Školské projekty

potvora1
23. máj 2018

Milé mamičky, veľmi by ma zaujímalo, ako fungujú vaše deti školáci, či dostávajú školské projekty, ktoré si majú doma urobiť? Môj syn dnes dostal poznámku, že nemal vypracovaný projekt. Proste sme na to nemali doma materiál, tak ho nerobil, proste mi prišlo zbytočné kupovať 8 druhov zeleninových semienok...ale k veci, ako je to u vašich detí? Robia si projekty samé? Lebo u nás to funguje tak, že na predmete zadajú tému a samozrejme rodičia to vďačne vypracujú, čo sa mi nezdá správne, ale také veci im dávajú robiť, že také dieťa 9-10 ročné to ešte nevie samé urobiť, tak potom kto dostáva jednotky? Rodičia? A keď si ten projekt urobí dieťa samé s tým, že už není tak krásny a dokonalý, tak proste jednotku nedostane, čo je nefér

potvora1
autor
23. máj 2018

@natalka13 na ihrisku? Semienka mrkvi? Petržlenu? Alebo reďkovky? No to by som také ihrisko chcela vidieť a doma jasné, ale asi až keď tie rastliny pustia semienka.

potvora1
autor
23. máj 2018

@hettinka presne tak, synov spolužiak nevie ani panačika nakresliť a projekty má jak jadrový fyzik😂

lauricka
23. máj 2018

Poslite spolocne tych ucitelov niekam do ... . Projekt je pre skolaka a taky, aby ho dokazal sam urobit. Ked toho ucitel nie je schopny, nech si nejako vyriesi sam, nie cela rodina ziaka, ktora pracuje na jeho projekte. Kam sme to dopracovali? Chore, cele zle.

potvora1
autor
23. máj 2018

@eeffka aj ja sa čudujem, že som to tak dlho vydržala, doslova, ja som jediná, ktorej to vadí, lebo ako citujem rodičov, čo som sa s niektorými rozprávala, hlavne že dostanú jednotku...

hettinka
23. máj 2018

@potvora1 no, niektorí rodičia si neuvedomuju, že decku škodia. Takto tie projekty budu robiť ešte na strednej asi. Pri správnom prístupe o rok-dva si projekt urobí úplne samo. Na začiatku pomôcť treba, tak ako s každou DU, prváka som ani čiarky nenechala robiť samého, ale sedela som pri ňom a dozerala, cvičili sme to, kým to nešlo ... čo však neznamená, že som tie čiarky urobila za neho. A s projektom je to to isté.
Nie je podľa mňa správne tie projekty neurobiť ak ich majú zadané. Svoj význam majú. Je to rovnako nevýchovné, ako písať DU za dieťa. Projekty majú svoj význam, dieťa posúvajú, učia ho, ako spracovať zdroje, vybrať informácie, výtvarne to celé spracovať, rozvrhnúť na papier, neskôr práci s počítačom, prezentačné zručnosti, vystupovanie ...

Či sú veku primerané, to je relatívne, ak to je v učebnici ( a nie výmysel jedného učiteľa), tak by mali byť primerané a realizovateľné. Ide aj o to, v akom predstihu sú zadané - robiť elektrický obvod zo dňa na deň., to by sme asi tiež nedali. Ale ak to vie 2 týždne, tak niečo vymyslí(me).
Na jednej strane chceme moderné školy s moderným prístupom, na druhej strane chceme, nech učiteľ deťom nadiktuje poznámky, zadá 2 riadky DU a nech je pokoj ... takto to nefunguje.

mirro
23. máj 2018

@potvora1 u nás ma tiež "prechádzal zrak" keď prišla,že projekt anemometer 🙂 🙂 🙂 , ďaľší projekt čistička odpadových vôd,vlhkomer, meteorologická stanica a iné hovadiny . Sama by nemala šancu. Boli to rodinné práce, pracovala aj dcéra na nich. Neboli dokonalé,ale rozšírili jej vedomosti,ako dané veci fungujú. Učiteľom išlo hlavne o odprezentovanie, ako a čo funguje a samozrejme decká povedali,že s pomocou rodičov vyrábali.

santine
24. máj 2018

Podla ucitela, niektori maju naozaj uletene napady. Ja pomozem, usmernim, ale nechavam co najviac samostatne. Spominam si na jeden super projekt, aj ked nie kazde dieta ho mohlo vypracovat: Moj domaci milacik. Dcerka pisala o nasom ciernom kocurovi, co rad je a ako sa tula a bije 😂 + ilustracie, projekt bol aj na nastenke vystaveny, to bolo veku primerane a mile 😊

bibistec
24. máj 2018

Ja mám prvacku, zatial sme žiadne projekty nemali. Pravdupovediac mňa najviac udivuje prvouka, tam sú také veci čo sme sa my učili na prirodopise asi v piatom ročníku. Skupenstva vody napr. Akože dosť zložité pre prvaka. Ale v druzine zbierali sneh, nechali ho topiť a robili rôzne pokusy s tým. To mi prišlo prínosné. A veľa si kreslia v zositoch napr aj teraz o tych rastlinách korene, stonka a pod ale sami deti na hodine a rozpravaju sa o tom a malá mi vie vysvetliť o co ide.

felycity
24. máj 2018

tak , áno projekt by mal byť vhodne stanovený na vek, včas zadaný a dostupnosť informácií, u nás to tak aj funguje, 1. - 2. ročník dostáva také ľahké projekty, vekom sa náročnosť stupňuje s tým, že žiaci na 2. stupni majú po vyučovaní dostupnú študovňu vrátane PC a môžu si urobiť projekt tam ak nemajú doma možnosť - keďže väčšina musí byť už robená v power pointe . Ja osobne pomáham resp. radím ( prvé roky a už teraz len zbieram úrodu, lebo som ich to naučila robiť) ... čo mne chýba v prípade projektov je, že by učitelia mali vysvetliť čo je projekt/prezentácia, ako sa robí projekt, čo má obsahovať projekt ( aj vizuálne aj obsahovo - lebo napríklad niekto sparví ctrl c a ctr v a má ho dlhý a nezáživný), ako vyzerať ako prezentovať. Mal by byť dostatočne včas zadaný, aby deti mali čas si nájsť informácie alebo materiál. Zas je fajn ak dostávajú projekty korešpondujúce s učivom, menší žiaci tak aj prakticky niečo vidia, starší zas majú možnosť získať viac informácií, ale tam zas musia vedieť aj podať prezentáciu ...zatiaľ chvalabohu u nás na škole boli vždy zadané projekty včas, bolo jedno či na pC alebo ručne, na 2. stupni už v powerpointe, jedine čo mi chýba na 2. stupni je presné zadanie a vysvetlenie žiakom, že sa má robiť v bodoch a pod.... tomu sa mohlo viac venovať času vrátane ako ho predniesť.

zuzulienaba
24. máj 2018

Ja som tiež zo začiatku nadávala na projekty, lebo my sme také nemali v škole. Ale teraz keď je druhák, už si tie projekty robí skoro sám. Samozrejme, je to o spolupráci rodič-dieťa. Od začiatku, nerobiť to za dieťa, ale snažiť sa pri tom spolupracovať, ukázať, naviesť, pomôcť, čo vie urobiť sám, nech urobí, nakresliť vie samé dieťa, pomôcť mu vytlačiť obrázky, ukázať ako sa vyhľadávajú informácie na internete, v encyklopédii. Čo a koľko vypisovať, aby to boli výstižné informácie. Bola som prekvapená, keď teraz naposledy robili na čítanie projekt Zviera, už si skoro celý projekt spravil sám, dostal 1. Akurát sme mu vytlačili farebné obrázky. Dokonca povedal, že on robí rád tieto projekty. Takže podľa mňa to je aj o tom, ako sa stavia k tomu rodič, ja som síce v duchu nadávala, ale navonok som nedala najavo nič. Keď dieťa vidí, že aj rodiča to baví, postupne sa naučí 🙂

ivett1
24. máj 2018

Náš tretiak nemal veľa projektov, resp. možno jeden za celý rok?... všetko si robí sám a potom nám to prinesie ukázať, márna naša snaha, niečo mu poradiť ... úplne nás ignoruje... známky má zatiaľ samé jednotky ...
zato naša šiestačka má teda projektov dosť ... možno aj 8-9 do roka? ... ale z tých hl. predmetov dostane na začiatku roka témy projektov, termíny do kedy a už je to na nej, ako si to zariadi ... ona sa chodí vždy poradiť, ako by to mohla urobiť a či je to dobre a hlavne nechá si od nás poradiť 🙂 ... väčšinou robia na A3 ... a musia písať (ak nie a len nalepia texty, tak majú zníženú známku🙂) som rada lebo sa to aj naučí ...
ďalšia forma projektu je prezentácia v powerpointe - to som bola dosť prekvapená lebo prvýkrát ju robila v 4. triede, ale učili sa to na informatike ... teraz mala naposledy na mediálnej a podľa mňa tam mala veľa obrázkov, podľa učiteľa ...veľa textu ...
a súhlasím, že projekty sú záťaž hlavne pre rodičov lebo či si ich dieťa robí úplne samo alebo ich zapojí (hoci len nevinnou otázkou, že ... môže to byť takto? ...), trávi čas nad projektom a netrávi ho vonku, aktívnym oddychom ... ale toto je len môj pohľad na vec ...
i keď musím priznať, že v powerpointe jej to celkom ide a asi jej dám aj ja urobiť nejaký projekt - pre mňa do práce ... 🙂
ALE najväčší bonus je pre tie deti prezentácia ... neboja sa postaviť pred spolužiakov a odprezentovať ... a spolužiaci sú tí, čo "známkujú" a niekedy nepomôže ani maximálne super urobený projekt od rodiča, keď žiak nevie o čom vlastne je ...

lubina
24. máj 2018

@potvora1 nezijeme na SK, ale mozno bude zaujimave precitat si, ked napisem ako to funguje inde so skolskymi projektami. Dcera by bola na Sk tretiacka a je v takejto triede aj v NL, akurat tu sa to inak vola (groep 5). ale k veci, v skole tiez robia projekty, ALE, vsetko deti robia same v skole, nenosia si to domov, aby im to robili rodicia ci surodenci a pod. Maju na to vyhradeni cas a robia to bude samostatne alebo v urcenej skupinke deti. Material samozrejme dostanu od skoly, nie ze jeden donesie super veci a iny napr. aj nic. Deti dostanu material od skoly, vsetci tak maju rovnake startovacie podmienky na zaciatku projektu a aky je vysledok na konci ich snazenia je skutocne iba vysledkom prace dietata ci deti ak je to skupinovy projekt.
Niekedy je zarazajuce, ked clovek vidi, ake by to bolo lahke aj na Sk to robit takto a nie aby rodicia robili cele vikendy projekty a este aj dieta, ktore to urobi same nema taku dobru znamku, ako dieta, ktore neurobilo nic, ale spravil to super krasne rodic....som rada, ze sa s tymto nemusim stretavat.

matazirafa
24. máj 2018

Ja sa len pozastavím pri tej poznamke, ze nechcem kupovať 8 druhov semienok.. Ako takto odfajcit dieta je podobna blbost ako robit to za neho. Neviem ako sa stravujete doma ale to je taky problem rozkrojit jablcko, vybrat kôstku z pomaranča alebo ineho ovocia ktore doma najdem, lanove slnecnicove a podobne semienka, vyjdem von pred dom tam mi rastu stromy, ked nemate babku na dedine ked uz nic ine, nie ze mu poviem vies co ja ti nic nekupim nebudes mat aj tak to nema význam lebo to nebudes mat pekne. Co to ako je toto za motivaciu. Vsak sa preboha nejak vynajdem a keby učiteľka videla aspon snahu podla mňa by ju ocenila, keď nie nevadi nerobi to pre nu, ale dobrý pocit by mal isto. Neviem ale na učiteľku by som nehadzala pricinu tych poznamok. Ale to som sa asi uz velmi rozrecnila.

potvora1
autor
24. máj 2018

@ivett1 ale u nás sa žiadna prezentácia nerobí, dieťa urobia projekt, odovzdá učiteľovi, dostane známku a hotovo, vec vybavená. Niektoré deti ani nevedia, čo im to za projekt rodičia pobalili do školy...žiaľ, za mňa chýba učiteľa, deti sa potom nevedia ani poriadne vyjadrovať, mne by sa tiež páčilo, aby si každé dieťa ten svoj projekt aj odprezentovalo, tým s deťom aj rozvíja slovná zásoba.

potvora1
autor
24. máj 2018

@lubina tak v tomto máte veľkú výhodu, kiežby to takto fungovalo aj u nás

potvora1
autor
24. máj 2018

@matazirafa samozrejme, že sa doma stravujem štýlom jabĺčka, hrušky, ale potrebovali sme zeleninové semienka, ale táto téma neni o tomto, či mám 8 semienok, alebo nemám...mňa len zaujíma, aké je to na iných školách, u iných detí, rada si porovnám a dozviem sa niečo iné, ako aj deti na iných školách fungujú a možno sa niečím novým inšpirujem. A téma je aj o tom, že tie projekty robia za deti rodičia, a deti, ako môj syn, čo si robia projekt samé, buď známku nedostanú, alebo nemajú jednotku....keby bolo zadanie úlohy, aby dieťa doma, alebo v záhrade vedelo, kde získať tie semienka, úloha by bola o niečom úplne inom, ale projekt, kde pôjdem do záhradkarstva a kúpim mu semienka, môjmu synovi nič nedá a zrejme sa z tohto projektu ani nič nové nedozvie.

matazirafa
24. máj 2018

@potvora1 no dobre ist kúpiť semiemka do obchodu ale nemôže byt tema projektu, co so semienkami z obchodu akoze robiili rodicia za deti? Jasne ze ak ich musia deti kupit tu pomoc od rodicov potrebuju, ale asi ich mali priniesť za ucelom prezentácie a nejak si pripravit pokec okolo nich pre spoluziakov alebo nieco podobne, nemyslis? Alebo ked mas taky dojem ze je to teda nefer ked si nemala zaujem obetovat 3-4€ za semienka chod si to vybaviť s ucitelkou a nie tu frflat na koni.

montemotherone
24. máj 2018

@potvora1 myslím, že je absolútne nesprávne robiť projekt za dieťa. Nejde o to, akú známku má dostať. Ide o to, čo sa pri jeho príprave, realizácii naučí. Už samotná príprava, plán, postup čo si má zohnať sú také myšlienkové procesy, ktoré bude potrebovať v bežnom živote. A preto sa oplatí kúpiť aj 8 druhov semienok 😉 Ty si mu týmto prístupom totiž dala informáciu, ako pristupovať k svojim úlohám, povinnostiam, ako sa zodpovedne postaviť k úlohe. Dostal info, že svet sa nezrúti, keď niečo neurobí, vykašle sa na to... Tieto procesy sú dôležitejšie ako akékoľvek hodnotenie učiteľa. Ak ho v tomto procese budeš sprevádzať, dávať mu spätnú väzbu, motivovať ho... Samotná známka bude už len jedno z hodnotení. Nebude pre neho také kľúčové. Aj samotný výsledok projektu by nemal byť cieľom. Ale radosť z procesu, z objavov, z toho čo zisťuje dieťa o samom sebe.
A k tomu ako to robilo moje dieťa. V tomto veku (9-10 rokov) mali samostatné projekty, samozrejme si ho aj samostatne robila. Ak potrebovala pomoc, prišla, poradila som jej kde čo zoženie, prípadne sme to šli kúpiť, ale nič som jej neplánovala, neradila čo má urobiť teraz. Áno zo začiatku je to ťažké, dieťa sa s tým borí, ale len takto sa môže naučiť samostatne pracovať a riešiť problém. TOTO totiž bude robiť celý život.
Neskôr išla moja dcéra na 8 ročné gymnázium. Tam už to bola aj skupinová forma. Čo už je vyšší level a bolo super vidieť, ako sa decká prvý rok učili správať v skupine, ako sa vykryštalizovali lídri, flákači, a tí šikovní ktorí nakoniec urobia najviac práce. Ďalší rok, si to sami veľmi rýchlo usmernil, aktívni makači museli ubrať, flákači priložiť ruku k dielu... 🙂 Vždy na začiatku roka dostanú veľkú tému, na ktorej pracujú celý rok, a na konci roka každá skupina odprezentuje čo pripravila. Decká sú super. Tvoria modely, urobia prezentáciu v PP, zahrajú divadelnú scénku... Všetko k téme 🙂
Samozrejme mávajú občas indivíduálne projekty (fyzika, mediálna výchova...) A na rodičku v 9 ročníku som len otvárala oči, koľko rodičov pomáha, resp. robí projekty za deti. Hlavne keď to počujem hovoriť otecka- technika. My s manželom nemáme technické vzdelanie, dcéra napriek tomu nemala problém nájsť všetok materiál, pomôcky a zostrojiť jednoduchý model elektromotora. Ani som o tom nevedela 🙂 Tu by som chcela prizvukovať, že toto nie je len o inteligencii, šikovnosti dieťaťa, či ako si to nazveme. Je to o jeho vedení k samostatnosti. Byť pri ňom, s ním, ale rozhodnutia a hľadanie riešenia nechať naňho. Áno, my vieme, môže to byť rýchlejšie, nemusí sa trápiť 🙂 ...ale o to práve ide. Inak sa dieťa nenaučí nič. Všetko predsa porieši mamina 😉 V dnešnej dobe internetu dnes priemerne inteligentné dieťa zostrojí aj bombu 🙂

potvora1
autor
24. máj 2018

@matazirafa ešte raz, mňa len zaujíma prístup k tejto téme iných rodičov a ako je to u nich na školách, kde chodia ich deti. U nás sa o žiadnu prezentáciu nejedná, semienka mali byť v sáčku, prilepené na A3 výkres, ukázať učiteľke a zobrať domov, aj na ich zasadenie je už neskoro ...

ema234
24. máj 2018

@potvora1 moj syn si robi projekty sam a vzdy povie ten dostal 1 lebo mu to robila mama a mal to dokonale, ved uz len ta snaha toho dietata a ze to mal hotove a nie dokonale by mal mat 1. Len vela ucitelov je dne neprofesionalnych a skor ziaka demotivuju ako motivuju.

ema234
24. máj 2018

@potvora1 moj by tiez na nasej skole keby toto nemal dostal poznamku, urcite by pani ucitelka povedala , ze mal na to kopu casu, ved si mohli aj s kamaratmi semienka vymenit a tak ...

potvora1
autor
24. máj 2018

@ema234 súhlasím 😐

lenadka
24. máj 2018

@potvora1 dcéra si robí projekty sama, nikdy ale skutočne nikdy dom jej s tým nepomáhala. Raz nemala ako urobiť ten projekt nebol materiál, napísala som učiteľke, že preto ho nemá ani mať nebude. Jedine čo som dávno dávno robila, skontrolovala pravopis. Teraz ho vie lepšie ako ja. Nič nerobím za deti, ani sloh ani projekt aj za cenu že dostane dvojku.

lenadka
24. máj 2018

@matazirafa ja by som to nešla tiež kupovať ak to mám potom vyhodiť, ale napísala by som učiteľke. Poprípade by som zvolila alternatívu nech si nájde reklamné obrázky na nete a vytlačí.

zuzana76
24. máj 2018

@potvora1 teraz keď píšeš že semienka v sáčku, tak presne viem, o aký typ projektu ide, to sme tiež robili ešte aj my, slnečnicové, tekvicové semienka, zopnuté v malom vrecku a prilepené na výkrese, zrejme ich mali popísať, čoho semienka to sú, neslúžili na zasadanie, ale aby deti videli, že ak semená sa líšia, zrejme sa učili o pestovaní rastlín na prirodovede, podľa mňa nič tragické, neviem koľko času bolo treba, nedávala by som to zo dňa na deň, ale ak to bolo z týždňa na týždeň, to sa už splniť má, takto naozaj dieťa dostalo signál, že veď načo

lilitela
7. sep 2022

@potvora1 Starsia tema, ale stale aktualna, projekty na vykresy A3 ma vytacaju pokazde, ked ich treba robit. Deti nemaju v skole ziadnu riadnu pocitacovu vyuku zatial, iba Informatiku, kde v zosite riesia take logicke ulohy. Ked ale ide o projekt, je nielen povinny, ale sa ocakava, aby nejako vyzeral. Dcerin spoluziak priniesol projekt urobeny vlastnorucnymi schopnostami, cize cosi pokreslene a par info z ucebnice, ucitelka mu pohrozila 5. Preco? No, lebo je zvyknuta na pracu rodicov. Iste, ma to vyhody, pre ktore vlastne ucitelka projekt aj zadava, a to je "lacna" jednotka, na druhej strane, aky to my potom vlastne vyznam? A mozno este ze to vie na nejaky cas spojit pracu dietata a rodica, niekedy to vsak casovo nevyhovuje, alebo rodina ma inu predstavu o tom, ako stravit spolocny cas, nie kazde dieta to bavi.
No a k veci: ja vytlacam obrazky, lebo dieta si uz ako tak vie najst same v googli foto, ale nevie si to upravit na danu velkost, odhadnut kvalitu a pod. Dcera otrasne kresli, preto ani nie je mozne aby si namiesto tlacenia fotky kreslila, navyse ked ide o konkretny projekt napriklad hrady na Spiši, tak aj ja ako dospela by som asi mala problem zachytit charakteristiky toho ktoreho objektu. Dieta na 1. stupni taktiez nevie castokrat este vystihnut podstatnu myslienku z komplexneho textu, ani to graficky upravit, aby to nejako vyzeralo - t.z. ze pise, pise a nakonci uz su pismena same mikroblchy aby sa tam ten text zmestil.
Nie, nemali by ich robit za takychto podmienok, mali by dostavat vyhradne take projekty, ktore su same schopne urobit.