Časté nočné budenie a kojenie štvormesačného bábätka

cleopaty
19. jan 2014

Ahojte zienky,som zufala,tak sa pytam o radu...mam 4-mesacnu dcerku,ktoru plne kojim a vyborne rastie,vsetko ok,nemam sa na co stazovat a ani nechcem. Su ale dni a poslednou dobou stale castejsie,ze meliem z poslednych rezerv...malicka totiz do 3mesiacov spala so mnou v posteli,cize nocne budenie a kojenie bolo uplne easy,vytiahla sa cicka a bolo,cez sviatky som ju naucila spavat samu v postielke (toto prispelo k tomu,ze som konecne nasla cas byt aj s oteckom osamote/potrebne). Je to uz mesiac,co ju vecer ulozim a zaspi/standardne nie je problem/zaspava okolo 20tej vecer (plus/minus),napapana. Potom sa zobudi okolo 22,zase sa napapa a buva a potom od polnoci to ide/byva hore aj kazdu hodinu,nepomaha cicikanie (to som aj prestala,nemalo to vyznam,iba som bola este viac unavena a mala sa po prestani cicikania hned prebrala),cumlik,ani nic,iba nacucnutie na prso(niekedy sa napapa poriadne a niekedy si len cucne,ale povedzme,ze zaspinka a dam ju hned do postielky). Je to vsak aj kazdu hodinu,zazrakom mi spi(naposledy asi pred 3tyzdnami),ze 3hodky vkuse,poslednou dobou hodinu,dve max a zobudi sa a zase na prso. Ja to niekedy zvladam,niekedy vsak uz padam total unavou (cez den,ked spi,nedospavam,neviem spat cez den a mam pracu). Napadlo ma aj,ci nemam slabe mlieko alebo co,ze je tak casto v noci hladna alebo kde je chyba...ci mam zacat davat nejake prikrmovadlo alebo co? A ide ma normalne rozhodit,ked pocuvam mamicky v okoli,co maju mensie deti,ze im spavaju aj 6hodin vkuse,niektore aj 8 (co by som dala za 4hodiny spanku vkuse ja...). Strasne ma to deprimuje,citim sa ako neschopna matka,co nevie dieta poriadne dat spat/uspat...preco cez den mi mala spi aj 3hodky v kociku (predchadza tomu prechadzka,samozrejme) a v noci je to najcastejsie hodinka,niekedy dve? Nieco robim zle a neviem co, je mi nanic,dnesna noc bola tiez divoka,tak preto... akakolvek rada od vas-vopred vdaka. Nikdy by som neverila,co dokaze s clovekom spravit nespavost permanentna...

ivanapetrasova
21. jan 2014

V prvom rade, úpne si viem predstaviť tvoju únavu, je to na nervy keď je človek nevyspatý.. A poznám to tiež 🙂 Môj malý ma 11 mesiacov, stále kojím a jeho spanie prešlo niekoľkými zmenami a obdobiami (a myslím že bez ohľadu na vonkajšie okolnosti, proste sa mu spánok menil). Od 0-3 mesiacov bol hore 1-2 krát za noc, okolo 3-4 mesiaca katastrofa, budil sa minimálne každé 2 hodiny a jediná pomoc bolo prso (myslím že vy ste v tomto štádiu) ale trvalo to nejaké 3 týždne a zrazu jednej noci prespal od večera do rána bez zobudenia. Toto trvalo asi 2 týždne a vrátil sa k 1-2 budeniam za noc. Takto vydržal do 8 mesiaca. Potom začalo megazlé spánkové obdobie, ktoré trvá v podstate až do teraz (posledné 3 noci boli lepšie) - budí sa aj 8x za noc a pomáha len prso... No uvidíme čo bude ďalej 🙂 Určite ale to koľkokrát sa dieťa zobudí v noci neznamená, či si dobrá alebo zlá mama. Si dobrá mama, neboj nič 🙂

magda89
23. jan 2014

Slabé mlieko urcite nemusí byt pričinou. Mam kamaratku ktorej sa dcérka este castejsie budila na to umele. Dojčenie je super prostriedok ked je najhorsie, ked su horucky, ked su bolesti... nevzdavaj sa ho nam milionkrat pomohlo.

ale mozno ti pomoze tento clanok o radach pre male babatka:
http://www.prosimspinkaj.sk/19/post/2014/01/naj...

lalaboo
24. jan 2014

@cleopaty
@orieska325
@marta83
mali by sme zalozit forum na podporu matiek nespavcov 😀 dnes som nespala ani len nepretrzitu hodinu, 12x horw, budicek pred siestou. Rano sa mi chcelo plakat, teraz zufalo smiat 😀

adkasmolka
24. jan 2014

@cleopaty ahoj, viem aka si vycerpana. My sme sa vcera nahodou dostali k mojim fotkam, ked bol syn hore snad kazdu chvilu v noci a kukam na seba a v duchu som si povedala: preboha, ja nevyzeram hrozne, ja vyzeram priserne!!! Tot na uvod 😵 No kedze moje dieta bolo v noci hore, co chcelo papat a ja som uz bola tele, tak som mu natahovala papacie hodiny a chytil sa. Potom mi uz potiahol aj 5-6h spanku pocas noci. Cez den nepotreboval spat od 12 tyzdna, ak tak v kociku aj to max hodinu. Nepoznam co je, ze dieta mi spalo pocas dna 4-5hodin, tolko nespal cez den ani ako novorodenec. Jeho denny spanok sa napravil az ked mal rok. Peripetie s nocnym spankom pretrvavali az do min. leta, to mal 2,6 roka kedy sa pridrzuli aj nocne zachvaty placu. Potom som to uz riesila prirodnou cestou a dobre je 🙂

cleopaty
autor
24. jan 2014

@lalaboo som za 🙂 posledne dve noci divocina,este mi malu aj ockovali,cize bola viac placliva,ale tuto noc spala 3hodky naraz,skoro som odpadla,ze tolko spanku sme mali dopriane ;) no a ostatne vstavania standard,hodka dve...no co uz,hlavne ze su nase babence zdrave a lubime ich najviac na svete ;)) kde sa mozem zapisat do tej skupiny mam bez spanku? ;))

cleopaty
autor
24. jan 2014

@magda89 pekny clanok a pekne pisany,dakujem 🙂 ten rezim uz ako taky mame,ale moja mala veduca ho niekedy samovolne zmeni a potom je den crazy 🙂 ale tak,o tom je zivot...;)

cleopaty
autor
24. jan 2014

@adkasmolka dakujem za reakciu. Prosim ta,asi si sedim na vedeni,ale co myslis tym "natiahla papacie hodiny"? To akoze nastavila rezim,ze? Ci existuje nejaka vychytavka,co uspi babence 🙂))) chapes,malo spanku...osprostievam ;) moja zacala plakat (okrem toho babyveku okolo 2mesiacov) teraz posledny tyzden,alepripisujem to ockovaniu,ze je taka nervoznejsia z toho,inak je skor usmievave babo. Ale ta ked uz ten plac spusti,tak dovidopo,pocuju aj na vedlajsej ulici 🙂 a najnovsie zacala pistat (vysoky sopran je proti tomu nic),piska hlasno ako moncici a niekedy je to sucast smiechu a niekedy revu,zabava vsak vzdy ;)

cleopaty
autor
24. jan 2014

@ivanapetrasova ma zaujalo,ze to mame podobne...cize ked teraz je to divocina (kazde cca 2hodky hore v noci),uz sme v 5.mesiaci,tak sa moze stat,ze zrazu prespi celu noc? To sa asi budem stipat cely dalsi den,ci este nesnivam ;)))) ale asi tomu aj nieco predchadzalo,nie? Mozno presun postielky (nad tym uvazujem aj...) alebo co skusit... asi to prestanem riesit a budem zit kazdym dnom specificky,lebo inak na zblaznenie ;)

njonja
24. jan 2014

@cleopaty ahoj, no moj tak spal do 13 mesiacov. Budil sa kazdu hodinu, cucol a spal. Musis predlzovat intervaly medzi cuckanim. Nas bol uz velky, nemusel pit kazdu hodinu, jemu som to postupne predlzila tak, ze napokon prespal celu noc. Nedavala som mu hned, ked sa zobudil. Nechala som ho trosku pomrncat, niekedy viac, niekedy menej. Zvykol si postupne, ze nedostane didik kedy si zmysli aze v noci sa ma spat. Zacali sme s hodinovym intervalom medzi budeniami, potom som kazdy denpridala nejake tie minuty navyse - 1,5 hod, 2 hod, 2,5 hod…. odskusaj to, uvidis podla tvojho babatka…trvalo to asi mesiac, kym mi prespal uplne celu noc ,ale asi tyzden, kym sa intervaly predlzili na rozumny cas - 2,5 hodiny. Drzim palce!

ivanapetrasova
24. jan 2014

No u nas to vzdy je take nahle. Proste zrazu zacne spat horsie alebo lepsie. A nepredchadza tomu fakt nic, ani presun postielky (od toho 8 mesiaca mame postielku bez bocnice primontovanu k nasej posteli, lebo to sa uz nedalo 10x za noc vstat a ist ho zobrat z postielky). Vtedy ked zacal spat celu noc tak to bolo uplne bez toho ze by som nieco robila inak, proste zaspal o 20:00 a zobudil sa o 6:30... a po 2 tyzdnoch bum a zase zmena 🙂 neporadim ti co robit lebo sama neviem 🙂 ja som taky typ co neriesi (samozrejme ked ho bolelo brusko, zubky, a pod.tak to je ine a to riesim), proste ked mrnci vstanem a radsej to ani neratam a verim ze sa to zlepsi.. myslim ze uplne dobre bude spat az ked uz nebudem kojit.

adkasmolka
24. jan 2014

@cleopaty ja tomu vravim, ze mame doma paviana - co mame 😵 cely tatik 🙂
Ja Ti napisem, ako som to ja robila. Ak tu bude niaka premudrela maminka mi komentovat moj pristup, absolutne ma nezaujima, ani nebudem na to reagovat, pretoze ona vie hovno otom, ako to cele u nas vyzeralo a bolo a cim sme si presli. Takze: Syn mal 6 tyzdnov a papal kazdu hod a pol popr. hodinu. Bola som doma na vsetko sama, muz na sluzobkach, cela domacnost na mne, varenie, nakup, zle hojenie rany a atd.. Uz som nevladala v noci tolko vstavat, bola som tele, urevana, popr.depresia ako vysita.. takze som mu dala do flasticky prevarenu vodicku. Nakojila som ho a ulozila. Ked sa zobudil o hodinu dala som mu vodicku. Stiahol aj 30ml aj 40ml na jeden sup. Potom zaspal. O hodinu sa zobudil. Nakojila som. O hodinu zase hore, dala som vodicku. A takto som to striedala. Neplakal, mozno mrnkol to si uz nepametam, bolo mu suma fuk, ci je to cicik ci flaska, hlavne ze to tieklo 🙂 Na tretiu noc mi prespal 6 hodin! A drzal si to. 😵

marta83
24. jan 2014

aj u nas uzastna noc 7x za noc hore :(

lalaboo
24. jan 2014

tak vam vsetkym dnes zelam dobru noc! a pravy vyznam zelania dobrej noci pochopi asi az ten, co nemoze spat 🙂

cleopaty
autor
25. jan 2014

@njonja cize ideal je skusit to v separe izbe asi (kvoli muzovi,ked ide do prace,je mi blbe nechat malu plackat v noci,tak hned vyskocim a beriem ju do naruce a cucka-niekedy malo,niekedy viac,ale didka ju uspi...),ale napad to vypada byt dobry...len to chce nervy v noci,nie? Lebo ked uspavas vecer,tak mozes ist niekam mimo tej izby,kde mimi uspavas(ked placka a pod),ale v noci ten rev ako vydrzis? 🙂 ale obdivujem,ze zabralo 🙂))

ganesh
25. jan 2014

@cleopaty moja dcerka ma za par dni 7 mesiacov, uz papame aj zeleninky...a pod, cez to vsetko kojim do polnoci kazde 2 a od polnoci kazdu hodinu 🙂 uz si ani nepamatam,kedy som spala vkuse tri hodiny, no viem, ze to bolo len par krat 🙂 S malou spim samozrejme, s manzelom si na seba najdeme cas inokedy. Dojcit nebudeme navzdy, tak hlavu hore 🙂

cleopaty
autor
25. jan 2014

Lalaboo tak aka bola noc? U nas prave tato bola dost blba,najprv super sama zaspinakala a potom prve zobudenie po 1,5 hod, druhe detto a potom kazde dalsie po hodinke..juchu 🙂 tak a cez den to malicka chcela velice dospavat,srandistka ;) hadam tuto noc pospime vsetky viacej ;)

mimkao
25. jan 2014

@cleopaty mám rovnako starého chlapčeka, ako ty dcérku. Prespí mi úplne celú noc. Dokonca ho ráno o siedmej musím budiť, lebo starší musia do škôl.
Ale spí doteraz pri mne. Postel som dala úplne ku stene a on spí na kraji, nespadne, keďže tam je stena a tým pádom mi môžme byť s manželom spolu kedy chceme a aj on je celú noc kľudný, lebo je pri nás.
Mne veľmi pomohla kniha "A dosť" Francúzske deti pri jedle nevystrájajú" je tam zopár princípov, aby bábo prespalo celú noc. Fungujú.
Na tvojom mieste by som bábo dala spať opäť ku Vám, podľa mňa ju to ukľudní.
A s príkrmami by som ešte nezačínala. Tvoje mliečko jej podľa mňa bohato stačí a jej nespokojnosť nepramení z hladu.

luvika
25. jan 2014

@cleopaty Mam pocit, z citam seba, absolutne vsetko navlas rovnake, zacalo to u nas v 4 mes., dovetdy drobec spal, len sa kazde 3 hod. najedol a spinkal dalej. Zrazu ako keby utalo a par krat sa zobudi aj do ponoci, pretocim ho, prip.dam dudel, ale od polnoci jedna katastrofa, kazducku hodinu hore, chce cucat, a presne, niekedy si cucne viac, inokedy menej. Sice zaspi dalej, ale uz len to, ze v podstate celu noc takto kazdu hodinu vstavat a potom o siedmej je definitivne hore, niekedy je to tazko zvladnutelen. takisto cez den nedospavam a tiez nam spi poobede aj 3 hod. v kociku vdaka prechadzke na vzduchu. Teraz mame uz 5 mes. a nic sa nemeni, neviem co urobit. Dcerka spala komplet celu noc asi od 3 mes., ale malicky, no absolutne. Ak prides na nejaky tip, radu, trik, prosim aj ja o info, lebo si neviem predstavit takto este rok dva fungovat (to mi kazdy vravi)...neda sa. Musim fungovat aj pre dcerku cez den...

luvika
25. jan 2014

@sense aj ja som si myslela, ze kasami sa to zlepsi, ze je maly mozno hladny, aspon lekarka mi to tak oddovodnila...vobec to nepomohlo...a to papame uz aj zeleninkovy obedik a na olovrant kasu...je to rovnake. takze naozaj UM ani prikrmy to nemusia zlepsit.

ursulienka1
25. jan 2014

moja ma 8 mesiacov a v noci je aj 12x hore a cucka...a zasa cucka.... ☹ ☹ ☹

sense
25. jan 2014

@luvika hej ani u nas sa kasami nic nezmenilo ma 9 mesiacov a este krmim aj v noci a to sme na Um...proste ja to robim tak aby som nezosalela od unavy, poobede si chodim vzdy lahnut s malou ....u nas je to tak ked chodim do prace ked k nej celu noc vstavam idem do prace okolo jednej sa vratim tak si idem poobede lahnut s nou, a ked vecer ked o 19.00-19.30 zaspi chvilu posedim na nete a idem spat....a ked do prace nejdem tak ju doobeda uspim nieco porobim a poobede si idem zas s nou lahnut....a to ona rano spava len do pol siestej ....len ja mam nastastie len jednu....

njonja
25. jan 2014

@cleopaty vies Co, Ono sa to dalo celkom vydrzat. Deti su mudre, velmi skorp si uvedomia, ze sa to neda😉

lucinocka
25. jan 2014

@ursulienka1 ved 8 mesacna papa uz normalne aj cez den🙂 a neskusala si jej dat cumlik? neverim, ze je 12x cez noc hladna, skor je to zlozvyk na upokojenie🙂 by ma slak trafil 12x v noci vstavat , sa cudujem ze fungujes cez den normalne:D

cleopaty
autor
25. jan 2014

Baby,evidentne je to uplne individualne,skusam vselico mozne,vselijake rady a kazda noc je specificka...radsej sa na nic nepripravujem a zijem kazdym dnom zvlast,lebo potom ma viac mrzi,ked si nieco naplanujem a pripravim a mala veduca mi to od zakladov zmeni,lebo sa rozhodne,ze spinkat nebudeme :( ale pomaha fakt,ked to neriesim a hlavne nepocuvam tie ine maminky z okolia,ktorym dokonale deti spinkaju celu noc,lebo kazde babo je specificke,moja je zase uzasna cele dni,samy usmevcek,slniecko,radost,nemam problem s nou s nicim pocas dna,takze by to bolo asi nefer,keby aj noci boli dokonale asi ;))) im zase mozno deturence revu a kolikuju a neviem co... takze tak nejak. Len keby toto moje predsavzatie fungovalo kazdy taky unavny den,ked mame 3 take zle noci za sebou,ze ozaj kazdu hodinku mam zmalovanu,tak dalsi den uz proste nevladzem a potom ma stve uplne vsetko a vycitam si,ze co to robim zle,co som to za matku,blabla... mozno aj podpora rodiny je mega dolezita,moj partner je skvely,horsie je to s mudrostami starsej generacie,ked vsetci vedia,co malej je,len ja to zjavne neviem,strasne to demotivuje...ale slusnost kaze kusnut si do jazyka radsej... c'est la vie 🙂

ursulienka1
26. jan 2014

@lucinocka nasa nechcela cumel vobec...normalne ju naplo na zvracanie, dokonca nechce ani vodu, caj , stavicku proste nic...ani z cumlikovej flasky, ani z flasky z naustkom ani z cvicneho poharika, a ani lyzickou.....nic len prsnik
s papanim problem vobec nema, napraska sa.
v noci proste potrebuje pocuckat a zaspat...je to uz o nervy..som nevyspata, nevladzem, este dokoncujem skolu, som v 5 rocniku vysky, cakaju ma skusky, pisanie diplomovky a statnice... ☹ ☹ ☹

lucinocka
26. jan 2014

@ursulienka1 uff tak to verim, ja by som skolu uz teraz nedala, mozno tak na redbuloch cely den, som rada, ze som vysku poriesila este pred svadbou...drzim prsty, este si spominam na tie nervy :-/

ursulienka1
26. jan 2014

@lucinocka dakujem pekne a to mam este 12 rocnu pubertiacku...takze mame veselo 😀

miku1
26. jan 2014

@cleopaty Tvoja dcérka nie je v noci ani tak hladná, len chce byť proste pri tebe a najlepšie nacucnutá 🙂 Moje sú také isté. Staršia sa odcucla v 17 mesiacoch, keď som ju prestala kojiť, a mladšia (8 mes.) zrejme ešte dlho takto nacucnutá bude. Od 3 mesiacov sa mi budí aj 10 - 15 x za noc, len sa pricucne a spinká ďalej. To že ja som pri nej skrútená a bolí ma celí človek, ona proste nerieši 🙂 A priznám sa, že nemám srdce ju nejak trápiť a odúčať od toho. Takže som si povedala, že keď som to zvládla pri staršej, tak to zvládnem aj teraz. Je to normálne a prirodzené čo prežívaš, ver mi, zažili sme to väčšinou skoro všetky. Hlavu hore - bude aj horšie 🙂 Väčšina takýchto malých pijavičiek začne spávať pekne až po tom, ako sa prestanú kojiť.

cleopaty
autor
27. jan 2014

@adkasmolka zmakla si to vyborne 🙂 len sa obavam, ze na moju je to uz neskoro, uz tahame 5.mesiac, to uz vie, co sa na nu chysta, ked sa nieco chysta 🙂)) cize s tou vodou by tu flasticku po mne asi hodila 🙂 raz som skusila dat nutrillon namiesto mojej cicky pred spanim (poradila jedna znama, ze vraj mam slabe mlieko a hento ju zasyti, haha...) a mala zacala tak zjapat, ked nedostala to, na co je zvyknuta, ze sa dom triasol v zakladoch :D cize neviem...ale moze to byt aj tym, ze nie je zvyknuta na flasku, zatial mala cajik cca 3x, viac nie, cize musim asi pomalicky pridavat...

cleopaty
autor
27. jan 2014

@ivanapetrasova som tuto noc skusila namiesto vyskocenia z postele a datia cicky len tak pretiahnut ruku do postielky k malickej, davala som jej cumlik a hladkala jej brusko, sice boli trochu protesty, ale po chvilke to vzdala a zaspala, cize realne som kojila v noci len 4x, to je uplne iny den dnes potom 🙂))