Prečo 10-mesačné dieťa nechce piť, nepriberá a nelozí?

Zodpovedané
24. nov 2022

Dobrý deň,

mám obavu o svoju 10-mesačnú dcérku. Pri mesačnom vážení som si všimla, že vôbec nepribrala.

V 9. mesiaci vážila 9 580 g, ale teraz to bolo tiež okolo 9 500 g. V poslednej dobe odmieta piť vodu. Skúsila som aj iný hrnček, ale väčšinou sa napije len trochu po jedle a to je všetko. Za deň vypije ledva jeden pohárik vody.

Dojčím ju ráno, niekedy po olovrante a pred spaním. V noci sa často budí s plačom a tiež ju dojčím 3x. Zároveň som s ňou pred 2 mesiacmi začala chodiť na rehabilitácie, pretože sa plazí len cez jednu stranu. Nelozí a nesedí. Pred týždňom prekonala zápal priedušiek. Vždy dostane všetky choroby od staršej sestričky. Bojím sa či je v poriadku.

Môže byť dôvodom tohto stavu aj prerezávanie zubov?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko je dojčená cez deň a aj v noci, tekutiny jej pravdepdobne nechýbajú. O tom informuje aj jej klinický stav - či nemá suché pery, tvrdú stolicu a či má dobrú náladu, nie je spavejšia a má dosť ocikaných plienok za deň. To samozrejme nehovorí o tom, že je dôležité robiť dieťaťu návyk na pitie vody.

Z dlhodobého hľadiska momentálny menší príjem vody z pohárika, ak nemá známky dehydratácie, nehrá dôležtú úlohu. Najmä "nespadnite" do úskokov ako sladký čaj či malinovka. Ťažko sa toho potom zbavuje a je to zlý celoživotný návyk.

Čo sa týka nepribratia, v tomto veku sú prírastky na váhe menšie. Váha by nemala klesať. Stagnácia by mohla byť vysvetliteľná tým, že dieťa menej je (napríklad kvôli rastu zúbkov) a veľa sa hýbe. To vždy treba hodnotiť individuálne a rodiča upokojiť podľa stavu dieťaťa.

Čo sa týka psychomotoriky, tak je vhodná spolupráca s fyzioterapeutom a neurológom. Keďže dcérka nesedí a neštvornožkuje, ide o spomalený psychomotorický vývoj. Ten je treba komplexne riešiť. Ochorenie (zápal priedušiek či iné) psychomotoriku vždy trošku zabrzdí.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas