Do školy o rok skôr

28. okt 2023

Dobrý deň.
Mám dcérku narodenú 2.9.2018. Tento rok nie je predškoláčka aj keď do predškolskej triedy ju dali (kvôli lepšiemu rozmiestneniu deti).
Keď by som ju chcela dať budúci rok od septembra do školy, teda o rok skôr ako má ísť, aké mám možnosti? Je šikovná, múdra, nevidím dôvod aby pre 2 dni išla do školy o rok neskôr.

arasidka123
28. okt 2023

Ja mám 21.9.2013 a tiež šla "skôr"...akurát sme boli len na testoch, kde dostala papier, že môže byť predčasne zaškolena...

palicka
28. okt 2023

Myslim, ze ste cas uz premeskali. V septembri sa do systemu RIS odosielali deti a ziaci ZŠ. Vase dieta by v tom.case muselo byt zaradene ako dieta, ktore si plni povinne predprimarne vzdelavanie. Odkedy je PPV, predcasne zaskolenie sa vlastne zacina uz o rok skor. Aby sa tak bolo stalo, muselo by dieta absolvovat vysetrenie v CPP- tam je to viazane na ich suhlas..Pri opakovani PPV maju odporucaci charakter, pri predcasnom zaskoleni to bez ich suhlasu nejde...

palicka
28. okt 2023

@arasidka123 ale ona isla este "starym" systemom

arasidka123
28. okt 2023

@palicka akym starým?

bosorkabb
28. okt 2023

@pininka1 školy v našom okolí dieťa nezoberu. Áno oficiálne je dôvod nedostatok miesta.

letfenixa
29. okt 2023

@arasidka123 ešte nebol povinný rok predskolskej prípravy.

palicka
29. okt 2023

@arasidka123 pred ucinnostou zakona o povinnom predprimarnom vzdelavani stacilo, ze dieta pred vstupom do zš absolvovalo vysetrenie vtedy v CPPPaP a oni suhlasili, ze dieta moze byt predcasne zaskolene. Po ucinnosti zakona sa roto musi odohrat o rok skor, aby bolo dieta zaradene do povinnej predskolskej pripravy.

jar_ka
29. okt 2023

Prezistila som ako to je momentálne, a ako to už niekto spominal, je úprava zákona a od 1.9.2023 nie je možné zaradiť mladšie dieťa na povinné predprimárne vzdelávanie, ale stačí ak rodič odovzdá pri zápise do ZŠ súhlasné vyjadrenie z CPaP, od pediatra a informovaný súhlas rodiča. Čiže ako starý systém bol, nie je potrebné aby bol evidovaný ako predškolák, príde mi to nelogické vzhľadom k tomu, že posledný ročník je povinný, ale u nás nič nezvyčajné ....

mandinka
29. okt 2023

Nič ste nepremeškali. Treba navštíviť najbližšie cppap, kde vedia veľmi presne ako je to možné legislatívne riešiť , a hlavne vám dajú objektívnejší pohľad na vaše dieťa. To znamená, že ak je naozaj šikovné a zrelé po všetkých stránkach , ani si nevšimne, že absolvovalo nejaké testovanie. Lebo dieťatu narodenému do 31. decembra stačí na súhlas na predčasné zaškolenie, keď spraví bežný test školskej zrelosti. Vysoké intelektové nadanie musí preukázať až dieťa mladšie , narodené po 1. januári

rainee
20. nov 2023

Ja by som nedala. Moja je letná, ledva mala 6 keď nastúpila do školy. Je tam najmenšia a najmladšia, aj keď školu zvláda. Ale sú v triede deti pomaly aj o2 roky staršie co mali odklad a teda ten rozdiel je cítiť. Nie je to dobre.