Štvrtáčke sa smejú, že je adoptovaná

teodozia
18. feb 2015

Ja som dnes myslela, že dostanem infarkt. Dcéra prišla zo školy domov a že maminka, v škole sa mi smejú, že som adoptovaná a preto mám aj starých rodičov. /manžel má 50/. Pritom to boli dievčatá, ktoré dá sa povedať sú jej kamarátky. Neviem, či sa doma o tom rozprávali...., učiteľka o tom vie od prvej triedy /dcéra je štvrtačka/...no neviem, čo s tým...

jana_eyre
19. feb 2015

my sme mali na zakladnej spoluziacku, ktora sama vsetkym povedala, ze je adoptovana.. praveze sme ju vsetci obdivovali, rodicov mala vybornych a ako detom sa nam to zdalo super ake mala stastie, brali sme ju ako zachranenu... deti, pokial im dostatocne doma nie je vysvetlene, ze vysmievat sa nema sa budu vysmievat za vsetko co je pre nich ine.. mne sa raz stalo, ze sa mi vysmiali za to, ze mam choreho otca, ktory chodi "ako posraty", alebo ze moja mama je "stara a tlsta".. velmi ma to vtedy bolelo, ale boli to deti na ktorych mi nezalezalo - neboli to moji kamarati..

mala som ale aj jeden cas kamaratky, ktore sa mi vymievali za ine veci a ja som im nejako nevedela, alebo sa bala argumentovat - boli to sestry a o to boli silnejsie.. ja som sa ale cele detstvo bala, ze stratim kamaratov /to je dlha historia../

skus dcere vysvetlit, nech sa neboji kamaratkam povedat, co si naozaj mysli a ako ju ich reci zranuju.. ja som tak pri tych kamaratkach urobila az ked pohar uplne pretiekol, vybuchla som a odvtedy sa s nimi nebavila.. oni sa aj vtedy mna asi zlakli, lebo som vzdy bola mierna a snazila sa nehadat 😀 ale nerada na to spominam..

cairka
19. feb 2015

@teodozia , daj vedieť, ako malá pochodila v škole.

@dada07 , tak tento argument neodporúčam, lebo dáva veľý priestor na špekulácie a odvetu spolužiakov. A ešte k tomu môže spôsobiť, že si dieťa začne namýšľať, že ak nesplní očakávania "výberu", tak ho nemusia prijať,aké je 😅 Je vporiadku povedať dieťaťu, že sme si ho vybrali lebo... ale nerobiť z toho argument pri detských konfliktoch.

jaja018
19. feb 2015

@namornicka podla mna co pise yiukki nie je nic neobvikle. Neni to tak davno co som chodila na strednú a len mi v triede sme mali chlapca a dievca co vychovavali stari rodicia. (chlapcovi rodicia boli vraj v base ale kde je pravda to neviem lebo on tvrdil ze su v zahranici a toho dievcatka mama usla z porodnice a nechala ju tam tak si ju vzala babka, mama sa objavila o par rokov ale nejavila o nu zaujem) A to dve tedi len v jednej triede, bohvie ake pribehy a kolko bolo na celej skole....

jana_eyre
19. feb 2015

@jaja018 aj ja si myslim, ze to nie je nic neobvikle.. mala som tiez najlepsiu kamaratku, ktoru vychovala babka, spoluziaka, ktory zil iba s otcom... a to uz su dlhe roky od zakladnej..

parker36
19. feb 2015

@teodozia Deti v tomto veku vedia byť veľmi kruté. Najhoršie na tom je, že to posmievanie je hlúposť ich rodičov. 😒 Mne ostáva rozum stáť, keď počúvam dcéru čo všetko riešia a čo všetko je dôvodom na posmech... Ja už ako dieťa som mala v hlbokom socializme adoptovanu susedka a viem, že si teda užili svoje. Tiež máme kamarátov, ktorí majú adoptovane dievčatko, a s deťmi sa rozprávame aj na tuto tému. Držím palce Vám aj dcérke. Argument, ktorý napísala @dada07 stojí za to použiť 😉

namornicka
19. feb 2015

@jana_eyre Keď žije dieťa iba s jedným rodičom to mi príde normál, teda relatívne časté, ale to že dieťa nevychováva žiadny z rodičov je zvláštne, áno občas sa stane tragédia alebo niečo podobné. Ale z príspevku yukki sa mi tento fenomén v jej okolí zdal veľmi koncentrovaný. Toľkým deťom že by zomreli obaja rodičia alebo že by boli v base? Jasné že to bude asi pravda keď to píše, ja iba hovorím že ja som sa s tým v takejto miere nestretla.

namornicka
19. feb 2015

@parker36 ináč aj mne rozum ostáva stáť keď počujem od dcéry čo všetko riešia 🙄 Hovorím si, že toto iba v zdraví prežiť a bude dobre.

dada07
19. feb 2015

Ten moj argument bol skor z kategorie "Ako rychlo odbit spoluziakov" nez tych vaznych. Myslim, ze az tak daleko v uvahach by deti nedosli, ze by rozmyslali na vyberom ... Ak sa totiz spoluziacke vysmievaju, neuvazuju. Drzim palce. Je to aj vec triedneho ucitela/lky ako sas tym vysporiada. Aj na to su hodiny etiky a triednicke. pripadne si moze posmievacov zavolat osvet na osobny pohovor. Ono tie deti mozno ani netusia, comu sa vyhnu adoptovane deti a ake je to pre ne stastie. A ako velmi musia adpotivni rodicia bojovat o dieta - vlastne (boj neuspesny) a potom adopotovane.

jana_eyre
19. feb 2015

@namornicka tych tragedii sa stava vela a casto, nie len obcas bohuzial.. aj teraz mam v okoli viac pripadov, ked dieta nevychovavaju rodicia..

inak ta kamaratka - jej mama sa normalne starala o jej bratov, otec si zalozil inu rodinu - ale netusim preco sa o nu starala babka.. o tom sme sa nikdy nebavili a ja som nechcela vyzvedat.. ani v dospelosti som sa jej to nikdy nepytala, lebo sa raz za uhorsky rok stretneme..

mana85
19. feb 2015

presne takto vznikajú posmeškári keď povie rodič svojmu dieťaťu že " rodič adoptovaného dieťaťa prehral boj " 😠 tak si si musel adoptovať ...@dada07

ivett1
19. feb 2015

@teodozia No, keďže máme doma tretiačku, viem, že spolužiačky si dokážu robiť posmech z hocičoho ... aj naša mi doma povie, že sa smiali, čo urobil ten alebo tá, že aj jej sa smiali, lebo ... dôvod sa vždy nájde ... možno chcela byť tá „kamarátka“, ktorá vypustila tie hlášky, len zaujímavá pred ostatnými ... mne sa nezdá, žeby ste boli s tým až tak vyrovnaní, lebo ak áno, tak by si to sem nedávala, ale upokojila by si dcérku a vysvetlila jej, že na tom nie je nič na smiech, že je adoptovaná a usmernila ju, čo má spolužiačkam povedať ... ak pôjdeš za učiteľkou ty (sťažovať sa?), zbytočne to nafúkneš... asi je to pre vás veľmi citlivá téma, ale píšeš, že dcérka o tom vie, že je adoptovaná, takže mala by to zvládnuť...

jedna z mojich naj kamošiek si tiež s manželom adoptovala deti a nikdy sme to my ostatní nebrali a nevideli ako prehru, žeby ona alebo jej muž zlyhali, vždy sme to brali tak, že vďaka bohu je tu táto možnosť a rovnako to brali aj ich dve deti ... hneď ako sa dalo im to vysvetlili, primerane ich veku a oni to berú ako samozrejmosť ... je medzi nimi obrovská láska (aj tie detičky sa vôbec neškriepia...si rozumejú a pomáhajú si) aj v škole všetci vedia, že sú adoptovaní... takže podľa mňa, to možno bude aj tým, že keď to všetci vedia, nie je tam priestor na klebety, a tak nie sú konfrontovaní s nejakými posmeškami ohľadom vlastných a nevlastných detí a rodičov

ale možno tvoju dcérku ani tak nerozhádzalo, že je adoptovaná, skôr by som to tipovala, že ju „urazili“ tým, že má starých rodičov 😀 ... musím sa zasmiať, lebo mne v mojich 10 rokoch pripadali už 20 roční mladí ľudia ako „starí“ ...takže chápem, že tí rodičia, ktorí majú okolo 50-tky sú podľa detí dedkovia a babky 😀 ...(sorry, ale mm sa tiež blíži k tomu číslu😀)

Samozrejme, keď to „posmievanie“ nevie dcérka inak zastaviť, tak určite to treba riešiť s triednou, aby im to všetkým v triede vysvetlila a vlastne tým sa predíde v budúcnosti iným problémom (napr. možnej šikane?...neviem...) ..
inak, na základe vlastnej skúsenosti viem, že ak deťom poviete niečo „odborným výkladom“, tak strácajú záujem z toho robiť senzáciu ... napr. dcérkine kamošky sa chichotali, lebo ich spolužiačka je „tenučká“, tak som im vysvetlila, že je tenučká, pretože má alergiu na lepok a nemôže jesť biele pečivo – teda rožteky, tak ako ony ...ahááá a už to nie je pre ne zaujímavé ... ale ...deti si vždy niečo nájdu, čomu nerozumejú a čo sa im zdá dosť dobré, aby sa mohli vysmievať ...je niekto veľmi tučný?...alebo nemá značkové veci?...alebo nosí ružové veci? ... alebo má dlhé vlasy? ...alebo má krátke vlasy? ...alebo zelené oči? ...alebo ...alebo... preto je dobré vždy všetko vysvetliť a nešíriť fámy, že „jedna pani povedala“...keď sa rozprávame s mm, tak naše deti sa tvária, že sa práve hrajú, ale zrazu prídu a spýtajú sa ...a čo to povedal ten tvoj kolega? ...takže deti sú na príjme stále, len keď majú niečo urobiť, tak sú hluché a slepé🙂

teodozia
autor
19. feb 2015

@ivett1 máš pravdu, najviac ju urazilo to, že má starých rodičov...
tak v porovnaní s tridsiatnikmi sme isto starý...ale napr. ich pani učiteľka má syna druháka a má tiež toľko rokov čo ja...a jej manžel je asi o dva roky mladší ako môj...takže tiež deti vlastné mali až v neskoršom veku...nie každý si zakladá rodinu v 18-ke...lebo musí...
no uvidíme, čo bude...manžel ráno, keď priviezol dcéru do školy, vedľa neho zaparkovala pani učiteľka a nedalo mu, aby s ňou nedal reč, keď ju mal na dosah ruky...všetko jej povedal...povedala, že to bude riešiť a dcéry sa spýtala, či je to pravda a mená dievčat...netrpezlivo očakávam jej príchod zo školy...

ivett1
19. feb 2015

@teodozia tak sa potom ozvi, ako to dopadlo ...

yukki
19. feb 2015

@namornicka v malom, priamo v meste je jeden DD, nejaké deti bývajú v ňom, ďalšie po profirodinách, tiež tam je dosť detí pestúnskych....a vidíš chodiť dedka vo dvoje ohnutého s pravnúčaťom, že sa on stará, a ďalšiu spolužiačku tiež prarodičia, len dakedy pred Vianovcami povie malá že sa teší na maku že tá rpíde zo zahraničia........na Vianoce...a tak.

teodozia
autor
19. feb 2015

tak u nás dnes bol veľmi smutný večer, splakali sme sa všetci traja.
Učiteľka kázala dievčatám zostať po vyučovaní, jedna chýbala lebo ochorela a tak tie dve to zvalili na tú čo chýbala. Povedala im len to, že čo to za nezmysli rozprávajú, aby si druhykrát rozmysleli, čo hovoria a aby sa dcére ospravedlnili. Tá im samozrejme prepáčila a sú kamarátky...a najhoršia je tá čo nebola v škole...
Horšie to bolo doma, veľmi plakala, a sama si vyvrácala, že ona nie je adoptovaná, že my sme jej naozajstný rodičia...a stále budeme a ona je naša...A tak sme sa dohodli, že pravdu vieme my a viac sa o tom nebudeme rozprávať... 🙂
Samozrejme použili sme aj spomenutý argument, dá sa povedať, že ona vedela o tej skutočnosti, že je adoptovaná, ale až teraz akoby jej to došlo...akoby až teraz si uvedomila, veď tu je ktosi cudzí /žena čo má porodila/ a ona nechce, aby tá existovala...že to všetko nie je pravda...len sen...takže porozprávali sme si sen a budeme si žiť šťastlivo a v láske ďalej a ked jej to niekto povie, tak má pre neho pripravenú odpoveď....

miadi
19. feb 2015

@teodozia ale ten pribeh jej bio mami asi nevieme posudit keby ju uplne nechcela mohla ist na potrat..treba jej to vysvetlit skor tak ze ta zena sa o nu nemohla nevedela postarat a tak ju dala na adopciu z lasky aby mala mala vsetko co dietatko potrebuje aby mala rodicov co ju budu lubit. Ze ona je vlastne jeden dar ten najkrajsi a najuzasnejsi aky ste dostali a velmi ste ho chceli. Je vasa.
A ze ta zena proste vedela ze osud to zariadi tak ze malu raz niekto bude tak velmi lubit ze vsetko bude v poriadku cize netreba smutit ci citit sa nechceno. To ze ju dala adoptovat bolo asi najlepsie co vedela urobit.

miadi
19. feb 2015

mne je vzdy strasne z tych zien co maju babatko a su take nemozne trosky ludske ze ho hodia do kontajnera alebo zabiju jak chora zver ..teraz odsudili na dozivotie v USA jeden par nasli im v dome 2zanedbane okakane deti vo veku 2-3roky jedno 6mesacne babo co prezilo cely zivot na chrbte(muselo mat riadne zlezanu hlavku)a este stale malo placentu...a v skrini nasli 3mrtve telicka (dom total bordel spina hnus)
alebo dalsi degenerovanci sli sa s detmi najest do fastfoodu a babatko nechali v aute niekolko hodin ...umrelo lebo cely den nebolo nakrmene ta krava ho zanedbavala lebo nebolo toho chlapa s ktorym zila. Pitva zistila ze bolo dehydrovane podvizivene..
Takze nie nemal by mat hocikto deti a ked si aspon uvedomuju ze im nedokazu dat to zakladne tak nech ich ma niekto iny. Ked sa nedokazu postarat.Aki su to ludia to nas uz nemusi trapit ale aspon ti co ich daju na adopciu maju trosku slusnosti v sebe ze to dieta neodsudia na smrt ale daju mu sancu na slusny a stastny zivot s niekym inym kto si tieto deti zasluzi. Je to sice pohodenie do sistemu a nech sa stara stat alebo niekto hocikto ale aspon im davaju sancu na zivot. Vasa mala mala to stastie ze skoncila u vas v milujucom domove a ziadne hlupe spoluziacky alebo hlupi mladsi rodicia jej z tohto stastia neuberu.Mozno vas bude lubit viac ako by aj take z vlastnej krve bolo schopne.Casto vlastne deti len beru a daj dostat a ked uz maju vsetko a rodicia su stari tak su pre nich nic uz z nich vsetko dostali podedili pozemky a na starobu sa o nich nestaraju nezavolaju nedonesu chleba..poznam..rodicia dakedy dopadnu ako kral Lear..rodina nie je krv rodina je to ako sa k sebe chovame kto je na koho dobry a lubi...

teodozia
autor
19. feb 2015

@miadi našu malú ľubi celá naša rodina a všetci už dávno zabudli na to že je adoptovaná...vôbec nikto si to už neuvedomuje...ona dokonca zapadá ako starší hovoria do "fajty". Jedna suseda mojej mamke, ked malá bola ešte taká asi 4-5 ročná povedala, že: ani tie vlastné vnúčatá sa na Vás tak nepodobajú ako to adoptované...úplne sa na Vás ponáša...

atrami
19. feb 2015

S dcérou sa porozprávaj. Asi je čas, neskôr by sa mohlo všetko zhoršiť. Vysvetliť jej čím ste museli prejsť, aby ste ju mali, čo pre vás znamená. V prvom rade musí byť s touto situáciou ona vyrovnaná, aby sa vedela brániť. Mnoho detí ani nevie čo to znamená. Ja mám z detstva pár zlých zážitkov, ktoré si doteraz pamätám a bolesť si nesiem doteraz.

ivca88
19. feb 2015

@teodozia ja si skor myslím že v jej veku nebola schopna prijat tu informáciu adekvátne ...

Moj muz ma sesternicu ktora ma 12 rokov. . A stale nevie ... ze je jedna z dvojíciek ( jej dvojca bohuzial nezvladlo prvy mesiac zivota ☹ ..... rodicia jej to povedia az po puberte ... aby sa u nej nevytvárali v podvedomí pocity prazdnosti

Psychika cloveka je velmi komplikovaná ... nie este dieťata ...

Dovody preco sa jej bio rodicia vzdali nerieste .... odbi ju : nie je to dolezite ... alebo : bolo to tak spravne ....
Ak ju to v puberte bude trapyt ... najrozumnejsie je asi povedat neviem...no ak to potrebujes vediet ..zistine to ( konat nemusis... no ju to čiastočne upokoji 🙂

i tak dufam ze na vsetci rýchlo zabudnete a nebude treba to riesit 🙂

miadi
19. feb 2015

@teodozia ja sa aj cudujem ze ako to cele vlastne zacalo v tej skole..ze kto to riesil..kopec deti ani nevyzera ako ani jeden z rodicov alebo niekedy sa da povedat ze len matka je ista 😀
a nikto to neriesi to fakt musel nejaky dospelak doma pretriasat tuto temu a ich decko z toho vyrozumelo ze to je dobry dovod vasu malu potrapit
a mala som kamosku co mala ine priezvysko ako zvysok rodiny ona ani do 14rokov netusila ze jej ocko neni jej ocko ze mama bola predtym vydata rozviedli sa a ze svojho bio otca roky nevidela..
a nikto na jej zske si nevsimol-neriesil preco sa ona vola inak ako jej mama a oco..
az ked sa bio otec prihlasil ze chce sa snou stretavat tak az vtedy zazila sok ked jej povedali celu story

supo_sk
19. feb 2015
dana_l
20. feb 2015

@teodozia to maju deti z domu. hlavne ked matka musi byt mlade dievca tak maximalne do 30 a partner podobneho veku. ked nase dvojky pojdu do prvej triedy tak moj manzel bude tesne pred 50. a to je ich biologicky otec.
nech ucitelka sa porozprava s detmi a povie im ze take spravanie nie je spravne a vie druhym ublizit. drzim palce a dufam ze sa to nejako "vysvetli"

cairka
20. feb 2015

@teodozia , len aby sa zo sna nestala nočná mora... Ona musí pochopiť,že to, že sa narodila z bruška inej žene neznamená, že nie je vaša a že ju neľúbite. Ja viem , že sú to ťažké rozhovory, ale snažila by som sa jej tú bio priblížiť , aby ju prijala a odpustila jej. Nenásilne, "A vieš, že táto hetečka sa volá rovnako ako tvoja biomama?" (Alebo teta, čo si sa jej narodil, ale to mi príde pri 10 ročnej už smiešne).... postupne jej o nej dať nejaké info, ktoré viete. Ono to prinesie nepríjemné otázky, ale pomôže to malej sa s tým vyrovnať.

jabuducanevesta
20. feb 2015

Povedz jej,nech I'm povie, zeje INA, lebo ma DVE MAMINY. A to ine deti nemaju. Jedna ju mala v brusku a druha ju lubi a vychovava s laskou ...

yukki
20. feb 2015

Rozprávať rozprávať a rozprávať o tom s dieťaťom. Tým, že niečo poprieme....to nezmizne. Ak to sama popiera-zrejme to sama berie ako niečo zahanbujúce, nie je s tým vyrovnaná, a je na rodičoch, aby jej priblížili, že je to bežná vec, a nie je jediná. nemáte v okolí Klub náhradných rodín?

teodozia
autor
20. feb 2015

@ivca88 máš pravdu v 10 rokoch to ešte nevie tak nevie stráviť. My sme jej to povedali, ked mala asi 6 rokov, prišla domov, že jeden chlapec jej povedal, že vieš prečo ťa dali na adopciu? lebo oni chceli chlapca a ty si sa im narodila.../má veľmi múdru mamu/, decko prišlo zrevané domov a toto mi zahlásilo, ja som myslela, že explódujem...tak som jej to vysvetlila...ona to zobrala v pohode...lebo tomu celkom nerozumela ešte a za tie štyri roky my sme sa doma ani nikde inde nikto o tom nič nerozprával, tak ona na to zabudla...a tak sme si pokojne žili....a myslela som, že sa o tom znovu otvoríme, keď bude po puberte, alebo uvidím, ako bude prebiehať, pretože som sa radila z psychologičkou a povedala, že pre tie deti, je puberta veľmi nebezpečné obdobie...vtedy sa v nich najviac otvára ten problém, že niekto sa ich vzdal a prečo? alebo kde je tá žena?
a nebolo to ináč, ani dnes ráno u nás doma, určite nad tým rozmýšľala keď zaspávala lebo jej prvá otázka bola, kde je tá pani čo má porodila? je dobré, že začínajú prázdniny...trochu sa to upokojí, bude s nami, chystáme sa na lyžovačku, v sobotu bude taká rodinná oslava....tak sa to ukľudní... 🙂

yukki
20. feb 2015

@teodozia a to ste jej dokedy chceli tajiť?

To, čo sa stalo teraz muselo raz nevyhnutne prísť.

cairka
20. feb 2015

@teodozia , nuž už nemá 6 rokov,už nezabudne,ani keď sa o tom už nikdy baviť nebudete... ale ak sa o tom baviť nebudete spolu, bude si domýšľať sama 😒

yukki
20. feb 2015

@teodozia rátam že si z východu, neviem presne kde aký klub fičí, ale v Prešove Bardejove tuším Návrat, v Košiciach neviem či teraz niečo bude, tam mal Úsmev dobré kluby náhradných rodín, v Rožňave je bez zastrešenia klub náhradných rodín, a aj v Poprade tuším dačo fachčilo, niesom si istá... Možno fakt keby malá videla, že takých detí je mnoho (na pobytoch sa stretnú desiatky náhradných rodín s desiatkami adoptovaných pestúnskych a profidetí.........) by zistila, že nie je jediná.....
Ak teda to naďalej nechcete nejako "vytesniť", tak možno niečo také by jej pomohlo.... aby sa s tým lepšie vyrovnala a vedela aj v škole lepšie čeliť hentakým poznámkam od spolužiakov. Lebo ide ťažký vek....