Ako prikryť dieťa?

alexandra28
5. okt 2014

Ahojte mamičky. Máme taký problém. Začínajú nám chladnejšie noci a náš drobček nechce byť prikrytý. Pokiaľ nechodil dávali sme ho do spacieho vaku ale teraz sa to nedá. Pred spaním tancuje a behá po postieľke čo v spacom vaku nemôže. Keď ho prídem zakryť keď už zaspinka (zaspáva totiž sám) tak sa zobudí alebo je do 10 minút rozkopaný. No keď ho chcem prikryť znovu tak už spinka na paplone a ja už musím vziať druhý paplonik. Chcela som naň našiť uška a na obliečku gombíky ale nepôjde to lebo malý sa celú noc točí po postieľke. Keď sa v noci zobudím tak ho opäť prikrývam ale málo kedy sa mi podarí vytiahnuť niektorý z paplonikov z pod neho takže opäť siaham po deke alebo nejakej prikrývke. Pre istotu mu obliekam pančušky body a pyžamko ale keď príde zima neviem či to bude stačiť. Jasné budem aj topiť ale predsa keď človek spí tak mu je chladnejšie. Budím sa dosť často v noci len pre to aby som ho skontrolovala či nemá studené ručičky a zakaždým ho prikrývam. Ďakujem za každú vašu skúsenosť.

yanni
6. okt 2014

uff baby, neblaznite. Vy obliekate deti do postele, ako keby isli po vonku behat.
Nasi maju oblecene len pyzama. V zime bud klasicke flanelove na gombicky alebo take hrubsie "trickovinove". Ziadne tielka, ziadne body, ziadne ponozky a uz toboz nie pancusky. V roku boli este spacie vaky, teraz, 4,6 a 8 rokov, len pyzama. Tiez sa vykopu, viac lezia na perine ako pod nou. v noci ich idem skontrolovat, ale aj tak sa vykopu. A to je v spalnach chladno. Tu je zvyk, ze sa na noc kurenie v spalnach vypina uplne alebo aspon stiahne na minimum. My nic neriesime, su zvyknuti, chori nebyvaju. Aj moj muz a ja spavame aj v zime v kratkych veciach. A to v nasej spalni nekurime vobec.

emma_932
6. okt 2014

@yanni necitala som predosle prispevky, ale tusim je to dobre 😅 moj syn ma tiez len pyzamo a odmalicka spi na paplone, nie pod nim. okno v spalni bolo otvorene od zaciatku, ako sme dosli z porodnice /februar/, a aj globalne, nikdy nebol moc obleceny. dokonca aj cez den, niekedy som ho normalne schovavala v kociku, ked som videla ostatne decka ako su naobliekane 😅 no a vysledok? ma 3,5 roka, nedavno bol prvykrat chory a prvykrat v zivote mal teplotu /trvalo to den.../ takze tak....
velky suhlas s @yanni, netreba nic prehanat.

moni244
6. okt 2014

vau, čiže ako som sa dočítala, tak ja malú úplne zle obliekam a podľa vašich kritérií by mala byť asi nonstop chorá, keďže spí neprikrytá a len v tenkom overale 😲 od narodenia neznáša byť prikrytá, ale nikdy ma nenapadlo jej dávať tielko, tričko, pančuchy, alebo zimný overal 😲 a to v izbe nekúrime, teraz spí len v body a aj tak sa mi určite zobudí spotená, len na obed sa aj nechá prikryť

yanni
6. okt 2014

@emma_932 no my sa nebabusime vobec. Ci uz my dospelaci alebo deti. Nasi ani v najväcsej zime nenosia pancusky. Tie maju oblecene len na lyzovacke pod lyziarske gate a aj to len koli tomu, lebo podkolienky ich "tlacia´" 😀 Tiez pod zimne bundy mavaju malo oblecene. Tielko sice vzdy v zime ale potom uz len nejaku koselu alebo dlhe tricko, ale malokedy este aj sveter, ci mikinu. To musi byt fakt ze minus 15-20 stupnov, co väcsinou nie je. ked je okolo minus 10 na den, tak davam oteplene nohavice.
Neviem si predstavit, ze by mali mat v posteli oblecene pancusky. V noci maju mat volnost, nie tesne veci.

hanka_april
6. okt 2014

@alexandra28 neviem, preco to robis? ved asi ked sa odkope, tak asi mu je neprijemne byt v teple, nie? mna keby niekto dusil, ked mi je teplo, sa zblaznim.....moja mala spi len v tenkom pyzamku, nesmie mat na chodidlach vobec nic, vzdy v noci drala ten overal zo seba jak najata, kym mavala tie babatkovske, co su vkuse...byva studena ako zaba, ale asi jej je tak prijemne a to my v spalni mame zavrete okno a paplony mame a ona v izbe, okno na vetracku a odkopana....ved keby jej bolo chladno, tak sa neodkope nie? chora este nebola (teda ako 6 mesacna mala 6. chorobu).....toto robila aj moja svagrina a vobec nechapem preco..... 😝 😝 😝

emma_932
6. okt 2014

@yanni nnnno. ja sa teda babusim 😀 ja som jak mrtvolka, furt studena, tlak 70/30, takze ako mrtvola aj vyzeram 😀 nastastie moj maly otuzilec v tomto nie je po mne, ten by najradsej aj v zime behal nahy 😎

yanni
6. okt 2014

@emma_932 no ked ma clovek nejaky zdravotny problem, tak to je o inom. My sme vsetci sportovci a vdaka bohu zdravi ako repy, takze ten organizmus predsa funguje trosku inak. 😉

jankastubka
6. okt 2014

@marionmarion v lidli od stvrtka budu mat zimne overaly z flausu. Skus pozret.

marissenka
6. okt 2014

my na noc vypiname radiator v spalni aj deckej.maju tielocka a flanelove alebo flisove pyzamo-v zime.plus na zimu flanelove obliecky.ponozky neznasaju.tiez sa odkopavaju a rano su ako zabky,ale nezmrnu predsa. 😉

ssj04
6. okt 2014

@alexandra28 myslím ze sa odkopava preto lebo mu je teplo! Keď sa budí stále po zakryti, logický to dáva zmysel. Pančuchy na noc? To som ešte nepocula...

jankastubka
6. okt 2014

No nasa doteraz spavala len v pyzamku a prikryta. Predtym sa tak nekrutila a v lete bol hic, takze bolo jedno, ze je odkopana. Teraz sa mi ale uz zda na to chladno, asi to hodnotim podla seba, lebo mnd je vzdy vecer zima, v zime byvam zakryta velkym paperovym paplonom a trci mi len hlava. Preto si neviem predstavit, ze by sucasne mala spala odokryta. Minule sa jej zosuchla ponozka a nohu mala rano totalne ladovu.
Samej sa mi niekedy stane ze si v noci nejak blbo prilahnem perinu a v tom spanku sa necokazem prikryt, tak trpim a mrznem, kym sa nezobudim.
Akoze suhlasim s tym, ze deti netreba obliekat prilis. Ale ked mne samej dospelej je zima, ako musi byt jej, ktora sa prikryt nedokaze?
A este k tomu obliekaniu ja napr niekedy aj na zimu davam na dnu pancuchy, v byte mame 22 stupnov, co je akurat ale podlahy sa mi zdaju strasne chlacne, bez papuc len v ponozkach na nich nevydrzim. Neviem si preto predstavit, ako je mojmu dietatu, ktore este nechodi a cely den sedi alebo lozi po tej podlahe. Nuz neviem, asi som divna.

janalv
6. okt 2014

Presne dnes na prechádzke sme s kamoškou riešili túto nekonečnú dilemu. zlaté časy leta, ked bolo teplo a stačilo na spinkanie bodynko... naša malá je tiež "akrobatka" v postielke, ale čuduj sa svete, na vak si zvykla veľmi rýchlo. nie je hrubý,taký akurát, pod neho dáme len celotelové bodynko bud so zatvorenými špičkami alebo len také po členky a to stačí. kým sme nemali vak, tak som tiež bola nevyspatá po nociach, čo som ju stále kontrolovala a zakrývala, dolovala som z popod nej perinku, no hrôza. a takto sme to vyriešili a je pokoj. 🙂

marionmarion
6. okt 2014

@jankastubka male ☹ ved to ze take sa vyrabaju tak do velkosti 86/92 aspon co mam skusenost, pre deti co uz vonku v zime behaju sa vyrabaju tie sustakove nepremokave...ale pre iostotu este kuknem, mozno som sa pomylila...bodaj by 🙂

lorela
6. okt 2014

@alexandra28 A prečo nie teplejší overal so šľapou na spanie? Prípadne ešte niečo pod neho a nemusí byť ani zakrytý.

marionmarion
6. okt 2014

@yanni len je rozdiel kto ma doma aku teplotu. My napriklad spavame pri otvorenom okne cely rok, aj ked vonku mrzne. Teraz mavame v spalni tak 15 stupnov, syn spava v pyzame a ma dve tensie tricka, zakryty je za celu noc dokopy asi hodinu 😀 ale ked bude v izbe 10 stupnov, to mu uz budem musiet obliect overal, lebo to je uz naozaj zima. Odporuca sa mat asi tak 18 stupnov. Tiez nebyvame chori, je to forma otuzovania sa, ale keby som ho nechala iba v pyzame, bol by za chvilku podchladeny. V spanku teplota tela klesne tak ci tak, netreba dieta nechat zamrznut uplne 😀

lucka1987
6. okt 2014

@alexandra28 mam 3 rocneho.. doma sa vzdy vykopava.. od malicka, vo vaku sa mu nepacilo, a vzdy musel mat nohy niekde vylozene na perine / alebo na mne / doma mame pri spani 21 stupnov. a maly ma packy vzdy teple.. ale na zimu mu musim kupit nejake teplejsie pyzamko, overalove najlepsie...

moni244
6. okt 2014

@marionmarion preboha, to kde bývate, že v izbe 10 stupňov? 😀 to nemá ani svokra v starom neprerobenom dome, kde sa v noci nekúri a aj tak tam tá teplota neklesne až tak a aj to musí byť von min. -10

marionmarion
6. okt 2014

@yanni inak ked spominas obliekanie vseobecne, tiez nenosime pancusky ani hrube zimne budny, skor dam dve tri tensie vrsty...ja bezne chodim v zime iba v mikine, moje dieta nema ciapku a vsetci na nas kukaju ako na blaznov 😀

marionmarion
6. okt 2014

@moni244 ak si citala pozorne, tak spime pri otvorenom okne aj v zime, ked je vonku pod nulou a kurenie v panelakoch sa na noc vypina, tak je uplne normalne, ze mas 10 stupnov..este je to stale velky rozdiel oproti tomu mrazu, co je vonku...

marionmarion
6. okt 2014

@moni244 jaaaj, stare domy drzia teplo ovela lepsie nez tenka panelova stena, mam odskusane oboje 🙂

marionmarion
6. okt 2014

@hanka_april ano, je pravdepodobne ze dietatu je teplo, ked sa odkope...ale je faktom aj to, ze male dieta sa na to nezobudi, ked mu zacne byt zima. Ja som svojho parkrat prikryla, ked uz mal uplne ladove ruky, nohy aj krize a nezobudil sa na to...je to asi podla veku. starsie dieta to uz dokaze ustriehnut, ale pri dvojrocnom sa na to spolahnut neda

brumka
6. okt 2014

mne ani jedna nespi zakryta, ja si drzim v byte 23-24st hlavne v zime. nebyvame chory, ja som alergik na chlad mam to lekarsky potdene, a to som 20r byvala v dome kde bolo 18-19st bezne a bola som 7x na antibiotikach sprchujem sa dotera zstudensiej vode ale teplo v byte si drzim a chora nebyvam a uz netrpim na priedusky ako kedysi. moja alergologicka tvrdi ze tie vyskumi ze 18st spalni neplati pre SR aele pre severske krajiny a nie pre kazdeho. ze ona je nazoru kazdy ako mu vyhjovuje
ja sa odjakziva zobudim nato ked mi je zima takze v nej spat neviem

yanni
6. okt 2014

@marionmarion tak my tiez v spalnach nekurime. Ale nam teplota aj pri otvorenom okne neklesne pod 15 stupnov. To by musela byt vonku zima minus 20, co tu nebolo hadam 20 rokov. Byvame sice ca. 90 km od Alp ale take zimy ako pred 30. rokmi uz nie su. A neboj, dieta ti nezamrzne. Od urciteho veku sa deti na zimu zobudia, alebo aspon trochu v spanku precitnu a zakryju sa aj sami, ked im bude zima. Ja som nasim teraz prvy krat obliekla dlhe pyzama, doteraz este spavali v kratasoch a pod tenuckym paplonom (mame 4 rocne obdobia) a mi somrali, ze dlhe este nechcu. V dome sme este nekurili, takze pri takmer nulovych nocnych teplotach je uz citit, ze aj v izbach je chladnejsie.

simca06022011
6. okt 2014

Normalne pyžama + perina/deka, alebo oboje. Keď bolo chladno dala som malej deku aj pod ňu (čiže na plachtu som ju natiahla). A zakrývame v priebehu noci.. pančuchy by som nedavala na spanie ani nahodou. Radšej hrubšie pyžamo a nesťahujúce ponožky (do cca1,5- 2 rokov som davala overalové) jedno a nie zbytočne to dieťa ešte sťahovať do xy-vrstiev. Nebude mu zima to som si istá... ;) a už vôbec nezamrzne...
my sme zimomraví doma všetci ale tak také obliekačky nerobíme pred spaním....

yanni
6. okt 2014

@brumka tak je ine, ked ma clovek zdravotne problem. Som uz vyssie pisala. Ale zase, keby sme mali v dome 24 stupnov, tak to behame si holi. Moje nervy, tak na taku horucost musi byt clovek fakt zvyknuty. 😕

brumka
6. okt 2014

@yanni cez leto mame 31-33st tkze radcej v zime 24 ako 18 lebo z orzucav vysoky skok, moze deti tiez su zdrave, sice teraz maju laryngitigu ale tu je teraz epidemia

simca06022011
6. okt 2014

@marionmarion v ktorych panelakoch sa kurenie na noc vypina? ;) to je zaujimave, u nas sa vypina prave cez den a v noci/nad ranom kuria...
A dievcence o 10° V INTERIERY ani netarajte... mam sklad, nezatepleny s jednym radiatorom v kancelarskych priestoroch, ktory ide v zime od 8mej do 15tej a nad ranom NIKDY, ani cez vikend nemam pod 15-16°C ani keď nám tu mrzne... a tam kde sa nekuri tiez nemame pod 10°C (viem to velmi dobre, teplotu denne sledujeme kvoli zasobam). Jasne 15°nie je teplo na tenke pyzamo, ale ani z daleka sa to nepriblizi teplote v interiery v obytnom priestore, ak nebyvate v mastali, ktora je otvorena a fuci do nej...

yanni
6. okt 2014

@brumka 33 stupnov v dome? 😕 😕 😕 😕 😨 😨 😨 😨 😨 To byvate v Emiratoch? Vlastne ani tam nemaju, lebo je vsade klima. No nam by bolo horuco. Ale to je vsetko zvyk. Ked ste tak vyknuti, tak nie je o com.

Inak baby, aby som neklamala. Ja nasim niekedy natiahnem flanelove obliecky. Ale nie preto, ze su teple, ale, ze su take mäkkucke 😀 Moj muz a ja zase flanelove nemozme. Moj muz asi velmi teplo sala alebo co, lebo ja sa pod tymi flanelovymi potim ako svina. Hroza. Potom sa muz stazuje, ze sa k nemu nepritulim 😀 😀 😀 😀 😀 😀

brumka
6. okt 2014

@yanni v byte, dom nemame a byvame na zapadnom sr, cez leto su hice. mame teply byt aspon kurime len obcas. praveze 20r som byvala v chlade a teraz 7r si kurim podla seba a imunita super...klimu nemame ani nechcemesiceč uvaha bola ale je to nezdrave a este take rozdieli von dnu niesu dobre v lete

yanni
6. okt 2014

@brumka no tak klima na SR fakt netreba. Moj muz robi v Saudskej Arabii, a ci je klima zdrava alebo nezdrava, ver mi, bez klimy by si tma skapala pri tych 50tkach teplotach. Pri dome ma nevyhrievany plavecky bazen. Tam mas vodu teplu ako vo vani. Pradlo vonku tu uschne za 15 minut. Tam cez den nevidis vonku ani nohy. Moj muz je triatlet. Na bicykel ide bud rano o 4, lebo o 6 je uz 35 stupnov alebo vecer o 10tej. Plavat ode o 9 vecer, lebo by mu zhorela pokozka na hlava a asi s nou aj vlasy 😀 😀 😀 😀
Ono to ta klima, ked sa casto cisti, tak nie je problem. Vo vlastnom dome by si si na to dala pozor. Ochoriet mozes akurat tak vo verejnych budovach: A hlavne co turisti spominaju. jasne, ze nachladnu, lebo su nie zvyknuti. Tam ci v Emiratoch nevidis domacich sa spazirovat po Mall v kratkych trickach. To len turisti idu po shoppingoch polonahi a preto prechladnu.