Umelý verzus živý stromček na prvé Vianoce

nikolet_89
18. okt 2012

Ahojte maminy, chcem si nechat poradit co je podla vam lepsie...moji rodicia stale melu dokola, ze by sme mali mat pre malu zivy stromcek. Ale mne osobne sa zive niako extra nepacia, este aj ta cena nieje bohvieco...ake stromceky ste mali pre svoje deticky na prve vianoce vy ?

stanislavao
18. okt 2012

my mame strom umely. krasny obrovsky husty a je uzasny, ked je ozdobeny. keby som taky velky a husty strom chcela zivy, tak by som asi skrachovala a tie lacnejsie su chudobne na haluzky a vyzeraju podla mna dost uboho niekedy. atmosferu krasnych vianoc si vytvorite aj inymi vecami, nielen tym, ze budete mat zivy stromcek. detaily, drobnosti, dalsia vyzdoba bytu, koledy - to vsetko navodzuje tu spravnu atmosferu. vonna lampa s vonou vianoc, ihlicia, skorice, medovnoky a to vsetko okolo je tiez dolezite.

nelustek
18. okt 2012

@nikolet_89 ja milujem Vianoce 😉 Naši mávali vždy umelý a nebola cítiť tá vôňa tá atmosféra Vianočná , mali sme stromček ozdobený jedno alebo dvojfarebne ake boli farby v kurze. Teraz ked mám vlastnú rodinu máme živý vonavy a hlavne farebný stromček.

benyse
18. okt 2012

asi najekologickejsi stromcek je - zivy stromcek v kvetinaci. cely rok v zahrade a na tie 2 tyzdne potom vnutri. rodicia ho daju najskor do garaze, alebo do predsiene, aby si zvykol postupne na zmenu teploty. vobec mu neuskodi pobyt v teplej obyvacke, po vianociach zase rovnaky postup, ide do garaze sa pripravit na zmenu teploty a potom von. takto ho uz mame roky. cely rok zdobi zahradu a na sviatky je vnutri ;) ja, kedze byvam v byte, tak nemam kam uskladnit takyto stromcek a preto som si uz pred 2 rokmi kupila tzv, izbovu jedlicku, araukáriu http://korzar.sme.sk/c/4679046/izbova-jedla-ara... ktora splna ucel mensieho vianocneho stromceka a je ozdobou bytu po cely rok - vrele odporucam!

lussy23
18. okt 2012

umelý. načo ničiť zbytočne prírodu?

katren
18. okt 2012

my mavame iba zivy, nikdy sme nemali umely.......ani ked som bola doma, ani ked som sa vydala....
a minuly rok svokra vymyslela zivu nahradu stromceka, namiesto kupovania 😉
spravila si z pletiva kuzel, na to naviazala nastrihane konariky tuje a bol z toho krasny stromcek, presne podla kuzela, takze vyzeral ako z americkeho filmu 😉
ani nepichal, ani neopadaval, vianocne ozdoby drzali na pletive, takze deti nezhodili 😎 u nas jednoznacne zas vyhrava tento 😉

mataharyy
18. okt 2012

U nás umělí už posledních pár let a to z mnoha důvodů: jehličí v koberci a u dětí v puse, váha - když na sebe dítě serve umělí, je to menší zlo, finance a dostupnost... Vůni lze docílit i jinými jehličnatými dekoracemi - zavěšené větvičky, adventní věnce atp. Jasně živý stromeček má něco do sebe, o tom žádná, ale i umělí se dá udělat pěkný a je to opravdu jen věc pohledu a osobní "potřeby" vkusu... Já věřím tomu že jednou budeme mít zase stromeček živý, s opravdovými svíčkami a prskavkami, ale teď je to spíš hororová představa, než dojem klidných vánoc 😀 Navíc co si budeme nalhávat, umělí složím a vrazím za skříň, živý budu muset za neuvěřitelného nepořádku dostat z bytu a kam s ním než ke kontejneru, což mi přijde škoda, v domě je to fajn, dá se použít jako topivo, ale co v bytě na sídlišti 🤐

magica78
18. okt 2012

my mame umely a je krasny vyzera ako zivý. dnes som zas nasla na vianocneozdoby.sk krasne stromceky na nerozoznanie od ziveho 🙂 ma to svoje vyhody ten umely nemusim hladat krasny zivy a neopada mi hned lebo mame v obyvacke krb. a ked si urobis ikebanu zo ziveho ihlicia tiez to prevonia dom

digysa
1. nov 2012

Zivy!

vroni
1. nov 2012

zivy, naco nicit prirodu? 😎 Okrem toho vyhadzane stromceky po Vianociach idu do Zoo, obpapaju ich zvieratka a zvysok sa spaluje v mestskej spalovni a je z nich teplo a tepla voda v bytoch. A pri tom, kolko minieme na Vianoce penazi je stromcek uplne nepodstana polozka v penazenke (Baumax ci Ikea ponuka za 10 euro, napriklad) a ta vona nam to vrati niekolkonasobne....

electra11
30. nov 2012

zivy pre babatko, pokial ide o ekologiu zivy viac setri prirodu ako stare umele to vam povedia aj v greenpeace http://www.cas.sk/clanok/186668/prekvapive-zivy...
alebo umely 3d bez obsahu pvc ked budu deti starsie a zacnu to aj u nas predavat kedze mi sme trosku pozadu s trhom a u nas chytro vypredavaju za lacnejsie tie umele z pvc nez k nam pridu plne 3d http://bocianiehniezdo.conetix.sk/content/umely..... sice uz u nas predavaju aj 3d ale su este mix stareho pvc ihlicia, ktore je schovane vzadu a noveho 3d ihlicia http://www.soba.sk/eshop/vianocne-stromceky/via... a za tu cenu, ze su zmiesane su pridrahe

lilitela
3. dec 2012

@nikolet_89 Ahoj, este mozno 1 tip, myslim, ze to tu nikto nespominal - bezpecnost. Videla som test v TV, ako rychlo horia stromceky, v pripade nejakej nehody (skrat vianocneho osvetlenia alebo nedajboze sviecka ci prskavka). A poviem ti, ten umely zhorel tak rychlo a vyrobil taku vysoku teplotu, ze sa od neho okamzite chytali okolite predmety. Kdezto ten zivy sice horel tiez, ale otrochu pomalsie, tym padom chvilu trvalo kym sa chytili okolite predmety. Dovtedy sme mavali umely, odvtedy radsej zivy, keby sa stalo take nestastie, tak snad ma clovek nejaku polminutu navyse aby poziar zlikvidoval.

anjelicek26
3. dec 2012

Nicit prirodu babule - to nie. Tieto stromceky su zo skolok, boli na to vysadene a na ich miesto budu zasadene nove! Ziadne zbytocne vyruby. Je to normalny proces. Navyse zivy skutocne popilis a bude recyklovany v bio odpade alebo spalis v domacej piecke, taka plastova prisernost uz pri produkcii vytvori chemie a jedov ze az, a aj sa rozklada vecnost :( Nezda sa mi to lepsie a ani ekologickejsie.

A pri teme bezpecnost sa priklanam tiez k zivemu stromu. Dobre zo spodu polievany stromcek sa chyti omnoho pomalsie, ako umely, tam moze iskra sposobit okamzitu faklu.

My ostaneme teda pri zivom, kvoli voni a dokonalost? Neocakavam 🙂 Je to nas, co si kazdy rok spolu vyberieme, ten proces v stromcekovej skolke je uzasny... vyberaju deti 🙂 Vsetky nerovnosti sa daju zarovnat ozdobami 😅