Ako naučiť prváčku spájať slová?

vina
19. nov 2015

Ahojte, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Ide o to, že stredná dcérka nastúpila do prvého ročníka a má problém s čítaním... Písmenká čo sa učili pozná, samostatne ich prečíta a aj napíše, ale ako náhle je slovo, tak prečíta úplný blud a ja už naozaj neviem ako jej to vysvetliť aby to spojila a prečítala správne. a už som naozaj zúfalá...
Ďakujem veľmi pekne

jasminet
20. nov 2015

@tehula ja ho mam este po sebe doma a natka z neho rada cita... tie slova su tam jednoduche... a na slovencine maju hupsov slabikar, som sa za hlavu chytala co to chce byt... a dostala od ucitelky nejaku dvojstranu a su tam slova ktore bezne citaju, z nich aj diktaty pisu, to je fajn na citanie....

jasminet
20. nov 2015
tehula
20. nov 2015

@jasminet ja mam jeden slabikar po svagrine este z '91 ale je to az druha cast, a objednala som z antikvariatu ten klasicky z '87
tiez na slovencinu maju ten hupsov od lipku, ja ani neviem, co tam citat maju, len same obrazky. Hroza, az teraz si uvedomujem, ake sme mali dobre tie ucebnice mnohe

jasminet
20. nov 2015

@tehula ja mam este dokonca rok 1985 😀
su tam take ze osa, pes, sima a podobne v tom hupsovi... su tam strany kde sa da citat

bubelko
20. nov 2015

@vina a ako cita po nemecky? lebo moj syn ked nastupil do prvej triedy vo sui, vedel vyborne citat po nemecky, ale po slovensky - no uslo to. a hlavne - neviem ako v rakusku, ale tu vo svajciarsku sa ucia citat uplne inak. nasi napr. najskor len pisali a pisali a az po polroku sa zacali venovat citaniu. teraz v druhej triede maju stale deti, ktore este stale slabikuju. 😉
na tvojom mieste by som to zatial vobec nesilila. ak to neriesi pani uctelka na nemcine a na tej slovencine, neriesila by som to ani ja.
ak na konci toho prveho roka nebude vediet spajat slabiky, potom by som to zacala riesit. alebo ked ta na to upozorni pedagog v skole 😉

felycity
20. nov 2015

@vina ahoj, ja si myslím, že to chce čas, ja by som povedala, že dieťa ešte nemá dozreté to chápanie ( nervové centrum, ktoré zodpovedá za to, že to automaticky pochopí a vidí ako to má spojiť, to neznamená), aby to vedela spojiť, tým nechcem povedať, že je nešikovná, proste každé dieťa je iné a v danom období inak má dozreté nervové centrum, t.j. že môžete trénovať a trénovať , čo je dobré a potrebné, ale stále jej to môže robiť problém a časom zrazu príde okamih, kedy to automaticky spojí takže ja si myslím, že je to už len o trpezlivosti, pomoci a trénovaní a trénovaní.... 🙂

rakywanda
20. nov 2015

@katrin21 včera sme mali rodičko a ostala som v šoku, keď mi učiteľka povedala, že majú čítať slovo len ako slabiky MA-MA a už nezopakovať spolu MAMA a už vôbec nie to ťahať maaamaaaa. Ostala som prekvapená, pretože to nie je mladá učiteľka. Vraj sa radila so psychologičkou, či akou múdrou hlavou. Ja to učím malú tak ako sme sa to učili my. Pretože keď mi to číta po slabikách, nevie čo číta, nechápe význam toho slova, lebo ho nepovie dokopy. Dokonca si ani potichu nemá hovoriť, že M A a potom spolu MA, ale z fleku má povedať MA. Akože po dvoch mesiacoch? Ja si pamätám, že sme takto koktali ešte aj v tretej triede.
iank našla som toto: http://www.dneperska.sk/text/?text=teachers/505...

katrin21
20. nov 2015

@rakywanda ano, potichu si nema hovorit, to je pravda....
ale takto.... ak sa este v skole neucia spajat slova, ale zatial citaju len slabiky, tak ju nenut do citania slov este.... alebo uz citaju slova???

katrin21
20. nov 2015

precitaj si aj toto, to je taka podobna spajava metoda, sice ina, nova, ale na nej pochopis, ze nic nepokazis, ak budes dceru ucit stylom maaaaa maaaaaaa..

aj videa sa daju najst

https://www.youtube.com/watch?v=s7R1wHSLPio

aj ked to su trochu extremy, ked to pocujes 😀 ale asi to pomaha

rakywanda
20. nov 2015

@katrin21 už študujem splývavé čítanie SFUMATO 😀
len ma zarazili informácie od učiteľky na rodičku. ak postupuje nejakým štýlom, mala by s tým oboznámiť aj rodičov, aby to tie decká doma učili rovnako, pretože potom to nemá význam.
Ja som to učila malú tak ako sme sa to učili my, pretože som netušila, že učiteľka má nejaký iný postup, malá mi došla zo školy a čítala najprv jedno písmeno, potom druhé potichu a potom slabiku povedala nahlas, tak som usúdila, že sa to tak učia v škole. inak číta dobre, ale nie novým štýlom.
ale nebudem robiť z toho vedu, naučili sme sa to všetci.

novana
20. nov 2015

@rakywanda vedu z toho robiť naozaj netreba, naučí sa, 🙂 ale takzvané dvojité čítanie sa na školách nepraktizovalo nikdy, čiže ste sa to nemohli alebo nemali tak učiť.

rakywanda
21. nov 2015

@novana možno som sa zle vyjadrila, neučili, ale čítali sme tak všetci. Včéra malá došla zo školy a čítala po slabikach, lebo učiteľka kázala a šlo jej to.
Ono sa to utrasie 🙂

vina
autor
21. nov 2015

@bubelko ona necítia po nemecky... nechodí do nemeckej školy....

Ďakujem,všetkým za pomoc... asi jej dám ešte nejaký čas. Aj keď ma najviac hnevá, ze sa zatne a nechce a nechce...

bubelko
21. nov 2015

@vina asi som si tvoj prispovk pomylila s inym... prepac 😉

lucijja
24. nov 2015

hlásim sa medzi rodičov, ktorých dieťa má problém s čítaním. ☹
@vina ja mám s malou presne to isté čo ty a som z toho zúfalá, ono celkovo jej všetko ide chápať pomalšie. Najskôr trénujeme niekoľko dní, potom stratím nervy a nahučím na ňu a zrazu sa to ako zázrakom zlepší. ☹ ale stále je veľmi pomalá, myslím, že jej to ide najpomalšie z triedy. Nechápem to, lebo nikdy som s takou možnosťou, že jej to nepôjde ani nerátala. od malička skladá puzzle, v pexese nemáme nikto šancu proti nej....asi to chce naozaj len hodiny driny, ale priznám sa, že som z toho psychicky unavená, márnia ma tie večné myšlienky ako ešte skúsiť. Moja sa našťastie nezatne, ale zase keď jej to nejde tak slzavé údolie. a číta hroooozne potichu, bojí sa... ☹

vina
autor
24. nov 2015

@lucijja no my drvíme a drvíme, či slovenčinu, či matiku, ale už sa pomaly začínajú dostavovať výsledky. Učiteľka ju už aj pochválila, že treba ešte trénovať, ale je to oveľa lepšie...
Tak som sa trošku upokojila...
Hovorím si, že jedným to ide lepšie, druhým horšie... Nemôžu byť všetky deti rovnaké.
Naše potrebujú viac času, čítať sa nauč.. Raz určite 🙂

nellynka
24. nov 2015

Ahoj, necitala som celu diskusiu, ale..... my mame slabikar s tym KUKOM 🙂, neviem autora, ale KUKO je taky otrasny mimozemstan.

My sme mali presne ten isty problem, som myslela, ze sa to nikdy nenauci a ma islo od nervov rozdrapit.

Teraz sme uz na pismenku ypsilon.

A poviem ti ako som ju to ucila ja.....

Slovo sme si vzdy rozdelili na dvojice, napr. mama, citala m-a je ma, a druhe m-a je ma a spolu? sa jej pytam, a nic, no skoro ma slak trafil.

Napr. SOVA, citala s-o, je so, potom v-a je va, spolu? - nic, ani obraz ani zvuk....

Takze som naprv zacala, ze nech to hovori nahlas, nech sa pocuje, prve dve pismena samostatne a potom spolu, druhe dve tak isto, spojit to nevedela, ale skusali sme stale ci sa nezadari.
To jej musi len v hlave raz preskocit, ze ahaaaaaaa.... a uz bude vediet.

Potom sme sli na E - ma, E- va, O-sa. To jej slo ako prve. Lebo samostatne si povie prve pismeno a potom pripoji tie posledne dve. No a postupom casu sa nam zacalo darit spajat. Najprv to slo dost tazko a potom som jej povedala, ze uz nechcem pocut ako cita prve dve a druhe dve ale nech ich vyslovi spolu, napr. ma-ma, so-va, aj ked este spojit to neslo. A teraz nastal zlom a cita ich pekne. Jasne nie je to mega super, ale da sa. A hlavne odporucam trenovat kazdy den, aspon 15-30 minut, ci sobota ci nedela, aby si zvykala a ked jej to klapne v hlavicke, tak mozes skusit povolit, ale my citame kazdy den, nech sa proste trenuje, lebo v druhom polroku uz budu asi riadne citat vsetko.

Tak drzim palce, snad som to napisala aspon ako tak zrozumitelne.

lucijja
24. nov 2015

@vina áno, aj ja sama vidím, že nejaký pokrok tam je, tak hádam sa to niekde pohne, je to na nás...Ja ešte mám aj tlaky od ex-manžela, ten keď ju má cez víkend tak tomu moc nevenuje a furt by ju len k psychologovi posielal, že má poruchu sústredenia a také hovadiny... 😠 Hovorím, to je teraz také in, vyhovárať sa na psychológiu a drbnúť to na krky niekomu inému ako snažiť sa a pomáhať jej s tým doma...no ale predýcham, vypočujem a spravím po svojom. 😀

@nellynka to presneeeee....so - va..spolu? nič...kuaaaaa....ide ma vystreliť na mesiac... 🙄

kks, ale tie vety!!! hups hasí psa..to čo je??? alebo Som mimo??? moja netušila čo to znamená...aj tie mená - Samo - ok, ale Sima a Sisa, mne až po dvoch dňoch došlo, že ona netuší, že sú to mená...teda ich skratky 😀

nellynka
24. nov 2015

@lucijja ale ver mi, ze to prejde, raz jej cvakne a bude to uz dobre.

Hlavne vies, deti v skolke neboli zvyknute sa tak dlho sustredit a robit nieco 45 minut, alebo ulohy. Je to pre ne narocne, aj ked nam sa to tak nevidi. A manzelovi radsej nic neodkazujem ...... :-/ Asi len to, nech si to skusi on, sa s nou ucit.

lucijja
25. nov 2015

@nellynka našťastie už je to len EX... 😀

margareeetka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mototerka
28. okt 2022

@vina
@vina ahoj ako ste zvládli čítanie? Co nakoniec pomohlo. Ja s tým tiež bojujem.

vina
autor
28. okt 2022

@mototerka ahoj… tréning, tréning, veľmi veľa trpezlivosti a čas… veľa času… ale dcére diagnostikovali viac dys….

palicka
28. okt 2022

@mototerka nič. Je október, je úplne normálne, že s tým ešte bojujete. Uvidis, samé sa to zlomí. Proste cvičte, a jednoducho začne spajat. Ver mi, žiadne diagnostiky po 2 mesiacoch v škole. Zbytočne by si dieťa stresovala. Hlavne nech cita nahlas. Potrebuje sa počuť. Ak by mala problém citat slova a slabiky zvláda, maľuj jej farebne slabiky, pripadne urob okienko- nech ju nerozptyľujú ostatne písmenka. Učím deti citat 25 rokov. Zatiaľ sa citat naucili všetky. Chce to čas!

moncicak28
2. nov 2022

@palicka prosím ťa, ak sa môžem pridať dcéra prečíta písmená, ale nevie ich spojiť do slabiky a už vôbec nie slova. Prečíta m, a a nepovie má.. Je nejaká pomôcka? Ďakujem pekne ♥️

palicka
3. nov 2022

@moncicak28 neboj, je prvacka. To príde. Zlomí sa to, uvidis. MOzes si vyrobiť starú dobrú pomôcku, kocku. Na všetky strany jednej konci napis prebraté samohlásky, na druhu kocku spoluhlásky. Postupne ich budeš dopĺňať. Postaviť kocku k sebe a skusat m a má. Hlavne nech číta nahlas, nie Škótom. Ona sa v začiatkoch potrebuje počuť. Na precvičenie jej môžeš vyrobiť “čítacie pásiky”- pásik širší, na ktorom na jednej strane budú samohlásky a na strane druhé “chodiaca hore dole akoby záložka” na ktorom bude spoluhlaska. Ako bude záložku posúvať hore dole, bude tvoriť vždy nové slabiky a takto si to precvicovat. Maminky, kľud!!!! Zatiaľ sa všetky zdravé deti naucili citat v škole, Vy doma to máte len precvičiť!!!!

moncicak28
3. nov 2022

@palicka ďakujem, asi len stresujem zbytočne, je to môj druhý prvák už som asi zabudla 😁 skúsiť kocku a splyvave čítanie ♥️