Umelý verzus živý stromček na prvé Vianoce

nikolet_89
18. okt 2012

Ahojte maminy, chcem si nechat poradit co je podla vam lepsie...moji rodicia stale melu dokola, ze by sme mali mat pre malu zivy stromcek. Ale mne osobne sa zive niako extra nepacia, este aj ta cena nieje bohvieco...ake stromceky ste mali pre svoje deticky na prve vianoce vy ?

irriss
18. okt 2012

@simca06022011 😔
diky za pomoc...
...nekdy nemuzu tady za hranicema 😅 najit ty spravna cz nebo sk slova. 😉 .abych se spravne vyjadrila.. 😀
my mame tento druh lampicky na svicku..tusim existuji i jine.. 😎

ewka1
18. okt 2012

@hajajanka suhlasim s tebou... a to ma tesi ze mame podobny vkus 🙂

amouramour
18. okt 2012

@hajajanka lenze takto ekologicky ako vysadzat stromceky sa zacalo premyslat nedavno a dovtedy sa kvoli vianociam rubalo hlava nehlava:(mne to pride strasne smutne vytnut zdravy strom kvoli tyzdnu...asi najidealnejsie je ozdobit vonku zivy a mat doma umely, ak je taka moznost🙂

namarie
18. okt 2012

Rátaj s tým, že malá už bude všade, neustrážiš ju, rozhodni sa ako chceš, ale ja osobne uprednostním stromček čo sme mali minulý rok: meter vysoký, trochu ovešaný svetielkami a položený na stole... silne pochybujem, že malá si ho bude pamätať a keďže bude asi sama chodiť, tak sa nebudem večne báť, že si nejaké živé hebedo stiahne na seba + zo živého opadáva ihličie a pre malú si viem aj lepšie "raňajky" predstaviť 😀
A navyše už vidím tie fotky ako sedí pri stromčeku takmer v takej veľkosti ako je ona 😀 podľa mňa to bude chutné 😝

irriss
18. okt 2012

@hajajanka

1. kdyz vymytis stromecky-prirodu prestanes dychat uplne
2. umela hmota- napr.vyroba stromku je z recyklovaneho plastu..pouzivas prasek na prani nebo na myti nadobi? Tak z te TVOJI lahve je nas stromecek, prave proto, aby ta TVOJE lahev nebyla v prirode na milion let..... 😀

Koupit veci z recyklovaneho materialu = setrit a chranit VSE zive pro nase deti.. 😉 uchovat conejvice zdraveho a ziveho pro nase deti.. 😉

Umele vune nekupuji ani v pecivu ani v kave..ja jen BIO..nebo vlastni vyrobaSladkosti moje deti maji jen v podobe lentilek do bileho jogurtu...a nebo susenky na svacinu..

p.s. nejsem macecha..moje deti nevyzaduji sladkosti....ale jepravda, ze vanocni pecivo delam nekolikrat do roka..naposledy minulou nedeli..slepovane kolecka..

irriss
18. okt 2012

@amouramour
ano..presne takto je to myslene.. 😉

hajajanka
18. okt 2012

@irriss Ja si stojim za svojim nazorom 🙂

A k tej voni - myslela som umelu vonu, ktora je vhanana do obchodnych centier (ano, ano, aj ked to mnohi ani len netusia, aky tvrdy je biznis), aby bola velmi intenzivna a nutila nase chutove bunky nas presvedcit, aby sme si tam nieco kupili, ked uz to tak krasne vonia. Nemyslela som vone v jedle 🙂

irriss
18. okt 2012
hajajanka
18. okt 2012

@irriss A este poznamocka. Moj muz je biolog - ekolog, seriozne vystudovany a vzdelany muz, ktory mi dost otvoril oci co sa tyka tejto problematiky (aj ja som bola dovtedy zastanca umeliny 🙂 ).

irriss
18. okt 2012

@hajajanka

Ja uz nejsem zastancem snad niceho... ☹
tady tridime povinne odpad- do 4ech rozdilnych popelnic.....a nakonec prijede v noci kamion a vsechno sesype do jednoho.. 😔

hajajanka
18. okt 2012

@irriss Ja triedim tiez vsetko, vsecinko a len dufam, ze to nezosypu do jednej kopy (auta to chodia vyvazat zvlast, ale neviem, ci to nekonci na jednej kope). Snad nie 🙂

irriss
18. okt 2012

@hajajanka
Nejdrive to tu schovavali tim zpusobem,ze to sesypali na jeednu hromadu az na sklad. miste..
ted jsou uz tak drzi, ze to delaji rovnou pred nasima ocima.. 😅

Stve mne to,proto jsem tak zatvrzela "bojovnice" umely x zivy ale jdu proti zdi.. 😨

hajajanka
18. okt 2012

@irriss Tak to je smutne. Skus sa obratit na urady, ze preco to tak robia a vlastne preco robia z ludi blaznov. My sme male mesto a dost ludi komunikuje pomocou oficialnych stranok na FB, takze mnohe podnety su riesene alebo aspon o nich nasi "pani" vedia.

irriss
18. okt 2012

@hajajanka
Ted jsi mne rozesmala.. 😀 😀 😀
Ja ziju v zemi, kde Bordel je "no problem" 😉

p.s. vseobecny..nejen odpadkovy

hajajanka
18. okt 2012

@irriss Tak ti nezostava nic ine, len sa prestahovat do DE alebo do AU, kde je vsetko in Ordnung 🙂 (aspon co som tam ja zazila).

januliku
18. okt 2012

@nikolet_89 My mame umely, ale vzdy si donesiem 1-2 vetvicky borovice, aby sa mi rozvonial cely byt. Ta vona je nezabudnutelna 😎

norcima
18. okt 2012

My tiez mavame zivy, staci nam zatial taky malicky 🙂 a nasi mavaju tiez zivy 🙂

sskriatok
18. okt 2012

U rodičov mávame odkedy mi pamäť siaha maximalne ekologický stromček :D Otec vytvoril centrálny polkruhový kmeň - drevený, vysoký, ktorý sa zavesí na stenu. Do toho pňa potom nastoká do pripravených dier vetvy, ktoré narezal v lese (roztriedené od najväčších po najmenší na vrcholku). Tento polostromček nezaberá veľa miesta, ľahšie sa zdobí a doposiaľ sa žiadnemu dieťaťu nepodarilo ho zhodiť (a pokúšali sa o to mnohokrát :D ). Po vianociach sa vetvy vytiahnu a spália v krbe (žiaden problém s likvidáciou). Aj predvianočný nedeľný výlet s otcom na čečinu sa stal už tradíciou 🙂 Snáď sa mi podarí manžela presvedčiť, aby takýto stromček poriešili aj tento rok na naše prvé spoločné vianoce 🙂

amouramour
18. okt 2012

@sskriatok to je super🙂

zuzana76
18. okt 2012

@sskriatok ahoj nemas foto ako to vyzera? znie to zaujimavo, dakujem

reanda
18. okt 2012

mysliet si, ze umely stromcek je ekologickejsi, ako zivy, to je teda riadne pomylene 😀 .. a s takym nazorom, ze nemozem sa pozerat na tie vyhodene stromceky - to aby som ani po trave nestupala, lebo kolko kvetin a stebielok polamem 😀 my byvame v dome a stromcek do kontajnera nevyhadzujeme - 'vyhodi' sa do zahrady, kde sa s nim este deti hraju, ozdobuju si ho snehovymi gulami 🙂 a na jar sa rozrube a v lete spali pri opekacke
ja by som si teda jakziv nedala do bytu taky kus hnusneho plastu, fuj, nechapem, ako to moze niekto povazovat za okrasu... to uz radsej nic... my sme posledne roky stromcek nemali- miesto toho par zivych haluzok vo vaze
a dietatu je to myslim jedno - zvykne si na to, na co ho rodicia naucia

zuzana76
18. okt 2012

my mavame umely, moj muz je prakticky a aj dost "lenivy" na taketo veci, priniest stromcek na 2 tyzdne a potom ho vyhadzovat, zivy me mali prve 3-4 roky, odvtedy len umely, uz asi 7-8 rokov. Ale teraz musime zo zahrady vytat jeden stromcek , taky okolo 1,20-1,50 metra, lebo su nasadene husto, tak asi budeme mat zivy.

kvetinka211
18. okt 2012

@nikolet_89 my mame zivy, je to krasne a dufam ze kym sa bude dat budeme mat stale zivy ... kedze su pestovane za tym ucelom na farmach, prosredie tym nejako zvlast netpi. V byte je krasna vona, taku aku si pamätam z detstva ... ked sme boli vacsi tak sme doma mavali aj umely, boli to tiez krasne vianoce, ale ten stromcek bol taky smutnejsi.
Ale ked sa tebe a tvojej novej rodinke lepsie paci umely, tak si do toho nenechajte hovorit, je to uplne vasa vec a babatku je to dost jedno v tom veku ... ked sa budu vianocne gule ligotat, tak sa mu budu pacit na umelom aj zivom stromceku.

cuculiatko88
18. okt 2012

my mavame kazdy rok zivy stromcek a dufam ze to tak a zostane...milujem tu vonu ihlicia 😉

lubina
18. okt 2012

@nikolet_89 maly umely a bol veru krasny, teraz si ho dcerka uz aj sama pomaha ozdobovat........nema s tym problem ze je umely. To dieta to aj tak nevnima ci je umely a ci zivy, ved je malicke a najviac ho zaujmu svetielka.

sskriatok
18. okt 2012

@zuzana76 Našla som foto pred ozdobením - ale najlepšie na ňom vidno konštrukciu 🙂

zuzana76
18. okt 2012

@sskriatok dakujem aha uz viem ako si myslela to do polkruhu, lebo ja som to chapala, ze akzoe ta kontrukcia je ohnuta do polkruhu, tak uz mi je to jasne, super napad

alex31
18. okt 2012

@nikolet_89 ..... my mame doma stale stromceky dva 😀 jeden velky "umely" v obyvacke a ja este stale kupim taky malicky do maleho detskej .... mame to tak od zaciatku a ani tento rok nechcem inak ... ten zivy krasne prevonia izbicku maly si na neho povesia co chce on .... minule sme tam mali normalne anglicaky 🙂 tak uvidim co tam zavesi tohto roku 🙂

amouramour
18. okt 2012

@reanda pozri kazdy ma rad nieco ine...mne pripadaju casto zive ako metly a naozaj krane stromceky idu riadne do penazi...a aj umely vie byt nadherny, nie je to kus plastu🙂

reanda
18. okt 2012

@amouramour ale jasne, ze kazdy ma rad nieco ine 🙂 ..pre mna aj ta najhorsia "metla" je vzdy krajsia, ako umelina, neznasam ani umele kvety, pre mna je to vrchol nevkusu 😵