Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

So sestrou na to máme iné názory: kedy je lepšie nechať škôlkara doma, ak je chorý?

erb
11. sep 2019

Ahojte baby. Som tu nová no chcem sa poradiť. So sestrou máme rozdielne názory (jasné že sa nebudeme vždy zhodovať) ale nedá mi to sestra ma 7r. Syna a 3r. Dcéru. Ja ma 3r syna a 5 mesačnú dcéru. Chcem počuť názor nezaiteresovanej osoby. Deti nám chodia do škôlky syn prvý týždeň v pohode víkend mal nádchu a to takú ze mu neskutočne stále tieklo z nosa. Samozrejme sme to nejak pre liečili ale stále tie sople mal a aj má... S mladšou dcérou som musela ísť k Dr tak som ho vzala tiež na kontrolu (tie sople pretrvávajú intenzívnejšie a častejšie) až počuť ako rozpráva cez nos... Dr vravela ze je zahlieneny ze kvapky a striekat do nosa.... Striekla som aj morskú soľ, aj Vincentku, libenar...(naparovala som ho, dala cibuľu k posteli) Všetko mu pomohlo na chvíľu už som bola zúfalá dala som aj muconasal pomohol jeden večer.. Syn my nechce dýchať nosom lebo sa mu ťažko dýcha nos ma totálne červený od fúkania. Dnes nám dala pamykon.... A teraz sestrina mala cez víkend teploty dala lieky... Dnes mi vola ze mala ma asi zápal priedušiek ze jej dosť kašle dala jej nejaké lieky (k Dr. Nešla) píšem s ňou vraj je jej lepšie ze zajtra ide do škôlky mala ci ide aj môj syn. A ja ze nie ze už ho nechám doma a pre liečili ho. A pointa prečo sa názory rozchádzajú je to ze kedy dieťa nechat doma a kedy nie ? Sestra dáva zajtra malú do škôlky. Ja syna nedám vraj ho mam dat keď ma len sople lebo ze ináč nezíska imunitu a aj odlúčenie bude dlhšie trvať (keďže par dni plakal len ráno, nie celý deň) .. Ja si myslím že lepšie je dieťa pre liečiť a tak dat do škôlky. Potom bodaj by neboli deti každú chvíľu choré keď idú aj keď na chladené do škôlky. Neviem možno keď dcéra bude staršia ze to budem ináč brat ale teraz som doma a môžem nechať syna tiež. Samozrejme ak bude fit do škôlky bude chodiť aj keď s plačom. . Otázka :" kedy je lepšie nechať dieťa doma ak je choré. Nerátam teploty to by som určite do škôlky nedala. .. Prepáčte že také dlhé, no rada by som počula nejaký iný názor. Pekný večer Barbora

stela01
12. sep 2019

@candii a kto utiera ten sopel ?

candii
12. sep 2019

@stela01 čo kto? Či si mám dieťa, nechat doma celú zimu, keď ma sopel aby pani učiteľky nemuseli utierať? 😀 Na to narazas? Či si mám z roboty odbehovat, utierať dieťaťu sopel?

stela01
12. sep 2019

@candii tak ja neviem 20 deti všetci sopel neni sranda .

candii
12. sep 2019

@stela01 nuž, a čo teraz? Aj ja mám v práci veci, ktoré nemam rada a musím ich robit, myslím že aj utieranie soplov, zadkov, pomáhanie s obliekaním a podobne patria k pracovným povinnostiam učiteľky v MŠ. Myslím, že na Tom nič nie je, keď vidím že dieťaťu tečie soplik, tak utriem. A nie je tam učiteľka sama

stela01
12. sep 2019

@candii pomáhanie s obliekaním a utieranie zadkov sú veci čo neovplivnis

Ale ok .
Mame rozdielne názory . 😉

candii
12. sep 2019

@stela01 a sopel ovplyníš? Keď ideš v zime von, netečie ti sopel? Mne áno, mojím deťom áno. Na jar zase trpia alergici, ovplyvnis to? Či máme držať celú jar a zimu deti doma lebo im tečie sopel?
Trošku porozmýšľaj, nie každý sopel znamená, že to dieťa je automaticky choré

sapetka
12. sep 2019

@katyd to mozu rovno zavriet alebo lepsie zrusit skolky na slovensku😅

stela01
12. sep 2019

@candii ja sama mám alergiu 10 rokov ja nehovorím o tomto druhu soplu .

Tu písala mamička ATB bežná vec že podávajú v škôlke škole a utieraju sopel ak je dieťa choré .

sapetka
12. sep 2019

@stela01 no vies ale to je chyba skolky, ze vobec dava takuto moznost podavat liecbu dietatu v priestoroch skolky, 🤷‍♀️To treba riesit so skolkou

adrianebrooks
12. sep 2019

@uhnakova mam alergie cely rok s verte mi,že sa ma pyta 10 ludi za deň či som chora,vyzeram uplne ako pri nadche 🙂 nemyslela som to zle,len to počuvam z každej strany ako deti rano kychaju smrkaju,len niekedy to nemusi byt len z choroby a netreba každeho obvinovat hned aka je to zla matka,že dava do školky chore dieta

candii
12. sep 2019

@stela01 tak ja o voze a ty o koze, treba aj čítať, na čo reaguješ. Lebo potom sa nechápeme.

katyd
12. sep 2019

@sapetka žiaľ, u nás je to tak, všekto naopak

zulumilo
12. sep 2019

a presne kvoli matkam ako tvoja sestra sa ten kolobeh nikdy neskonci. lebo vsak len sople.... A je cisty blud ze takto nabera imunitu. predstav si seba v polke choroby ako musis sediet v robote. a myslis, ze dieta to vnima inak?? 🤷

janinah
12. sep 2019

@maciatkolulu pamycon obsahuje nasivin? nepíšte čo neviete,lebo tomu autorka na vlastnú škodu uverí.......z príbal. lekáku Pamyconu...PAMYCON na prípravu kvapiek je antibiotikum so širokým antibakteriálnym spektrom na lokálne použitie, ktoré obsahuje kombináciu dvoch liečiv: neomycín a bacitracín. Obe liečivá sa svojimi protimikrobiálnymi účinkami navzájom dopĺňajú.....

0silvia0
12. sep 2019

@erb nejdem čítať príspevky, takže možno sa opakujem: tvoja sestra má inú situáciu, ona má okrem 3-ročného aj školáka a pravdepodobne chodí do práce, tak posudzuje situáciu iným metrom ako ty. Ty si doma, na tvojom mieste by som ponúkla sestre postráženie tej 3-ročnej, aby mohla ísť do práce a nemusela riešiť očr. Takto si predstavujem sesterskú pomoc a nie pretriasanie postojov tvojej sestry na diskusných fórach. Možno aj ty raz budeš v jej situácii, keď budeš pracovať a nikto nebude nadšením tlieskať nad tvojimi početnými očr-kami.

Nikdy sa matky nezhodnú na tejto problematike, pretože každá matka má inú situáciu a iné postoje. Jedna je starostlivá, druhá benevolentná, jedna je na materskej s mladším dieťaťom, ďalšia práve nastúpila do práce atď.

maciatkolulu
12. sep 2019

@janinah to myslíš vážne že nevieš ze pamycon sa namiesava s nasivinom???? Teda môže sa? A mne Dr predpísal so sanorinom, malému s nasivinom.

kikusa008
12. sep 2019

Tak teda ja by som choré dieťa (ani v začiatkoch choroby) do škôlky nedávala, ani nedávam, a to sme v zahraničí a pracujeme obaja.. Však keď na mňa niečo lezie sa mi nechce ani len postaviť a nie si povinne odsediet pár hodín v kolektíve... Ú nás musím doniesť od doktorky papier, že je dieťa zdravé, kebyže im tam ráno donesiem fľašku s antibiotikami, by mi na čelo zaklopali 😂😂😂u dcéry začiatok soplov bol vždy zlomový, raz som ju dala do škôlky a bol z toho zápal ucha, ďakujem, neprosím...

sisaka
12. sep 2019

Obľúbená téma slovenských úzkostlivých mamičiek - farba sopla a zdravotný stav druhých deti v škôlke.
Hlavne, že my žijúce v zahraničí sme tie divne, že to neriešime. Nevadí, radšej byt divná ako mat dieťa v priebehu 10 mesiacov 8 x na ATB. Treba sa už naozaj zamyslieť či táto prehnana úzkostlivosť a neustále sledovanie nie je vašim deťom skôr na škodu ako na úžitok

adrianebrooks
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maciatkolulu
13. sep 2019

@sisaka pozri ja patrím do kategórie "my to zahraničia" a nie som úzkostlivo, ale moje deti boli doma pri prvom náznaku choroby a áno riešila som a riešim keď príde dieťa vo farbe steny so soplom až po zem a bez hlasu s kašľom ako tuberak do kolektívu, našťastie to riešia aj zahraničné učiteľky a také dieťa žiaľ smer domov... A v prípade infekčných chorôb a pod sa musí doniesť papier o tom, že dieťa je ôk, lebo ísť do škôlky s ovcimi kiahnami a tváriť sa aké je to cool západné a upl e v poriadku je za čiarou a podla mňa už aj trochu prikraslene. Takže aj v zahraničí sa riešia soole a kašle a choré decko v kolektíve ak ti nie je schop a riešiť matka a otec.... A tu by to mohlo dopadnúť aj návštevou sociálky. Takže sa neriskuje👍

zzmiao
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katrinka8
13. sep 2019

@uhnakova - no náš teda pri alergii nemá suchý kašeľ, ale jemu zatekajú hlieny, ktoré sa mu tvoria z alergie...

@stela01 - áno, alergia je iná vec, ale ja nevešiam na nos každému, kto vôjde do šatne či prejde okolo nás v areáli škôlky, že moje dieťa kašle/soplí kvôli alergii. A podľa niektorých príspevkov v takýchto diskusiách si viem predstaviť, čo všetko si môžu niektorí rodičia o nás myslieť ☹

Ja sa preto absolútne neodvažujem posudzovať zdravotný stav iných detí na základe toho, že ich vidím 5 minút ráno v šatni. Musím povedať, že za tých 6 rokov, čo mám nejaké dieťa v škôlke, som ozaj nikdy nevidela, že by nejaký rodič pchal učiteľke lieky, ATB alebo aj iné, aby ich podávala dieťaťu. Kašeľ nepovažujem za indikátor choroby, pretože kašeľ môže byť dlhodobo trvajúci aj po už vyliečení (ja sama som bola doma 3 týždne na ATB pre kašeľ a chrípku, potom som už bola vyliečená a chodila som do roboty - po kontrole u dr., a ešte aspoň ďalšie 2-3 týždne som kašľala, detto kolegyňa. Mimochodom, deti sa okolo mňa normálne pohybovali a neochorelo ani jedno z nich) a naozaj nesledujem, kedy ktoré dieťa bolo choré a ako dlho a či kašle po chorobe, pred chorobou...

A slávny soplík - večná "škôlkárska" téma. Na zamyslenie si treba prečítať:
https://eduworld.sk/cd/martina-matejova/5615/so...
https://zdravie.pravda.sk/zdrava-rodina/clanok/...

Komu sa nechce čítať 2 články, môže si prečítať aspoň záver od imunológa a alergológa, možno sa konečne aspoň čiastočne zastaví hon na deti so soplíkmi:

„Pravidlá určujúce, kedy dieťa môže či nemôže ísť do škôlky vzhľadom na možnú sekréciu z nosa neexistujú,“ hovorí doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., imunológ a alergológ z Martina. „Deti v predškolskom veku mávajú často nádchu, ktorá vôbec nemusí súvisieť s infekciou. Príčinou môže byť aj alergia (počas jesene a zimy na plesne, buriny, roztoče), ďalej zmeny vyvolané chladom a zmenami teploty a vlhkosti vzduchu (typicky sa zvýrazňujú u alergikov, ktorých je čoraz viac), alebo ide o klasický vírusový infekt. Podobne je pomerne ťažké rozlišovať medzi alergickou a nealergickou nádchou, keďže môžu mať identické príznaky.“

Podľa docenta Jeseňáka takisto nie je pravda, že „zelené soplíky“ sú vždy infekčného pôvodu, pretože môže ísť o farbu spôsobenú rozpadnutými imunitnými bunkami (napr. eozinofilmi). Dôležité je aj „cítenie“ rodiča, ten väčšinou vie rozlíšiť, či na dieťa „niečo lezie“ (je unavené, slabé, má zvýšenú teplotu, pokašliava, bolí ho hlava, sťažuje sa na bolesť v hrdle, tlak v uškách), alebo nejde o nič vážne. Pravda je však aj to, že niektorí rodičia v snahe nevymeškať z práce podajú dieťaťu liek proti bolesti a teplote a odvedú ho do škôlky. To je už nezodpovedné.

Ak sa začína klasická infekcia, dieťa je potrebné doliečiť doma. Naopak, ak sú prejavy mierne, dieťa nekašle, má len upchatý nos, nemalo by ísť o nič závažné. „Vyšetrovanie CRP nepomôže na začiatku príznakov. Okrem toho majú deti v tomto veku užšiu nosovú dutinu, často ešte nevedia správne smrkať a čistiť si nos a časť z nich má aj zväčšenú nosovú mandľu. Netreba preto zabúdať na prevenciu v podobe posilňovania imunity, ako aj pravidelnú hygienu nosa,“ dodáva na záver imunológ."

sapetka
13. sep 2019

@katrinka8 konecne rozumne a k veci👍

katrinka8
13. sep 2019

@sapetka - ďakujem, mne to celé občas príde ako hon na čarodejnice. Proste fakt nemám nielen chuť, ale ani kapacitu a právo riešiť cudzie deti a ich choroby. Nikdy nemôžme vedieť to, čo vie ten rodič a to, čo reálne tomu dieťaťu je.
Deti v kolektíve môžu ochorieť, je to fakt, s ktorým treba počítať. Tak isto môžu ochorieť na ihrisku či v autobuse alebo počas nákupu v obchode, v detských centrách, na plavárňach, v aquaparkoch... Všade, kde sa pohybuje veľa ľudí, je zvýšené riziko toho, že ochorejú. Ja s tým rátam, že proste môžu byť chorí. Neriešim, prečo a od koho ochoreli.

sapetka
13. sep 2019

@katrinka8 presne , pekne to vystihla pani doktorka
Soplíky v materských školách sú neuveriteľným problémom slovenských rodičov. Nikde inde v Európe, ale ani v zámorí rodičov sopeľ netrápi tak ako u nás,“ konštatuje pediatrička MUDr. Katarína Šimovičová z BA.
Potom nech si rodicia nechaju doma deticky do 6r ked sa o nich tak velmi boja a je po probleme

maciatkolulu
13. sep 2019

@sapetka neviem ty asi nerozumieš o co ide.... Ale ok.

sapetka
13. sep 2019

@maciatkolulu ked myslis🤷‍♀️

sisaka
13. sep 2019

@maciatkolulu však nepíšem, že všetky zahraničné, aj tu sa nájdu ženy ako ty, ktoré riešia každý smrk ( tie čo ja poznám ostali ale s detmi pekne doma, až kým nešli do školy)
“Naše” pani učiteľky veru žiadne sople a kašle neriešia, na nikoho koli tomu nevolaju socialku, lebo pravidla sú jasne dane - domov ide dieťa, ktoré ma teplotu nad 100F (37.8) zvracia, ma hnačku alebo podozrenie na infekčnú chorobu. Naše pani učiteľky deťom podajú aj atb ak je to potrebné, stačí vypísať formulár.

katrinka8
13. sep 2019

@zzmiao - tu nie je povolená takáto reklama....

kikundela
13. sep 2019

My sme nastupiku teraz do skoly.po tyzdni sme ostali doma. Zadna.nadcha ziadne sole.vsetko stekalo do hrdla a z toho.kasel. v pondelok sme.sli k dotkorke dala nam lieky pamykon...v pondelok pojdeme do skolky..ked po tyzdni bude soplit alebo kaslat znova ostane doma.
Je to trapenie aj pre tie deti...doma.mu predsa das teply caj polezi..a v skolke? Caj mu tam.nebudu davat cely den, a ked pojdu vonku...
A ak si doma.neries nechaj si ho doma...radsej nech liecite len sopel.ako uz nejaky zapad priedusiek.a atb

Tu začni písať odpoveď...

Odošli