Výmenné aktivity pre deti 2 - 5 rokov
ahojte..
hľadám maminky na výmenné aktivity🙂
optimálny počet by mohol byť okolo 10-15 aký bude záujem🙂
=počkáme kým sa pozbierame🙂
=každá si premyslíme akú aktivitu ideme robiť, pripravme si aspoň 2-3, aby sme si mohli ostatne vybrať hlasovaním čo chceme ... návrhy potom pridáme do albumu a budeme hlasovať🙂
=každá nezabudnime dať info aké máme veľké deti, aby sme vedeli približne aké aktivity tvoriť🙂
= dohodneme si čas na prípravu 2-3 týždne
=keď budeme mať aktivity vyrobené pošlú sa všetky jednej maminke. tá ich vyzbiera následne vyzbiera aj peniažky za poštovne.. pripraví balíčky a každej rozpošle🙂
=výmenu robím po prvý krát a nemám s tým skúsenosti.. tak ak sa nájde maminka, ktorá by sa chcela chopiť organizácie, veľmi rada ponechám žezlo🙂
=toť linky na inšpiráciu
https://www.modrykonik.cz/blog/klara.t/album/bu...
https://www.modrykonik.cz/blog/si/album/domaci-...
Stručné zhrnutie
- Výmenné aktivity pre deti 2–5 rokov sa realizujú ako skupinová „výměna“ s hlasovaním o návrhoch, centralizovaným zberom hotových aktivít a distribúciou od jednej organizujúcej osoby.
- Hmatové a manipulačné materiály odporčené v diskusii zahŕňajú filc (1 mm), machovú gumu, fimo, magnetky, laminované farebné kartičky, šmirgľové pexeso a „sensory balloons“; materiály je možné kupovať lokálne (Baumax, Hornbach) alebo objednať cez Aliexpress.
- Praktické odporúčania z diskusie zahŕňajú laminovanie predloh (teplé laminovanie, folie ~80 µ), použitie pevnejších materiálov pre malé deti a pravidlá proti duplicitným návrhom (zachovať alebo zredukovať opakujúce sa aktivity podľa dohody skupiny).
Najčastejšie otázky
Q: Ako zorganizovať skupinovú výmenu didaktických aktivít?
A: Bežný postup v diskusii: zverejniť návrhy aktivít, hlasovať do vopred určeného termínu (v príklade hlasovanie končilo 16.10.2014), vybrať víťazné aktivity, dať výrobný termín a zaslať hotové balíčky koordinujúcej osobe.
Q: Aké sú konkrétne termíny a deadliny, ktoré používali v tejto výmene?
A: V diskusii boli uvedené tieto termíny: hlasovanie do 16.10.2014, výroba a odoslanie k organizátorke s pokynom „do 18.11.2014 najneskôr poslať“, finálna lehota na výrobu/odovzdanie do 21.11.2014, triedenie u organizátorky do 24.11.2014 a predpokladané doručenie k účastníčkam do 27.11.2014.
Q: Ako zabezpečiť odolné laminované kartičky pre deti?
A: Odporúčané je teplé laminovanie a rezanie po zalaminovaní; účastníčky používali laminovacie fólie ~80 µ a spomínali domáce laminátory (napr. OLYMPIA 4in1 Set A-230 ako príklad; cena ~20 € podľa diskusie) a kopírovacie centrá (uvedené „FAXCOPY“) pre farebnú tlač A4.
Q: Kde kúpiť filc a iné materiály lacno podľa diskusie?
A: Spomínané zdroje: Repromakreativ (A4 filc 1 mm za ~0,49 €), predajný set 20×30 cm (12 ks) v lokálnom e‑shope alebo na Modrykonik shope, lacné sady na Aliexpress s dodaním 2 týždne až 2 mesiace, a vzorkovníky farieb v Baumaxe alebo Hornbachu.
Q: Ako riešiť duplicitné návrhy aktivít v skupinovej výmene?
A: Praktické riešenia z diskusie: buď odstrániť duplicitné návrhy (organizátorka mazala opakujúce sa fotky), alebo ponechať len prvé pridané návrhy z každej kategórie na hlasovanie podľa dohody skupiny.
Q: Aké materiály a techniky boli v diskusii považované za vhodné pre vek 2–5 rokov?
A: Vhodné boli navrhnuté: filc, machová guma, magnetky, drevené paličky s číslami, laminované kartičky, hmatové pexeso (smirglové alebo filcové), tangram (skôr pre staršie deti), a jednoduché montessori aktivity typu priraďovania farieb a zapínania.
Závery z diskusie
Zhoda
- Zalaminovanie predlôh a dielikov je odporúčané pre ich trvácnosť pri manipulácii malých detí.
- Pri duplicitných návrhoch je najpraktickejšie dohodnúť pravidlo redukcie (organizátorka vymazala opakujúce sa aktivity podľa dohody).
- Pre výrobu a logistiku je vhodné stanoviť pevné deadliny a centralizovanú odosielaciu adresu, aby organizátorka mohla zbaliť a preposlať balíčky.
Sporné názory
- Tangram: niektoré účastníčky ho považovali za vhodný (výmenný výber pre 2–5 roky), iné ho považovali za príliš náročný pre mladšie deti; ako riešenie navrhovali ponechať ho v zozname a nechať ho hlasovaním rozhodnúť.
- Paličky (nanuky): časť skupiny preferovala „celofarebné paličky“, časť preferovala paličky s farebným koncom; obe varianty boli uvedené ako použiteľné možnosti.
Otvorené otázky
- Presné náklady na poštovné a spôsob ich zbierania od účastníčok neboli v diskusii jednoznačne doladené.
- Definitívny výber zdroja materiálu (lokálne nákupy vs. Aliexpress) zostal na každej účastníčke; diskusia neskončila jednotným odporúčaním.
Spomenuté značky a firmy
Modrykonik, Google Drive, Repromakreativ, Aliexpress, Baumax, Hornbach, Modrykonik shop, Heureka (laminatory.heureka.sk), Interstore, OLYMPIA (4in1 Set A-230), FAXCOPY, SAShE
Spomenuté produkty a metódy
filc 1 mm, plst 20×30 cm 12 ks, machová guma, fimo hmoty, laminátor OLYMPIA 4in1 Set A-230, laminovacie fólie ~80 µ, teplé laminovanie, smirglové pexeso, hmatové pexeso, zvukové pexeso, sensory balloons (hmatové baloniky), geoboard, tangram, labyrint, magnetky s číslami, drevené paličky s číslami, farebné kartičky montessori (9 farieb × 7 odtieňov), laserová farebná tlač, vzorkovník farieb, vykrajovačky, pinzeta, suchý zips, karabinka, gombík, cvok
Miesta a osoby
Baumax, Hornbach, Aliexpress, Modrykonik, Google Drive, Heureka, Interstore, FAXCOPY, SAShE, Macko Pu, Krtek, Máša
ja sa hlasim🙂
aj ja sa hlásim... moja dcérka má 2r 4m.... aktivity si ešte premyslím.... niečo vymyslím 🙂
@sticza
@cicamica1980
@luckadominika
@llela
@kiariq
super baby je nás zatiaľ 6.
ako kukám detičky okolo 2r. čo je tiež super🙂
môžete pridávať návrhy! sa teším🙂
Super, tiez sa rada pridam, pacil by sa geobord? Foto je len nedotiahnuty nastrel. Bola by to drevenna doska a na nej pripinacky s dlhou hlavickou, prilepene, aby bolo bezpecne natahovat na ne gumicky. Daju sa vymyslat vseliake tvary, dokonca aj abeceda.Detom sa to velmi paci. Nas poklad bude mat vo februari 2 roky, snad to do vtedy stihneme povymienat 😀
@llela Je mi to ľúto ale origináli nemám, tie obrázky s "vrchnákmi" je v podstate spoločenská hra https://www.modrykonik.sk/shops/hracky/u2wj/far...
takze upresnujem
1. zapinanie - pouzijem filc hrubky 2-3mm, bude toho 6 ks - pouzijem pasiky sirky 2cm x 30 cm - ked je hrubsi ten filc, nech sa ti dobre zapina - - kebyze su pasiky kratke, asi by sa to horsie zapinalo. 1. biely priesvitny cvok /neni na foto/, 2. karabinka + odevky kruzok, 3. 2 odevne kruzky, 4. plastova spona, 5. gombik 2 cm, 6. magneticke zapinanie.
filc bude jednej farby - v zmysle montessori je lepsie aby v danej aktivite sa menil iba jeden parameter - t.j. druh zapinania, nie aj farba. zltu farbu filcu navrhujem, lebo je neutralna - dievcenska aj chlapcenska
vid foto 1
/pardon za slabu kvalitu obrazku/
2. montessori farebne karticky - bude to 9 farieb, z kazdej 7 odtienov, a k tomu stredovy devetuholnik - zalaminujem - vid foto
mam 20 mesacnu dceru🙂
@cicamica1980 myslis, ze sa ti podari zohnat tolko odtienov z jedneho materialu papiera z rovnakej farby ? Keby ano tak vsetkymi desiatimi to chceeeeeeeeeeeeeeeeeem 😀
@alenitka vyrobim na pc a pouzijem laserovu farebnu tlaciaren
@majuska0407 @sticza
@cicamica1980
@luckadominika
@llela
@kiariq
@eca12 tak baby, tak som to zhruba kuk, takze nase deticky maju vsetky +- okolo 20-25 mesiacov takze super ... ja som jeden navrh uz dala, ale kedze peciem aj torty tak mam doma kopec vykrajovaciek a somariniek tak by som rada vyuzila to 🙂
Takze moj navrh cislo jedna je ta lienka s predlohami a druhy navrh je, ze z fimo hmoty vykrojim trosku hrubsie cisla od 0-9 a k tomu nejake obrazky na priradovanie cisel, resp. ide nam zima a mam doma vykrajovacku snehove vlocky - 3 cm tak aj taku predlohu by som mohla urobit na cisla, resp. by som to mohla sklbit s priradovanim farieb nejako 🙂 lebo to su u nas teraz take top aktivity s farbami a zaciname s cislami ... A mne tby aj pomohlo, lebo budem kupovat viac farieb fimo hmoty a tak ked by som vyuzila vramci vymeny muz by skor pochopil tento vydavok 😀
Snehove vlocky by som vykrajovala z tensej machovej gumy - na malej pozorujem, ze ma s nimi kopec prace, ale to je fajn, lebo si tym precvicuje jemnu motoriku, kedze su take mensie len cca 3 cm na sirku
@cicamica1980 ahaa to ma vobec nenapadloooo 🙂 ja by som to vrala hned .. a mozno sa da kdesi aj nieco take kupit ze odtiene farieb
Zienky idem objednavat.... Myslim ze dobra cena.... Co vy na to??? A4 filc 1mm 0,49€ nasla som tento najlacnejsi:
Kocky ja by som sa pridala k vam ak este mate volno... Moje navrhy:
1. zimna aktivita - skladanie vlociek z filcu podla predlohy (sucastou by bola filcova modra podlozka, vystrinute casti z bieleho filcu a cca 15 zalaminovanych karticiek s predlohami)
2. vianocny stromcek na zdobenie podla fantazie (ak by sa vymena stihla do vianoc) - sucastou by bol stromcek z filcu nalepeny na podlozke cca A4 a k tomu rozne ozdoby (gombiky, brmbolce, chlpate drotiky, flitre)
@alenitka
@cicamica1980
Da sa aj zobrat vzorkonvik farieb v baumaxe alebo hornbachu ;)
























Ja by som sa hlásila