Ako zorganizovať domácnosť s novorodencom?

septemberkl
3. nov 2016

Chcela by som sa spytat, ci by ste mi poradili ako si mam zorganizovat domacnost pri novorodeniatku. Muz chodi domov z prace okolo 15 tej, mne konci sestonedelie. Chcela by som to mat zorganizovane ako mamicky, ktore vidam vonku s kocikom, upravene, drobcek im spi v kociku, alebo len tak si lezka, mamicka ma topánky s vysokym opätkom, je pekne oblecena, ucesana, namalovana. Ja totiz momentalne nemam akoby energiu na nic, len spat, potom ledva vstanem na plac malickej, pripravim jej umele mliecko, lebo musim dokrmovat, popri tom mala velmi place a mne je do placu z toho aka som pomala, nedokazem po porode este ani poriadne sediet, mam problemy s kojenim, ledva ju nakrmim, potom sa chce nosit na rukach, potom po hodinke zaspi a za chvilu je hore zase, place, chce jest. Ja sa ledva napijem vody, o sprchovani po kazdom WC mozem len snivat, niekedy ledva stiham ist na zachod. Pri porode som mala velke straty krvi, tak mozno aj preto som taka unavena. Dajte mi prosim typy ako si zorganizovat malicku, domacnost, pranie, zehlenie. Vari muz.

momoqui
3. nov 2016

Najprv by som sa snazila vklude starat o babatko a o seba a potom by ma trapilo ze chodim von bez makeupu 😀Nehnevaj sa ale pises ze nestihas sa sprchovat a dieta je placlive a ty najvacsi problem vidis v tom ze nechodis v lodickach? Ked pride manzel z prace moze byt s babom a ty sa venuj sebe a domacnosti, chodi dost skoro z roboty, to mas vyhodu

bea0046
3. nov 2016

Moj chodi o pol 12 v noci takze som cele poobede sama s malym a na zaciatku som sa isla zblaznit, vyzerala som otrasne a ledva som spala. Časom sa dostanes do toho a bude lepsie. Lodičky síce nenosím, predsa to nie je vôbec praktické keď mam bábo a nepotrebujem sa predvádzať namaľovaná pred nikým. Keď sa nájde čas tak jasné, že sa vymaľujem ale to je momentálne môj najmenší problém, že koľko mám make-upu...

karmela
3. nov 2016

@septemberkl ahoj v prvom rade ked si prvorodička musíš do toho prísť.Nepodcenuj sa si taká dobrá ako tie upravené mamičky na vysokých opätkoch..Ak malú prikrmujes tak jej správ UM hlavne na večer po kúpaní pospi ti viac a odpočinies si aj ty aspoň 4-5h spánkom..Ráno vstanete obe nakojis prebalis,Skus ju potom uložiť do postieľky zapni jej kolotoč s hudbou ty si môžeš zatial dať prať ci pozehlit.Do všetkého časom prídeš len to nevzdávaj..Ja som chodila s malou von aj doobeda aj poobede vonku spinkala ako dudok😊

janinah
3. nov 2016

si anemická,jedz melasu a vitamíny + minerály z lekárne,potrebuješ to...nestresuj,zosilnieš,nájdeš si svoj režim dňa a časom možno budú aj tie lodičky 😉
teraz nerob nič,len toto čo celkom musíš,oddychuj koľko sa dá

septemberkl
autor
3. nov 2016

mna to netrapi, ze nechodim v lodickach, nechodila som v nich nikdy, mna trapi ze ledva vstavam k babatku a chcem vediet ako to zvladaju ostatne mamicky. chcem vediet konkretne rady, ako to cele zorganizovat, aby som vladala.

pribinak
3. nov 2016

Chod k obvodnej nech ti spraví krvný obraz

septemberkl
autor
3. nov 2016

momoqui a este k tomu sprchovaniu, tak mi to bolo povedane od lekara, ze po kazdom wc sa mam sprchovat aby som sa skoro zahojila zospodu, lebo mam bolesti

zdenkastanka
3. nov 2016

A nemôže ti niekto prísť pomôcť s domácnosťou alebo okolo bábätka, aby si si trochu oddýchla? Mama, svokra sestra a pod? Ja už ich čakám hneď po príchode domov z nemocnice, teda mamu a svokru 😉

moni244
3. nov 2016

Hlavne sa prestan porovnavat s ostatnymi, zapoj manzela, ved ho mas skoro doma, to 90% zien nepozna.

robin30
3. nov 2016

@septemberkl ja som tri tyzdne po porode slaba ako mucha beriem D3 vitamin a spim ked aj mala nie vzdy ale dve hodky za den isto plus mam vacsie deti este vari aj u nas muz sklada pradlo zo starsimi kazdy daco pomoze a chodim v teplakoch aj von s kocarom lebo ma boli este brucho rifle ani nezapnem este pren a muz ma lubi stale unavenu podrazdenu neucesanu

jajkuschon
3. nov 2016

Mne vprva zorganizovani po porode najviac asi pomohlo nosenie v satke, moja mala bola fakt dieta co nespalo inde iba na rukach, plakala, mala som problemy s dojcenim...atd...tym ze som zacala nosit sa to zazracne zo dna na den nezlepsilo, ale aspon som ziskala dve volne ruky, ked mi bola v satke spokojna 🙂 a led uz o 3 mas manzela doma tak mu nachvilku malicke zver, nech ponosi, postrazi atd..a ty sa uces, osprchuj, namaluj 🙂 sprav si oblubeny cajik, pusti serial a napr zehli pri tom, skladaj pradlo, upratuj v tej miestnosti 🙂 je to tazke dostat sa do toho...zalezi na narocnosti babatka, moja ma skoro dva roky a stalela mam niekedy neupratane a ledva stiham :D

zviz
3. nov 2016

Mila mamicka. Teraz sa sustredte hlavne na babatko a na seba, nie na druhe mamicky. Vase telo sa potrebuje dat dokopy a musite si na seba aj s babatkom zvyknut. Nemozete vediet, ci tie upravene mamicky nemaju zaplatenu pomoc v domacnosti alebo jednoducho len maju menej narocne dieta. Uzivajte si drobceka lebo tieto vzacne chvile sa uz nikdy nevratia a teda ked budete neskor spominat na toto obdobie, urcite si nebudete pamatat ci ste mali make up a manikuru alebo nie. Proste to je nepodstatne. Oddychujte a spite, ked babatko spinka. Ked sa z porodu spamatate, budete mat dost casu na upratovanie ci zehlenie. Super, ze vam partner pomaha, zapojte ho do krmenia i uspavania, zasa ziskate nejaky ten cas pre seba. Verte, ze sa to postupne zlepsi a ked bude mat drobec aky taky rezim, budete mat cas aj na veci okolo domacnosti a aj na seba.

misicka27
3. nov 2016

@septemberkl tak ako hovoria ostatne, sama casom prides na to, ako stíhať a co ti vyhovuje...dietatko sa vekom meni, z mesiaca na mesiac budeš mat doma stale nového človiečika, neskôr mu das hracky do postieľky aj sa sam zabavi trosku, bude mat fazy dlhsieho spánku cez den a potom obdobia ked už bude cez den dlhšie hore, tak ked si teraz unavená a bábo spi urob najnutnejsie veci, napr.daj prat a chod si ľahnúť, potom počas dalsieho jeho spánku môžeš pradlo povedať...upratuj raz do týždňa cez víkend ked sa aj muz zapoji/ pomoze. Var na viacej dni, alebo si urob niečo rýchle ked sa ti nechce v ten den vyvárať. Ja bud varím hustu polievku alebo druhé, nikdy nie všetko naraz...peciem ked sa ni chce 😀 a ked bude bábo vacsie bude ti pomáhať, nas syn najradšej beha po byte s vysavacom a lesti sklo na stole v obývačke ☺

septemberkl
autor
3. nov 2016

misicka27 to je zlate ten tvoj syn 🙂

babucika
3. nov 2016

@septemberkl mne muz chodi domov o 19tej,dovtedybsom sama s malym a s 4,5 rocnou dcerou,kt.momentalne ani do skolky nechodi.najviac stltiham ak rano vstanem s manzelom,babo este buva. Rychlo upracem najvacsi bordel,postavim na kavu, spravim ranajky .postelim a venujem sa babu.ak je kludne nieco malo porobim.snazim sa navarit com skor, rozmyslam dopredu co budem varit aby som mala aj nakupene,lebo nieje nic horsie ako hladna smadna matka. Okolo 11tej maleho snazim uspat, aby sme sa.s dcerou v klude naobedovali. Riady umyvam odkladam zvacsa az poobede, ked sammi to nqhromadi.okolo 3tej vybehneme na prechadzku,maly zvacsa zaspi tak mam cas na nejake upratovanie,hranie alebo na oddych. Ak dcera bude v skolke, urcite budem s malym cez obed spat. Upratovanie mam rozdelene na dni,jeden den umyvam podlahy,dalsi utieram prach. Varim kazdy 2-3den,vtedy zasadne neupratujem,periem,zehlim priebezne aby sa mi nenakopilo pradlo,lebo pootm je to neverending story. Nemam vsetko tip top,dnes sme obedovali o druhej,ale snazim sa byt kludna,a neprepadat panike,lebo tento stav je iba docasny, staroslivist o babo bude casom lahsia 🙂

septemberkl
autor
3. nov 2016

zviz dakujem za povzbudenie, pisete ze babatko bude mat postupne rezim, ja som chcela vediet ako sa da ten rezim nastavit postupne, ci treba pockat?

misicka27
3. nov 2016

@septemberkl no ked za den 5x vytiahne vysávač zo skrine tak si to nemyslím vtedy :D susedia si musia myslieť že som posadnutá poriadkom 😎

septemberkl
autor
3. nov 2016

@babucika dakujem

septemberkl
autor
3. nov 2016

@jajkuschon presne tak to mam, ze aj moja mala chce byt stale na rukach, inak place, od vcera mam kupenu satku, tak ciastocne ju skusam do toho davat, naozaj je to pomoc, ale zatial tam dlho nevydrzi, alebo hned zaspi a este si nie som ista ci je naozaj dobre uviazana, tak ju vzdy radsej vytiahnem, len potom zase do 15 min. je zobudena, no asi to naozaj bude chciet cas a skusenost

misicka27
3. nov 2016

@septemberkl ten rezim pride postupne, ked ti bude cca 2-3x cez den spat a 5-6x cez den papať, a ked ho budeš dávať spat stale okolo rovnakej hodiny aj cez den aj večer tak si zvykne casom na držím dna...

jajkuschon
3. nov 2016

@septemberkl ak chces pokojne mi napis sukromnu spravu, mozem ti poradit s viazanim a tak 🙂 neboj sa, uplynie par tyzdnov a urcite to bude vsetko lepsie! 🙂

septemberkl
autor
3. nov 2016

@robin30 ja to mam tak isto, len uz som 5 tyzdnov po porode, mna len trochu zacalo deptat, ked okolo seba vidim mamicky plne energie a ja ledva idem, a to doslova, ale naozaj sa asi clovek nema porovnavat, ja viem, ale niekedy mam asi slabe chvile a bojim sa ci malej davam dostatok vsetkeho. teraz spinka a ja rozmyslam ako si nastavit vsetku staroslivost

septemberkl
autor
3. nov 2016

@jajkuschon dakujem, len rozmyslam prave, ze si asi zavolam nejaku laktacnu poradkynu a nech mi pomoze aj s tou satkou. Totiz mala ked zacne plakat, tak sa bojim, ci ju nieco neboli,alebo nema nieco nejako pritlacene v tej satke

jajkuschon
3. nov 2016

@septemberkl to je urcite dobry napad! 🙂 poradi ti a pomoze, doda istotu 🙂

betka269
3. nov 2016

Ahoj, ja som tiež prvorodicka s takmer 10 týždňovým babom, moj fešák chodil spávať okolo 1-2-3 po polnoci, ráno som bola ako keby ma prešlo auto, z postele som sa vyhrabala ledva okolo obeda, a prechádzka? Neohrozilo, zo sprchy po wc som vždy bežala nahá lebo som už počula plač, tiež som stratila veľa krvi, a zahojena doteraz niesom...ale musím povedať že už druhý týždeň mi malý zaspi o 22:00 azobudi sa okolo 3 ráno napapa sa spi dalej do pol 7 napapa sa a spí do 9-10...tak už sa aj ja dám do poriadku, upravim sa a idem sa prejsť..tak neboj, bude lepšie ani jaa som v to nedufala, bola som uZ zúfalá :D

natalushka
3. nov 2016

Hlavne moc nerozmyslaj..ono to pride samo..po sestonedeli vacsinou pride nejaky zlom..mala bude naorrdivat,vsetko pojde k lepsiemu..ako pr orodicka to poznam🙂mojim naj uspechom bolo si aspon raz za tyzden umyt vlasy🙂stale som ich nala v drdoke vyviazane..neboj,na vsetko prides,tak ako ti baby vyssie pisu..a mimochodom..moj maly maa uz skoro 2,5roka a ja stale nie som schopna sa s nim niekam dopravit nacas🙂(blba vlastnost,mam vzdy na vsetkoto kopu casu a zrazu bum,nestiham)takze s 5 tyzdnovym mimcom mozes kludne spavat🙂drz sa,vsetko zvladnes..aj ked zaciatky byvaju tazke..

jana_eyre
3. nov 2016

Neprganizuj - zi.. 😉

Časom sa začneš ctiť lepšie a budeš aj ty upravena.. Babatku nastavis režim jednoducho - sleduj jeho samotne, cim bude staršie tym viac bude spat v rovnakých casoch a ty ich len udrzuj.. Chodievaj v rovnakom case von a zapajaj muža, super že je tak skoro doma..

Mat prvé babo je narocne, človek sa do toho musí dostať a to chvilu trvá, predsa len je to podľa mňa najväčšia zmena v živote..

septemberkl
autor
3. nov 2016

@zdenkastanka mamu mam daleko aj sestru, a ostatných mam pocit, ze by som musela organizovat, ze co maju robit a kde co mam a ze by som bola este viacej unavena. Ak by chceli byt len tak s bábätkom, tak to by sa nedalo, lebo ak nemam malu pri sebe,tak som z toho hotova, musim ju mat stale blizko seba. Este ze mi muz pomoze s varenim, aj malicku ponosi, ale uz aj on je unaveny, lebo sice chodi o 15 tej domov ale rano odchadza pred 4.00 z domu

septemberkl
autor
3. nov 2016

@betka269 vdaka, zacinam mat pocit, ze to nie je take zle a sa to zacne zlepsovat ked to tu baby tak pisete 🙂 ja mam asi len nejaku krizu

lulu0123
3. nov 2016

@septemberkl Neboj, za chvilku bude lepsie. U nas sa to ukludnilo tak po 3 mesiacoch a teraz, mala ma rok, a uplna pohodicka.Hlavne, spi ked spi mala. A mne pomohlo ked som zacala brat vitaminy pre kojace matky. Tiez som bola stale unavena a ocividne mi nieco chybalo.