Ako naučiť zaspávať 9 mesačné dieťa bez vyplakávania?

evening_star
29. apr 2013

Ahojte, ja viem, že je veľa otázok týkajúcich sa uspávania detí, ale myslím, že môj problém je špecifický. Máme doma náročné dieťa, skopírujem tu môj príspevok, ktorým som prispela do diskusie "Náročné deti":

"Ahojte, aj ja sa hlásim s "high need baby". Tiež som začala čítať na nete o týchto náročných deťoch a ubezpečuje ma to v tom, že jednoducho sa taký narodil, ja som ho nerozmaznala, a že sú aj iné deti takéto. Môj malý bude mať tento týždeň 7 mesiacov. Od narodenia prereve celý deň, nemôžem sa ani len zdvihnúť naliať si čaj alebo ísť na wc. Niečo také ako navariť nehrozí. Stále plače, nevie sa sám zahrať. Priatelia nám na krstiny dali hrazdičku- minulý týždeň som ju schovala, lebo zapadala prachom- akonáhle totiž malého položím na chrbát, vrieska. Jeho plač- to nie je len také mrnčanie, to je jačanie paviána v pralese. V noci sa budí každú polhodinku, stále sa mrví, mám ho pri sebe, aby som nemusela vstávať. Cez deň spí tak trikrát po pol hodinu. Od narodenia ešte ani jeden jediný raz nezaspal sám - vždy len na rukách, na fitlopte. A to už má 9 kíl - som zakaždým spotená jak z posilky. Večer to trvá aj hodinu-dve, kým zaspí. Bojí sa cudzích ľudí - niečo také ako obdobie separačnej úzkosti medzi 7-11 mesiacom = u nás to platí od narodenia, keď vidí u nás niekoho cudzieho, dostane hysák, nevie sa ani nadýchnuť. Keď mal 3 mesiace a boli sme u švagrinej, tak u nich dostal záchvat, a museli sme po pár minútach ísť domov, ako sme nasadli do auta, už bolo dobre. On sa ich bál. Keď s ním idem k lekárovi, a v čakárni sú ľudia a iné deti, čo tam pobehujú, hrajú sa, alebo iné bábatká tam pekne sedia či ležkajú - náš sa poobzerá a začne vrieskať, lebo sa zľakne. Chodím ešte na VŠ - 5.ročník. Keď som ho nechávala doma s mamou alebo svokrou a išla som do školy, tak plakal a odmietal jesť, až kým som neprišla. Hračky ho nezaujímajú - maximálne ich chvílu požužle a zahodí. Jediné, čo ho baví, je nosiť sa na rukách. V žiadnej inej polohe ho to nebaví - posadím ho-reve, na chrbát-reve, na bruško - reve. Vyzerá to, ako keby bol stále nespokojný. Už 7 mesiacov som nespala. V tehu som pribrala 20 kg, zhodila som už 25. A okrem starostlivosti o malého nestíham nič, ledva uvarím na obed jemu príkrm, aj to musím prežiť jeho hysterické jačanie, kým ho odložím a uvarím zeleninu..."

Odvtedy uplynuli 2 mesiace a je stále rovnaký. Vždy, keď ho prebaľujem alebo prezliekam, jačí tak neuveriteľne, že nám s mm praskajú bubienky. Hračiek má plno, nič ho nebaví. V noci sa stále budí aj 10krát. Keby sa ten objem mliečka zrátal, čo vypije, tak som si istá, že v noci toho vysaje viac ako cez deň.
No ale k veci - momentálne má malý 10,5 kila. A som v koncoch, lebo ho už nevládzem uspávať na rukách. jeho spací režim je taký, že cez deň spí 3 až 4 krát po pol hodine (nikdy nie viac, je presný ako hodinky! ☹ ) Vždy ho uspávam na fitlopte, a trvá to tak 10-15 minút, niekedy aj pol hodinu. Ak ho položím čo len o sekundu skôr, ako je v hlbokom spánku, tak začne jačať. Večer sa rituál opakuje, ale uspávanie trvá aj dlhšie. Aj dnes som s ním skákala na lopte asi trištvrte hodiny s tým, že som sa ho asi 4krát pokúšala dať do postieľky, no zakaždým začal jačať. Až keď hlboko spí, môžem ho preložiť. S nervami som už v koncoch, spotená som tak, že tričko aj nohavičky mi môžete žmýkať... 😝 Pre info, mám 50 kíl, a malý 10,5 😝 Niekdy sa mi po taktomto uspávaní trasú ruky, že mi všetko z nich vypadáva. A ešte keď si predstavím, že po takomto výkone mám písať diplomovku, je mi do revu, lebo som zničená.
A teraz, baby, raďte. Rozhodne nie som zástanca nechať vyplakať, ale ja už naozaj nevládzem vyhovieť jeho potrebám. Keď som prosila o radu v jednej diskusii, jedna mamička mi napísala, že čo vlastne chcem, ona uspáva na rukách 13-kilové dieťa a je tu. No, ale ja nemám svaly ako Schwarzenegger...Možno ona áno. A veľa ráz sa pýtam sama seba, či to čo robím je skutočne vyhovovanie jeho potrebám a prejavovanie lásky, alebo to je rozmaznávanie? Lebo posledné, čo chcem, je, aby bol rozmaznaný... ☹

dejka77
30. apr 2013

Mas to teda naozaj tazke. Skus nejaku relaxacnu hudbu, levandulu alebo ine vone pod vankus. Viac ti neviem poradit.

dejka77
1. máj 2013

Este ma napadla baby masaz.

matinkam
7. máj 2013

@ evening star
Ahojcek, no naozaj to mas velmi tazke 😢 uf, si niektore stazujeme. Skusim nieco nadhodit. Som matka dvoch deti, starsi syncek je nas vesmir, aj ako babatko bolo vsetko v norme, druha dcerka je tvrdsi oriesok, ale snazim sa s tym popasovat a myslim, ze sme na dobrej ceste. Trapilo nas od narodenia vsetko mozne aj nemozne, plynatost, vecerna nervozita, reflux, tym padom sa nerada kocikovala vo vanicke a vela sme sa nosili, a teda problemy so spankom. Tusim od tretieho mesiaca sa mi zacala budit cez den po pol hodinke. Povazovala som to a stale povazujem za vazny problem, bo dieta nie je vyspate, v ziadnom pripade mu to nemoze stacit, je uplakane potom, nespokojne. Meni sa tam spankovy cyklus a teda citlivejsie deti sa budia. Tie, ktore nevedia same zaspinkat, sa proste zobudia, u nas uz potom nezaberalo ani kocikovanie. Vecer sme uspavali na fitlopte, ale dost ma to nebavilo. Trvalo to dlho a aj pri stvorkilovom balicku to bolo narocne. Tak sa mi podarilo naucit ju na zaspavanie na prsniku a fakt to bolo vykupenie. Teraz mame pol roka a mam zvacsa doma vysmiate a hlavne vyspate dieta, co je najdolezitejsie. Aj nocny spanok sa odraza od denneho a v noci mi pred nedavnom spala vkuse aj sedem hodin. Sme teraz prechladnuty, mozno ide dalsi zub a teda vsetko co sme sa naucili je tusim tatam, ale hadam je to len docasne. Ale k podstatnemu. Cez den si lahnem k nej, uspim ju na prsku, ked zaspava, vytiahnem ho, niekedy vobec neprotestuje, niekedy ano, ked ano, dam opat, nech si ju uplne nezobudim, a opat skusim v spravny moment vytiahnut. Chcem proste dosiahnut, aby vedela upadnut do spanku uz bez prsa v ustach. Aspon tak si myslim, ze sa to casom odnaucime. Po pol hodinke, ked sa mi zacne budit, opat jej prsko ponuknem, vacsinou ma zobudi, bo ja si takto pri nej zvyknem schrupnut a velmi mi to pomaha. Starsieho mam chvalabohu v skolke. Cize takto spavam dvakrat denne. Ked si ju takto uspim, viem, ze uz mozem ist, a dieta mi spi zvycajne dve hodky, niekedy tri, nedavno spala dokonca styri. Tiez je zaujimave, ze niekedy sa mi posledne dva mesiace uz doobeda po tej polhodke ani nezacne budit. Len sa troska zamrvi a spinka dalej. A ja vtedy pospim dlhsie, ani neviem 🙂 Zvysne dva spanky cez den su uz o nicom, spava tu pol hodku, ale to v pohode staci, aspon je vecer unavenejsia. A teda budem sa to onedlho snazit spojit uz len do jedneho dlhsieho spanku. A ja si pekne krasne stihnem doma porobit, co potrebujem, aj nechty spravit, vlasy umyt. A cuduj sa svete, vecer pred tymto prechladnutim som ju uz cez nejaky treti tyzden len nakojila, ked dopila, vytiahla prsko, bola vzdy plne pri vedomi, a odisla z izby. Zacala si dzavotat, mozno parkrat zamnaucala, ale sama zaspinkavala! Viem, ze by som mala to jedenie co najviac oddalovat od spanku, ale mozno aj k tomu sa dopracujeme.
Neviem, ci netriafam vedla, kazde dieta je specificke, ale u nas bolo klucom k spokojnesiemu dietatu toto. Aj ked stale, ked sa jej nieco nepaci, vresti jak pavian, ale uz vieme, ze co, a snazime sa vzdy zakrocit. Moc, moc drzim palceky.
@evening_star
@evening_star

andelok
7. máj 2013

@matinkam Paci sa mi tvoj prispevok, u nas to bolo velmi podobne...presne kratke spanky, prechod z fitlopty k uspavaniu na prsniku a tak. Chcem zareagovat na to oddelovanie jedenia od spanku. Ja uspavam dceru od 9 mesiacov na prsku (dovtedy sme skakali na lopte ako besni 🙂 ) a teraz ma 16 mesiacov a pomaly som chcela riesit zaspavanie bez prsnika, len v pritomnosti mna alebo manzela. Nevedela som sa k tomu dokopat a kedze razime s muzom teoriu, ze vela treba nechat na dieta a ono sa to upravi, cakala som na spravny moment. Predvcerom som dceru uspavala na prsku a po chvili sa odvalila, ako keby ju to uz nebavilo, tak som ju len hladkala a zaspala sama. Tak si hovorim, ze ked to vedela raz, skusime to znova. Na dalsi den uz tam bolo troska placu, pytala mlieko, ale bola som pri nej a hladkala som ju a spievala som jej az kym nezaspala, pritulena ku mne 🙂 A uz treti den uspesne zaspavame tak, ze sa nakoji, prituli sa a po urcitom case zaspi. Takze ja si myslim, ze ked pride spravny cas, podari sa to aj u vas 🙂 Toto v podstate moze byt pomoc aj pre @evening_star ...mozno by sa maly dal ukecat na taketo uspavanie po case...alebo ako medzistupen na prsku 🙂

evening_star
autor
7. máj 2013

@matinkam Ďakujem za radu, Martinka, s tým cicikom to u nas kedysi obcas fungovalo - ked bol cez den fakt velmi unaveny, a dala som mu napit po leziacky, tak zaspal, ale posledne 2 mesiace uz ani toto nefunguje. Cez noc ano - vtedy ked sa zobudi a dam mu mliecko, tak vacsinou zaspinka (nie vzdy, aj dnes v noci sme mali pohotovost 🙂 ale vacsinou sa to podari. Cez den uz nie, musim s nim skakat na lopte. A tie jeho polhodinove spanky - to naozaj neviem, ako upravit. Skusala som velakrat ho uspat nazad, ze ked sa zobudil, hned som s nim sla znova na fitloptu, ale uz nechce druhykrat zaspat. Ale dakujem za povzbudenie a rady, stale hladame, skusame, pytame sa, uvidime ako to bude casom. Raz mozno napisem knihu "Ako na narocne dieta", ak to vsetko prezijem bez ujmy na zdraví 🙂))

motovidlo
7. máj 2013

@evening_star Ahoj, nečítala som predchádzajúce rady, ale skúsim poradiť moju metódu... mám 9-mesačného syna, bol naučený na zaspávanie na rukách - ja som sedela v kresle a on zaspával na mne. Bohužiaľ však čím bol starší, tým viac špekuloval, mrvil sa, žiadna poloha už mu nebola dobrá.
Tak som to vyriešila tak, že sa ešte stále večer trochu pomojkáme v kresle - to sa trošičku upokojí a nastaví na spánkový režim a keď sa začne na rukách mrviť (alebo vidím, že zaspáva), ide do postieľky.

Na začiatku bol rev, nebudem ti klamať, ale to som videla, že sa proste hnevá - myslím, že to rozoznáš aj ty, či ti plače od hnevu alebo pre niečo iné. Ja som pri ňom ostala sedieť, hladkala som ho a stále som na neho hovorila, aby vedel, že som tam. Nepáči sa mi, odísť z miestnosti a nechať ho len tak plakať. Nebrala som ho viac na ruky, ale ani som od neho neodišla, stále som sa nad ním nakláňala, hladkala som ho a tíšila. Tak to proste nakoniec akceptoval a zaspal.

Našťastie si zvykol veľmi rýchlo - plač bol vlastne iba dva dni, prvý deň reval hodinu, ale to som videla, že sa jeduje - takže to som sa proste zaťala, že ma nebude taký malý prcek takto vydierať 😀 A druhý deň už iba trochu pomrnkal a upokojil sa veľmi rýchlo. Mám pocit, že keď vidí, že som pri ňom, hladkám ho a držím ho za ruku, upokojí sa a zaspí - trvá to väčšinou do 15 min. A to ma fakt nezabije, sedieť pri postieľke 15 minút 🙂

Ešte jeden tip, čo zaberá u nás - hladkám ho po obočí a spánku. Automaticky z toho priviera oči a rýchlejšie ho to uspí, keď je unavený.

Tak držím palce, nech sa vám zadarí nájsť si spôsob, u nás to úplne bez plaču nešlo, ale teraz mám pocit, že som našla správny kompromis pre syna aj pre seba. 🙂

jeny
26. máj 2013

ahojte, ak my mame podobny problem so zaspavanim 😒 od narodenia maly zaspaval pri kojeni alebo na fit lopte. Teraz uz nedokaze zaspat pri kojeni, cely cas ako cucka tak driemka a ked dopapa tak je uplne prebraty alebo sa preberie len co ho prelozim do postielky, potom spusti zachvat revu a nechce byt uz ani na rukach ani nikde. Pri mne tiez neviem spat, to sa cely cas iba mrvi a lozi po posteli a stavia a o mna s snazi sa dostat prec z postele, toto zazivame celu noc, budu sa dost casto cca 6 krat za noc. Tiez uz nevladzeme, neviem ako ho mam naucit zaspavat, cez den spi 2x po hodinke niekedy ani to ale od tej 13,30 je hore az do vecera a o 20tej este nespi, uspavanie trva niekedy hodinu niekedy aj viac, ked si s nim chcem lahnut do postele a pritulit to uplne neznasa to sa snazi iba dostat prec a tiez v satke sa zlosti, neznasa ani kocik tam reve vkuse aj ked ideme iba po dcerku do skolky ked nema spat, ked sa ideme len prejst a pozerat vodicku alebo vlaciky, reve kym ho nevyberiem von..ach jaj 😒
@evening_star u vas sa nieco zlepsilo???

hedwa
5. jún 2013

@evening_star ked som docitala az placem podobna bola nasa lucka.Problem je ze nevie suvisle spat a je nervozny.my sme spavali v babysatke Cely den skakala som na fit lopte tancovala az kym nezaspala.prelozenie nehrozilo 7hod denne Sme sa nosili.no naucila sa spat v kuse 2hod a potom to bolo coraz lepsie Najskor Sme skusali na rukach a fitke ako pises a potom som si lahla s nou dychala na cielko a postupne sa to predlzovalo o 5min.bol to boj a noc katastrofa celu noc v jednej polohe a lucka na didke😉 no teraz mame 9mesiacov spinkame spolu v postielke bez nocneho jedenia zobudi sa okolo4no uz nemusime na rukach nosit len dame dudaka pohladkame nam aj velmi pomohlo Mama si lulu vzala na noc velmi som sa bala ako to zvladnu4x Sme sa dojcili no dopadlo to duper a v strese celu noc na telefone rano som dobehla a mala sa hrala ....Mama ju nosila v noci ako my upravili Sme papanie o pol6kada a o 8znova s lyzickou sunaru hladna neni.a tvoj tiez netrie biedou papkat mu chuti 😉prajem vela vela sul trpezlivosti a lasky neboj nerozmaznavas ho neboj si skvela mamina ....len maly ta teraz velmi potrebuje a nevie to inak dat najavo len tym hroznym revom....no mas moj obdiv ze este aj studujes ja by som na to nemala prajem hlavne vela vela spanku pa sez...snad aspon takto ze si neni v tom sama sa

katka1981
5. jún 2013

@evening_star, nedocitala som cely tvoj prispevok, lebo nestiham, ale viem o com pises. Tiez ked uz som nevladala na rukach tak som zacala skusat inu metodu, nam pomahalo aj uspavaie v kresielku, no a podarilo sa nam uspat polazkanim na manzelsku postel a drzat za rucicku, z toho sa vypestoval taky navyk, ze ma mala stipkala cele noci, vzdy ked mala lahky spanok, nedalo sa to oducit ani nic, aj skrabkala, bolo to dost na nervy lebo sa tak ukludnovala ajked bola cez den nervozna zo zubkov, no trvalo to mozno az do 2,5 roka kym jej vsetky nevysli. Da sa uspavat aj podla knihy, my sme ju uspesne aplikovali, ked mala 19 mmesiacov, pomohlo to, no neznamenalo to, ze uz spavala cele noci, to nie. Ale nebolo ju treba ked sa v noci zobudila hodinu uspavat, ale len som zistila co sa deje, pomojkala, ukludnila, na ruky vzala, polubkala a utisila a ked bola pokojna, odisla som, naucila sa zaspavat bezo mna. Teraz ma uz 4 roky a mozem ti povedat, keby som mala druhe dieta, neviem ako budem postupovat, mozno podobne, netusim. Kazde dieta je uplne ine a clovek by neveril kolko vydrzi, lebo my sme mali obdobia kedy sme spavali 30 minut za den a noc dokopy, mali sme x budickov za noc. Nevedela som sa dockat prespanej noci, uz aj take mame od 3 rokov, hoci nie su pravidlom. Teraz az po 4 rokoch rokoch vidim ako to neskutocne rychlo ubehlo, hoci v tom case, to bolo peklo a tahalo sa to.... skusaj vsetko mozne, co je vam prijemne celej rodine, to ze mas placlive dieta, hm, neviem ak by som raz mala druhe dieta a bude dobre spavat a nebude placlive, nervozne, naladove a doslova urevane, budem asi behat po doktoroch ci je v poriadku, lebo u nas je normal to, co mame doma 😀 A teraz som si spomenula na dost vaznu vec. Manzel minule pocuval v radiu, ze detsky spanok je geneticky dany, ze az od urciteho velu sa da naucit nejakym zvykom ale to sa netyka malych deti, neviem od akeho veku ci od 6 alebo kedy. NApr. nasa nepojde cez den spat ani keby co bolo, od 2 rokov to bol boj, ked mala 3 som si povedala, dost, nebudem ju nutit spat krikom, vyhrazanim, prosikanim, pre nu to bol najvacsi trest. Spi malo a ked zaspi cez den v aute, v zasade neskoro a zas potom neskoro vecer zaspi, rano ju skoro budime, lebo musi vstavat, no a spi zalostne malo. Ale kym sama nepochopi, ze ten spanok potrebuje, nebudem ju bit, kricat, nasilu davat spat, lebo sa to neda. a naozaj mam pocit, aj som si to myslela uz davnejsie, neda sa vsetko ani podla knih ani nicoho. Mala mala od 2 mesiacov rezim, ze zaspinkala o 19.00. Proste bola ako hodinky nastavena, kedy papala, vsetko, ale to ze mala slaby spanok, lahky, budila sa, s tym sme nic nedokazali urobit. Az ked mala 3 roky zacala spavat tak tvrdo, ze ani silvestrovske rachoty ju nezobudia, my v noci mozeme hulakat, buchat a ona spi. Predtym by sme nemohli ani dychat. Dieta sa vyvija, vyvija sa jeho nervovy system, psanok, organy, vsetko chce svoj cas.

lousia
11. aug 2013

ahojte. teda evening

star, ja ťa obdivujem. držím palce. A to som si myslela, že moja je náročné dieťa......Prajem Ti veľa pevných nervov a nech sa to zlepší 🙂 Ja som malú učila zaspávať samú od 4 mesiacov. A podarilo sa, aj keď často ide spať s plačom. Ja mám neuspateľné dieťa, na rukách sa vrtí, v kočíku takisto. Ona musí zaspať jedine sama🙂

jolly84
17. aug 2013

@evening_star no co moja, ako si vediete? uz je trosku lepsie?

evening_star
autor
19. aug 2013

@jolly84 Vieš čo, ak mám povedať pravdu, tak ani nie, maličký je stále rovnaká povaha, ibaže rastie a je múdrejší. Aj dnešná noc napríklad - uspali sme ho ani neviem na koľký krát, keď už sme si vydýchli, že spí a zavreli dvere, o 5 minút bol hore. V noci sa stále budil, a furt musel cuckať, iné nepomohlo, ani hojdanie, chodenie, túlenie, spievanie, a cuckal toľko, že ma bradavka štípali. Nechápem, kde sa vo mne aj toľko mlieka berie, ten snáď musel vypiť aj dva litre 🙂 Inak má rok aj mesiac a 12 kíl, tak si predstav, čo to je, keď ho nosíme na rukách. Je to ťažké, ale ja už som rezignovala, nám nepomôžu asi už žiadne rady, proste to musím prijať. Cez deň býva stále urevaný, hračky ešte stále nula bodov, nič ho nezaujíma, len vonku je spokojný, tak sme s ním väčšinu času vonku, ale teraz keď sú tie teplá, ani to sa nedá. Niekedy mi rupnú nervy, ale vždy je to s manželom na striedačku, že to jeden zachraňuje a druhý si ide schladiť hlavu. A to som kedysi snívala, že budeme mať viac detičiek, ale momentálne si to neviem predstaviť. Keď sa to zmení, dám vedieť...

jolly84
19. aug 2013

@evening_star moc vam drzim palce, nech pride obrovsky zlom, drz sa 😉

miracle
24. sep 2013

Ahoj,

moja rada sa asi jednoduhsie pise, ako realizuje, ale najdolezitejsie je, aby si bola v psychickej pohode ty. Ak si kludna a vyrovnana, bude take aj tvoje babo. Sice ked studujes, mas urcite kopec stresov, ale snaz sa...
Viem o com hovorim, mam doma takeho maleho nervaka...ako novorodenec spaval po 20 minut, potom ma prehanal na nocnik, lebo mlademu sa plienok cikat nechcelo... Takze ked nejedol, necikal, negrckal a nahodou nespal, tak reval. Vecerne uspavanie trvalo asi 3 hodiny a bez pomoci mm by som uz asi bola v Pezinku. Reval v kociari, v autosedacke...kludny bol v satke, ale len urcity cas a napr. jest tam odmietal.
U nas pomahalo byt cez den so najviac v tesnom kontakte, v satke, na rukach. Na zaciatku pomahalo aj nezatazovat ho cudzimi ludmi, cudzim prostredim, mnozstvom hraciek. Pustali sme si ukludnujucu hudbu, do vane som mu kvapkala levandulovy olej.
Asi okolo roku doslo k zlomu, zacal byt menej nervoznejsi...ale pri zaspavani ma stale problemy. Ma uz viac ako 2 roky, ale bez prsnika zaspat nevie...a ani nechce. Musim ho drzat na posteli, lebo by mi aj v polospanku niekam usiel. Bezne je hore do deiatej vecer, potom rano vstava okolo 7...a niekedy poobede ani nespi... Nechapem ako tak funguje, lebo mne sa chce spat nonstop.
Takze po vsetkych tych stresoch mam zlate dieta...len kym ho nemusim uspat. Ale hadam za nejaky rok mu zatrhnem aj to mlieko...

livka299
24. sep 2013

@evening_star Ahoj, teraz som sa mysľou vrátila s5 o sedem rokov. Och....môj malý bol niečo podobné. Stále len reval a reval...a zaspávanie? Naobliekať, šup do vajca a s tatom sa vozili v aute po sídlisku kým nezaspal. A dnes je s neho šikovný, zodpovedný chalanisko, ktorý poumýva riad, postará sa o mladšie sestričky /pár krát sa mi stalo že som mala migrénu/ viem že sa naňho môžem spoľahnúť.

To len pre povzbudenie. Ešte chcem dodať že ešte máme dve setričky, mladšie a s nimi vôbec žiadny problém. Len tak, ab si sa nebála ešte mať bábo 😉

evening_star
autor
25. sep 2013

@miracle
@livka299
Díky baby za povzbudenie. Keby to bolo len zaspávanie, ale vôbec, celá tá jeho povaha. A v noci pije toľko čo novorodenec - vkuse. Počúvala som rady mamičiek tu na MK - dojčiť na požiadanie, a dopadlo to takto... Keby som vstávala 3-4krát za noc, tak to prežijem aj s úsmevom, ale on musí mať cicik v ústach celú noc, nepomôže nič, ani fitlopta, ani dudlík, ani čajík, ani ruky, ani pritisnúť ku mne, musí to mať v ústach ako žuvačku. Stále spím na jednej strane a som potom ráno taká stŕpnutá, že si necítim končatiny. A nevyspatá. A cez deň zase ten kolotoč. Včera som chcela po raňajkách aspoň riady umyť, no nedá sa- taký vreskot hysterický, že ho počuli susedia, a to bývame v rodinnom dome. Suseda sa potom na prechádzke pýta, že čo ráno, ublížil si malý, ked tak plakal? Ja že nie, mamička len umývala riad. Ale tak utešujem sa, že to prejde...

kikuleenka
27. jan 2014

@evening_star ahoj, ja som len chcela vediet, ci sa to u vas upravilo a ak hej, tak kedy? Ja mam to iste s 10 m. dcerou (nie je dojcena, lebo ma intoleranciu laktozy, ale inak opis dost sedi, aj ked uz mala kludnejsie obdobia, ale prevazne je to taketo narocne babo). Furt cakam, ze uz bude lepsie, a stale nic...cim je starsia, tym menej spi a pritom spanok jej asi chyba, lebo je nervozna, ked do obedu nezaspi. Poobede chodime autom pre muza a to si schrupne bez problemov.

magda89
8. feb 2014

to mi pripomenulo tento clanok: http://www.prosimspinkaj.sk/19/post/2014/02/ke-...
na niektore deti proste vyplakanie neplati. A co keby ste si ho vzali do postele, to by vam vadilo? Nevyriesilo by sa to tym? My spime s dcerkou v posteli a nemusim ju aspon nosit... ked je najhorsie len ju hojdam v naruci po sediacky... 🙂 ale pomaly ju ucim zaspavat len v leze pri pesnicke... pomaly, neponahlam, kedysi som to strasne riesila a ked som to riesit prestala, tak sa to zlepsilo 🙂

matusskom
19. feb 2014

Ked sa nam narodila Viki, bola som spokojna mamicka...Malinka spala, kakala, cikala, papala 🙂
...cca po ukoncenom 5mesiaci sa vsetko rapidne zmenilo!Zacala byt mrzuta, nechcela byt ani na zemi, ani v kociari...Korenom nasho problemu bol stary otec, ktory chorobne lipne na vnucke 😖 ...ked ju braval von, schvalom ju budil aby bola ,,hore,,a mohol ju vlacit na rukach..vzdy, aj ked bola tichucko musel ju vziat na ruky...
SAMOZREJME, IDE O TO, ZE AK STE SI NAUCILA DIETA NA RUCKY(ci uz pocas vykonavania prac.cinnosti alebo pri zaspavani), ONO V ZIADNOM PRIPADE NEBUDE NA ZEMI 🤐 Doobedu nespava, aj ked je unavena, sili sa aby jej,,nieco neutieklo,,Necham ju, place lebo je nervna a chcela by spat, len nechce 😀 😀 😀 O 13.30h s nou utne a zaspi...
...skusila som terapiu sokom 😲 nechavala som ju 5minut na zemi,opat som ju vzala, poukazovala som nieco nove...opat na 5minut...a tak dalej dookola 😎 Zoberiem si ju k sebe, pomazlim sa s nou, no potrebujem mat volne ruky, aby som aj nieco okolo domacnosti urobila!Samozrejme vsetkym dookola som zakazovala aby ju bravali na ruky...predsa len nemame ani krize a ani ruky vyhrate v loterii 😉 Ma 9mesiacov a 9kg
MUSIM POKLOPAT, V CELKU TO FUNGUJE

wewetko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
wewetko
24. feb 2014

A este prve styri mesiace malu trapil reflux.. A skusali sme aj satku, vak... Neuspesne chce iba ruky a vidiet svet;) aaaa hadam sa polepsi, alebo si mi zvykneme;)

miraklemeister
23. aug 2014

@kattrin5 ahoj,velmi sa mi paci,co si napisala. Aj ja mam narocne dieta,ktore chce byt casto na prse. Tiez sme s muzom zacali so zmenou cez vikend. Vecer sa pekne nakoji,ale nedovolim jej zaspat na mne. Polozime do postielky, poplace si max 10 min a uklada sa sama. Ja sompri nej s knizkou,obcas ju pohladkam,ale vacsinou ani netreba. Podobne uspavam cez den, len sa mi obcas stane,zemalu supnem do postielky mao unavenú a potom este aspon polhodku santí. Chcem sa Taopytat, ci si svoje dieta ukladala v presnych fixnych casoch alebo podla unavy?

jana_eyre
23. aug 2014

@evening_star no, uprimne ta obdivujem, ze to zvladas uz 9mesiacov.. moj prvy syn bol takyto nervozny prve 3 - 4 a to bolo naozaj hrozne.. bola som preto stale uplakana a nervozna..
co mal uplne rovnake ako tvoj bolo to, ze sa bal cudzich ludi, neznasal cudzich uplne od narodenia az po druhy rok - okrem mna a tatu neznasal kazdeho.. teraz uz je smelsi, oblubil si ludi zo sirsej rodiny - podla mna tomu pomohla aj mladsia sestra.. pretoze odkedy sa narodila je to s nim lepsie.. ale inak bol od 3tieho mesiaca celkom kludny, pokial bol s nami.. ale doteraz je taky, ze sa neusmeje na nikoho cudzieho, to je velmi vynimocne..
a tiez bolo najlepsie, ked som ho nosila na rukach.. a ja som ho nosila prakticky stale - sestra sa mi smiala ze je to ako z tej rozpravky, co sa chlapec nemohol dotknut zeme 😀 tiez bol riadne tazky, uspavany na rukach.. po case som ho naucila zaspavat pri sebe na prse..

no, ale k tvojmu problemu - neviem co ti uz baby predomnou radili, lebo nemam moc casu citat diskusiu - skusala si mu dat vysetrit krv? Anemicke deti byvaju drazdive, moze mat aj skryty reflux - cize sa mu obsach zaludka drzi v pazeraku a drazdi ho to.. tomu by nasvedsovalo aj to, ze je najradsej na rukach a v noci sa tak casto budi na papanie.. totiz papanie detom s refluxom robi dobre, kedze im nachvilu ukludni kyselinu.. na tvojom mieste by som najskor vylucila vsetky mozne zdravotne problemy az potom by som sa zmierovala s tym, ze je proste taky..

no a rozmaznania sa neboj - take male dieta sa neda rozmaznat ani nosenim ani nicim.. rozmaznat sa da dieta tak okolo dvoch rokov a vyssie a to tym, ze mu vo vsetkom vyhovies, cokolvek kupis a nedas mu ziadne hranice.. mam take deti v rodine a viem, ze zacali byt rozmaznane az v takom veku, ked boli starsie.. do prveho roka sa dieta rozmaznat neda..

drzim paste..

jana_eyre
23. aug 2014

@evening_star jezis prepac, az teraz som si vsimla, ze to je stara tema - dufam ze sa to u vas zlepsilo..

tak som sa sustredila pri dvoch detoch na pisanie, ze som si nevsimla, kedy bola tema zalozena 😀

daisysuzanna
17. dec 2016

Viem si predstavit aka si znicena. Moja dcerka nikdy nezaspala bez hojdania alebo krmenia a ma 9 mesiacov. Ked jej vysiel prvy zubok asi v 8 mesiaci sa jej ale denny spanok predlzil. Tvojmu dietatku sa tiez urcite predlzi. Skus ho polozit do postele cez den a lahnut si k nemu. Ak sa ti zobudi ked ho polozis ponukni mu kojenie. Spievaj mu a hladkaj a ked ti takto zaspi bude spat dlhsie. Priprav si veci na ucenie k posteli a ked dopapa mozes sa pri nom poucit. Tiez mi pomaha ked malu necham hore cez den tak 4 hodinky hore a vzdy hodinu pred spanim ideme von na prechadzku. V kociari place ale ma taku motorku. Na to ju posadim a tlacim ju. A ona si zapina muziku.
A klobuk dolu vazne, len pokracuj v tej dobrej praci. Maly ta vazne potrebuje ked sa vsetkeho boji. Urcite z neho vyrastie sebavedomy mlady muz ked ma taku skvelu mamicku na ktoru sa moze spolahnut.