Výuka hry na hudobný nástroj

galanta
3. sep 2015

Dobrý deň,všetkým,ktorí by radi prihlásili svoje deti na nejaký hudobný nástroj.Radi privítame i tých ,ktorí majú už určité skúsenosti a chceli by sa s nimi podeliť s ostatnými. 🙂 Ako postupovať,čoho sa držať a čomu sa vyvarovať....Toto sú témy,ktoré by sme tu radi rozoberali.Dôvodom,prečo som založila túto diskusiu je,aby som správne vybrala hudobný nástroj pre moju dcéru.Konkrétne husle.Ak mi niekto bude vedieť poradiť ako vybrať a podľa čoho kúpiť tento nástroj ,budem mu povďačná.Dala by som prednosť staršiemu nástroju .Rada prijmem všetky rady.Ďakujem 😎

janinah
3. sep 2015

Mne bolo poradené nekupovať husle čínskej výroby a potom samozrejme podľa veku a výšky dieťaťa,meria sa to podľa ruky,mne to ukázala pani v obchode s hud. nástrojmi,budú je stačiť 1/4....a kupovať s niekym,kto sa rozumie do zvuku huslí...tak sa nám podarilo také kúpiť,syna bavili rok a potom s tým prestal....teraz ich ponúkam v bazári,môžeš pozrieť ,je tam všetko čo k nim treba.

melekova
3. sep 2015

Dobrý deň,

ja som učila 11 rokov na ZUŠ gitaru, potom mi do toho prišli deti a tento rok mi začína starší syn chodiť na hudobnú. Dala som mu na výber klavír alebo flautu a rozhodol sa pre flautu. Som s jeho výberom v celku spokojná, pretože zobcová flauta je relatívne nenáročný nástroj a dieťa sa pri tom okrem hudobného vzdelania a cítenia naučí aj správnemu držaniu tela a dýchaniu (samozrejme pri kvalitnom pedagogickom vedení). No a v neposlednom rade je flauta lacnejšia ako klavír 🙂. Po pár rokoch (ak mu láska k hudbe a ochota cvičiť vydrží) sa môže rozhodnúť prejsť na akýkoľvek iný hudobný nástroj, podľa mňa nič nestratí, len vekom získa lepšiu zručnosť, koordináciu rúk a aj vlastnú chuť niečo dosiahnuť. O husliach som nateraz vôbec neuvažovala, pretože je to podľa môjho názoru veľmi náročný nástroj a dieťa by malo mať naozaj dobrý hudobný sluch aby z toho nebolo viac trápenia ako radosti.
To ale berte ako môj súkromný názor a neviem, či sa mi osvedčí aj v praxi...

Vašej dcérke držím palce, aby ju hrať na husličky hlavne bavilo, to je najdôležitejšie.

Pokiaľ ide o výber hudobného nástroja, oslovila by som asi najprv učiteľa, ktorý ju bude učiť - môže vedieť o niekom, kto predáva husle (trebárs niektorý z jeho žiakov, ktorý už z malých husličiek vyrástol), alebo Vám poradí dobrý obchod, muzikantský bazár... a možno bude ochotný aj osobne Vám pomôcť s výberom konkrétneho nástroja. Aby sa dieťaťu dobre hralo, musí mať nástroj primeranú veľkosť a aby sa dobre počúval mal by mať pekný zvuk - ten závisí od kvality použitého dreva a výroby - a to sa od najlacnejších nástrojov očakávať nedá. No a samozrejme by mal aj ladiť, čo tiež niektorí výrobcovia "hudobných nástrojov" nepovažujú za dôležité... Takže nástroj by som vyberala určite s pomocou huslistu a cenovo a kvalitou by som volila zlatý stred, aj keď o rok, dva budete musieť kupovať väčšie husle, lebo dcérka vyrastie - dobrý nástroj nebudete mať problém potom zase posunúť niekomu inému.

belasy_motylik
3. sep 2015

@galanta je tu verejná skupina ZUŠ 😉 https://www.modrykonik.sk/group/6918/

bubelko
3. sep 2015

@galanta syn chodi uz druhy skolsky rok na cello. osobne by som zistila, ci existuje v hudobnej skole moznost nastroj zapozicat. jednak kvoli tomu, ze dcerku to moze prestat bavit, ale hlavne kvoli tomu, ze rastie a neskor bude potrebovat väcsie.
my tuto moznost mame. ale zijem v zahranici, preto neviem, ci tato moznost na svk funguje.

galanta
autor
4. sep 2015

@melekova Ďakujem za vysvetlenie,trocha som sa zľakla ohľadom tej náročnosti hry na husle. 😅 Na strednej som tiež 4 roky dostala základy hry,mňa to strašne bavilo a keď nás dcéra z ničoho nič postavila pred hotovú vec,že ona bude chodiť na husle 😕 ,najprv ma to zaskočilo /veď ma s husľami nikdy nevidela/ a potom samozrejme potešilo,dokonca natoľko ,že som ich po rokoch znova vytiahla a odvtedy trápim susedov. 😀Dcérka si odvtedy každý cent hádže do pokladničky ,,na husličky." Pevne verím,že ju to chytí...Nie,aby som si ja plnila svoje sny,ale ka sa do nich zaľúbi, viem ,koľko radosti jej prinesú. 😵 Uff...
A ďakujem aj za radu ohľadne kúpy nástroja,vraj aj v ZUŠ budú akési posúvať,len som chcela vedieť,či radej kúpiť tam,alebo lacnejšie na nete od súkromnej osoby staršie husličky napr.českej výroby,na ktorých som ,,rástla" aj ja.

galanta
autor
4. sep 2015

@bubelko ako to malému ide? Je to veľmi náročné,pre tak malé dieťa?

janinah
4. sep 2015

@galanta náročné hlavne pre rodičov,my sme mali 2x týždenne hru na nástroj + 1x teoriu ,takže priviezť,čakať,odviezť.... 😉

bubelko
4. sep 2015

@galanta syn ma cello raz do tyzdna, 25min. Teoriu nema, noty aj takty sa uci priamo s ucitelom pocas hrania. Narocne to bolo prvy rok, lebo som tam musela byt s nim, kedze nehram na cello, aby som vedela, co a ako cvicit. Teraz ho uz len odveziem a idem pre neho. Doma cvici ked ma cas, ca. 20-30min. Prvy rok cvicil ca. 15-20min. A funguje to, ucitel je s nim spokojny 😉

galanta
autor
4. sep 2015

@janinah pevne verím,že sa nejako prestriedame.a neviem,či som už písala,ale ďakujem za ponuku ohľadom huslí,ak yb bolo treba ,ozvem sa. 😉

miriamka001
3. dec 2015
Používateľ miriamka001 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od miriamka001.

My sme začali v 4 rokoch hrou na flautu - hlavne kvoli správnemu držaniu tela a dýchaniu a preto, že drobcovi sa flautička od malička veľmi páči. Doležité je dieťa vhodne motivovať, zotrvať a hlavne kúpiť kvalitný nástroj - určite v hudobninách a nie niekde v hračkárstve - pred tým nás učitelka varovala, vraj to veľa rodičov robí aby ušetrili

meusicka
3. dec 2015

ahoj nasa dcera si pred rokom zelala od jeziska flautu, dostala ju a teraz v septembry zacala chodit na hodiny. bavi ju to.
ked tvoje dieta chce chodit na husle, tak ju v tom podpor. ja osobne na flaute nehram, hram na klavir a manzel je zanieteny gitarista. no a nasa dcera nejak inklinuje k dychovym nastrojom, kedze pred tou flautou chcela aj ustnu harmoniku. takze urcite podpor dieta v tom, co si same zvoli.
a hlavne ked mas nejake zaklady v hre na husle je to urcite super. ja napr. prehravam na klaviry to co ma dcera za ulohu sa naucit a niekedy sa vraciam k jej prstokladom, lebo naozaj mi je tazko kontrolovat ci to co rbi, robi spravne 😅 😝

galanta
autor
3. dec 2015

@meusicka tak už teda chodíme a na tie husle ide jej to 😵 od septembra zacala aj v skole chodit na kruzok -flautu a tam napreduje teda poriadne,baví ju aj to,ja som ju naucila stupnicu a odvtedy hra a hra a hra,skusa rozne piesne ,a postupne pridava dalsie. 😎 na huslickach vidno ako sa vyvija,proste zacina poct ze nehra dobre a posuva si prsty,aby doladila.husle sme nakoniec kupili v zuš.ke.

karolinka789
7. dec 2015
Používateľ karolinka789 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od karolinka789.

Keď budete zháňať hudobné nástroje, určite vám doporučujem www.kytary.sk. ak to nemáte ďaleko, v Brne majú aj kamennú predajňu. Ich veľkou výhodou oproti ostatným je to, že vám nástroj hneď naladia a majú aj vlastný servis

barca1205
29. dec 2015
Používateľ barca1205 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od barca1205.

@meusicka Najlepšou motiváciou je, keď dieťa može trénovať s rodičmi. Ja na žiaden hudobný nástroj hrať neviem, ale manžel zvláda klavír i flautu a je úžasné pozorovať ich so synom, keď spolu hrajú 🙂

meusicka
12. jan 2016

@barca1205 ja som zvykla hrat s dcerkou ked ma za ulohu naucit sa nieco, kde potrebuje doprovod. casom sa ukaze kam to s tou flautou az dotiahne, zatial hrat chce, len ja jej musim pripominat ze treba pravidelne nacvicovat, inac z toho nic nbeude