Druháčka nechce chodiť do školy. Ráno plače a vracia

teuska
2. mar 2009

Baby poradte mi niektora. Mam dceru druhacku, ktora nechce chodit do skoly. rano place a potom aj vracia a chce ostat doma, ze jej je v skole smutno za mamou. Nemyslim si, ze by bola velmi na mna naviazana, ani nema ziadne problemy s ucenim. Ma aj kamosky. Minuly rok, ked bola prvacka ziadne problemy s nou neboli. Neviem ako to riesit.

simusik1
21. jan 2014

Možno by pohol len trochu iný prístup pedagoga k takýmto deťom. Ja som povedala učitelke aby brala na nu ohlad, tak mi povedala, že je rozmaznaná.

babetka78
30. jan 2014

No, ako by som o nás čítala. Dcéra je prváčka, žiaden problém s učením. Od septembra v pohode. Po vianociach katastrofa. Na jednom obede sa povracala a od vtedy vravela, že ju bolí brucho. Tak sme ju nechali doma. Keď išla do školy, volali, že ju bolí brucho. Tak sme ju zas nechali doma. Keď išla do školy, tak nechcela, že ju bolí brucho a volali, že vracala. Boli sme na gastre, nič. Výsledky z krvi, nič. Výsledky zo stolice, nič. Najprv vravela, že nechce chodiť do družiny. Potom už ani do školy. Teraz už ani na krúžky. Čím ďalej, tým horšie. Všimla som si u nej, že má prehnaný strach, že niečo stratí. Nosí si zo školy všetky veci aj tie, čo nemusí. Postupne podonášala všetko. Dnes nožničky a lepidlo. Včera mydlo a mydelničky. Od učiteľky pýta, aby jej vrátila zrkadielko, keď niečo zapisuje. Ráno robí cirkus. Učiteľka ju ťahá od nás do triedy. Potom jej ešte v triede cirkusuje a uteká a nechce pracovať. Chceme ísť ku psychologičke. Tak dúfam, že nám pomôže.

cobhan
10. feb 2014

@babetka78 neukradol jej v skole niekto nieco? mozno len nejaku blbost, co ste vy ani nepostrehli, mozno keksik, co mala na desiatu alebo gumu, ceruzku? Nesmiali sa jej deti, ze nieco nemala (co si mala priniest alebo to mala v skole a zrazu nemohla najst, napr. farbicky, toaletak z hyg. vrecka)? Deti su kadejake a obcas maju zabavku v tom, vybranej osobe schovavat alebo prekladat veci a dostavat ju do trapnych situacii..moze byt, ze ked sa pozvracala na obede, tak si z nej zacali robit srandu a ona to zle nesie a vsetko sa to potom pretavi do zaludocnej nervozity a diagnozy vrchom-spodkom. Z toho, co pises to vyzera, ze tam je nejaka skryta forma sikany, robia jej zle a ona si uz neveri...napr. hyg. vrecko prelozene o par miest dalej, peracnik polozeny v lavici aj ked ho pred odchodom z triedy mala na lavici, atd...mozno jej to raz, dvakrat niekto spravil schvalne a ona sa uz teraz boji....

cobhan
10. feb 2014

@simusik1 keby toto povedala ucitelka o moje dcere, tak ju asi roztrhnem ako hada ;) to, ze jej dieta citive, niekedy az hypersenzitivne este neznamena, ze je rozmaznane, preboha...a je to este horsie v tom, ze ked si ju raz zaradia ako rozmaznanu, tak budu ignorovat vsetky prejavy, ktore by mohli indikovat nejaky problem s tym, ze je taka a ze za vsetko moze jej povaha

babetka78
10. feb 2014

@cobhan ďakujem za reakciu. neviem, hovorí len, že chce odísť zo školy, že sa jej tam nepáči. Skúšame všetko možné. Ráno vymýšľa všetko možné, len aby nemusela ísť do školy. Všetci sme z toho na nervy. Už sme boli aj u psychologičky. Bola aj v škole. Vraví, že tam môže byť viac vecí naraz - dlhé prázdniny, jej kamarátka bola dlho chorá a ja som nastúpila do práce. Lenže ja som nastúpila do práce už v septembri a nebol žiaden problém. Takže plačeme každé ráno ďalej.

cobhan
10. feb 2014

@babetka78 skus zistit CO sa jej tam nepaci, mozno keby ste si zacali pred spanim vymyslat imaginarnu superskolu (ako rozpravku) aka by mala byt podla jej predstavy, aby sa jej pacila, tak by si zistila, ze co tam nehra. Tie dlhe prazdniny to asi nebudu, ani to ze si nastupila do roboty, skor to, ze jej chybala kamaratka a pokial nema viac dobrych kamosov v triede, tak sa mohla citit odstrcena...mozno sa jej kamaratka vzdy zastala pri nejakych tych prestavkovych minikonflikotoch a ked tam nebola, tak nemal kto.

babetka78
10. feb 2014

@cobhan kým nebola v škole kamarátka, kamarátila sa s iným dievčaťom. Teraz vraví, že nemá kamarátky a nemá zo školy nikoho rada. Učiteľka ale tvrdí, že po tom ako sa ukľudní - 1-2 hodiny plače a nepracuje - že sa potom hrá s kamarátkami. Dievčatko aj u nás spalo cez víkend - aj vtedy dcéra niekedy vravela, že ju bolí bruško.Ja som jej na bábikách ukazovala, že keď nebude chodiť bábika do školy, tak si jej kamarátky nájdu iné kamarátky.

cobhan
10. feb 2014

@babetka78 potom ma napada uz len jedna vec...nepovedal jej niekto nieco, kvoli comu sa o vas boji? ja neviem, ak chodis autom do roboty mozno sa boji, ci sa vratis, ak videla nejaku nehodu alebo o niecom pocula. Detska psychika je trosku nevyspitatelna a tieto strachy velakrat prichadzaju z nahodne skombinovanych zazitkov a udalosti. Moze byt, ze ma pocit, ze musi byt stale s vami, lebo inak sa vam nieco stane. Ziadne ducharske historky, rozpravky alebo filmy nevidela cez prazdniny? Pripadne sa nestalo nieco, co by ju mohlo ovplyvnit?

moni73
10. feb 2014

@babetka78 ...ja citam presne o mojej malej pred rokom. V septembri pred rokom nastupila do prvej triedy a do vianoc relativne v pohode, ona sa do skoly nikdy netesila a nechcelo sa jej chodit, ale normalne sme kazde rano isli s tym, ze do skoly treba chodit. Po vianocnych prazdninach utalo a kazde rano bolo s revom, tak cca raz za 2 tyzdne ma volali do skoly, nech pre nu pridem, ze ju nieco - vzdy ine boli. Boli sme u klasickych doktorov, boli sme u psychologa, dokonca psychiatra. A nepotesim ta, nezistilo sa nic, plakala cely druhy polrok a plakala september-oktober 2.triedy. Potom zrazu, tiez neviem preco, plakat prestala.... Stale sa do skoly netesi, ale asi pochopila, ze si nepomoze 😒 prajem vela sil, pamatam si, ze ked to zacalo aj ja som bola zrela na psychiatra 😖 bude lepsie, drzim palce

babetka78
10. feb 2014

ďakujem za príspevky. dúfam, že sa to zlepši. dám vedieť, ako sme dopadli.

babetka78
10. feb 2014

@cobhan nemám ten pocit, že by sa o nás bála. do školy po ňu momentálne chodí dedko, aby nemusela chodiť do družiny a chodí odtiaľ vysmiata, ani jej nechýbame. Až keď príde večer, alebo ráno, strašne ju bolí bruško, alebo najnovšie je strašne chorá a musíme ísť k doktorke. Filmov cez prázdniny napozerala dosť, ešte aj keď ju bolelo brucho - lebo nemohla nič iné robiť, lebo ju bolí bruško. Myslela som, že jej chýba v škole telka a preto chce byť doma, tak keď robila cirkus, tak som jej zakázala pozerať, nepozerala 4 dni a nepomohlo. Duchárske filmy sú u nás zakázané. Ešte som rozmýšľala nad jedným filmom, kde šikanovali chlapci spolužiaka a on to nikomu nepovedal. Chcela som vedieť, ako na to zareaguje - ale krútila nad tým hlavou, že prečo nič ten chlapec nepovie. Tak ja už fakt neviem.

bambuliacka
8. okt 2014

Ahojte.Máme podobné problémy s dcérou.Je druháčka a odrazu nám odmieta chodiť do školy.Stále chce byt doma a veľmi často sa vracia na úroveň 3 ročného dieťatka. Narušuje školské vyučovanie a všetci sme hotoví. Boli sme pri psychologičke a odpovedali na rad neskutočných otázok skúšali sme iné triedy a aj sám riaditeľ prišiel pomôcť, ale ako náhle odišiel tak sa pobalila a stála pri lavici aj 4 hodiny. Niekedy ju popadol taký amok že kopala do dverí a keď jej chceli vtom zabrániť tak kopala aj učiteľku alebo sa natoľko uzavrela že nevnímala nikoho a nič naokolo.Psychiatrička zase hovorí že má aspergerou syndrom ale len tak napol. Doma je normálna akoby sa nič nestalo.Nevieme o žiadnej traume alebo šikane a ani žeby učiteľka bola tou príčinou. Ma síce novú triedu a aj učiteľku a vraj je to zo zmien ale myslím že už by si mohla zvyknúť. Doma sa snažíme jej viac venovať. Pomôžte aj radami

techyrre
1. okt 2015

Ahojte..potrebovala by som poradit.Mam pomaly 7 rocneho syna.Zacal chodit do 1. Rocnika ale den co den vyvadza...najskor plakal na zaciatku ze nechce ista plakal a plakal..ale po skole uz Vsetko v poriadku vysmiaty stastny...a toto sa opakuje kazdy den az na ten plac..kazde rano mi hovori mne sa nechcee ist a potom az ku skole prides pre mna o 1 na obed kazdy den..poviem mu pridem a stale to iste dookola..prides prides prides.a ja stale pridem..no lenze problem je ten ked sa mame uz lucit...on nechce ist sam do triedy a aj ked ma vola a pojdem nechce proste bezomna odist..ked stojime pri dverach a vezme ho neaka ucitelka za ruku ide bez problemov ale ked tam ziadna nieje nepojde a uteka zamnou ..neviem si rady uz:(((((( V skole je dobry uci sa ma kamaratov..dostal medajlu za plavanie..ale proste ten okamih ked mam od neho odist je zly a strasne ma to vycerpava..ze nechce ist sam ..a pritom vzdy mu je v skole dobre ja nechapem:((( Prosimm poradte mi. Este podotknem ze ten zaciatok kedy plakal moze byt ze ked chodil do skolky a moja mama bola doma (chodi do rakuska) tak maly plakal a mama ho nechala doma lebo je dva tyzdne prec a mi hovorila ze ked bude chodit do skoly uz nebude s nou moct byt doma...a tak ho nechavala casto doma..a myslim si xe to bol velky problem...a teraz sa to ukazuje..Ked je ona doma strasne place ze nechce ist..Lenze najhorsie je ze to robi to trucovanie aj pri jeho otcovi co je prisnejsi ako ja...aj ked nezije s nami..ale myslela som ze prinom toto robit nebude..Viem ze to bola chyba ho nechvat doma ked bola mama doma..ale co mam robit teraz? Aby chcel ist sam do triedy..lebk aj ked mi povie pod somnou niv sa neriesi len je to horsie ...Dakujem za rady..

zana0077
14. jún 2016

Prave prezivam podobne situacie u nas doma. Mala proste kazde rano preplace. Nastup do skoly je des. Musim s nou ist do triedy, sedim v lavici kym nezacne vyucovanie, kym ona sa ma povacsinou krcovite drzi a place. Nepomohol nezaujem, dohovaranie, pozitivna motivacia, ani krik. Proste ziadna psychologia na nu neplati. Je objednana u psychologicky, aj ked som sa tomu branila, no dnes som uz zrela na psychologicku aj ja, nakolko dcera tym demotivuje aj mladsiu, skolkarku, ktora samozrejme ked vidi plakat starsiu sestru, nebude predsa zaostavat, tak mi to rano natru obe. Chalani mi toto nikdy nerobievali, vzdy sli do skoly bez reptania, samozrejme, ze pokusy ako neist do skoly boli, no zvladli sme to vzdy normalne. Nie som vo vychove benevolentna, beriem to tak, ze aj mne sa nechcelo, no nasim som ani nepipla, este by som aj riskovala nejaku vychovnu...🙂 a tiez som si v skole obcas poplakala, no co je moc, to je moc. Od septembra to zas riesit nechcem. Mate skusenosti , ci je potrebna psychologicka alebo to jednoducho prejde?

zuz02
14. jún 2016

@zana0077 ja by som sa tento problem snazila riesit najskor s ucitelkou. S nou by som sa porozpravala a s nou hladala nejake riesenia a k psychologicke by som sla az vtedy, keby aj ucitelka videla nejaky vaznejsi problem, ktory treba riesit s psychologom. Lebo ak to ma byt len jednorazove sedenie u psychologicky, tak neviem, ci prinesie nejaky uzitok.

bika10
14. jún 2016

@zana0077 v prvom ročníku tento problém nemala? Ak nie, zrejme sa niečo udialo, čo takéto správanie spustilo. Ja odporúčam navštíviť psychologičku, čím skôr to poriešite, tým rýchlejšie to prejde. V každom meste sú CPPP, určite pomôžu 🙂

zana0077
14. jún 2016

@zuz02 s ucitelkami aj riaditelkou som to preberala, mala je taka jej srdcovka, tak si ju vsima viac. Vraj si niekedy aj cez den poplace, ale potom sa znova zacleni. Zmena nastala cca tesne po prvom polroku druheho rocnika, ked sme riesili sikanu, no mala si k dotycnemu vytvorila zvlastny vztah, povedala by som obdobu stokholmskeho syndromu. Ona sa s nim totizto bavi akoby sa nedialo nic, sama vyhlada jeho spolocnost a potom si nanho nieco vymysli a rozplace sa, pricom ucitelka si ju vraj vsima a nic jej ten chalan uz nerobi ...tak neviem...a potom je zas vsetko ok...

zana0077
14. jún 2016

@zuz02 s psychologickou sme sa bavili o prvom stretnuti spolu, mala a ja, potom osobitne psychologicka s malou viac sedeni. Nie som typ ktory hned uteka za psychologickou, ale chcem prist na pricinu, kedze toto nie je podla mna normalne spravanie. Najradse by som bola keby to prestalo same 🙂

zana0077
14. jún 2016

@bika10 nie, prvy rocnik bol v pohode, aj druhy sa zacal pekne. Riesili sme sikanu, ako som spomenula, no mala je taky extrovert, skor chalanisko povahovo. Teda ked je v pohode. Tu sikanu sme poriesili, chalanisko si uz dava bacha, no teraz jeho spolocnost vyhladava pre zmenu mala...to je mi divne.

zana0077
14. jún 2016

@bika10
@zuz02 kamaratka ma starsiu dceru, ta vraj plakala kazde rano, kym sa nevyrevala, do skoly nesla. Nevsimala si ju. Ale na mna je to psycho, je mi malej luto, do toho trucuje druha dcera a nerada by som nieco spackala, nevsimanim si ... toto neberiem ako riesenie.

bika10
14. jún 2016

@zana0077 práve preto si myslím, že psychologička Vám dokáže pomôcť. Niečo sa zrejme udialo, čo dcérka nemá dostatočne spracované v sebe. Psychologička vie prísť na to, kde je problém a potom usmerní aj Teba, ako s dcérkou pracovať. Myslím, že je zbytočné čakať, či to prejde samo, keď jej môžeš pomôct to urýchliť 🙂

zuz02
14. jún 2016

@zana0077 no ak to mas takto vydiskutovane s ucitelkou a dohodnutu psychologicku na viac sedeni, tak potom nevahaj. Urcite to dcere pomoze.

2671974
18. okt 2016

Prosím vás,poraďte my.Sestra ma 15 ročnú dcéru ,začala chodiť na gymnázium v b.b.No trvá to asi mesiac a nechce chodiť do školy,že sa jej tam nepaci bojí sa .A sestra jej píše ospravedlnenky.A vôbec to nerieši iba s ňou .Čo by mala urobiť?vyhľadať psychológa?

andula31
14. nov 2016

Dcérka je predškoláčka, cca dva týždne dozadu mi začala ráno hovoriť, že je jej veľmi zle.. Bojí sa, že bude zvracať. Začala som ju totiž dávať do škôlky aj spávať. (predtým chodila na doobedie, ale zmenila sa mi situácia a už sa to jednoducho nedá..)
Každé ráno je plač + nevoľnosť. Niekedy ju aj preháňa. Je mi to veľmi ľúto, ale chápem, že nemôžeme ustúpiť, čakalo by nás to asi v škole.. V škôlke je všetko v poriadku, zatiaľ hovorila keď ju niečo trápilo, sama povie že sa jej tam veľmi páči pani učiteľky doslova miluje. Kamarátky veľmi nemá, lebo je nová a naviac introvert od malička.. Podľa slov učiteliek, sa pekne zapája a hrá s detmi. Ako dlho u Vás trvalo než prešli tieto problémy? K psychológovi chodíme, teraz ideme na konzultáciu.

vejinka
16. jan 2017

mame to ..to iste az na to ze moj chlapec je tretiak a kazde rano reve jak pavian az po prichode do skoly...nechce aby som sa s nim rozlucila pred skolou trva na tom aby som zakazdym sla s nim..a tam pusti rev...vsetky deti sa mu v skole smeju a ja dostavam infarktove stavy. tiez neviem ako to riesit..rozmyslam nad psychologom.

zana0077
16. jan 2017

@vejinka my sme si tym najhorsim chvalabohu presli. Pomohla mi rada psychologicky. Paradoxne som musela zmenit pristup ja sama. Stanovit pravidla, ziadne odprevadzanie do satne, do triedy vonkoncom. Ziadne mojkanie, bozkavanie, lutost. Mam ta rada, som tu pre teba, ale odtial potial a nepopustit. Chce to hlavne pevne nervy, ale dieta "vycicikavat" ma aj svoje nemile stranky 🙂 jednoducho mala mi prerastla cez hlavu a ja som si nevedela rady. Nie ona, ale JA. Teraz ju "vylozim" pred skolou, zakyvam a hotovo. A cuduj sa svete, moje rozmaznane dieta sa dokaze aj poprezliekat, prezut a odist do triedy a funguje aj bez mojej pritomnosti... a to vsetko bez revu, no... ;) ani chodenie mi uz nezastavuje, taka som bola z nej tresovana :D Moje nervy...tazke je to priznanie, ze vo vychove aj ja robim chyby. Niekedy je navsteva psychologa asi vhodnejsia pre rodica ako pre dieta.

vejinka
16. jan 2017

@zana0077 asi nas objednam..ja asi viem kde je chyba u nas..bola som doma osem rokov a zacala som pracovat a vtedy to zacalo...nema pod kontrolou kedy som doma a kedy v praci meni sa mi to dost casto pekne stanovene dni nemam...meni sa mi to aj zo dna na den..takze on je v strese nechce chodit do druziny ..len aby som po neho prisla ..asi som sa nechala obmakct a vzdy ked som bola doma brala ho rovno z obeda..ale ja tu druzinu platim...takze som to sekla..a on reve a reve..a reve

zana0077
16. jan 2017

@vejinka by som povedala, ze odpoved si nasla aj nez psychologicky ;) skus to takto "na dirigenta" len odteraz opacne... ty diriguj a maly nech sa necha viest... a ak to nepomoze do mesiaca, tak zjem svoju ponozku 🙂 ja som badala zmeny po par dnoch. A kebyze sa to vtedy nezlepsilo, dnes sa zrejme denne prechadzam okolo skoly, smutno hladim do okien, striehnem na srdcervuci plac deti, hoc aj skolkarov z vedlajsieho traktu dufajuc, ze to prave nereve moje dieta a mumlem zariekavacie zaklinadla aby to moje dieta prezilo den v skole s tymi tyranmi ;D nie nieee, srandujem 🙂 A chvalit. Nie, ze juuuuj, zlatucky, sladucky, chudacik moj synacik aky si ty dobrucky ked neplackas a nehadzes sa o zem, kupim ti mobil ked budes dobrucky.... proste... super nam to dnes slo, zmenil si sa, uz je z teba aky chlap... a pod. Ale staci tak raz za tyzden...mesiac, nie 10x za den 🙂 🙂 🙂 ozaj, som zabudla....u nas bol nechceny, ale trpeny sprievodny jav divnej rozmaznavacej vychovy aj...."mami dones mi, mami podaj, mami sprav, mami hladna som, mami smadna som, mami chod....ociiiii..." ..."ano, lili?" "...kde je mamka?" Tak aj to uz preslo...som sa naucila kyvat hlavou zlava doprava, slovo na tri pismenka, ze NIE, obcas vytrestim oci ako najviac viem a aj sa opytam , ci sa narodila bez ruciciek a noziciek...chudiatko, hned pochopila ;D

vejinka
28. jan 2017

@zana0077 vidim zmeny uz nereve a dufam ze to nezarieknem..vysvetlujem prefocujem moje zmeny v praci aby mal prehlad a je spokojny

zana0077
28. jan 2017

@vejinka super ked sa nasla cesta a ide to lepsie. (Inak...aspon nemusim tu ponozku jest ;)) Take pokroky su prinosom pre oboch, ze? Lepsie sa teraz dycha ked to funguje. Drzim palce, nech je to dobre.