Prvák a jeho problémy v škole

9. feb 2024

Ahojte 🙂 idem si pre radu. Mám syna, v septembri nastúpil do školy. Prvé 2 mesiace boli super no po dvoch mesiacoch v škole sa úplne zmenil. Vyvrcholilo to do toho že v decembri 1.x zobral spolužiakovi peňaženku a tvrdil aj spolužiakom a triednej učiteľke že tá peňaženka je jeho a že som mu ju ja kúpila. No akonáhle som prišla do školy a vyvrátila jeho tvrdenie tak začal znovu klamať že on to takto pani učiteľke nepovedal a že to inak úplne myslel. Nakoniec sa priznal že to on zobral a nechcel mu ju vrátiť lebo mu ten spolužiak robí zle. (Čo sa aj ukázalo že robí)
No neprešli ani dva dni a bol s ním zase problém že vzal spoluziacke kartičku na Brejky (automat na mlieko) a kupil 2 mliečka. Pani učiteľka samozrejme na to prostredníctvom kamier prišla a všetko bolo dievčatku vrátené a syn sa priznal ale dlho sme sa rozprávali aj s pani učiteľkou a dohodli sme sa že počas sviatkov mu budeme s mužom venovať viac pozornosti a skúsime vyzistit že prečo to práve robí. Zistili sme a odkedy sme začali robiť všetko pre to aby on bol spokojný a aby sa podobná situácia neopakovala je úplne rovnaký ako na začiatku. No dnes ma pani učiteľka zastavila a vyslovene žiadala aby som kvôli tým problémom ktoré spravil v decembri s ním zašla za psychologičkou s ktorou ona potom chce komunikovat ohľadom môjho syna.
Neviem, má na to učiteľka právo, riešiť psychicky stav môjho syna bez môjho súhlasu pripadne ma žiadať o jeho vyšetrenie aj keď žiadny problém odvtedy nebol a stále ho chváli? Poraďte mi prosím som z toho celkom na nervy.

doriiis
9. feb 2024

Sama od seba si mala navštíviť psychológa aj so synom.Velky pozor na to,keď dieťa dokáže takto klamať.Je to veľký varovný prst

kacena4
9. feb 2024

na tvojom mieste uz to davno riesim so psychologom, kedze ma dlhsie cakacie doby. to ze ta o to poziadala triedna znamena, ze asi nie je vsetko ok, mozno sa jej nezda prave jeho zdravotny stav, mozno sa zmenil treba sa porozpravat s ucitelkou ako sa jej javi a tiez na postupe co dalej, predsa len ma viac skusenosti s pracou s detmi. to ze nevyviedol ziadny maler, neznamena ze on sam nema vnutorne problemy ktore mozno ucitelka postrehla. vobec s kvoli tomu nestresuj. je to bezne ze ak sa dietatu nieco deje treba mu pomoct najst vnutorny pokoj. drzim palceky s riesenim problemu

mabenn
9. feb 2024

mozem sa opytat na tu zistenu pricinu?

maryetta
9. feb 2024

Nie si z BJ? Lebo zrovna v tom case mi kamoska pisala ze jej dcerke spoluziak vzal tu karticku na mlieka…. To je ale jedno. Pointa-ze sa ten isty pripad stal… a jej dcerka sa aj bala povedat. Povedala ze stratila. Ale nestratila. Vedela kde ho polozila-ku svojim veciam a behom minuty to tam uz nebolo…

Takze ono to nejde len o tvojho syna ze vzal. Ze klamal. Ale aj o to, ak sa to zopakuje-akyvplyv to bude mat na jeho spoluziakov a kamaratov.
Jasne verime ze sa to opakovat nebude. Ale ak nahodou ano-rataj s tym ze sa mu spoluziaci budu vyhybat. Kto by chcel takeho kamarata co “kradne”, a klame?
A potom budes riesit aj zmenu skoly?

Ucitel nie je iba ucitel. Ja by som bola naopak rada ak ma ucitel upozorni. Nezabudaj ze v tychto dnoch je ucitelka s nim mozno aj viac ako ty. Vie aj porovnat. Mozno aj roky praxe-ak ma…
Na to je aj skolsky psycholog. Ved nejdes s nim rovno na psychiatriu… len sa mozno aj poradit co ako dalej. Alebo ako reagovat a podobne 😉

jana_eyre_2
9. feb 2024

Ja si tiež myslím že riešiť s odborníkom by mal byť najmä tvoj záujem, nerozumiem prečo sa ťa dotklo že to pani učiteľka navrhla?

Z pohľadu prváka sú to dosť vážne veci, veď dvakrát kradol a treba zistiť príčinu.. to si myslím že aj keď ste sa mu zvýšene venovali cez prázdniny nikdh nebudete mať taký pohľad ako studovany odborník ktorý môže najlepšie pomôcť zistiť prečo to robí a najmä ako to riešiť.. sama mám aktuálne prváka, je najmladší z troch detí.. a teda preto si myslím že v tomto veku ide o celkom problém, ktorý treba riešiť..

uhnakova
9. feb 2024

Veď psychológ nie je koniec sveta. V našej základke posielaju deti za psychologičkou ako na bežiacom páse. Aj môj syn bol, keď mal konfikt so spolužiakom. Aj ten spolužiak bol. Psychologička aj do triedy chodi robiť nejaké aktivity, smola že len zriedka, ja by som aj viackrát prijala, podľa mňa to spája kolektív. Tým chcem povedať, že nemusíš mať obavy zo psyychológa. On akurát pomôže dieťaťu trochu pochopiť jeho pocity a činy.

nops
9. feb 2024

Školský psychológ by nebol jednoduchšia cesta?Predsa len,je v kontakte s učiteľmi,vie si dieťa odsledovať

anjelicek26
9. feb 2024

Psychologa budete potrebovat... je to mensia "hanba", ako to, ze ti 6 rocne dieta kradne a klame... ze sa ucitelka sla poradit zo skolskou psychologickou je dobre, aspon vie, ako reagovat na taketo veci v triede. Ina otazka - dostava syn vreckove? Citi sa ukrivdeny, znevyhodneny? S coho to vzislo?

pribinak
9. feb 2024

Kľud !!! Psychologicka ktorá bude pracovať s tvojom synom nemôže učiteľke povedať žiadne detaily, môže jej dať len správu napr že dieťa je strese a preto koňa tak ako koňa

Môže dať odporúčania ako komunikovat s dieťaťom ak by sa udial podobný incident

Ale naozaj sa nemusíš báť, že keď jej syn porozpráva nejaké veci zo svojho života alebo nejaké veci ohľadne jeho prežívania, že zo zavesí na nos učiteľke

To ona nesmie

autor
9. feb 2024

dievčatá ďakujem za odpovede.
Nejde o to že mám vyslovene problém ísť k psychologičke s ním, to nie, lebo uz sme chodili po jednej závažnej veci čo sa stala v rodine a pre syna urobím maximum aby bolo dobre.
A s učiteľkou rozprávam každý týždeň že či je všetko v poriadku a podobne a doteraz žiadny problém nebol ani mi psychologičku nespomenula a zrazu až dnes s tým že ona musí takto postupovať.

@maryetta som okolie TT ale aj od známych počúvam že tieto veci sa bežne deju aj u nich v škole.

V mojom zaujme je to riešiť. Preto som okamžite riešila v TT psychologičku aby sme to podchytili čo najskôr a hlavne vyriešili danú vec. Nejde absolútne o to že nechcem len ma zaskočilo to ako na mna s tým vybehla.

Pri školskej psychologičke vtedy bol a povedala že si len vydobíja takto pozornosť. Sedenie so psychologičkou nás čaká na další o 2 týždne a
@anjelicek26 vreckové nedostáva, nakoľko keď niečo chce tak mi povie a kúpi sa mu to lebo do aj zo školy po neho chodím ja a triedna učiteľka nám uz na začiatku roka neodporúčala im dávať do školy peniaze lebo že potom sa zvyknú deti hádať že jeden zobral druhému a podobne

lucia147852
9. feb 2024

Aaa? To je snáď normálne riešiť, ak má moje dieťa nejaký problém. Ja sa čudujem, že vás na to musela upozorniť až škola. Aj u nás v škole riešia jednu druhacku (iné problémy) keďže rodičia doteraz hluchí/slepi. Keby tvoje dieťa boli ruka a povie ti učiteľka, že treba ísť s ním chirurgovi, tiež robíš taký cirkus?

autor
9. feb 2024

@lucia147852 takto útočiť by ste nemuseli, ale v poriadku chápem že niekto vie iba hnusne rýpať bez toho aby povedal niečo k veci a s úctou voči druhému však?

bosorkabb
9. feb 2024

Je to normálny postup. Nič špeciálne za tým nehľadaj.

autor
9. feb 2024

@bosorkabb ďakujem pekne. Uvedomujem si že niečo spraviť musí. Len ma udivuje že až po takom čase to na mna vybalila. Ale uvidíme čo nám povie teda psychologička

derdia
9. feb 2024

Chlapcek nemal skusenost, ze sa to nerobi.
Nemusel vobec tusit, ze to sa nesmie.a najma, ked sa to uz stalo, nemusel vediet reagovat... Nie kazdy vie, ze ked klamem, pride mama a ta vlastne povie pravdu. Ved ten maly tam bol na tu situaciu sam. Vobec nemusi byt zly a ani velky varovny prst to nemusi byt. Aj ja som ukradla spoluziacke 5 korun, ktore jej spadli na zem, a tvarila sa, ze neviem kde su a spokojne si sla kupit resanku, ktora bola vyborna. Potom ma nacapali este raz😁😁🙈ked zmizli jablkove orbitky ktore tak krasne vonali, ze jaane, ze vedeli, ze v tom mam prsty ja. Ale rozplakala som sa citila som sa strasne. A viac to nespravila. Chlapcovi, treba trefne popisat veci. A najma nasledky. A moze byt, ze ho sikanuju a a pretrcaju sa, ze kolko maju penazia a aky su bohati a on to takto vyhodnotil. Takze kludne ti, ktorym bolo ublizene mozu byt horsi...

derdia
9. feb 2024

Ty mozes poziadat psychologicku, nech sa pride pozriet ako vyzera vyucovanie a co tcoj syncel robi. Neutralne. A uvidi sa aj to ako sa kolektic sprava k nemu. Svet je tazky a najma citlive a dobre deti, to maju s tymi nevychovancami velmi tazke.... Takze niekedy mozu posobithorsie presne preto, ze pri tych zlych deckach sa im tazko zije.
Ale aky je tcoj syn, musis ty vediet.

autor
9. feb 2024

@derdia to je to že kým nenastúpil do školy žiaden problém s ním nikdy nebol, bol to proste úžasný, poslušný, rozumný chlapec. A potom ja neviem čo sa s ním stalo ale bol iný ale všetci sme si mysleli len že si musí zvyknúť. No keď spravil tie dve veci normálne mi ťažko bolo z toho že to čo cely čas vedel že sa nemá zrazu lúsknutím prsta spravil a ešte mne aj celej rodine vlastne do očí klamal. No každopádne ďakujem, urobím aj nemožné aby sa on cítil hlavne v triede bezpečne a aby sa už nikdy nič take neopakovalo

anjelicek26
9. feb 2024

No jediny, kto kradne je ten, ktory nedostava ako vidis... podla mna je na mieste davat par eur vreckove na tyzden...dieta spokojne, nieco si kupi, kedze aj kamosi si kupuju... ten pocit "je to nefer" u syna musi byt silny, ze premoze aj pocit spravne-nespravne momentalne...

autor
9. feb 2024

@derdia verím, že takto úsmevne sa na to pozriem aj ja 😊 len aby sa to dalo do poriadku

autor
9. feb 2024

@anjelicek26 ako píšem, peniažky svoje má v pokladničke lebo pani učiteľka jasne na začiatku roka povedala aby sme im peniaze do školy nedávali pokial jej neodnášajú peniaze za niečo ale že ju mame vopred upozornit že majú pre ňu peniaze.
A vždy keď niečo chce, kúpi si ale pod mojim dozorom. Len rešpektujem pravidla ktoré pani učiteľka zaviedla.

lonely66
9. feb 2024

@derdia 6-ročné dieťa nevie, že brať iným ich osobné veci a považovať ich za svoje sa nerobí? a nevie ani to, že ak sa ho niekto opýta, nemá sa klamať? fíha, ty žiješ asi v inej dimenzii alebo ako

autorka - určite rieš, časom to môže prejsť do takého stavu, že sa mu deti budú vyhýbať, on ich začne provokovať, aby si získal pozornosť a vzápätí sa ony budú brániť. napokon bude zle ešte na ostatných, že ho šikanujú.... určite psychológ a zistiť, prečo vám klame. a hlavne doma, lebo to je už divné. že prvák a klame doma.

anjelicek26
9. feb 2024

Pochop prosim, ze tvoje dieta to vnima inak a tie peniazky (alebo karticku) by chcelo a je uplne irelevantne, ci mu doma nieco kupis-nekupis, vidi deti, co idu do bufetu ci k automatu a on nemoze... evidentne totiz ine deti tiez nosia, aj ked ucitelka "zakazala"... pointa je, ze tvoje dieta ma namierene do cieleneho "vyclenovania" zlodeja a s toho sa bude hrabat dlho, tazko a ak vobec... dohodnite si nejaky kompromis a aj za pomoci psychologa...

autor
9. feb 2024

@anjelicek26 nenosia ani iné deti, vyslovene tie deti sú len v triede alebo idu na wcko ktoré majú hneď pri triede. Učiteľka ich nonstop vidi a všetci rodičia rešpektujú to že deťom peniaze nedávajú. Jedine čo môžu mat je tá kartička na mliecko a tam ako všetci ostatní má nabitý kredit a cez veľkú prestávku spolu s učiteľkou kto chce si ide vybrať
Viem asi najlepšie ako to funguje u nich v triede keď nonstop komunikujem s učiteľkou.

lonely66
9. feb 2024

autorka, som rada, že si to takto napísala (o 14:25), lebo čo ja poznám ZŠ, tak ani na jednej z nich nikdy prváci nenosili peniaze (ba ani dokonca prvý stupeň), nechodili do bufetu, atď. a ak má kartičku na mlieko aj syn, nebol dôvod brať spolužiačke. určite choď s ním na sedenia, možno chlapca trápi úplná blbosť, ktorú sa bojí povedať vám aj učiteľke a preto robí, čo robí. netreba to zanedbať, môže to prejsť časom do hlbších problémov a na strane druhej (synovej) do ešte väčšieho zatĺkania a klamstva.

derdia
9. feb 2024

Neboj sa😊
Ja mam tiez dcerku, ktora je uzasna a velkrat sa k nej spravaju hrozne...potom moze chudatko spravit zle, alebo nieco comu ani nerozumie. Rozdiel by bolo leby to spravi 1 na strednej. Ale tieto deticky su fakt malicke, oni rozumuju kadecomu, ale nasledkom este nie. A urcit enevedel presne co kona. Ja som tiez nerozmyslala nad tym, ze ked si tych 5 korun necham, ze vlastne moja spoluziacka ich mat nebude... Proste som chcela resanku😁😁😁vela sa snim o tom rozpravaj. Bez hnevu a normalne nech ti povie, co pri tom citil. Ci chcel mliecko, alebo preco si to zobral. Velakrat ani netusime co tie nase dietky prezivaju... Su tam same, musia sa spolahnut na svoju hlavicku...a niekedy to vyhodnotia zle.
Teraz napr sa mu mozu posmievat a ublizovat mu a on im moze verit... Ze je chudak, ze kradne, ze jemu rodicia nedaju...atd...nikdy nevieme co tam tie nase deti vsetko musia prezit.

autor
9. feb 2024

@lonely66 uvedomujem si preto som po Vianociach vybavovala termín ktorý mame za 2 týždne len neviem na mna asi už doľahol ten tlak lebo aj doma aj teraz učiteľka že nech to riešim ale ja nezrýchlim čas aby sme už boli na tom sedení a riešili to. Proste sa len človek potreboval vykecat a niektorí tu naozaj len útočia niekedy. Ale ďakujem

derdia
9. feb 2024

@lonely66 fiha moja zlata klamu ludia, dospely velky, otcovia matky,... Tisickrat za zivot poviete svojom detom hluposti kadejake... A nie nevie to kazde... A mozno kazde aj vie. Ale spravi chybu lebo sprabit chybu je ludske. Za to, ze som ja kradla v skole v prved a tretej triede zijem, vyrastla som, vystudovala, vydala sa, mam dve deti... A zaujimave ze nekradnem a som neskutocne spravodliva a poctiva....
A mnohi nekradli a su hajzli, ohovaraci, klamari, nepoctivci, atd...
Nerobi to kazdy den a non stop.

autor
9. feb 2024

@lonely66 som rada že niekto sa našiel aj taký. Lebo tu z tých komentárov mám pocit že ich dieťa si už dobre že nie do škôlky nosilo peniaze.
Prvák nepotrebuje peniaze keď má aj vodu, desiatu, aj sladké ku desiate a môže si kúpiť ešte to mliecko (čisté/ochutené). A to nám jasne dala najavo triedna učiteľka.

autor
9. feb 2024

@derdia ja len verim že sa to vyrieši. A hlavne on bude spokojný a šťastný. A verim že prídeme na príčinu Toho všetkého aby to bolo už v poriadku. Ďakujem za podporu.

lonely66
9. feb 2024

@derdia no tak ja ľuďom napríklad neklamem. ani dieťaťu neklamem, ani dospelým. a ako dieťa som bola vždy vedená k tomu, že klamstvo nie je v poriadku. a dodržiavala som to. takže to, že ty si inak vychovaná, je tvoj problém.

autorka, držím palce, aby ste dospeli k nejakému záveru po návšteve odborníka. len trpezlivosť, lebo je to niečo, čo potrebuje čas. je dosť možné, že po prvom sedení ten psychológ nepríde hneď na to, kde je pes zakopaný.