Ako zorganizovať domácnosť s novorodencom?

septemberkl
3. nov 2016

Chcela by som sa spytat, ci by ste mi poradili ako si mam zorganizovat domacnost pri novorodeniatku. Muz chodi domov z prace okolo 15 tej, mne konci sestonedelie. Chcela by som to mat zorganizovane ako mamicky, ktore vidam vonku s kocikom, upravene, drobcek im spi v kociku, alebo len tak si lezka, mamicka ma topánky s vysokym opätkom, je pekne oblecena, ucesana, namalovana. Ja totiz momentalne nemam akoby energiu na nic, len spat, potom ledva vstanem na plac malickej, pripravim jej umele mliecko, lebo musim dokrmovat, popri tom mala velmi place a mne je do placu z toho aka som pomala, nedokazem po porode este ani poriadne sediet, mam problemy s kojenim, ledva ju nakrmim, potom sa chce nosit na rukach, potom po hodinke zaspi a za chvilu je hore zase, place, chce jest. Ja sa ledva napijem vody, o sprchovani po kazdom WC mozem len snivat, niekedy ledva stiham ist na zachod. Pri porode som mala velke straty krvi, tak mozno aj preto som taka unavena. Dajte mi prosim typy ako si zorganizovat malicku, domacnost, pranie, zehlenie. Vari muz.

kwr
3. nov 2016

@septemberkl ahoj, presne ako.hovoria mamicky vyssie, najprv sa.musis dat fyzicky do.poriadku ty, bez energie a v bolestiach mozes mat system.aky chces, ked nebudes vladat...
Ja som si zvykla upratovat vecer ked som maleho.ulozila.spat...veci ako.dlazky, upratovanie.kuchyne a zehlenie, vecer pri telke.
Manzel sa tiez aktivne zapaja: ma.na starosti vynasat smeti, umyvat kupelnu, ak ja navarim on umyva riady, venci.psov, zameta pred domom.
Ked si maly ako tak vytvoril.rezim.tak som.muza zapojila do.kupania a teraz on kupe aj uspava, ja maleho utriem, nakremujem, obleciem, pripravim.flasu a tatino nakrmi a uspi....ja zatial varim.veceru a spratavam.obyvacku. Takyto system.sme.si budovali mesiace, neslo.to.zo.dna.na.den, a este musim.dodat ze ja som.nemala ziadne komplikacie po porode a uz na druhy den sme.boli.doma a uz som aj varila cize najprv sa daj dokopy ty a potom sa vsetko utrasie....a malinke nos kolko sa bude dat, budete pokojnejsie.obidve:) drzim.palce!

rebekav
3. nov 2016

Ahoj, tiez som akurat po sestonedeli a nam sa to nejako podarilo, ale od zaciatku mala vela spala, cize deficit spanku som nemala.

Kazda rada ti ale moze byt prd platna, lebo velmi vela zalezi od tvojho babatka, ci je kludnejsie, alebo nie. Kazde babo ine, kazda mamka je ina, kazda ma inu vytrvalost, trpezlivost, inak je zotavena po porode, a ma inak dopriate toho spanku. Necitala som reakcie bab, takze ti poviem len tolko co pomohlo nam...

Kojenie - nastav sa na 3-4 dni iba na to kojenie a skus to rozbehat. Mozno sa ti podari, ja som odsavala kazde 3 hodiny, telo na telo, brala som tabletky na podporu kojenia a uz je vsetko rozbehnute, aj ked jeden prsnik mam proste slabsi, nenaje sa z neho naplno, ale kaslat na to. Dokrmim z druheho. Ja som k tomu umelemu nechcela pristupit, kym by to fakt nebolo nutne.

Chce sa nosit - okamzite si objednat satku, je to skvela vec, mna neraz zachrani ked je mala nepokojna, alebo ju trapi grcanie ci prdiky. Ked ti zaspi tvrdo, kludne si lahni na gauc, ja zvyknem takto spavat s nou cez den, ak ma chyti utlm a malu mam v satke. Dcerka tam bud zaspi, alebo je kludna ked pochodujem, tak teda pochodujem po byte, ako sibnuta dookola a niekedy utieram prach uz snad 10x denne. Hlavne to nevzdaj ak v satke bude spociatku (niekolko minut) plakat, ona sa upokoji.

Spanie na vzduchu - moja spi na vzduchu ako zarezana, skus kocikovat len chvilku vonku kedze si vycerpana, a potom si ju daj na balkon, ty zatial mozes nieco uvarit.

Manzel ti konci o tretej, zapoj ho. Moj chodi o 19-20:00, okamzite ako dorazi ak nasa dcerka nespi, berie ju na ruky a ja, ak som nestihala sprchu som okamzite sla do sprchy, umyt zuby, alebo nieco v klude zjest.

Mne predpisali zelezo, citim, ze mam viac energie ako pred a pocas tehotenstva.

A hlavne nezehli, ja neviem, je to vobec nutne zehlit veci? Ja nosim cele dni teraz teplaky, jednoduche tricka, mikiny, svetre. Moj chlap si koselu ozehli do prace vzdy sam. Malej zehlim, ale len preto, ze mam cas, inak by som sa na to vykaslala uplne a zehlila by som maximalne tak plienky, co davam pod hlavicku.

Drzim palce a nezufaj!

zviz
3. nov 2016

@septemberkl presne ako pisu dievcata, babo si nastavi rezim same... Teraz asi vydrzi byt bdele iba chvilu a potom chvilu zaspinka a tak dokola. Postupne bude dlhsie hore, moj 8 mesacny vydrzi byt hore 2 hodiny, potom je uz mrzuty a chce spinkat, tak ho ulozim. Spinka 3x za den, rano vstava okolo 5.30. O osmej spi prvy spanok, cca 30-45 min. O 11.30 spi druhy spanok, cca 1-1,5 hodiny a este o 15.00 na chvilu zaspi. Opakuje sa to kazdy den s mensimi obmenami, takze si viem ako tak naplanovat cas aj so starsou takmer 4 rocnou dcerou, navarim, upracem. Zehlim vecer ked drobec zaspi. Netrebq z toho robit vedu, babo je prvorade, ostatne pocka. A este: spokojna mamicka=spokojne babo. Takze hlavu hore, vsetko zvladnete.

mirro
3. nov 2016

Neboj nič,bude to lepšie. Veľa z nás,ktoré máme už väčšie deti,máme v živej pamäti,aké sme boli zo začiatku unavené. Hlavne pri prvom bábätku. Hlavu hore,zmenežuj si čas,prispôsob činnosti bábätku,a fakt,bude dobre.

ajko
3. nov 2016

Ahoj. Ak sa skutočne cítiš veľmi vyčerpaná, naozaj to môže byť nízkou hodnotou železa, kvôli väčšej strate krvi pri alebo po pôrode. Ak by sa ti to nejako podarilo zorganizovať, choď si dať spraviť krvný obraz, ak nie, tak si rovno kúp aspoň nejaké vitamíny - v lekárni ti určite poradia. Podľa toho čo píšeš, môžeš mať aj začínajúcu popôrodnú depresiu - mala som ju taktiež po prvom pôrode - tiež som sa cítila vyčerpaná, zúfalá, malý stále plakal a naše dni boli jeden veľký chaos. Ja by som ti poradila nasledovné: Aspoň týždeň - dva sa sústreď len na dieťatko a svoj oddych. Dieťa sa zobudí, postaraj sa oň a akonáhle zaspinká, daj si rýchlu sprchu (tiež som sa veľmi dlho hojila zo spodu) a utekaj spať aj ty. Manžela popros, nech ti dá tých pár dní ešte na zotavenie a nech nakúpi keď sa bude vracať z práce domov. Keď príde manžel z práce, s jeho pomocou si pusti pračku (prádlo zvládne vyvešať aj on, keď práčka doperie), spoločne navarte vo väčších hrncoch, aby vám to vydržalo na dva - tri dni. Starostlivosť o domácnosť obmedz naozaj na "pouhadzovanie vecí" -len nech je všetko na svojom mieste. Povysavať a poutierať prach môže taktiež manžel napr. v sobotu ak má voľno v práci. Okná a detaily nerieš absolútne.. ja viem, že manžel je tiež unavený, ale aspoň pár dní buď trošku sebec a naozaj sa sústreď len na oddych a bábätko. pokiaľ ty nebudeš vporiadku, nebude vporiadku ani dieťatko, ani domácnosť a ani váš vzťah. Ak máš problém s dojčením, zavolaj si laktačnú poradkyňu, poradí ti aj v iných otázkach ohľadom starostlivosti o dieťatko. A hlavne nezúfaj, nič netrvá večne. časom nadobudneš silu, dieťatko režim a uvidíš že prídu dni kedy sa aj ty budeš hrdo a hlavne v kľude a upravená prechádzať s kočíkom po meste. Chce to len čas.

ajko
3. nov 2016

...ešte na margo upravených mamičiek s kočíkmi - Tiež mi raz na rodinnej oslave povedal môj vlastný brat kompliment typu "Ako skvele vyzerám s tým kočíkom a s tým spokojným spiacim bábätkom vyobliekaným v šatočkách" To ale nevedel, že aby tomu tak bolo, musela som ráno po 3 hodinách spánku o 5.00 vstať, a kým to bábätko konečne spalo, dala som sprchu, nalíčila sa, spravila účes..len čo som skončila so sebou, bábo bolo hore.. a kým som to bábo dala do štádia "spokojne spiace vyobliekané dievčatko", bola za tým takmer dvojhodinová fuška typu plač, papať, grgnúť, prebaliť, plač, papať, grgnúť, prezliecť obgrckané... však to už poznáš .. a ja som spotená bola znovu súca do sprchy...

jonnie
3. nov 2016

@septemberkl Bude to dobre, uvidis. Pamatam si presne na taketo stavy. A po dvoch mesiacoch som si zacala viac verit a uzivat materstvo-zdalo sa mi to uz jednoduchsie a nejako sa to utriaslo. Ja som bola sama-muz robi v zahranici-a nechcela som ziadnu pomoc-presne pre tie dovody-co pises. Ja som si ani velmi nevarila 😀 a prezila som. Robila som len nutne. Bude fajn..uvidis.

mucuinka
3. nov 2016

@septemberkl tak ja ťa síce nepoteším,ale povzbudim. MALA bude mať v januári 2 roky. Ešte stále nie som schopná riešiť domácnosť a uvariť. MALA je od začiatku naozaj náročné dieťa a všetky matky, čo majú presne tie spokojne deti v kočíku a nalakovane nechty v dobrom nenávidím 🙂 počas prvých 6 tyzdnov som sa ani ne prezliekla z pyžama. A to sme na malú boli Castokrat 3 aj 4 dospelí. AKO novorodenec spala horko ťažko 8 hodín a dodnes nespí poriadne. Aj včera sme boli hore od pol 2 do 6. Varí mamina. Pozehlit stíham, lebo poobede tak hodinku spi. upracem keď je s mužom a občas čo to aj s ňou, už je väčšia. Ale na začiatku som nebola schoschopná si ani uvariť čaj. Neboj, zlepší sa to. A nezabúdaj, že bordel v byte, šťastné dite 🙂 si najmä mama a nie upratovačka. To príde, keď budú deti v puberte ;) teraz oddychuj, čím viac budeš oddychovat, tým viac bude mliečka tým bude mala spokojnejsia

robin30
3. nov 2016

@septemberkl vsetko si rob svojim tempom nikto ta nenahana a na vymalovane super naspeedovane mamicky sa vybodni 😃ja si podudrem popod nos ked nevladzem ale poviem si porodila som babu s 4820g a 54cm normalne takze mam pravo na to byt este ubolena slaba kazda potrebuje iny cas na zotavenie zajtra idem na kontrolny odber tiez mi cosi chybalo tak uvidim co mi dr.povie urcite zbehni aj ty na krv

elizita
3. nov 2016

Spi s malou cez den. Musis byt hlavne oddychnuta,teraz je spanok veeelmi dolezity pre mliecko aj pre babatko a tym padom pre teba. A ked kojenie bude v pohode, mama bude v pohode, tak aj babo. Manzel ti chodi dooost skoro domov,raduj sa,ze ti moze pomahat.

rutie
3. nov 2016

Najprv si daj do poriadku kojenie a svoj zdravotny stav a potom ries vsetko ostatne. Toto bola aj moja najvacsia chyba ako prvorodicky - ze som mala pocit, ze ked maly place, ide sa zrutit svet a ja sama som bola na poslednom mieste. Výsledok: uplne zdeptana, nevyspata matka s popraskanymi bradavkami, ze ich bolo treba zasivat (lebo ked dieta pije, tak mu nebudem "odtrhat od ust.."", neustale zapaly prsnika. Neista zo svojej novej role, neista z toho, ci obstojim ako matka, neista z toho, ci to vsetko robim dobre. Mala som pocit, vzdy, ked maly plakal, ze zlyhavam. Nestihala som nic, ani si umyt zuby a nerozumela som tomu, ako susedka zvlada pri rovnako starom babatku aj starsie dieta, domacnost a je same hihihihaha.

Potom si predstav zenu, dva tyzdne po porode. Na kolieskových korculiach na cyklistickej ceste, babatko tlaci v kociku, jej starsie deti vo veku 5, 4 a 3 roky taktiez vyobuvane v korculiach, prilby, ked treba tak ich zdvihne, podpori. Zena je upravena, usmiata, doma ma navarene, oprate, uz si stihla aj casopis pri kojeni precitat. Odkedy sa vratila z porodnice, odpracovala cca 15 hodin do prace na homeoffice, starsie deti vozi rano do skolky, poobede na kruzky, trojrocne ma stale doma.

Ver ci never, ale aj ta druha zena som ja. Ale uz viem, ze na prvom mieste je zdrava mama, na druhom mieste fungujuce kojenie a potom vsetko ostatne. Uz viem, ze babatko moze 2-3 minutky plakat, kym si vyriesim hygienu a svet sa nezruti. Uz viem, ze ak si nenajdem cas vypit si caj, nebudem mat mlieko. Uz viem, ze ked zacne blbnut kojenie tak najlepsie, co mozem urobit je zaliezt s malou do postele pod perinu, obe nas vyzliezt a pol dna, den dva len kojit. A nevaham poziadat svoje okolie, aby mi v tom pomohlo a umoznilo mi to. A vôbec ma vtedy netrapi neporiadok, krupicna kasa na veceru a deti 2 hodiny pri telke.

Povedat niekomu: Musis ziskat sebaistotu! je asi to iste ako povedat: Uvolni sa! Dopraj si cas a oslobod sa od blbych ocakavani. Neporovnavaj sa s nikym, aj matky roka casto revu do vankusa. Je dobre, ze si nastavena na potreby svojho babatka. Tie su dolezite. Ale ver mi, moje mladsie deti deti museli ovela dlhsie cakat, kym som ich mohla utisit, nakrmit, uspat, prebalit, nez to prve. Nemysli, ze ich to nejako poznacilo. Su dokonca ovela viac v pohode ako ten najstarsi. Niekedy mam pocit, ze matky by potrebovali ombudsmanku viac ako deti. Aj ked si sa stala matkou, stale mas ludske prava ako je spanok, zdravotna starostlivost, jedlo, pitie, vzdelanie 🙂 . Ked si budes vazit samu seba, bude si ta vazit aj manzel a dieta. Ked stale budes zatlacovat do uzadia svoje potreby, casom si na to zvyknu aj tvoji blizki.
Drz sa!

hradnapani
3. nov 2016

@septemberkl pozri,ked ti ma kto pomoct s varenim, tak mas vlastne vyhrate 🙂 nic ine, okrem osobnej starostlivosti o seba a babatko nemusis robit. Do pracky veci nahadzes, zehlit nemusis (fakt nie, ani pre male babatko, pokial netrpi nejakym koznym problemom. Ja som napriklad prestala zehlit takmer uplne, ale naucila som sa pekne pradlo vystierat pri vesani 😀
vsetko ostatne pride casom a ver tomu, ze tak ako ty sa citi velmi vela mamiciek, len ich proste nevidis, lebo su tiez ukryte s kruhmi pod ocami a zupane doma. Vidis iba tie ceresnicky, ktorym sa (mozno raz za cas) zadarilo dostat sa vo forme von a este im aj dieta zaspalo 😎
cim bude mala starsia, tym budes zase vacsou panou svojho zivota 😉

katrin21
3. nov 2016

@septemberkl hlavne si daj spravit krvny obraz, mozno si anemicka a to je koren problemu ... unava potom, vycerpanost. ak si vela krvi stratila, alebo aj dost krvacala, mozno je to ono..

organizovanie pride casom 🙂 vytvorite si hadam nejaky aky taky rezim... kedy bude spat, hore a pod.. vonku deti spia vacsinou lepsie ako doma, cerstvy vzduch v zime je super. skus nejaky starsi kocik na balkon, malu tam povoz, uspi a potom si ty porob co potrebujes , ked ona spi... nemusis denne na prechadzky hodiny..
Ver tomu, ze s malym babom mas NAJVIAC casu... pockaj, ked bude mat pol roka - rok a uz nebude chciet byt same, spat tolko ani len tak lezkat 🙂

katrin21
3. nov 2016

@septemberkl no a este teraz citam, ze si hotova z toho, ked malu nemas pri sebe...
hmm... toto nie... to nie je dobre.. dietatko potrebuje mamu, ale zase nie je to nas privesok... aj ty mas svoju osobnost a potrebujes cas aj na seba.... Nemoze ti byt luto, ak ju niekto povaruje, povozi... a ty cas vyuzi pre seba.... Neskor to ocenis, lebo dieta, co je len s mamou, neskor nechce byt s nikym inym a nastava problem, ze uz ti ho nikto nepostrazi, lebo bude cely cas bez teba vrešťať.... a na to sa malokto citit strazit take dieta...
ved spolocensky zivot, navstiv neskor kamosky s detickami, kocikujte spolu, neboj, pojde to, bude to lepsie, ked nebudes uz taka ubolena🙂

a pytas sa na rezim: rezim si nastavujes ty, podla babatka.... kedy vstavate, kedy vecer kupete, ritualy vecerne, kojenie casom tiez mozno pride tak cca. v rovnakom case +-, alebo chod vzdy v urcitom case do kocika, snad tam zaspi , v rovnakej dobe, tym padom potom aj bude rovnako hore a pod...
ono sa to vyvinie, budes vidiet, kolko vydrzi hore, kolko bude spat, ale vekom sa to stale meni, napriek tomu, ten rezim ze hore, spime, papame , hrame sa sa uz nejako tak bude opakovat.

sitina1
3. nov 2016

Baby čo chodia namaľované a krásne upravené na prechádzku s koníčkom sa v 90% pripadov nestaraju o svoje dieťatko samé. Buď majú pestunku, alebo super starú mamu. Môj malý má 2,5 a ešte som na vychádzke namaľovaná nebola a aj na zachod chodí so mnou. Vitajv klube mačiek, no neboj bude lepšie časom.

saranca
4. nov 2016

Ahoj. Urcite to skus s poradkynou nosenia aj dojcenia. Je to to najlepsie a najprirodzenejsie pre dieta aj Teba. A samozrejme ak si chudokrvna, aj to treba riesit. Prajem Ti vela trpezlivosti a pokoja.

saranca
4. nov 2016

A nie je pravda, ze ked budes mat vela babatko pri sebe, bude potom bez teba vrestat. Ja mam tretie dieta a opak je pravda. Ak ma dietatko naplnenu zakladnu potrebu byt v bezpeci pri mame (nosenie, dojcenie), je neskor nezavislejsie a v pohode aj bez mamy. Moj osemmesacny syn zacne mrncat, ked sa vratim, pretoze si pyta dojcenie, ked ma zbada. Dovtedy je vcelku v pohode aj ked som prec.

petra3312
4. nov 2016

@septemberkl ja mam doma trojmesacneho krpca a este sme si rezim nenasli. Cez den je to dost narocne, lebo len nosit sa a nosit - aj ked sa to trosku zlepsuje, niekedy vydrzi aj pri mne lezat na gauci, ked sa mu prihovaram a zabavam ho. Akonahle ma strati z dohladu, ide ho roztrhat. A nie, nenaucila som ho na ruky - vyzadoval to od zaciatku sam, jednoducho spustil taky krik, ze som nevedela, co ine robit ( a aj ked som skusala mu hrkat s hrkalkami pred nosom, pustat hudbu, dat do kolisky, lehatka, ine nezabralo, len zobrat do narucia. Cez den mi zaspi len na rukach alebo v kociku. Ked ho polozim do postielky alebo ked zastanem s kocikom - do 2 minut je hore. Takze si vies predstavit, kolko asi toho doma stiham - a to mam este 5rocnu dcerku a muz mi chodi domov z prace niekedy aj v noci. Ale zasa cez noc mam ukazkove dieta - zobudi sa 1-2x na mlieko, hned ako ho dokrmim a odlozim do postielky, spinka. Stale cakam, ze bude aj cez den spavat bez toho, aby som bola v tom zainteresovana aj ja. Pri starsej dcere som to tak mala - niekedy som si aj s nou pospala a ked som neodpadavala od unavy, tak som za ten cas upratovala alebo varila. Ale zasa v noci to vzdy trvalo, kym zaspala. Ako Ti tu uz baby radili - zapriahni do roboty muza, uvar na 2-3 dni, kedykolvek sa da, pospi si aj s babatkom, nadalej uzivaj prenatalne vitaminy, cez tyzden udrzuj poriadok tak, ze vzdy vecer venuj 15 minut tomu, ze pobehas cely byt a poodkladas veci na svoje miesto, vacsie upratovania nechaj na vikend. Urcite su aj zeny, co si to vedia zorganizovat ovela lepsie ako tie ostatne, ja medzi ne bohuzial nepatrim haha.

marrie5385
4. nov 2016

@septemberkl kontaktuj niekoho kto vie viazat satky alebo pozri internet. Ja som nasu zo zaciatku parkrat nosila...dala som ju ked bola v naladicke a spala mi tam aj hodinu...spotena jak ďas...ale spala 😁a ked mate za sebou este len sestonedelie...rezim by som este nehladala. Ani my este nemame...hlavne poobede. Beriem to tak ze ked je unavena ideme bubat. Nam pomohlo po vsetkych strankach ked sme isli na par dni k rodicom, resp.obcas mamka prisla tu. Podla potreby. Viac si oddychnes a bude ti lepsie.

lubi40
4. nov 2016

@septemberkl vitaj v realnom svete 🙂 Neboj, ono sa to pomaly vsetko upravi. Dcera je este malicka, ty si stratila vela krvi, je normalne, ze si unavena. Ja keby som pri sebe namala maminu, tak sa prvy mesiac ani normalne nenajem (asi by som zila na chlebe). Prve 3 mesiace su tazke, potom si pomaly zvyknes a po pol roku si uz budes aj ty vymalovana na opatkom vykracovat mestom so spiacim babatkom🙂

janickacrazy
4. nov 2016

@septemberkl Chápem, že si po porode ešte unavená a nevyspatá, berieš železo? To ti treba, ak si stratila veľa krvi. Bud rada, že manžel ti chodí o 15 z roboty, moj chodí o 19:00. Tiež bud rada, že ti navarí. Je to veľká pomoc. Ja mám 3 deti a ked som prišla s porodnice s posledným, tak od druhého dna som musela fungovať, variť, upratovať, všetko. Manžel šiel do práce a nikto mi neprišiel pomocť s ničím. Ani mama ani svokra, ani sestra, proste nikto. Ako som to zvládla? No snažila som sa pospať si spolu s malým aj cez den aspon na chvíľu, lebo v noci som k nemu vstávala. Ked príde manžel z práce, tak ho pošli kočíkovať a ty chod spať, aj hodinka spánku takto cez den dokáže urobiť zázraky. Uvidíš, budeš sa cítiť lepšie. Drž sa. Časom bude lepšie, bábatko podrastie a zvyknete si na seba.

evitka83
4. nov 2016

@septemberkl no ked sa chces porovnavat s inymi mamickami, ktore chodia v lodickach, tak sa pozri aj ako stare maju dieta. Rozhodne to nebudu 6 tyzdnove babatka 🙂 vacsinou su to maminky so sportiakom cca 9 mesacnym drobcom v nom, ktory inak spinka cez den aj v noci ako novorodenece, ktory cuca kazdu chvilu od maminy. Drtiva vacsina mamiciek to ma doma v tvojom stadiu presne rovnako. Depku, ze je doma bordel, ze ma fokle pod ocami 🙂 rezim si najdes casom sama podla toho, aky bude mat rezim tvoje dieta 🙂

kllamarka
4. nov 2016

@septemberkl co si pipi?? :D :D Ja mam 9tyzdnove a len teraz sa rozkukavam :D :D
Akorat som dnes rano povysavala byt cely, mala dobru naladu tak polezala na hracej deke chvilu.

A to je asi tak vsetko 🙂 Varim len cez vikendy ked je muz doma alebo obcas nieco rychle vecer, ked pride z prace a poriesi malu 🙂

Mejkap si dam hned rano, lebo starsia sa chysta do skoly a mensia je rano najviac v pohode, tak vydrzi aj pri kolotoci par minut 🙂

Tak ako nestresuj...cez sestonedelie som si ani neskrtla. Bola tu spina kym sa k tomu raz za cas nedostal muz. A nic nam nie je :D
A to este pri tom vsetkom riesim druhacku na ZS a jej odvozy zo skoly a po kruzkoch 🙂

A to mas este luxus, ako ti muz chodi z prace. Moj PO 19!!
Ked musis..tak musis 🙂

sandil
4. nov 2016

Aj ja vzdy na prechadzke pozeram po niektorych mamickach so spokojnym babom v kociku a ktore su vymalovane vycesane a vyobliekane akoby boli na modnej prehliadke nie na prechadzke s dietatom.Ja mam tiez vacsinou vonku babo spokojne ale je za tym hodinova drina pred tym ako sa vychystame.Malu vychystam, napapa sa, potom mi vsetko pocika tak ju mozem prebalit a prezliect, potom sa pogrcka takze zase prezliect a ked to skonci a place tak mam pocit ze je zase hladna tak znovu jej dam papat.Som rada ked si v tomto kolobehu cela spotena stihnem ja nieco hodit na seba.Strapata, nenamalovana idem von ale neriesim to, hlavne ze mala je spokojna.Varim na dalsi den vecer ked zaspi a upratujem ako kedy v kazdej volnej chvilke kedy sa da.Zistujem ze niekedy aj za 10 min stihnem toho tolko ako za hodinu pred porodom.Treba len vydrzat.

hettinka
4. nov 2016

moja prvá dcéra nejedla, nespala, ak nespala vrieskala celý čas ... ja som tiež bola s nervami aj silami na konci ... ešte som aj začala potom pracovať a mala som dojem, že si do roboty chodím oddýchnuť, no pomáhala mi mama aj manžel...
po porode som si kupila tenisky, dala ostrihať vlasy na praktický účes a brala veci tak, že čo nestihnem, nevadí ... hlavne aby bolo postarané o dieťa. Bývali sme vtedy na dedine. tak žiadne kočíkovanie cele hodiny, vyviezla som kočík pred dom na dvor a dieťa spalo. Ak pršalo, na balkón.
kedže som mala dcéru na UM, tak u nás kupal, prebaloval aj krmil aj manžel, aj v noci a cez víkend vždy ,,, a tiež chodil do roboty. No on našťastie aj sám chcel.

lujza123
4. nov 2016

@septemberkl nic si z toho nerob, ja som mala hadam polroka brutalny chaos vo vsetkom, dieta uvrieskane, ja nadvahu, hlava mastna strapata k tomu nevyspata, nevladna, doma vsade bordel
Ako ti radia baby, spi spolu s babom, na upratovanie kasli a zehlit nemusis, staci to 600nedelie a potom sa na to vykasli, babetko bude odolnejsie ked nebude v sterilnom

sitina1
4. nov 2016

Ale baby viete ,,Bordel v byte šťastné díte,, Ak príde návšteva pozrieť dieťatko a mňa, nech nerieši neporiadok, pri malom decku. Takýchto ľudí neznášam, sú to omedzenci !!!

elizita
4. nov 2016

@kllamarka a co jes ty ked nevaris?

dvp
4. nov 2016

Vobec sa netrap, ze ine stihaju a ty nie, netusis, ci maju pomoc alebo nie, my sme nemali, prve dieta a same problemy.....raz som zistila, ze este o pol2 poobede som v pyzame.....a to som sa snazila ju poctivo kocikovat, priam som sa tesila, nech prsi a je skaredo, nech nemusim, lebo nevladzem. Prve mesiace su krute, najdes si system a mat muza o 15tej doma....to by som hned brala, odpocivaj, ked sa da, dieta moze spat aj vonku....teraz je skaredo, ja som si vzala von knihu a citala si, obcas ju pohojdavala v kociku, bola som rada, ze sedim.....a najdo0lezitejsie je, byt v klude a citi sa fajn....hoci aj teplakoch

dvp
4. nov 2016

Inak nemusite sa cele sprchovat v 6nedeli po kazdej potrebe, mne pomohol taky odvar z repika a do neho som dala par kvapiek cajovnikoveho oleja a to cele som mala v rozprasovaci na wc a vzdy som robila dezinfekciu ako indonezania hygienu 😉 stacilo, super som sa zahojila, sprchovala som sa az vecer