Zrušenie otcovstva

petus113
10. jún 2018

Ahojte. Chcela by som sa opýtať či sa dá zrušiť otcovstvo keď otec sa o dcéru vôbec nezaujíma, neplatí výživné ktoré bolo určené súdom ani sa s ňou nestretáva podľa toho ako určil súd. Onedlho ho maju aj zavrieť za zanedbanie povinnej výživy. Máte nejaké skúsenosti alebo radu? Ďakujem.

duun
12. jún 2018

@prevenar súhlasím s tým prebrať podiel viny a zariadiť sa do budúcnosti (nenájsť si vždy rovnaký typ) ale jediné, čo ma irituje na tvojom prístupe je 1. blahosklonnosť (želám, kiež sa ti niečo podobné nikdy nestane) 2. vytrvalo pripomínať vinu (tak si to uži, je to tvoja vina), pričom tu ide práve o riešenie - áno, ok, bola to chyba, ALE ako ochrániť dieťa pred živením otca, z ktorého sa vykľul ... v budúcnosti? Riešenie si neposkytol Žiadne, iba si pripomínal, že treba plakať nad rozliatym mliekom.

duun
12. jún 2018

@slimstar nemyslím, že nepodať exekúciu na výživné alebo nedať trestné oznámenie pre neplnenie si vyživovacej povinnosti je riešenie. Nech sa otec aj zatne.. tak platiť nebude, ale môj názor je, že práve takéto doklady (celý život nič neplatil, tu je súdne rozhodnutie, tu sú exekúcie) znamenajú tie "dobré mravy" - neplatil dieťaťu výživné = nedostane ani on/ona výživné od dieťaťa, keď bude starý, chorý bezdomovec.

veronikastrickova
12. jún 2018

Ja si v tomto musim zaklopat, dala som exekuciu, lebo platil ako mu vyhovovalo, sice kazdy mesiac, ale po termine, cize dlzne vyzivne ktore mal, sa mu stalo okamzite splatne. Netrvalo to ani 3 mesiace a vsetko bolo vyriesene, exe mu ucet zablokoval kym mi vsetko nezaplatil a ja som nedala vediet, ze ano peniaze mam na ucte. A odvtedy plati nacas. Skusil este od maleho vymahat peniaze za trovy exekucie a pravnika, ale to mu 2x zamietli. A mam pokoj. Uz teraz by som ho nenechala so mnou zametat a radim kazdej jednej hned vsetko riesit. Nie to odkladat a vyckavat.

xxxkatka
12. jún 2018

@veronikastrickova tak to si jedna z tych stastnejsich, co sa vyzivneho aj dockali....

xxxkatka
12. jún 2018

@prevenar ty si iny vtipalek, ze zit pred manzelstvom ti zaruci, ze sa spoznate... 😀 😀

slimstar
12. jún 2018

@duun zmysel môjho príspevku je ten, že v mnohých prípadoch sa dá dohodnúť a nerobiť si prieky, áno už nie sme partneri, ale kvôli dieťaťu spolu vychádzame a hlavne dávame dieťa aj do rúk otcom. Pretože v mnohých prípadoch, je to presne opacne. Veď deti sa nestarajú , ani o tých čo sa o nich starali, radšej ich supnu do domova, alebo ich tyraju .. to čo bude o 20 rokov, nie je také iste pre nikoho

prevenar
12. jún 2018

@xxxkatka 😀

mircalla
12. jún 2018

@prevenar Skus sa spytaj tuto otazku tvojej manzelky. Mozno sa dozvies.

dankagirl
12. jún 2018

Je možné otca zbaviť rodičovských práv súdnou cestou ale musíte mat závažne dôkazy na to ..napr otec nejaví akýkoľvek záujem o dieťa ,neplatí tým pádom môže zena podať na sud na pozbavenie rodičovských práv ...známa tým prešla a potom jej súčasný partner si mohol malú adoptovať

xxxkatka
13. jún 2018

@dankagirl ano, ale musi si dieta niekto osvojit, inak to nejde...

hana2211
23. jún 2018

@anjelicek26 ,ja som to riesila pred 25 rokmi a nedalo sa a teraz ked ma syn 30 rokov ho chce vymazat v rodneho listu ako otca a ni to sa neda mi bolo povedane

katmi
27. jún 2018

@petus113 otcovstvo sa nedá zrušiť.. iba zrušiť mu práva a povinnosti voči dieťaťu.. tým však nevymažeš jeho ako otca z rodného listu ak ti ide o toto...

fefe123
27. jún 2018

skús si prečítať tu, mne sa to nechcelo čítať, ale snáď Ti to trošku pomôže, prípadne tam napíš... a otcovi dieťaťa navrhni, že nech súhlasí, nebude musieť platiť ...
http://www.vop.gov.sk/zrusenie-otcovstva-ak-s-t...

peter2404
29. jún 2018

@prevenar dobre im nakladas.. ;) raz som tuto v diskusii toto pisal jednej uzivatelke a odpovedala legendarnou vetou : "co tu riesis moj pohlavny styk"...
tragediou je ze takto "zodpovedne" matky sa budu najvisc bit do prs na sude ako ony vedia prebrat zodpovednost za vychovu deti. pravda je ta ze ju nevedia prebrat ani za vlastne rozhodnutia...

prevenar
29. jún 2018

@peter2404 pravda "boli" najviac 😉 ..zodpovednost za vlastne rozhodnutia ? CO SI SA POMIATOL ? ..za vsetko predsa moze niekto iny ! ty nechapes, ze oni chudinky boli ZMANIPULOVANE ! haha

duun
29. jún 2018

@peter2404 "pravda je ta ze ju nevedia prebrat ani za vlastne rozhodnutia..." trochu neviem kam mieriš. Rozčuľuješ sa na matky, ktoré si nájdu nevhodného partnera a potom sa žalujú, že sa nestará o dieťa? Že nepochopia, že spravili samy chybu, že si zle vybrali? A? Fajn, možno by sa nemali až tak žalovať alebo sa žalovať IBA na otca, majú minimálne 50% zodpovednosti.

ALE nechápem, v ČOM podľa teba nevedia prebrať zodpovednosť?? Keby si napísal, že si nevedia priznať, že aj ony majú podiel viny, ok to beriem, že máš pravdu. Ale, že nepreberajú zodpovednosť? Nechápem, veď predsa sa o to dieťa/deti starajú, nevyhodili ho pred dvere - choď si kam chceš! Alebo má byť tá zodpovednosť to, že keď si si vybrala trkvasa za otca, tak od neho nepýtaj výživné? Nechci od neho nič, lebo TY si bola hlúpa, TO je prebratie zodpovednosti? A ten otec pri tom nebol - znásilnila ho tá nezodpovedná matka?

lussy124
27. aug 2018

Dobrý večer chcem sa opitat mám deti a majú v rodnom liste napísané moje priezvisko sú to deti bývalého priateľa teraz mám nového sme spolu šťastný a chceme sa zobrať priateľ si chce deti napísať na seba aby mali jeho priezvisko aj v rodnom liste myslíte že by to bol problém keď v rodnom liste je otec napísaný ale priezvisko po otcovi nemaju

peter2404
27. aug 2018

@lussy124
ked ste spolu "stastny" tak urcite ano..

lussy124
27. aug 2018

@peter2404 takže by nebol problém keby mali po mojom priateľovi priezvisko

lussy124
27. aug 2018

@peter2404 môžem sa vás niečo opitat

duun
29. aug 2018

@lussy124 Rodný list je rodný list - meno otca v rodnom liste nezmeníš (možno ak by sa preukázalo, že deti nie sú ex-priateľa v súdnom spore - musel by ale otcovstvo zaprieť do 3 rokov od ich narodenia, zaplatiť súdne trovy aj zisťovanie DNA a musel by reálne biologický otec byť niekto iný).

Trocha googlu a pozri si toto - Zmena priezviska https://www.minv.sk/?zmena-mena-alebo-priezviska

"Povolenie na zmenu priezviska nie je potrebné, ak ide o zmenu priezviska - maloletého dieťaťa, ktorého otec nie je známy, na priezvisko určené pre ostatné deti jeho matky a jej manžela"
Tu otec známy je, takže aj keď si nového priateľa vezmeš, tak BEZ POVOLENIA to NEpôjde.

(3) Žiadosť o zmenu ..priezviska maloletého podávajú jeho rodičia..(ak) žiada iba jeden z jeho rodičov, k žiadosti priloží aj a) písomný súhlas druhého rodiča s jeho úradne osvedčeným podpisom alebo právoplatné rozhodnutie súdu nahrádzajúce jeho súhlas, ak súhlas nedal alebo ak sa súhlas nedal získať,
b) úmrtný list druhého rodiča, ak zomrel,
c) právoplatné rozhodnutie súdu o pozbavení alebo obmedzení spôsobilosti na právne úkony druhého rodiča, ak bolo takéto rozhodnutie vydané."

draik
29. aug 2018

@lussy124
Z Vášho popisu vyplýva, že Vám nejde len o zmenu priezviska, ale o osvojenie. To znamená, že Vás priateľ by sa právne stal otcom a biotec by už právne otcom nebol, teda by ani nemal vyživovaciu povinnosť voči deťom, tie by po ňom nedelili, z právneho hľadiska by bol pre ne cudzím človekom.
Na osvojenie je potrebný súhlas súdu a aj súhlas biotca, ak prejavuje o deti záujem, platí výživné. Rovnako je potrebný jeho súhlas aj iba na zmenu priezviska, ibaže by došlo k osvojeniu priateľom prípadne by zmenu povolil súd.

fialka1318
5. júl 2019

Ahojte ja som si podala na sud ked som mala 17rokov a s pomocou opatrovnicky som si dala otca vymazat z rodneho listu na zaklade tyrania od detstva a este ine veci ale o tom nechcem pisat ..ono sa to da ale musi mat dieta nato vazne dovody..rozhodoval o tom sud a do roka ked videli ako ma zapiera na sude,neustale ze nie som jeho dcera aj ked biologicky som a neustale aj predomnou ma napada a utoci ze mi mal viac ublizovat , sud rozhodol v moj prospech a nema dceru..nikdy sa o nas nestaral co bolo aj dokazane a preto co mi robil ho mam sudne vymazaneho z rodneho listu a odvtedy som sa s nim uz nestretla a ani netuzim ..pre mna umrel davno este ked som bola dieta..cize si myslim ze ak je nato vazny dovod a sud urci ze je to v zaujme maloleteho dietata tak je to mozne nakolko to mam aj ja ..

dada1991
29. máj 2020

Dobrý večer dievčat potrebovala by som poradiť ako napísať na súd papier o zrušenie otcovstva. Po rozvode je napísaný ex manžel ako otoc aj keď ním není. Chcem vás poprosiť ak to viete ozvyte sa ďakujem

draik
29. máj 2020

@dada1991
Otcovstvo možno len zaprieť, aj to len v určenej lehote.