Zväčšuje sa folikul kvôli tehotenstvu?

pepa124
25. aug 2011

Určite je tu táto téma veľakrát, ale nakoľko neviem nájsť odpoveď nato, čo ma zaujíma, tak som založila novú tému.
Chceme bábätko a z tohto dôvodu chodím na folikulometriu. Tento mesiac sme boli na dovolenke (v čase plodných dní) a keď sme sa vrátili a navštívila gynekologa, bol to 21DC a podla sona som mala folik 14mm. Dnes, 28DC som mala folik 24DC. Beriem duphaston a teraz mi ho predlžil na dalších 10 dní. Podľa všetkého mi to pripadalo, že by mohlo ísť o možné tehu a tak sa chcem spýtať na skúsenosti. Ci je normálne aby bol folik v 28DC v takej velkotsti a ak som tehotná, znamená to, že by sa mal len zväčšovať a je to práve ten plod, ktorý tam vzniká? Je to tak laicky napísané ale moc sa tomu nerozumiem. Veľmi vás prosím na rady. Dakujem.... 😉

iva567
25. aug 2011

Ahoj. Ja som tiež chodila na folikulometriu a pokiaľ viem, tak vo vaječníkoch ti postupne rastú folikuly a každý mesiac by sa mal vytvoriť jeden dominantný folikul a ten keď praskne, tak sa z neho uvoľní vajíčko - to je vlastne ovulácia. Až to uvoľnené vajíčko môže byť oplodnené. Folikul rastie cca 2mm za 1 deň a prasná keď má cca 22 mm. Ja som mávala 22 mm folikul okolo 14 DC a na 28 DC som už mala ms, preto je divné ak si mala až na 28 DC taký folikul, ale asi to môže súvisieť s dĺžkou a pravidelnosťou cyklu...

pepa124
autor
25. aug 2011

@iva567 Ja som mala ovuláciu až okolo 15-16DC, takže asi aj preto. Normálne by som mala dostať MS okolo 32DC, akurát že teraz mi predlžil ten duphaston až do tušim 38 DC - to je jeho zámer. Ale až doma som nad tým začala rozmýšlať a začalo mi to vrtať v hlave, že čo to znamená. Ja ale teraz neviem, či som už fakt blbá, ale podľa všetkeho, mne by mal teraz niekedy asi prasknut, že? a podla toho čo píšeš, že ked praskne a uvolni sa vajicko, že to je ovulacia, tak u mna to nejako nesedi. Mne ide teraz len o to, že či možem byť tehotná, lebo som si to dnešnou navštevou nejako vsugerovala....

nelynka
25. aug 2011

@pepa124 tehotna byt nemozes, pokial ti folik este nepraskol..
ako vies ze akurat v case dovolenky si mala plodne dni? merias si bazalnu teplotu alebo robis ovulacne testy?
plodne dni su ked je ovulacia a zjavne si tu este nemala, kedze si folik mala na 28DC 24mm..
a duphaston ti predlzil preto, ze ta ovulacia este len bola nie preto ze si tehotna..lebo pravdepodobne nie si tehotna..

iva567
25. aug 2011

@pepa124 ak ti lekár povedal, že tam máš 24 mm folikul, tak si ale ovuláciu ešte asi nemala, čo je možné keď ti predĺžil cyklus. V tejto veľkosti by ti ale mal teraz niekedy prasknúť. Čo som čítala v nejakých iných témach, tak baby písali, že embryo bolo vidieť až okolo 5-6 týždňa tehotenstva, vtedy sa aj robí prvý ultrazvuk. Ak ti povedal že to máš folikul, tak by som sa išla snažiť a využiť to ... 😉

pepa124
autor
25. aug 2011

Ja si robím ovulačné testy, takže podla nich viem, že ovulka bola. A tak nemože ist o nieco ine ako folik? Tym myslim, že či som si to ja nejako nepoplietla. Lebo na 100% mi povedal, že ovulaciu som mala a mama sa ukazať zasa o tyzden. Asi to slnko mi dnes ublizilo, lebo som nejaka nechapava. Doktor je velky odbornik, cize verim, co hovori. Lebo ked som mala ovulku okolo toho 16DC, tak dnes nemozem mat folik 24mm. Nemoze byt proste to 24 mm nieco ine?

iva567
25. aug 2011

@pepa124 a kde si mala to niečo 24mm??? V maternici alebo na vaječníku? Videla si na obrazovku alebo rozprával ti doktor čo práve pozerá? 😉

nelynka
25. aug 2011

@pepa124 este to moze byt cysta..alebo sliznica..ale to by bola prilis vysoka..ta byva okolo 8-10mm najviac myslim..

iva567
25. aug 2011

@pepa124 keď som teraz hladala cez google, tak som sa dočítala, že embryo má veľkosť 1,5 - 2.5 mm až 6. týždeň tehotenstva. Keby to ale bol plod, podľa mňa by ti urobil krvné testy na hcg...

nelynka
25. aug 2011

@iva567 plod to nebude urcite, hlavne by ho nebolo vidiet takto skoro..
a urcite by ho doktor nehladal vo vajecnikoch..hadam vie rozoznat plod a folikul, ked je taky odbornik 🙂

nelynka
25. aug 2011

@pepa124 kedy si si robila ovulacne testy? kedy si mala pozityvny test a ako vyzeral??

inak ano je mozne aby si mala na 28DC taky folik velky, niekedy sa stane ze je ovulacia az takto pozdejsie..ja som ju tiez minule mala niekedy na 30DC..

pepa124
autor
25. aug 2011

No ja tomu neozumiem ale myslim, ze plod to nebude urcite lebo poslednu MS som mala presne predd mesiacom a 24mm je dost vela takto skoro. To by mal urcite o polovicu menej. Ale uz k nemu chodim dost dlho a ked ma dnes vysetroval, pytala som sa ho, ze ci by uz videl ak som tento mesiac otehotnela, povedal, ze este by to nevidel a potom som sa ho pytala, ci je sanca podla toho, co vidi, ze by som mohla byt tehotna. Povedal, ze sanca stale je, tak ja neviem a predlzil mi ten duphaston. Posledny som mala mat teraz v sobotu a budem ho mat o 8 dni dlhsie.

nelynka
25. aug 2011

@pepa124 no tak podla tohto to je len folikul, nic ine..urcite nie tehotenstvo..a myslim ze ti duphik predlzil preto, ze si ovulaciu este len mala mat, alebo sa z toho 24mm foliku vytvorila cysta a chce ju odstranit..aby si vobec mrchu dostala..a nedosla az za dalsi mesiac, ako mne minule.. 😀

iva567
25. aug 2011

@nelynka ja mam tiež názor, že plod to nemôže byť...
@pepa124 a bola si na sone aj pred dovolenkou? Podla čoho vie doktor, že si mala už ovuláciu?

pepa124
autor
25. aug 2011

@nelynka No aj ked v tomto sa nerozumiem, v ovu testoch som doma, uz som sa ich narobila 🙂 Preto viem, ze ciarky musia byt min. rovnake. Ja som ich aj take mala, obe uplne rovnake a bolo to bude ten 15DC alebo 16DC, teraz si to nepamatam

nelynka
25. aug 2011

@pepa124 ale dalej si uz testy potom nerobila, ci ti zolabli alebo nie, ze?
ono je mozne, ze sice narastlo FSH ale vajko neprasklo..a rastie dalej a robi sa z neho cysta..
alebo druha moznost, u teba viac pravdepodobnejsia..ze si mala folikul na jednom vajecniku, praskol a toto co doki videl bol folikul na druhom vajecniku a este len prasknut mal..

pepa124
autor
25. aug 2011

@nelynka No to dava logiku. Ak ide o cystu, tak asi mi o nej nechcem umyselne povedat aby som nestresovala alebo co, inak nechapem. Ak ide o ovulaciu, tak mohol povedat, ze sa mame snazit....

pepa124
autor
25. aug 2011

@iva567 pred dovolenkou sono praveze nerobil, mal dovolenku. Takze som bola odkazana len na ovu testy, kedze mne nebavi merat si BT.

nelynka
25. aug 2011

@pepa124 tak to je pravda, ak by slo o ovulu tak to povedat mohol..takze jedine ta cysta prichadza v uvahu,..
ono niekedy doktori neradi taketo veci rozpravaju..ani mne moj priamo nepovedal, ze som mala cystu..
len povedal ze sa tam nieco dialo..a to bolo vsetko...

pepa124
autor
25. aug 2011

@nelynka Inak ja teda ak teraz neotehotniem, tak ma v septembri caka laparka. V pripade ak ide o cystu a nezmyzne teraz sama, da sa odstranim na tej laparke? alebo to musia spravit samostatne?

pepa124
autor
25. aug 2011

Ale aj tak si nemyslim, ze ide o cystu....

iva567
25. aug 2011

@pepa124 cystou sa teraz určite nestresuj. Je viac pravdepodobné, že je to folikul, ktorý ti teraz niekedy praskne a bolo by škoda nevyužiť to... Ak by to náhodou aj bola cysta, tak pri laparke to už bude isté a potom ti ju odstránia. Ja už mám laparku za sebou, nie je to nič hrozné...

pepa124
autor
25. aug 2011

@iva567 Ja sa toho strasne bojim. Pred 3 mesiacmi mi robili krcok maternice. Mna osobne to dost bolelo a uz by som to nechcela zazit. Teraz ta laparka... Muz bol na spermiograme, vsetko ma ok, tak uz je to len na mne, aj ked ja si myslim, ze u mna je problem hlavne v psychike. A vy sa ako dlho snazite?

iva567
25. aug 2011

@pepa124 my sa snažíme cca 2-3 roky, tak nejak nepravidelne, ale riešiť sme to začali od januára tohto roku. Mám za sebou stimuláciu clostilbegitom 2 mesiace - ovuláciu som mala ale nič z toho, manžel má spermiogram tiež ok, v júni som bola na diagnostickej laparke, zistili, že mám jeden vajcovod nepriechodny tak že by som teoreticky mohla otehotnieť bez problémov 🙂 len škoda že nie prakticky... minulý pondelok sme boli na prvej konzultácii v car v ba a keďže som mala dominantý folikul na priechodnej strane, tak sme už aj absolvovali iui bez stimulácie v spontánnom cykle, to bola taký rýchlovka... tak teraz čakám ako to dopadlo... Tá laparka bola ale úplne v pohode, týždeň som chodila s mierne nafúknutým bruchom ale nebolelo ma to skoro vôbec, po 2 týždňoch som ani nevedela, že som niekde bola, ale bála som sa teda riadne... teraz by som už nemala problém 😉

iva567
25. aug 2011

@pepa124 a čo ti robili s krčkom?

nelynka
25. aug 2011

@pepa124 moja, vies co ti ja poradim? co urobis najelpsie?
zdvihni si zajtra telefon a doktorovi zavolaj, nech ti to vysvetli. co tam bolo a co mas robit..a vyriesena vec..
lebo my tu mozme takto hadat aj do rana kludne a nic nevyhadame 😀

pepa124
autor
26. aug 2011

@iva567 Robili mi kyretáž, tuším tak sa to volá. My sa snažíme tiež celý tento rok, čiže 8 mesiacov. A kde si bola na tej laparke? My byvame pri BA, takže to vidím asi na nemocnice v BA. Robili ti aj klystir? My mame za sebou akurat ten spermiogram a moj hormonalny profil, to dopadlo dobre. Este ten krcok mi robili, co je tiez velke plus k uspechu, jedine teda ta laparka....Som zvedava. Len ja som davala tomuto augustu nadej preto, ze bola ta dovolenka a vsade sa odporuca, ze treba vypadnut a relaxovat a my sme fakt super oddychovali, preto uz nechapem.

pepa124
autor
26. aug 2011

@nelynka No vies, aj ked dobra rada, ja mu volat nebudem lebo tam idem zasa v utorok, takze to dovtedy vydrzim. Zasa som z toho neni az tak na nervy aby som nevedela co so sebou. Ked tam pojdem v utorok a zistim nieco nove, opytam sa aj na toto nech tomu normalne rozumiem a nevyzeram ako blbec, lebo teraz si tu tak pripadam 😀

iva567
26. aug 2011

@pepa124 na laparke som bola v Nitre. Robili mi aj klystir 😖 , ale musím povedať, že zažila som už aj lepšie veci... Tiež mám pocit, že to môže byť aj v psychike, ale čo s tým narobíme keď nemyslieť sa na to asi nedá...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?mesiace tehotenstva
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre