Čo baví vaše detí, ktorých nič nebaví?

sandyka90
1. nov 2021

Dcérka ma 20 mes., sama sa nezahrá. Najradšej a najdlhšie ju zabavia knižky ale aj to musime spoločne pozerať a musím jej k tomu rozprávať...
Ešte kreslenie a samolepky ju nachvíľu zabavia.
Lega, kocky, iné hračky vôbec. Má pred očami v izbe vždy len minimum hračiek, najčastejšie knižky, omaľovánky, zošit so samolepkami...a vždy jej niečo iné vyberiem zo skrine, že "aha nová hračka" ale len chvíľa čo ju baví...
Na Vianoce jej chcem detskú kuchynku 🤷‍♀️
Ak máte skúsenosti s takýmito detičkami, čo ich najviac zabaví?Ak sa nevedeli zahrať sami, prišiel v tom niekedy zlom?
Momentálne je to náročné, ani spať, ani jesť...sice aj tieto veci boli u nej vždy náročné... momentálne si myslím, ze posledné 4 stoličky (alebo aspoň jedna z nich) ju začína trápiť...Som trpezlivá len niekedy to už nejde a vtedy sa veľmi hnevam na seba 😓

sandyka90
autor
1. nov 2021

@sandyka90 ešte doplním, že s mužom sa nevie zahrať, takže to že ja vklude niečo iné porobim je minimálna šanca...A samozrejme keď napríklad po večeri už len knižky pozeráme, nemôžem prehovoriť ani k mužovi, lebo slečna sa hneď rozčuľuje 😁🤷‍♀️

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janinah
1. nov 2021

v tomto veku všetko čo trúbi,píska,svieti a krúti sa....a vkladačky

sandyka90
autor
1. nov 2021

@beata_k ako ostatné detičky sa vedia s kockami, s vkladackami a pod. na otázku netreba odpoveď otázkou. Ďakujem

janickacrazy
1. nov 2021

@sandyka90 každé dieťa je iné. Treba ju nechať aj samú cez deň chvíľu, povedz jej, teraz sa chvíľu pohraj, mamina ide vešať prádlo. Nevšímaj si ju pár minút. Naučí sa zabaviť aj sama. Postupne čas predlžuj. Ideálne je začať od mala, ale dá sa v každom veku. V škôlke sa jej tiež nebude nikto venovať stále. Aspoň bude trochu zvyknutá.

evkamotka
1. nov 2021

Mam syna v rovnakom veku a najlepsie sa hra so starsim bratom (schovavacka, nahanacka, asistencia pri jeho hre). A ten starsi brat sa nikdy nehral sam, uz ma 4r. Teraz ooooobcas nachvilku

luccija
1. nov 2021

@sandyka90 lego a kreslenie sa mi zdá na 20 m ešte ťažké.Drevene puzzle, nejaké zvieratká, vkladacky...

annm81
1. nov 2021

@luccija Podľa mňa je prvý bod, aby mala denne dostatok pohybu vonku. Až sa vyskáče na čerstvom vzduchu, bude ochotnejšia kľudne sedieť pri jednej činnosti. Ak niečo robíte spolu, povedz jej, že na chvíľočku odídeš, po minúte sa vráť a postupne intervaly predlžuj. Tiež ju zapájaj do spoločnej práce tak, aby chvíľu bola sama. Napr. jej daj kýblik, nech ti vyberie veci z práčky a donesie na balkón. Kým odíde nabrať druhú dávku, ty môžeš povešať čo už doniesla. Takto pracujete na niečom spolu ale súčasne robí niečo sama bez tvojej prítomnosti.

stanulienkat
1. nov 2021

To že sa nechce hrať s oteckom, pravdepodobne je chyba v oteckovi a že nemôžeš urobiť nič v kľude? Môžeš. Treba vychystať otecka aj s dieťaťom von na dlhú prechádzku a viac zapájať otecka. A možno aj do domácich prác.

sapetka
1. nov 2021

Moj na rok dostale lego duplo a hral sa s tym, potom s autickami vzdy si ich nejak zoradoval. Samozrejme ze to trvalo kratko ale vedel sa zamestnat sam a ja som stihala ine veci.

alexandra2468
1. nov 2021

@sandyka90 my to tiež tak máme a samozrejme sa nemôžme rozprávať, lebo sa musíme na 100% venovať len jej 😃
Kreslenie ju baví tak 3minúty, aj to ideálne po zakázanom povrchu.
Knižky má rada ako vaša, ale tiež to je spoločná aktivita, zabaví ju to tak na 15minút.

simca06022011
1. nov 2021

Vôbec som to neriesila, nechala som ju nech di vyberie a vymysli sama a zahra sa ako chce. Inak von, ihrisko, pobehať a doma jest, spať a pohrala sa v medzičase sama. Kreslenie, puzzle ju bavilo (začínali sme takymi drevenymi pár kusovymi, to som nosila v kabelke) babiky menej... Kuchynku dostala cca 2 ročná, k tomu kopu príslušenstva postupne ale bavilo ju to tak dva roky ana chvíľu, s tym sa vedeli v skolke prehrať lepšie ked ich bolo viac.
Urcite nečakaj ze ti bude pri niecom sediet a hrat sa s tým dlhšie ak o to ide... To pride casom. Knizky tues s puzzle strabami ju bavili v cca 3r. A predtym mala take hracie knihy co spievali /rozprávali. Tak to ju bavilo. Vkladacku hrniec hraci, prasiatko hracie - co učilo farby / tvary... Inak fakt deti/ihrisko...

simca06022011
1. nov 2021

A ano lego duplo ale skor tue figurky ako stavanie ☺️ to roky sme mali. A pexeso.

katkaseiner
1. nov 2021

mam 2 deti a kazde ine... dcera sa nikdy hrat nevedela, syn dokazal hodiny a hodiny ukladat auticka do kilometroveho radu... podla velkosti, podla farby, alebo len tak ako si zmyslel... co ja odporucam, ak ju nic nebavi, treba ist von na prechadzky... odrazadlo pod zadok a hybaj...

janickacrazy
1. nov 2021

@katkaseiner lenže autorka potrebuje dieťa naučiť, nech sa zabaví sama, aby si mohla niečo porobiť doma, takže ísť vonku asi veľmi nepomôže

haley7897
1. nov 2021

@sandyka90 u nás druhým rokom najobľúbenejšia hračka sú disney postavičky. Pôvodne kúpené pre staršiu sestru, mala si ich privlastnila hneď ako bola schopná sa postaviť pri stole a jednu po druhej skonfiškovat. A potom ešte lego duplo, dom, auto ale hlavne postavičky a zvieratká. Vo všeobecnosti postavičky top hračka na dlhé hodiny

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sandyka90
autor
1. nov 2021

Ďakujem vám za rady, tipy...nechcem ja od nej zázraky 😉Len ten zvyk, či ako napísať, ze fakt chvíľu sa niečím zamestnať...
Pečieme muffiny, vysavame spolu... vždy jej hovorím nech mi ukáže, kde mám vlasy ešte na zemi atď, naložíme práčku, vesam..
Predstavte si, že 3x do týždňa si zacvicim pri nej. Zatvoríme sa do izby, ja cvičím podla videa ona swm tam na to kukne a motá sa pri mne❤️
Von len poobede keďže fakt nestíham všetko...minule od materskej prvý krát som isla na 3h preč (kaderníčka) a prídem domov a muž ufrflany... keď chodime von aj to vždy musím aj ja...
Asi najviac ma to rozčuľuje, že keď je doma muž, tak nemám ani vtedy 5 min pokoja pre seba...on zvykne poupratovať ale aj ja by som rada iné veci robila nie len vkuse pri malej🤷‍♀️a to si nemyslím že za to by som bola zlá matka... milujem ju...🙏❤️

sandyka90
autor
1. nov 2021

A keď sa na to pozeram inými očami... určite máme pohodovejsie dni ked muž nie je doma...🤷‍♀️🙈

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sandyka90
autor
1. nov 2021

@beata_k ja som to v žiadnom prípade nemyslela tak ze dcérka je pre mňa "problém"🙏
Asi áno, skôr tie dni su problémové keď sme všetci traja doma😓

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jjanulienka
1. nov 2021

Moja ma 19 mesiacov a najradšej ma fixky carbala by furt len keď od nej obehnem tak je počmárane totálne všetko 😅😅teraz ju celkom baví psík na ťahanie ale inak tiež nevydrží dlho pri ničom sama ale tak zapajam ju do všetkého vykladá mi pribor z mycky, plní pracku, dáva ponožky do sieťky...
chodíme von aj doobeda aj poobede na taku hodinku. A to každý deň varím aj upratujem vždy doobeda.

sandyka90
autor
1. nov 2021

@beata_k jeho odpoveď je "on za to nemôže", tu o tom ďalej komunikovať sa ani nedá...
Budem rada len keď aspoň malú niečo zabaví pri mne kym navarim...lebo mám výčitky že musí vtedy kukat rozprávky... čo inak u nás ani telka nejde...tak vtedy sedi pri mne v kuchyni dam jej niečo do ruky ale ide tablet 🤷‍♀️
Len tak ju v obývačke inde nemôžem nechať lebo mame oddelené izby, z kuchyne by som na nu nevidela a novu maniu ma vyliezť na gauc a skákať... čo jej nedovolím...
A toto je druhá vec, že kvôli tomu sa citim na figu matka ze musí vtedy kukat rozprávky 🙈🙈

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elizabet173
1. nov 2021

@sandyka90 tak očakávať, že sa ti bude také malé dieťa samé hrať je skôr scifi ako pravidlom. Občas sa nájde dieťa, ktoré kde posadíš, tam ho za hodinu nájdeš, ale ja osobne také nepoznám. Keď varíš a nedáš jej tablet, ani nebeží TV, tak sa stane čo? Ani jedno ani druhé by som nepoužila a to ešte dosť dlho. Učiacu vežu nemáš, že by ti pri varení "asistovala?" Alebo jej daj v kuchyni na deku dve misky, do jednej burizóny, lyžicu, nech presýpa z jednej do druhej. Prípadne na zem gumenný obrus, na to osušku, lavór s teplou vodou a rôzne nádoby, nech prelieva. Skús pozrieť na stránky montessoridoma, je tam množstvo námetov aj na youtube nájdeš videá.

pohodacka03
1. nov 2021

@sandyka90 moja ma 20 mesiacov a tiez sa sama nezahra. Chapam ta, ze rada by si mala aspon 5 minut klud a spravila nieco bez malej zavesenej na tebe, ale asi to nepojde. Ja mam k tomu este aj polrocne babo 😀. Ale tu 20 mesacnu bavia knihy, tie si dokaze pozerat aj sama, ale nie vzdy, max 15 min, potom vkladavky, ale take so zvieratkami ju bavili velmi asi mesiac, to ju dlho drzala. Rada kresli na tu tabulku nie farbickami, celkom sa rafa hra s riadmi alebo kraja ovocie(maju v draciku aj pepcu). Teraz ju pochytilo liezt po hojdacke ked ju dame opacne a ma z toho smykalku kvazi. Najradsej je vonku hra sa s kamienkami, nahana susedovu macku alebo ideme na ihrisko. Este sa rada hojda, namontovalu sme jej dovnutra hojdacku ale tiez pri nej musim byt. Inak robi vsetko so mnou od prania po varenie 🤷‍♀️ vela trpezlivosti.

sandyka90
autor
1. nov 2021

@pohodacka03 ďakujem za tipy, na tu tabuľu z pepca rada kreslí a silno uvažujem nad montessori hojdackou uz pár týždňov

sandyka90
autor
1. nov 2021

Ďakujem, burizony su tiež fajn nápad ☺️ chystám jej objednať magnetky so zvieratami tak na chladničke sa môže realizovať ☺️a ešte povymyslam ďalšie aktivity v kuchyni...
Inak zvyknem jej dať maľovať a podobne alebo ju zapájať so svojimi kuchynskymi pomockami...
@elizabet173

elizabet173
1. nov 2021

@sandyka90 kamarátke keď malá stíchla (čo je vždy podozrivé), išla ju pozrieť a videla, že dočiahla krabicu s vreckovkami a po jednej ťahala, dosť dlho sa tým zabavila, vlastne až kým nevytiahla poslednú. Môj syn sa zase zabavil šúpaním mandarínok, ktoré boli v mise na stole, mali takú tú o tri čísla väčšiu šupu a už makal asi na šiestej so slovami - obalit - rozbaliť. Takže aj takto sa dá 😂