5 ročný syn píše pospiatky

dacey
7. feb 2012

ahojte žienky... môj syn Dávidko bude mať v máji 5 rokov, od dvoch rokov chodí do škôlky. väčšinou času sa prejavuje ako introvert, puzzle skladá od 9 mesiacov, vie pekne kresliť, má rád logické hry. pred pol rokom som ho začala učiť písať, začali sme jeho menom a odvtedy všetko čo napíše píše pospiatku. je pravák.
nepíše odľava doprava, ale sprava do ľava celé slovo. ak následne prečítam napr. jeho meno, výjde mi z toho DIVAD. čiže z jeho strany je to správne, DAVID.
prosím poraďte mi, ako mám postupovať, aby sa naučil správne písať a ak viete, vysvetlite mi, čo spôsobuje túto, nazvem to, zvláštnosť. na nete som o tom nenašla nič, zatiaľ som s ním nebola nikde, nakoľko všetko ostatné, čo robí, robí správne a jeho výslovnosť a skladanie viet slovne je obdivuhodné. Nechcem maľovať čerta na stenu, ale bojím sa, že niečo nie je v poriadku, hoci mamka vraví /ako každá babka hrdá na svoje vnúčatká/, že istotne je inteligentnejší... ☹ Ďakujem.

adetka
7. feb 2012

moja Mirka mala 5 rokov v decembri... a svoje meno tiez najprv pisala naopak... ked som ju upozornila napisala ho spravne... ale teraz pise obratene pismena R a K... myslim si, ze je to v poriadku... kym pojdu do skoly, naucia sa to 😉

dacey
autor
7. feb 2012

adetka, ja ho upozorňujem, ukazujem mu, ako sa to správne píše. písmenká naopak nepíše, celé slovo áno...
hádam máš pravdu a kým nastúpi do školy, spraví sa to. svokra je učiteľka v škôlke, ešte sa s tým nestretla a ona sama skúša naučiť ho to. predsa len, má iný prístup ako ja a tiež to nepomáha. vďaka za príspevok

jeny
7. feb 2012

moja dcera ma 4.5 roka, napise to spravne ale viem ye vela deti y jej triedy pise presne ako tvoj syn takze v tomto veku je to uplne normalne, skus mu najprv napisat na papier ty jeho meno a on nech to iba odpise a nauci sa to spravne

ikke
7. feb 2012

okamzite prestat ucit pisat! na to je skola, podla mna este nie je zrely na to, aby pochopil smer pisania. skuste spolu citat, to nie je na skodu, ak ma zaujem o pismena.
ja sama som vedela pisat, ked som isla do skoly, ale takmer vsetky pismena som pisala nespravne (zdola hore, zrkadlovo) a potom som mala v skole problem sa to preucit... 😒

langkofel
7. feb 2012

Tiez nechapem naco ucite deti pisat? Presne ako pisala ikke, ak tak by som sa zamerala na citanie...Ako ja mam teraz prvacku a schvalne som ju pisat neucila, o pismenka mala zaujem, ale skor sme z magnetiek skladali slova, pokusali sa precitat....Ja by som isla radsej tymto smerom 😉

dacey
autor
7. feb 2012

@ikke aj ostatní v rodine si myslia, že má v hlave naložené viac, sestra mi poradila, aby som šla na IQ testy
je pravda, že som možno začala s písmenami skoro, ale sám sa občas pýta písať. a to už mu nemám dôvod zakazovať.. vďaka za príspevok

dacey
autor
7. feb 2012

@jeny vie písať viac slov, pozná skoro celú abecedu, začína si ich aj predčítať v knižkách a pýta sa ma, či je toto K a toto B a pod.
asi to fakt nechám tak, nebudem ho ďalej učiť, ale skočím na tie testy
🙂

darinkazv
7. feb 2012

naša má 5 rokov, do školy ide v r. 2013. pozná čísla do 10, niektoré písmenká. ale to len preto, lebo keď prišla, opýtala sa, tak som jej povedala. ale myslím, že vyslovene učiť písať deti ešte pred školou nie je dobré. naučia sa to možno nesprávne a potom je o to ťažšie sa odúčať. také malé dieťa sa má hrať, pozerať knižky a nie sa učiť písať. však do školy bude chodiť veľa rokov. nič mu neujde. 😉

lauramario
7. feb 2012

Nemusíš mať obavy, jednoducho 5 ročné dieťatko ešte nie je zrelé, aby zvládlo správne techniku písania a čítania. Môžeš mu len jednoducho ukázať, ako to je správne, dlho nevysvetľuj, ber to ako hru a uvidíš,keď bude čas bude písať správne. Často takto píšu aj deti v 1 . triede, hlavne predčasne zaškolené. Učila som prváčikov viac ako 10 rokov, aj dcérka je teraz prváčka a tlačené písmenká občas napíše naopak a písala tak ako tvoj Davidko 🙂 V škôlke budú robiť testy školskej zrelosti a budeš mať možnosť konzultovať so psychológom 🙂 tvoje pochybnosti.

anjelicek26
7. feb 2012

@ikke - jejda 5 rocne dieta je uz davno zrele, aby sa vedelo naucit pisat, ved v zahranici chodia deti od 4 rokov do skoly a s pisanim vtedy zacinaju a ziadne z nich nepise opacnym smerom 😝 Mozno prve tyzdne nejake zle otocene pismenko, ale to sa zlepsi. Ked ma maly zaujem pisat, treba si s nm sadnut a ukazat mu, ako sa to robi spravne, tu im to v skole akosi neukazali, ja som zobrala prvacku pisanku zo slovenska a presli sme si vsetky cvicenia, hodne sa to zlepsilo.

Podla mna je usmevne dat este aj 6 rocnemu dietatu odklad, odvolavat sa na to, ze je male, nezrele a boh vie co este, pritom to vobec nie je pravda, co su potom tie vsetky 4-rocne, co zacinaju? Deti sa radi ucia, len to treba podat vo forme, ktora je pre nich adekvatna.

mv1
7. feb 2012

aj môj píše odzadu a má 5rokov 🙂

dacey
autor
7. feb 2012

@lauramario ďakujem za príspevok, až ty si ma poriadne ukľudnila. 🙂

adetka
7. feb 2012

a co robit ak dieta samo chce pisat 😅 ... jednoducho pise pismenka ake odkukala z kniziek a pyta sa, ako sa to cita... samozrejme pise necitatelne veci 😀 ... a chce doslova pisat mama, tato, stama, kajka a svoje meno... mam jej hovorit, ze este mas cas?

tilly
7. feb 2012

ja by som ho tiez prestala ucit sama, skor sa poradila s odbornikom, napr. s niekym zo skoly pre nadane deti, maju nulte rocniky, tam by si ho mohla dat od 5.r. ked je taky sikovny... oni ti tam testy urobia 😉

tilly
7. feb 2012

@adetka ked chce pisat sama, tak ju nechaj... len by sa nemali ucit pisane pismena, tlacenym vie pisat skoro kazde dieta, co ide do skoly...

anjelicek26
7. feb 2012

@tilly - v anglicku sa uz pisane pismo vobec neuci. Pisu vylucne tlacenym.

tilly
7. feb 2012

@anjelicek26 to je super, lebo to pisane je pre deti dost narocne, tlacenym sa naucia pisat aj same a velmi rychlo

lauramario
7. feb 2012

@dacey 🙂

anjelicek26
7. feb 2012

@tilly - ano je to vyhoda, inak si neviem predstavit, ze by 4 rocne deti boli dostatocne motoricky zdatne pekne pisat pisane pismenka. Aj ked sa vraciame v lete do nemecka a ide tam opät do prvej triedy, tak sa tomu pisanemu pismu aj tak nevyhne 😀

lauramario
7. feb 2012

@adetka Keď chce tvoje dieťatko písať samé, to je skvelé 🙂 určite jej nepovedz, že má čas, je to pre ňu hra

dacey
autor
7. feb 2012

akurát včera sme s mužom a malým písali a dávid chcel vedieť, prečo sú písmená inšie na jednej pohľadnici. ja na to, že to je písané. samozrejme po mne všetky prepísal ako najlepšie vedel, veľké aj malé, samozrejme pospiatku.
ani ja si nemyslím, že 5 ročné dieťa je nezrelé. dávid za štyri poskladal 500 kusové puzzle, ktoré dostal na 4-té narodeniny, bola to kreslená zemeguľa. vie počítať, sčítať, zaujíma ho technika a keďže ja som grafik, učí sa na pc aj toto. do ničoho ho nikdy nenútim, sám častokrát príde s témou, ktorá ho zaujala.

elise
7. feb 2012

my sme sa všole učili že obrsaz u deti sa vidi trošku inak napríklad hrnček ked postavite pred dieťa to ho má tendenciu otočiť hore dnom to iste je aj s písmenkami trvá určitu dobukým si zvyknu že hrnček má byť otočený tak ako mu ho dáme nie opačne. nestresuj sa momentálne ajmôj malý píše písmenká opačne(zrkadlovo) je to normálne🙂

ikke
7. feb 2012

@anjelicek26 no neviem, u nas sice chodia deti do skoly od 4 rokov, ale najprv sa ucia pismena len poznavat, pisu az neskor, zhruba od 6. rokov 😉

anjelicek26
7. feb 2012

@ikke - ano viem, u vas na to idu veeeelmi pomaly 😅 😅 😅

langkofel
7. feb 2012

@anjelicek26 a v Nemecku sa ucia pisat pisanym? 😕
Pretoze moja dcera chodi do nemeckej skoly v IT a ucia sa tiez pisat tlacenym, pisanym zacinaju v 2. rocniku.

anjelicek26
7. feb 2012

@langkofel - ano ucia sa hned pisanym, aspon co viem, ved Saska bude este len v septembri zacinat. Len dva kraje pisanym uz nepisu. Ako ta tendencia ostat pri tlacenom pisme vylucne tu je, ale zatial to vsade nepresadili.

mapa
7. feb 2012

@anjelicek26 trochu mimo temy, ale vsimla som si, ze v mnohych temach velmi podporujes navstevovanie skol od utleho veku. prosim uvedom si, ze vzdelavaci system v uk je na mile vzdialeny tomu na svk... tu sa k detom stale pristupuje ako k stadu, ktore treba hromadne vzdelavat. natrieskat do hlav tony vedomosti podla urcenych tabuliek, ziaden individualny pristup, ziadne prve kamaratenie sa s pismenkami a cislami ako v zapadnych krajinach... je to hnusny pozostatok socializmu, ktory stale v skolstve trva a kym neprebehne komplexna a normalna reforma, tak trvat bude...
v mojom okoli mam niekolko matiek, ktore by nezniesli tu "hanbu" dat detom odklad, aj ked su augustove, alebo velmi predcasne narodene... tie deti maju a mali problemy v skole- s pozornostou, ucenim (a je to vyberova skola), dokonca s 15 rocnym sa treba stale doma ucit... potom mam v svojom okoli matku, ktora dala majove dieta do skoly neskor (aj napriek tomu, ze intelektualne zrely bol) a za rok dozrel, stal sa z neho sebavedomy chlapcek, ktory zvlada aj stresy svk skol.. .
porovnavat vzdelavanie 4-5 rocnych deti v uk a skoly na svk pre 6 a viac rocne deti je naozaj ako porovnavat slony s jablkami....

bets
7. feb 2012

moje deti citali, a zaroven pisali tlacenym. pri prvom som si povedala, ze nebudem do toho nijako zasahovat, ze pojde do skoly, nauci sa. lenze on pisal a kedze som ho neusmernila hned na zaciatku, urobil si niektore nespravne navyky, ktore myslim doteraz neodstranil a niekedy pise vselijako, aj ked pismena su spravne napisane, ale ma zly tah a ten sa mu nepodarilo odstranit. preto pri druhom dietati som uz zasahovala do pismen a hned ako som videla, ze dieta predcasne pise, tak som ukazovala spravny sposob pisania. druhe dieta teraz v skole krasne pise a nema najmensi problem, pise spravne tlacenym aj pisanym.

ivuska6
7. feb 2012

moj maly ma 6 a doma sa pekne podpise na papier a v skolke co som si vsimla sem tam mal pisane meno z prava do lava ako tvoj len ho upozornim vzdy, ony pridu casom do toho najme v skole. 🙂

silvia07
7. feb 2012

moja dcera ked mala tiez okolo 5 rokov, tak tiez pisala od zadu a este k tomu aj zacala pisat od pravej strany papiera...ona je lavacka, tak ja som to pripisovala tomu...potom zasa zacala pisat zrkadlovo....cely tento proces trval asi 4 mesiace...neskor zacala pisat normalne, ale text v kuse...neoddelovala slova medzerou....kym zacala chodit do 1. triedy, tak sa vsetko upravilo 🙂