo krasny smrek a narobim taku paradu, ze umeliny sa mozu schovat 🙂
Na Vianoce nemame a ani sme nemali nijake zvlastne opatrenia co sa tyka stromceku (jedine to, ze je zozadu uviazany) a ani vyzdoby. Za tie roky sa nam rozbila jedina gula a aj to sa stalo manzelovi, ked odzdoboval stromcek 🙂 Syn a ani neterky nikdy stromcek netahali, nerozbijali gule, takze ani tento rok nechystame ziadne vynimocne opatrenia (a to mala bude mat o mesiac rok a zacina chodit).

amouramour
18. okt 2012

mne je luto zivych stromcekov, hlavne ked ich vidim po vianociach pri smetiakoch:(...takze za mna pekny umely🙂

inpurity
18. okt 2012

no ja som tiež zástanca umelých, kedže ma nebaví ten pohľad na strom letiaci zo 7.poschodia ... a veľa iných praktických dôvodov ma ťahá k umelému, predsa len sú krajšie, ľahšie sa zdobia, minimum neporiadku, trvanlivé, nepichajú ako živé ( keď už to bereeme s ohľadom na deti)... ale to, že " v umelých je kadečo " je čo zas za kyd?... to čie deti jedia stromčeky? zas tá príšerná prectlivelosť matiek v úplne zbytočných veciach, ako je strom, čo tam stojí 3 týždne...aaach, robíte si s tým zbytočné starosti 🙂 každý na aký sa cíti...

ewka1
18. okt 2012

moj otec pracuje v lese a vzdy sme mali zivy stromcek 🙂 a teraz ked byvam sama tak tiez preferujem živy.. ta vona ihlicia je užasna 🙂 a ja zdobim stromček medovnikmi tak mi to aj pekne pasuje :D

ewka1
18. okt 2012

a takto neako vyzeral minuly rok :D

modra1
18. okt 2012

Vždy máme umelý stromček, vždy ten istý, platili sme teda len raz a vyhodiť sa ho tiež ešte nechystáme. Naše deti sa podieľajú na výzdobe, preto mi vyhovuje, že strom má mäkké "pichliače". To čo sa bežne nazýva živý stromček ja volám mŕtvy stromček, lebo taký je. Vianoce nech si každý urobí ako sám chce, iná výzdoba či druh stromu je určite u príbuzných, ktorí sa cez sviatky navštevujú, takže dieťa uvidí všeličo 😉

irriss
18. okt 2012

investice do umeleho stromku = investice do zachovani a ochrany zive prirody... 😉

na vuni jehlici je k dostani v obchodech spray...😉

kris557
18. okt 2012

my mávame umelý 🙂

rora
18. okt 2012

neviem ci mate zahradu, my ano, a ja som to minuly rok spravila aj tak, ze som si jeden maly ihlicnaty stromcek ozdobila vonku a takto to budeme robit ked bude mala vacsia,kupime na von nejake lacne plastove ozdobky, nech ma radost aj zo ziveho stromceka a ten zas bude mat radost ze po vianociach nepoputuje na smetisko ale ostane na mieste 😉

bajboj
18. okt 2012

@ewka1 naaadherny 🙂

ewka1
18. okt 2012

@bajboj dakujeem 😀

bajboj
18. okt 2012

mi mavame zivy, u rodicov sme mavali umely co sa mi nepacilo, chybala mi ta vona, a teraz s manzelom sme si povedali ze pokial budu peniazky na zivy tak kupime zivy.Mne liezli hore krkom tie umeliny, a kedze ani moc snehu nemavame na vianoce tak aspon takto spravime to caro...aspon ja to tak citim...

simca06022011
18. okt 2012

@rora u nas sa to tak tiez roky rob, kupime si stromcek do kvetinaca🙂 skonci u svokrovcov na zahrade na jar... podla mna sa to da aj v panelaku.. zasadite si okolo domu 🙂 Ale ja som za umely ked takato moznost nie je, jednak tie jednorazova stromceky su strasne skarede vacsinou a ked nie, tak su hrozne drahe...

simca06022011
18. okt 2012

@irriss alebo aromalampa s olejcekom... 🙂

mucikata
18. okt 2012

No babenky, aj mna dost zaujala tato tematika... pretoze mam prve dieta, prve vianoce, a kedze uz drobcek zacina chodit, tak sa tesim co z toho stromku ostane.. My mame z minuleho roku neskutocne velikaaansky stromceek umely... tak bude asik ten.. ale budem muset pokupovat umele vyzdoby, a hlavne nove vyrazne svetielka... 🙂 nech ma naco drobcek pozeraat... 🙂 ale kym som byvala s rodicmy, sme vzdy mali zivy stromceek, otec robil daco v horach taak sa nam vzdy daky krasny podaril, nieje nadto mat domaaa vonu ihlicia, milujem to.. ale predcaa by mi to teraz envyhovovalo, hrozne pichaju ihlicia a podobne.. tak bude umely stromceek a daka vona ihlicia.. 😝

hajajanka
18. okt 2012

@irriss Tak ja si dovolim oponovat. Vyroba umeleho stromceka je velmi neekologicka (ako u inych plastovych vyrobkov) a ked vyhodis umely stromcek, tak v zemi vydrzi niekolko desatroci. Alebo v horsom pripade bude spaleny a ten tvoj stromcek budes dychat. A vona ihlicia v spreji? To mi pripomina umelu vonu v obchodoch, aby nas nalakali na kupu peciva, kavy, sladkosti. Namiesto toho, aby sme si zadovazili zivy stromcek zo stromcekovej farmy (a kym rastie, tak vyraba kyslik a cisti vzduch), tak si kupujeme umely a sprejujeme ho vonou, ktorej vyroba je rovnako nezdrava, ako vyroba stromceka.

ewka1 - tvoj stromcek je nadherny. Aj ja mavam stromcek v podobnom duchu.