8,5 ročná dcéra sa nevie bicyklovať

jarus1
5. sep 2017

Ahojte, naša 8,5 ročná dcéra sa ešte nevie bicyklovať. Od malička mávala kolobežky, neskôr bicyklíky s pomocnými kolieskami, ale bicyklovať sme ju nedokázali naučiť. Tento rok sme jej kúpili opäť väčší bicykel, ale pomocné kolieska už nemá. Vôbec sa jej nedarí a navyše sa mi zdá, že to ani sama nechce. Celkovo jej šport (teda okrem plávania) nič nehovorí. O rýchlom pohybe či behu môžem snívať 🙂. Povahovo je skôr kľudná, pomalá osôbka...
Máte s tým skúsenosti?
Ďakujem

modrava
5. sep 2017

@dai povinnost?? bicyklovat, lyzovat, tancovat? lebo povedal kto?
to, ze dieta nic z toho nerobi neznamena, ze sa rodicia nepokusili, neucili alebo sa nestarali. ale jednoducho nesli cez mrtvoly. lebo si nemyslia, ze "bicyklovat, lyzovat a tancovat predsa musi vediet kazdy"...
co taka povinnost vediet spievat, nespievat falosne? zaplatim decku 20 kurzov spevu, znicim mu sebavedomie, ved predsa je povinnost naucit dieta spievat, nie?
alebo cudzie jazyky. povinnost? zeby aspon 4-5 cudzich jazykov? kolko ludi na jazyky nema bunky ani pri maximalnom usili a uceni sa?
viem pekne kreslit, takze malo by byt mojou povinnostou naucit moje dieta pekne kreslit? a ked nie, tak nastane tvrdy dril za cenu zdeptanej dusicky a detskeho smutku nad vlastnou nesikovnostou.

nie je jednoduchsie uznat individualitu kazdeho stvorenia? tesit sa, ze mu ide x inych veci a podporit ho...

beton
5. sep 2017

@jarus1 odmotnujte pedale z bicykla, nech ho pouziva ako odrazadlo. predpokladam, ze pedalovat vie z trojkolky alebo nejakej kary. ked sa nauci vyrovnavat rovnovaku na bicykli s odmontovanymi pedálmi, tak ich namontujete a do hodiny bicykluje. Este vysvetlit brzdenie. Overeny postup bez pomocnych koliesok odskusany v rodine na niekolkych detoch. Vsetky do hodiny bicyklovali.

17alexis
5. sep 2017

@jarus1 ja mam vlastnu skusenost. Ked som mala 8 rokov, tiez som sa nevedela, ale pozicala som si kamosov bicykel, cely den som sa ucila, na vecer som spadla do potoka a zlomila si obidve ruky. Uplne vazne. 🙂 Mesiac po tom, ako mi dali dole sadry som sa to doucila a odvtedy uz veela rokov bicyklujem s nadsenim. 🙂 Bavi to dceru? Chce sa to naucit?

bobulazelena
5. sep 2017

@modrava uplne mi z duse hovoris. 👍👍👍

osky
5. sep 2017

ja som sa naucila az v 13tich rokoch.
tiez som sportove poleno 😀

ujo raz prisiel k nam,mala som pomocne kolieska a samoska ze zu som sa hanbila....
ale bala som sa.
chodila som sa vozit na taku polnu cestu mimo ludi.to slo hore a naspädolu briezkom.
ujo zdvihol kolieska,ja som si to nevsimla.
pustila som sa dolu briezkom a bolo...
ked som zistila ze nemam kolieska spanikarila som ale konecne som sa vedela vozit...
kym som sa naucila aj zatacky,par krat som spadla 😀 ale v pohode.

moj najmladsi bratranec ma 13 az doteraz fungoval len na kolobezke.
tiez mal z bicykla strach...
tento rok sa naucil konecne bicyklovat a jazdi ako drak.ako keby jazdil odjakziva...

takze treba ju nechat,kym citi strach,nenutte j alebo len s kolieskami.
pride cas,ked sa sama prekona.

to iste platilo u mna napr.s robenim stojky alebo preskakovanimm kozy na telocviku.

15 ma chytali,taky strach som mala....
so strachom s to neda a dodnes to ani neviem 😀

vondolina
6. sep 2017

mojej sestre tiež dlho trvalo kým sa naučila bicyklovať, ono keď to sama nechce a nebaví ju to tak sa podľa mňa ani veľmi nesnaží a tam bude ten problém. nechajte ju tak, nenúťte ju a ona raz príde aj sama, že sa to chce naučiť a potom to pôjde 🙂

jarus1
autor
7. sep 2017

@dai tak mňa to teda nemrzí....urobili sme pre to všetko...mala odrážadlo, malé bicyklíky. Ale vždy sa bála. Nemrzí ma to preto, lebo to nevie nie kvôli tomu, že sme je nevytvorili podmienky, ale preto, lebo sme ju nenútili do toho.
Našťastie plávanie ju baví a to sa snažíme využiť. Hoci keď si to spätne uvedomím, učila sa plávať ešte v škôlke a tiež tam nechcela chodiť, lebo ju nútili skákať do vody.
Chcela som len vedieť, či aj iní rodičia majú podobné skúsenosti a ako to riešia 🙂

dai
7. sep 2017

@jarus1 tak moj postoj je takym preto lebo chcem aby moje deti mali vsetky moznosti a hlavne kvoli bezpecnosti chcem aby mali dobre zaklady roznych sportov... my sme ale rodina sportovo zalozena, cize keby v pomaly 9tich nevedela bicyklovat tak by to zaroven znamenalo ze nemozeme chodit ako rodina na bikove vylety co robime relativne casto ( takisto spolu lyzujeme, korculujeme a plavame - mam 6rocne dieta druhe a to to tiez uz vsetko ovlada - ani jedno z nasich deti sme do nicoho nenutili, pre nich je prirodzene robit to co vidia u svojich rodicov)

jarus1
autor
7. sep 2017

@dai veď áno, máš pravdu a je to super, že to takto hladko u vás funguje. Len nie všade a vždy a všetko takto ide a niekedy je fakt lepšie netlačiť na pílu, lebo tie následky sú potom oveľa horšie ako nevedieť sa bicyklovať.
Držím palčeky všetkým detičkám, ktoré to zvládajú a hlavne tým, ktoré sa o to pokúšajú: 🙂

mm2008
7. sep 2017

@jarus1 a princíp pedálovania - striedania nôh - chápe ? Možno ju to nebaví, alebo sa bojí zlyhania alebo je tam aj iný "hlbší" problém .. trebárs v udržiavaní rovnováhy.. také teliesko zodpovedné za rovnováhu - je to schované v uchu... nič sa nestane ked to nebude vedieť.. možno časom sa naučí...

dai
7. sep 2017

@jarus1 tak hladko... pisala som ze u dcerky to neislo az tak hladko , u syna sme uz mali skusenosti, tam to islo hladko... zase u neho nam dlhsie trvalo lyzovanie kedze ma hypotomiu... ono ako pisem - ja by som sa o deti aj bala - oni napr. casto v tabore alebo v skole v prirode idu bicyklami alebo na kupalisko - fakt neviem s akym pocitom by som ich tam pustala keby nevedia plavat ci bicyklovat☹

mm2008
7. sep 2017

@jarus1 inak môj syn dlho nevedel pochopiť princíp pedálovania ... no ked sa to naučil (na biku s pomocnými) už ho to začalo baviť... teraz už iba dotiahnuť bikovanie bez pomocných koliesok .. btw môj syn má NKS (narušenú kom.schopnosť, vývojovú dysfáziu) a ono to s tým trošku aj súvisí... že nechápal princíp pedálovania. striedania nôh..

jarus1
autor
7. sep 2017

@mm2008 no to práve neviem či to vôbec chápe...

kaja73
7. sep 2017

@jarus1 moj je podobne na tom s korculovanim..od 3 rokov sa snazim ho to naucit..starsi to zvladol ako 3,5 rocny perfektne..tento mladas ma za sebou uz aj kurz s trenerom 3m ked kazdu nedelu stal 90minut na krculiach-bavil sa,pacilo sa mu..ale.. a aj tak to nevie..ide ako doslova pokakany,boji padu..ani profi terner si s tym nedal rady...zato bicykluje bez pomocnych od 2r a 4m, plave tiez od cca 2,5 roku..teraz uz preplave stylmi kraul,prsia,znak a ma zaciatky motylika zvladnute a zvadne preplavat 60 bazenov 25m za necelu hodinu...ale loptu ledva trafi nohou,a nevylezie ani na zakladne preliezky pre deti..boji sa padu ..je cely stuhnuty pri kazdom sporte kde sa lezie do vysky a korcule ale aj lyze to je uplny des bes pre neho../bicykle je jedina vynmka kde sa nikdy nebal aj ked aj tam hrozi pad/a ze sa snazime ho to nauciet ..aj na lyze mava aj trenera...no nejde to a nejde..len velmi pomaly v tychto sportoch napreduje......ale je rodeny delfin,tak je sikovny vo vode..ma 7r.

xili99
7. sep 2017

Tak niektorým deťom to ide a iné pokiaľ sa to naučia, tak im to potrvá. No podľa mňa sa to naučí každý. Či už bicyklovanie alebo korčulovanie. Len treba čas😉

mm2008
7. sep 2017

@xili99 ja som 18 ročná s 26 ročnými skúsenosťami 😀 ,ale korčuľovať neviem dodnes 😀 aj som sa to učila na vyške ale čoby. som bola ako mucha prilepená na pexiskle aby som nespadla 😀 sa smejem ked si na to spomeniem .. ach...

modrava
7. sep 2017

... s akou lahkostou a rozsafnostou sa tu urcuje co je normalne... :o)

dai
7. sep 2017

@modrava povinnost je to pre mna lebo som si to povedala - spokojna?🙂 ty kludne uc spievat, tancovat - co len chces... pre mna tieto sporty patria k zakladnej sportovej vybave, ak to clovek nema tak ho to niekde obmedzuje, ak zije zivotom akym chceme my zit ako rodina - ako som pisala, sme sportovo zalozena rodina , chceme nase deti viest k pohybu - ideal je nejaka ta kalokagatia ...
mne osobne je jedno ak ini maju obezne, nepohyblive deti - to co vidim v svojom okoli je ze je to casto vdaka tomy ze aj rodicia ziju podobnym stylom zivota, ze aj oni sa nehybu a v konecnom dosledku tu nepohyblivost podporuju - vidim hlavne v triede dcery s akymi absurditami chodia deti na telesnu preco nemozu cvicit - podpisane rodicmi... pre mna, ak je to ok pre tych rodicov?🙂

cize - pre teba aby sme sa chapali - ja pisem za seba - je to moje vnimanie - vobec ti ho netlacim do hlavy, vobec mi nevadi ze tvoje deti nevedia nic ak teda nic nevedia ... zakladatelka pise ze ona sa snazi, co si myslim ze je super a som presvedcena ze jej dieta to raz da...

modrava
7. sep 2017

@dai nechce sa mi ist do zbytocnej debaty a konfrontacie. zjavne to kazda vidime inac.

vlastne mam stastie, ze moje dieta napriek tomu, ze ma "neschopnu, obeznu, nesportujucu, chorlavu" matku ....(kedze taka podla tvojho nazoru nutne musim byt) ....sa dokazalo naucit (ano, aj mojim pricinenim, lebo som mu tu moznost dala) bicyklovat, korculovat, snowboardovat, tancovat (latino) a aktivne sa tomu venuje.

u svojich deti si ale dokazem vazit ine schopnosti a vlastnosti a nedokazala by som urcovat co musi alebo nemusi robit len preto, ze sa narodilo do isteho typu rodiny (sportova, hudobna, umelecka)
to akoze mam dat dieta na adopciu len preto, ze sa narodilo do sportovej rodiny a nebolo schopne sa naucit bicyklovat a nesportuje?

dokelu, moje dieta nelyzuje, mam ho potrestat?

dai
7. sep 2017

@modrava tak vidis, sme rozdielne... podla mna toto su sporty ktore sa skor alebo neskor nauci kazdy - chce to len trpezlivost... s talentami to nema nic spolocne, nechcem mat doma vrcholovych sportovcov😉
aka si matka vies ty sama, nikde som teba konkretne nehodnodila, len som pisala ze deti casto nasleduju vzor ktory vidia v rodine - ucia sa vzorom😉 to je vsetko... jasne ze totalne obezna matka moze mat talentovaneho bezca a super sportovkyna dieta pohybovo nie moc zdatne - stava sa, ale je to skor vynimka...

libawet
7. sep 2017

@dai prepáč, že vám do toho s @modrava skáčem ...ale ako dieťa ma nikto neučil lyžovať, naši proste na to neboli. V škole sme chodili na lyžovačky, tam som sa akože mala naučiť lyžovať, čo sa aj horko-ťažko podarilo, a celkom mi to šlo, no tento šport mi teda k srdcu neprirástol a nemám ho rada. Takže nelyžujem a nepociťujem to ako ujmu. Myslím si, že je to aj o tom, či sa nám šport páči alebo nie a či nás baví, nie je to o tom, či sa ho naučíme. To isté mám s korčuľovaním. Pri týchto aktivitách/športoch proste cítim, že si môžem škaredo ublížiť. Naopak mám rada plávanie, bicyklovanie a bedminton.

dai
7. sep 2017

@libawet uprimne - my sme na lyzovanie nemali ked som bola dieta, naucila som sa lyzovat v skole na lyziarskom - islo mi to rychlo... a tiez nie som nadseny lyziar🙂 je mi zima🙂 ale moj muz lyzuje rad , lyzovanim sa spevnuje svalstvo a je to moznost aj v zime travit vela casu na cerstvom vzduchu - kedze my tu moznost mame tak nechcem deti ukratit o lyzovanie - ako som pisala, nam ide hlavne o kvalitne zaklady - vacsinou sa deti ucia s trenermi - teraz obaja napr. lyzovat vedia a uz je na nich ci sa rozhodnu ist lyzovat alebo sankovat - vacsinou chcu lyzovat... ja sankovat🙂 ale na druhej strane ked ideme vsetci spolu lanovkou na nejaky nadherny kopec s krasnym vyhladom a zbehneme ten kopec spolu tak viem ze sa to detom rata viac ako ked idu sami alebo len s muzom, tak sa sem tam k nim pridam ...

libawet
7. sep 2017

@dai to je všetko v poriadku, ale to je Tvoj život a Tvoja situácia. Nedá sa zovšeobecniť, každý to má inak, preto som zareagovala a uviedla príklad zo svojho života, že síce sa človek aj naučiť môže, no nemusí ten šport mať rád, tak ho aj tak robiť nebude. Autorkina dcéra proste nemá rada bicyklovanie, tak sa ho nechce ani učiť, čo chápem, možno má strach z pádu, problém s rovnováhou....to môže byť x vecí, ktoré dieťa nútia k tomu ten šport potom nerobiť a nechcieť.

dai
7. sep 2017

@libawet ale ved ja sa s nikym nehadam - to je to co pisem, ze to je moj pohlad na vychovu - ja by som to chapala ako moje zlyhanie - kazdy ma nejake svoje ciele co chce/ nechce svojmu dietatu odovzdat - u nas ten sport - zaklady, k tomu patria - v tom mame s muzom jasno a rovnaky nazor...
ak som to spravne pochopila tak zakladatelka nepisala ze by to nemala jej dcera rada, ale ze jej to z nejakeho dovodu neide...

janulik2008
7. sep 2017

mam kamosku kt ma 16 a nevie sa bicyklovat a? hraje hokej a bicykel nepotrebuje

modrava
7. sep 2017

akurat nedavno ma prekvapil kolega, ktory sa vyjadril, ze dokedy budu jeho deti byvat pod jeho strechou, bude trvat na tom aby s nim a jeho zenou chodili na spolocne dovolenky. na moju otazku, ze do akeho veku, ci to mysli, aj v nejakej 25-30-35ke povedal, ze ano. jeho predstava fungujucej rodiny a rodinnych aktivit zahrna aj spolocnu dovolenku. no dakujem pekne za taku diktaturu....hlavne, ze ako rodina fungujeme spolocne a mame radi rovnake veci :o))

katkakub
7. sep 2017

@jarus1 citala som, ze takmer na vsetky schopnosti su zivote klucove obdobia, kedy je najlepsie a najlahsie sa nieco naucit. Bicyklovanie je o rovnovahe a myslim, ze vsetky pohyby spojene s rovnovahou je najvhodnejsie obdobie medzi 3 a 6 rokom. Suvisi to s vyvinom mozgu. Takze ak sa to nenaucila v tom obdobi, bude to pre nu narocnejsie ucit sa teraz. Ale nie nemozne! Len to bude vyzadovat viac usilia a motivacie.

Ja by som jej asi vymyslala aktivity na udrziavanie rovnovahy- chodit po obrubnikoch, murikoch, po rebriku polozenom na zemi, stat na jednej nohe, skakat na 1 nohe, chodit s knihou na hlave, atd.... A medzitym skusat bicykel. Ak to pojde, pojde, ked nie, svet za nezruti 🙂 Nie vsetci mlzeme byt atleti.

gabrielkaa
7. sep 2017

ani moja sa ešte nevie. Naučí sa, má ešte kopec času 🙂

katkakub
7. sep 2017

A este mi napadlo, ze niekedy sa mozno pri detoch zameriavame na to, co si myslime, ze by mali vediet a stracame tym drahocennu energiu, ktoru by sme mohli vyuzit na rozvijanie toho, co ich bavi ;)

libawet
7. sep 2017

@dai dobre, ale tým autorke potom možno hovoríš, že zlyhala ( už jej tam dávaš takého malého červíčka do hlavy ) a pri tom to tak nie je. Jej dieťa len nechce bicyklovať, lebo....x vecí.