Aké sú mesačné náklady na bábätko?

liluska7
17. dec 2013

Ahojte, viem že táto otázka tu už bola. Len sa chcem spýtať a uistiť či by nám to vyšlo finančne. Ja nemám odrobených 270dní čiže nemám nárok na materskú ale len na rodičovský 190€ plus prídavok na dieťa 23€ manžel zarobí v čistom cca 500-600€. V predchádzajúcej dickusii som sa dočítala že mesačné naklady na dieťa by mali byť okolo 100€ . Takže by sa to dalo utiahnuť len s rodičovského príspevku. Je to možné?

libka1
17. dec 2013

Ked budes kojit a dieta bude zdrave staci ti aj 50 eur na zaciatku mesacne. Ale ak sa vyskytne nieco necakane - specialne mlieka, lieky, atd. suma sa moze vyrazne zmenit 😅 presnu odpoved sa preto nedozvies

inffinity
17. dec 2013

Myslím, že se nedá vyčíslit kolik stojí měsíčně miminko..to je nemožné..záleží na spoustě věcí..: jestli kojíš nebo pije mimi um, jestli si musiš vše kupovat nové (např.oblečení atd..) a nebo máš možnost dostat od rodiny či známých..taky záleží na tom jestli budeš kupovat jen to co potřebujete nebo i to co chcete...každopádně každý se zařídí a kupuje to na co má, takže přesnou odpověď na tuto otázku není možné získat, ale jen velmi orientační..moje kamaradka ma to iste co vy stejny přijem s tim rozdilem ze na ten jeden rodičak 190€ ma trojičky..takže myslim si že vyžijete 😉

kirsi
17. dec 2013

Da sa to vpohode utiahnut len to bude zalezat na tebe. Nekupuj zbytocne vela predrazenych hluposti a snaz sa sama urobit napr. presnidavky, stavicky a tak. Treba pokukat po nete.

cicimotinka
17. dec 2013

Myslím, že objektívne Ti nikto nemôže odpovedať... my momentálne máme príjem 490€ v čistom a žijeme z toho štyria (deti majú 4r a 9mesiacov... je to moc, či málo? Nám to vychádza, sme skromní, niekto možno povie, že by nevyžil a niekto možno žije z ešte menej... Skôr si vy dvaja položte otázku, chcete alebo nechcete dieťa... ak chcete, tak to zvládnete aj z rodičáku... ak však nechcete, tak môžete mať 10X taký príjem a nebudete to zvládať kvôli ostatným problémom... 😉

andrejka1974
17. dec 2013

Zo začiatku ak budeš kojit tak výdavky budú nižšie q vecí stačia aj po iných deťoch vsak ich nestihne ani znosit

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bodka70
17. dec 2013

Na rodičák "spadne" po vyše polroku aj rodina, kde je nárok na materskú a žiť a vyžiť sa musí aj naďalej. 😉 . Počiatočné výdavky sa dajú utiahnuť z jednorazového príspevku pri narodení dieťaťa - kočík, postieľka či autosedačka stačí zanovné a vecičky pre tak malé bábätká sa dajú kúpiť na bazári v krásnom, takmer novom stave a vo výhodných balíkoch. (to pre prípad, že ti nemá kto posunúť veci ). Kojenie ušetrí na UM, ale aj UM sa dá kúpiť lacnejšie a pritom kvalitné (napr. Babylove z Dm-ka), to isté plienky, kozmetiku potrebuje bábo minimálne...
Takže áno - dá sa to - ja som si takto našporila na dovolenku pri mori - v čase, keď som mala materskú, som míňala len do výšky rodičovského príspevku a zvyšok som odkladala nabok. 😎 😎 😉 . Muž sa smial, že ešte jedno bábo a našporíme aj na auto...😀
Jediný problém, tak ako tu aj ostatní spomínajú, môže byť, ak by malo bábo nejaké problémy zdravotné či iné... To ti však nikto nezaručí a nemá zmysel sa pripravovať na najhoršie alternatívy 😉

willy_wonka
17. dec 2013

Nespoliehala by som sa na to,ze uzivis dieta zo 100 €. Iste v idealnych pripadoch aj ano(ale aj to iba nejaky cas), ale radsej mat rezervu a potom uvazovat nad babatkom,no - zalezi od vas ... a manzelov prijem pokryva pravidelne vydavky, alebo co? ked sa pytas ci sa da dieta uzivit z rodicaku.

kaktusik007
17. dec 2013

dieta nie je tovar, ktory si kupis... alebo zviera, ktore ked nechces, tak das v lepsom pripade znamemu, v horsom do utulku a v najhorsom pisat ani nejdem.

ak kalkulujes teraz, ked este nie je na svete, tak ho ani nemaj.

pre ilustraciu - alergia na bielkovinu kravskeho mlieka = specialne mlieko v cene asi 1.200 eur mesacne. Ano, vacsinu doplacala poistovna, avsak 100 eur mesacne som si vsimla... zvlast, ked som to mala dvojmo....

obycajna nadcha - sirup proti kaslu, nieco do nosa, nieco aby bolo doma od teploty... aj ked mam beznu zasobu tychto liekov, pravidelne pri chorobach v lekarni pod 10 eur nejdem... skor je standardom tych 15 - 20 eur, minimalne raz mesacne...

imunoglukan na posilnenie imunity -- opat tych 10 eur mesacne (mam dve deti, takze 250ml balenie je tak cca na ten mesiac a pol, mesiac - v zavislosti ci su nachladnuti (vtedy davam viac) alebo nie - vtedy davam 2,5 ml kazdemu)

a oblecenie -- to si zratas velmi jednoducho... iba zimna bunda je za 30eur, topanky tiez tych 35, do toho dalsie jarne a jesenne, kazda za 25, asi 3jo papuc po 5 eur a jedny sandale za 15 (ak je akcia) a sme na sume iba za topanky a jednu zimnu bundu do roka 150 eur, co je asi 12 eur mesacne.... a to prosim na dalsi rok nepouzijes a sotva predas.

na druhej strane - vecer v posteli ked sa pritulia a povedia maminka lubime ta --- je to na nezaplatenie.

na vsetko ostatne mame master card

😀 😀 😀

maslenka47
17. dec 2013

Tato otazka je polozena cela zle a mam z nej dojem, ze sa snazite "problem" prilis zjednodusit a nechcete situaciu vidiet ako celok. Naklady na dieta budu take, ake si ich vy spravite. Navyse je to len jedna z financnych zmien, ktora vas caka. Niektore naklady vam klesnu, ine zase stupnu.
Takze napriklad, cerstvo narodene dieta "potrebuje":
- oblecenie (bud nejake mate, kupite si nove, alebo ziskate pouzivane)
- jedlo (MM alebo UM) - aj ked ste odhodlana kojit, vzdy je lepsie sa pripravit na situaciu, ze sa vam to nepodari a stym financnym nakladom proste pocitat. V pripade UM ratajte naklady aj na flase atd.
- plienky - jendorazove albo latkove. Latkove sice nemusite kupovat stale dokola, ale aj prepieranie vam urcite zdvihne mesacne naklady.
- lieky, osetrenie - nic prijemne, ale je to proste fakt - deti proste byvaju chore a lieky nie su zadarmo. Navyse budete chodit na caste kontroly k lekarovi, ockovania a pod. Cesta nieco stoji, pokial samozrejme nejdete pesi.
- navyse, dieta rastie a jeho potreby sa budu s kazdym mesiacom menit - varena strava, hracky ...

No a potom este musite ratat zmenu v nakladoch suvisiacu s tym, ze nebudete chodit do prace:
- budete zrejme prevazne doma, takze naklady spojene s cestou do prace vam odpadnu
- urcite vam vsak stupnu naklady spojene s prevadzkou bytu (kurenie, varenie, zvysena spotreba vody)
- a aj vy musite nieco jest

Spocitat si to musite vy, na zaklade vasej situacie a predstav. Vzdy je vsak vhodne pocitat s tou "najhorsou" variantou, aby ste potom neboli nemilo prekvapeni.

zuuzzz
17. dec 2013

u nas to bolo a teraz je zase asi tak -2 baliky plienok mesacne=20e kupujem teskacke nikdy sme s nimi nemali problem,oblecenie kupujem len to nutne co som nezdedila po rodine ,mam aj po 1.dcerke vtedy som mala lepsiu matersku tak som kupila co sa mi pacilo,ale najradcej kupujem v tescu alebo aj tu najdes nenosene veci co deti dostali uz neskoro a tak,nam to roby asi iba 15-30e stvrtrocne lebo fakt iba nove veci ku doktorke,mlieko materske 0e,no potom treba pocitat s liekmi alebo mastami a to nas vyde pri koznej asi 10e mesacne kadejake maste.uz ked bude treba kupovat aj topanocky to je od 20-60e a o par mesiacov zas.myslim ze nech ratam ako ratam do 100e sa zmestime len zalezi ci mas mlieko a ako dlho ho budes mat,ci mas zdrave dieta a ci ti vadia alebo nevadia veci z druhej ruky.ak planujes aj druhe babo odporucam kupovat veci skor neutralne zlte,bledomodre...vyziva je zdravsia doma varena a neskor to dieta aj tak vela nezie,plati ze kde sa uzivia dvaja uzivi sa aj treti🙂a pri kupovani darcekov na narodeniny a tak sa netreba odtrhnut z retaze a kupit daco pre radost ale nie cele hrackarstvo .a rodina tiez pomoze,treba sa pred sviatkami dohodnut co vam chyba a to mas potom len k dobru ked ti zimny overal kupi svokra alebo krsny rodicia,nieje to ziadna drzost nasepkat darcek 🙂

radkanika
17. dec 2013

Moja sesternica má muža, ktorý zarába 1100€, ona má cca 600€, čiže v čistom 1700 a platia minimálny nájom, keďže polovicu im platia len tak rodičia (nebývajú s nimi). Bývajú v rodinnom dome, majú dve malé deti a budú sa asi mnohí smiať, ale ledva im to vychádza, a vyjdu aj to len vďaka ďalším mesačným príspevkom od jedných aj druhých rodičov rátané v stovkách €. No je pravda, že tie financie vidno, kde sú investované....krásny dom, kvalitne oblečení, drahé auto. Takže naozaj záleží od štandardu rodiny. Naopak mám kamošku, ktorá má 5 detí, bývajú v 3 izb. byte, mesačne majú cca. 800€ a v pohode vyjdu, skromne ale predsa.

silvinuska6
17. dec 2013

Myslím že toto je dosť všeobecná otázka nakoľko každý ma na svoje dieťa ine výdavky súviasiace s životnou úrovňou

darina1952
17. dec 2013

Ahoj, ja by som to zhrnula: Malé dieťa - malé starosti, veľké dieťa - veľké starosti.
Réžia na stravu a plienky je pri malom bábu nízka ale rastom bude potrebovať plienky väčšie a tých je v balíkoch menej kusov - teda ich cena stúpa...
a tiež musíš rátať s výdavkami u lekárov...každý sirup na kašeľ či kvapky do nosa platíš v plnej cene a pri ATB platíš cca 2/3-tiny ceny lieku...
Ako bude dieťa rásť, budú ti rásť aj výdavky. Skrátka na začiatku cca rok možno vydržíš na sume 100€ ale potom rátaj s rastom výdavkov - topánky, oblečko, strava....a keď bude chodiť do škôlky tak aj výdavky na školné, stravu, krúžky...

adkasmolka
17. dec 2013

tazko odpovedat - zavisi to od mnoho, mnoho faktorov.. ci bude babatko kojene, alebo na UM, alebo ci bude na specialnom UM, dalej plienky, oblecenie, lieky, nieco pre potesenie, dalej musite mysliet na seba - poporodne vlozky, vlozky do podprsenky, odsavacka na mlieko a atd atd... To sa neda vycislit, tak si stanovte strop pokial ste ochotna ist.

matuskova003
17. dec 2013

no tak . novorodenecké plienočky hej ? ratajme to takto . je ich po 43 kusov ( beriem Pampers ) stoja cca 7-8 e , ja si pamatam že malinky mi spotreboval denne aj 6 plienočiek lebo vela kakal a cikal . takže to vydrzalo asi tyzden. tak to maš dajme 30e plienky mesačne. ale všetko je relativne. + handričky na ritku, ja som mala len Pampers sensitive , možno budeš mat ine neviem ,ratam 1,50 ( inak stoja 2e ale toto je taka všeobecna suma.) , ak budeš kojit , super super super . ak nie aj to sa stáva - um stojí 800g 15e , maš aj male balenie to je za 7e ( Nutrilon ) . toto budes potrebovat ale vela, tak sa priprav že mesačne minieš aj ( fu ale toto ti nepoviem presne lebo sme sa dojčili do 4 mesiaca ) 45e lebo to je jedina obživa tak maleho mrnaska.
tak 30+1,5+45 = 76.5 ale kludne si daj aj tu 100 lebo tam sa vždy zozbieraju neake maličkosti. ale to je už suma ak maš všetko pochystané ( oblečenie, odsavačka, flasky, kočik , fusak a ja neivem ešte čo všetko ) 🙂
a my sme natom boli prvé mesiace podobne, žili sme u rodičov a mali sme IBA moj rodičovsky 🙂 A pekne sme z toho vyžili mesačne 🙂 a kedže mate aj vyplatu , pohoda. stačí sa uskromnit 🙂 teraz nato spomíname s usmevom, mame mesacne omnoho vyšši príjem a nevieme poriadne ušetrit a vtedy nam často aj ostalo na konci neakych 20e 😅 . ale tak , teraz už je synček vacší a naklady budu rast

k_a_j_k_a
17. dec 2013

baby Ti spravne napisali, ze to zalezi od vasich poziadaviek. my sme s cca takym prijmom a s dvoma detmi dostali aj SFRB. cize vsetko sa da, ak sa chce. 🙂

nikolet_89
17. dec 2013

jasne, ze vydete chapem ze mas strach ci vydete bo nemate ziadny "majetok" my vychadzame z toho isteho ako mate vy a to nam este 100-ka ide prec na pozicku co mal mm este za slobodna, mame skoro 2 rocnu dcerku a nic jej veru nechyba a snazime sa o druhe babo 😉

elienka
17. dec 2013

áno, dieťa sa dá uživiť z rodičovského príspevku ak budeš racionálna a ak samozrejme nebude mať nejaké zdravotné komplikácie. aj ja som sa kedysi zamýšlala nad touto otázkou a môj otec mi povedal, že to nemám prepočítavať, lebo tie deti nebudem mať nikdy. do začiatku dostaneš krásne pôrodné cca 850 eur, to naozaj stačí na výbavičku, ak práve nejdeš kúpiť len kočík za 600e. dá sa kúpiť veľa krásnych vecí aj v bazári. Nás vyšli plienky cca 30 e mesačne, UM som nekupovala nikdy, ale kalkulovala som to na cca 100 e mesačne, ak by bolo treba (tých 100 e mesačne bola pre mňa obrovská motivácia kojiť). najviac som minula na zbytočnosti, ktoré vlastne malá ani veľmi nepotrebovala, alebo ich využila krátky čas. teraz chceme druhé a viem, že to bude oveľa menej fin. náročné, lebo už sa budem správať racionálne. Teraz ma moja dcéra stojí minimum, teda aspoň ja mám ten pocit. oblečenie aj dostane od starých rodičov aj čo to podedí po starších deťoch v rodine, stojí ma tuším len tú stravu, sem tam jej kúpim nejakú hračku.

something
17. dec 2013

veeeeeeeeeeelke...ale podla toho ako kde a co nakupujes

nijka
18. dec 2013

to či vyjdete alebo nie sa ti odpovedat neda.... Vy teda nemate ziadne ine vydavky? Niketo ti moze napisat, ze vyjdete, ale to nevieme, ake mate mesacne naklady. Platite hypoteku? Plyn, elektriku, vodu, mobil, net, TV? Mate nejake splatky?

dionyzka
18. dec 2013

zvacsa sa tu maminy vyjadruju, ci Ti to vyjde z rodicaku - a po skonceni rodicaku uz zit nebudete? Kludne sa moze stat, ze po 3 rokoch dietata nebudes moct nastupit ihned do prace. Potom treba platit skolky, stravu, zaujmy... Ja si osobne myslim, ze vsetko sa dopredu zratat neda. Moze sa hocico nepredvidatelne prihodit. Keby to takto vsetci riesili, nerodia sa ziadne deti.

maribell
18. dec 2013

toto je taka otazka ze na nu hadam ani neexituje odpoved .. my mame syna ..ma rok a 4 mesiace .. ja mam rodicovsky ako si spravne napisala 222 eur ..manzel zaraba v cistom 450-550 eur podla nadcasov..ako kedy... sme skromnejsia rodina.. dokazeme z peniaskov vyzit a dokonca si nieco aj bokom odlozit .. a nemyslim ze by sme zili zle dkonca si mozeme dovolit aj sunku 😉 😀 ...

zuzkat1
18. dec 2013

Spis si vydavky a zistis aka suma ti ostane... Nam by to nepokrylo ani seky... Takze tazko ti poradim. Ty musis vediet co kde platite a kolko ti ostane... Najvacsie vydavky su na plienky... Ak nekojis tak na um... Ano aj my kupujeme bundy a topanky nad 30e ale daju sa kupit aj lacnejsie...

standu
18. dec 2013

Podla toho ake je velke, podla toho, co uz mas kupene.... kocik postielka take veci su prvotny narazovy velky vydavok. ja napriklad na druhe dieta mam vydavky len co sa tyka dokupovania oblecenia. pouzivane latkove plienky po starsej dcerke, takze jednorazovky som kupovala len do nemocnice a teraz idem na par dni ku kamaratke tak som kupila balik za 10€. kocik som si kupila za prispevok k porodu, oblecko mam tiez vela po starsej dcere, kojim, cize odpada kupovanie UM. jediny pravidelny vydavok na dieta mam 35€ poistku. a inak fakt len oblecko dokupujem podla potreby.... urcite sa to da utiahnut aj zo sumy ktoru si si rozpocitala, mnohe rodiny tak ziju. moj muz zarobi okolo 1000€, moj rodicovsky ide vlastne cisto len na byvanie, len najom platime 220€. to su take otazky...ked budes musiet vyzit z isteho rozpoctu, tak vyzijes..aj s dvoma detmi, nie s jednym 😉

usiko
18. dec 2013

ak mate v cistom 700-800e, teda budete mat, tak vam to urcite bohato vyjde.....my mame omnoho nizsi prijem a v pohode zvladame dve deti...oblecenie kupujem v sekaci aj pre nas aj pre deti, sme na umelom mlieku, varim a kupujem akurat kvalitnu stravu....dcera nemoze mlieko takze jej kupujem liter rastlinneho mlieka za skoro 3 eura....samozrejme, ak budes ako niektore mamicky a kociar kupis za 1000 e, a oblecenie pre deti sa bude zacinat 5 eurami za ponozky a koncit 40 eurami za vetrovecku, tak to vam nevyjde....ak si urcis spravne priority adekvatne tvojmu prijmu tak v pohode, este aj usetrite.....drzim palcoky a myslim, ze fakt by ste mali dostatocny prijem...🙂