Ženy, ktoré platíte výživné na dieťa, v akej sume sa pohybuje?

meg_junova
5. sep 2022

Ahojte, chcem sa opýtať, ak sa dieťa rozhodne ísť bývať k otcovi a súd určí zverenie dieťaťa do starostlivosti otcovi, reálne tu sú také ženy, ktoré platia na svoje dieťa výživné otcovi?

pribinak
5. sep 2022

@meg_junova tak to závisi od príjmu tej ženy a nákladov na to dieťa

Je rozdiel ak je tvoj príjem 650 netto a rozdiel ak 950 netto
Je rozdiel ak je dieťa v škôlke a rozdiel ak je to už školák

+ zdravotný stav dieťaťa, krúžky, dochádzanie do školy či iné špecifiká

patka06
5. sep 2022

poznám taký prípad, výška výživného je podľa výdavkov na dieťa,
dieťa na SŠ výživné 150 E + príspevok na krúžky a školu

tehotna40
5. sep 2022

Mužova ex nepracovala tak platila minimum 30e, teraz pracuje a dáva mu 80 ale nemáme to zatiaľ súdom dané.

meg_junova
autor
5. sep 2022

Ďakujem babulky

mariet24
5. sep 2022

@meg_junova švagor má 5rocneho syna, má nariadené 30% zo sumy životného minima (okolo 30€), nevidel zatiaľ ani cent 🤦🏻‍♀️

hipuska
5. sep 2022

Nerozumiem tvojej otázke. Výživné je dávka, ktorá patri dieťaťu - na pokrytie jeho nákladov. Platí ten, kto nemá dieťa v starostlivosti a odvíja sa od nákladov dieťatka a príjmu rodica. Takže je to úplne jedno či je to otec alebo matka. Aj žena môže platiť vysoké ako aj nízke výživné. Tak ako otec.

meg_junova
autor
5. sep 2022

@hipuska otázku som položila jasne, pýtala som sa, že či v praxi sú také ženy, ktoré platia výživné a zaujímalo ma v akej výške. Jedna vec je, čo hovorí zákon a druhá, čo vraví prax. Ale odpovede som dostala, ďakujem.

hipuska
5. sep 2022

@meg_junova ale áno, odpovede typu 30€, 150€..keď nevieš ostatné okolností sú ti nanič. Výživné, reálne v praxi je 25-30% z čistej mzdy. Záleží, aké vydaje má dieťa. Strava, oblečenie nie je velmi relevantné. Skôr sa berú do úvahy náklady na školu, škôlku a zdravotné. Čo ma s tým spoločne čo hovorí zákon a čo hovori prax? Ak je súdom zverené dieťa, pojednáva sa výška výživného a je úplne jedno či je to žena alebo muz.

savoya
5. sep 2022

A ked ma moja sestra 300 eur dochodok,kolko jej sud vymeria za vyzivne pre malolete dieta?

mamkalentedkova
5. sep 2022

Existujú na to tabuľky ,podľa ktorých súd výšku výživného vypočítava..berie sa do úvahy vek dieťaťa a príjem rodiča ,je jedno,či je to matka ,alebo otec a prihliada sa aj na ostatné vyživované deti ,ak nejaké sú.Vysla výživného napr. Pri 11 ročnom dieťati tvorí 17-19% príjmu rodiča

meg_junova
autor
5. sep 2022

@hipuska čo s tým má prax? To, že niekedy je sudca viac naklonený mužovi a niekedy viac žene a od toho potom sa určuje aj výška výživného. Vieme, že život nie je len o tabuľkách, ako nás to učia častokrát na škole 🤷🏼

loginexistuje
5. sep 2022

@meg_junova ake plati vyzivne aktualne otec ? pocitala by som cca 50% z tej sumy kedze prioritne su naklady na dieta

meg_junova
autor
5. sep 2022

@loginexistuje neplatí žiadne a ja som na materskej.. zatiaľ sme nezačali súdne riešiť nič, len chcem mať predstavu 🙂

meg_junova
autor
5. sep 2022

@pribinak a keď som na materskej? Berie sa do úvahy aj príjem môjho súčasného partnera, s ktorým žijem a nie sme zobrati? Nevieš náhodou?

loginexistuje
5. sep 2022

@meg_junova coze jedno dieta ostane tebe a starsie pojde otcovi ? potom ani nemusi byt stanovene vyzivne

loginexistuje
5. sep 2022

@meg_junova ano berie sa do uvahy prijem domacnosti 😉

meg_junova
autor
5. sep 2022

@loginexistuje nie nie, iba jedno dieťa mám s bývalým. Druhé mám s novým partnerom ;)

pribinak
5. sep 2022

@meg_junova nie. Tvoj príjem. Keď si na materskej rak to bude veľmi nízka suma.
Ale sama vieš, aké sú náklady na dieťa. Môžeš inak aj sama navrhnúť súdu sumu ktorú si ochotná na dieťa plaziť

meg_junova
autor
5. sep 2022

@loginexistuje ale ako mi súd dokáže, že mam s novým partnerom spoločnú kasu? Lebo to teda nemám. Takže nechápem, ako súd môže brat do úvahy spoločnú domácnosť, keď priateľ platí svoj byt-vydavky a ja svoj byt zastresujem..

pribinak
5. sep 2022

@loginexistuje to nie je celkom pravda to čo píšeš

Náklady na dve deti / súrodencov môžu byt diametrálne rozlisne. Stačí aby jedno fieta malo nejaký zdravotný problém a už je to uolne iná situácia

meg_junova
autor
5. sep 2022

@pribinak ja nemám problém dať na dieťa aj majland, mám problém dať peniaze byvalemu, ktorý sa o syna riadne nestará. Nič mu nekupuje, lekárov nevybavuje, namiesto zimnej obuvy mu kúpi platenky, mohla by som pokračovať.. preto by som radšej kúpila veci malému ja a zaplatila mu kurz, ale nie, že pošlem na účet jeho otcovi..

veronikalubko
5. sep 2022

@meg_junova známa z 300 eur rodičaku ma 100e 🙂 takže asi individuálne.

pribinak
5. sep 2022

@meg_junova pozri, toto povedz na súde. Môže byt, že sa presne určí kto čo bude platiť, aby malo dieťa všetko pokryté

loginexistuje
5. sep 2022

@pribinak tak ano samozrejme specialne dieta sa posudzuje vzdy specialne ale o tom nepisala predsa😉a kedze dovysvetlila ze otcovia su rozny tak je to predsa irelevantne ci ?
@meg_junova otec tvojho druheho dietata ma voci tebe a nemu vyzivovaciu povinnost 😉
ja by som tuch 100 eur ratala a plus mu mozes dokupovat osatenie kurzy a pod

pribinak
5. sep 2022

@loginexistuje áno, to však autorka doplnila keď som už písala príspevok

meg_junova
autor
5. sep 2022

@loginexistuje ďakujem vám babulky, tak nejak s tými 150e rátam. Pomohli ste mi a ďakujem za diskusiu🙂

matkahelka
5. sep 2022

@loginexistuje nepis hluposti, ziadny prijem domacnosti sa neberie. automarka moze zit v zdielanej domacnosti s x cudzimi ludmi predsa, to sud by podla teba prihliadal na to, kolko maju dokopy prijem cela domacnost?

loginexistuje
5. sep 2022

@matkahelka a maju cudzi ludia voci nej vyzivovaciu povinnost ? ak co vypisujes 😂😂😂

matkahelka
5. sep 2022

@meg_junova je to rozne a presne ako si napisala, zavisi od sudcu. na mna matka platila uplne smiesne vyzivne, aj napriek tomu, ze prijem nemala nizky, nemala hypo ani pozicky, zila v spolocnej domacnosti so svojom matkou a teda min.naklady na b6vanmie. a ziadne dalsie deti nemala. ale otec mal nadstandardne vysoky prijem, tak sud zhodnotil, ze otec ma prostriedky na uzivenie jedneho dietata aj bez vyzivneho.
Rovnako mam kamosku, ktora sa roky dotahovala s exom o vyzivne, vzdy mal problem platit, vzdy ju tahal po sudoch, lebo ona ho vyciciava a ohohacuje sa na vyzivnom. tak zatala zuby, nech si ocinko vyskusa byt otcom a matkou v jednom a sud zveril syna otcovi. vyzivne platila tusim 80€. ex to vydrzal presne 2 mesiace s tym, ze nech si syna berie a mimo sudu sa dohodnu. on jej platil neporovnatelne viac. vyzivne je hlavne o prijme, ine vyzivne sa plati zo 600€ platu a ine z 1300€ platu.

matkahelka
5. sep 2022

@loginexistuje ani chlap, s ktorym zije nema voci nej vyzivovaciu povinnost. NIE SU manzelia. supni sem link zo zakona o rodine, kde sa pise, ze sa berie do uvahy prijem toho chlapa. lebo nie, neberie sa.