Dať, či nedať 15 mesačnému dievčatku nastreliť náušnice?

bleblu
30. aug 2016

Zdravim maminy, mam skoro 15 mesacnu dcerku a nedali sme zatial nausnicky, a teraz ked uz ma viac mesiacov, neviem, ci jej ich dat, ci si ich nebude strhavat. Pocula som, ze ked sa to nestihne, kym je este dievcatko malicke babo, ze potom treba pockat aspon do tych 10 rokov, lebo ze si to strhavaju dievcatka, pretoze nie su zvyknute. Tak teraz neviem, ci ano, ci nie. Je fakt, ze nasa slecna je zive striebro a chvilu neposedi a donedavna si aj natahovala uska, ked bola ospala, co bol dovod preco sme jej nausnice nedali, ale teraz je zas taka ze ked nieco nechce, tak si to nenecha. Fakt neviem, ci sa na to vykaslat a dat jej ich, ked sama bude chciet, alebo ju "potyrat" prestrelenim uska uz teraz. Co myslite?

moni244
30. aug 2016

@bleblu mojej som ich dávala prestreliť na 3 narodeniny, nechytala si ich, ani nič

rora
30. aug 2016

Dcere sme dali nastrelit v 4rokoch ked uz nausnice sama zacala pytat. Nastrelenie prebehlo rychlo a bez problemov, take vacsie dieta uz vie spolupracovat. A aj z nausnic mala velku radost. Nestrhavala ich vobec. Mat dalsiu dceru,spravim to rovnako, pockala by som zas az do skolkarskeho veku.

bestmate
30. aug 2016

Ja som mojej dala len nedavno, 10 mes ma, a nastastie to vyborne znasa, ani sa uska nezapalili (klopem si) 🙂

bleblu
autor
30. aug 2016

Hm, no asi pockam do toho skolkarskeho veku, zalezi to od dietata, to je fakt ako to znasa a ako ju poznam budu obrovske sceny 🙂, i ked z rodiny na mna tlacia aby som jej ich uz dala

rora
30. aug 2016

@bleblu na reci druhych sa vykasli... Co som sa ja napocuvala otazok preco preboha nema este nausnice... Ako keby to bolo na skodu... Praveze naopak,ja som v tom videla len pozitiva.

henikav
30. aug 2016

@bleblu Ja som dala malej nastrelit priblizne v tom veku, ale dali sme jej nausnicky na sroubiky s balonikmi takze si ich tahat nevedela, vsetko bolo uplne v poriadku 😉

jarka87
30. aug 2016

Ja som dcérke dala nastreliť čím skôr, ale švagrina dávala v takomto veku a pohoda. Dávala malej také zapichovačky na začiatok, aby to nemala ako ťahať, čiže nič visiace ale potom aj vymenili a pohoda. práveže by som asi nečakala do nejakých 5 rokov, lebo ešte stále je vo veku, že si to až tak neuvedomuje ako 3-ročne a viacročne. ale tak, ty musis vedieť, ake je tvoje dieta. Len som tym chcela poukazat, ze ak das normal len take bodky na zaciatok alebo tak, tak podla mna si to chytat nebude, ale tak, clovek nikdy nevie :D

nika2212
30. aug 2016

@bleblu aj ja mam 15mes dcerku a chystam sa v septembri nastrelovat v tych horucavach som nechcela.....Takze podla mna uplne v pohode dat radsej skor aby si to dieta este neuvedomovalo atd

grundia
30. aug 2016

Mojej som dala na streliť až keď si sama pýtala,po 3tom roku. Chcela aj skôr ale cakalla som kým bude rozumnejšie.
Nic si nechyta,netaha.
Okolie si nevšímajt,nepocuvaj a rob podľa seba.
Je to tvoje dieťa a ani rodina do toho nemá čo vraviet

bea0802
30. aug 2016

ja som mala nausnice az ako 4-5 rocna pamatam si ze som ich pytala sama nastrelili mi a ja som sa tesila ....moja dcerka ma 8m a taktiez nausnice nema a ani tak skoro mat nebude az tak ako som mala ja ak ich bude chciet ....uz zacali blbe reci typu mamka ti nedala nausnicky a preco joooj ved jej daj ved je to dievca a blablabla....ja toto nikdy nepochopim co je koho dotoho nech si kazdy robi ako chce ...ja sa tiez nepytam ludi pohorsene preboha preco ma nausnice a nehovorim im svoj nazor (ktory je taky ze mne sa na malych detoch absolutne nepacia nausnice a podla mna vyzeraju komicky) ale budis ked si to rodicia zelaju a paci sa im to tak nech je to cisto ich sukromna vec ....takze na reci sa vykasli ak nausnicky chces dat daj (podla mna by to zvladla aj v tomto veku ak by si nedala vysiace netahala by ich) a ak dat nechces nedavaj je to cisto na vas vy ste jej rodicia 🙂

wheelsonthebus
30. aug 2016

Moja za chvilku trojrocna babula tiez nema a ani mat nebude pokial sama o to nepoziada, popravde mne sa to na babatkach prosto nepaci, take malinke este ani vlasky poriadne nemaju a uz im visia z usi nausnice a hned vyzeraju tak starsie, ale samozrejme to je moj nazor, kazdy nech robi ako chce, je to na tebe, jej isto teraz nechybaju😄.

gala79
30. aug 2016

a preco nepockat az si ich bude sama pytat ? nasa slecna ich dostala az v 8 rokoch ( dovtedy ju to absolutne netrapilo ) a je tu & nic nezmeskala 😉

momoqui
30. aug 2016

Daj a ak si ich bude strhavat tak jej ich das dole a mozno si ani nevsimne ze ma daco na usiach🙂

kp7333
30. aug 2016

Starsej dcere som dala nastrelit ako 5 mesacnej, bol to boj,revala ako tur, aj ked ju to podla mna nebolelo, a ja som to spatne obanovala, lebo odvtedy pri kazdom obliekani kontrolujeme, ci nema rozopnute nausnice. V skolke hned druhy tyzden stratila nausnicu, kupila som jej druhe, tie stratila tiez. O pol roka sa nasli oboje, ale pocitam, ze este sa nausnic nakupujem dost ;) Mladsej dcere som z tohto dovodu nedavala nastrelovat vobec a mam o kopec starosti menej. Dam jej az ked bude dostatocne uvedomela, aby si vedela skontrolovat, ci sa jej nerozopla. A samozrejme az ked bude chciet.

bleblu
autor
30. aug 2016

Dakujem za nazory, ste zlate 🙂. No asi to necham az ked bude starsia, je pravda ze je na SR zvyk hned davat dievcatkam nausnice, ale podla mna su to tiez starosti s tym aby sa nausnica nestratila, nezachytila atd. A kedze nam uz rastu pekne kucierky vzadu, budu vediet ze je to baba a aj oblecenim. Vsetci budu musiet vydrzat, kym sa slecna rozhodne ze sa chce ozdobit

sosovica
30. aug 2016

Dcérka ma.náušnice od pôrodnice ani sa nezachytavali a ani nestratila v pohode.Ja neviem dievčatko bez náušníc mi nepasuhe je to taka ozdoobka na tych babach( môj názor).Rozhodnutie je na vás :/

sardinka335
30. aug 2016

@bleblu ake sceny prosim ta? Tie budeš robit asi len tak ty...podla toho čo tu pišeš 😀 Jedna sa o nastrelenie naušnic čo trva asi jednu mikro sekundu a dietatu je skor neprijemne ze ju drzi pani doktorka(boli sme v ULK) ako cele nastrelenie, ktore neboli.
15 mesačna nema o ničom ani šajny. Čím menšie dieta tým lepšie lebo si nič nepamätá. Ako budeš 4 ročnej vysvetlovat kam ideš a čo jej budu robit? Len ked to bude počut tak tam nebude chciet ist. Uz vidim moju 7 ročnu ako ide dobrovolne ,,na uši,, ta ked videla muza ako si picha Fraxiparin tak jačala nieto ešte toto 😀 😀 😀 Starosti s tým nie su ziadne to len zeny hladaju vyhovorky, ale tak sak kazdy ako chce. Vidim ze niektore sa tu budete deti pýtať aj na to či chcu milostivo začať školsku dochadzku.... 😀 😀 😀

bleblu
autor
30. aug 2016

@sardinka335 mily nazor 🙂, a velmi velmi mudry 😀 . Hlavne s tou skolou je to uzasne, dakujem za tento nazor, Takyto som cakala od rana 🙄 . Najlepsia je despoticka a prikazova vychova

zapka21
30. aug 2016

Ja mam 4,5r a takmer 2,5 rocnu a ani jedna este nema nausnicky... cakame na ich priame zelanie ze ich chcu 🙂 Starsia uz vyzerala ze chce, casto o tom hovorila, uz sme boli v klenotnicve, no potom zaspatkovala, tak sme to nechali tak. A mladsej rastu pomaly vlasky a aj ked je oblecena v dievcenskom, pre niektorych to nie je zjavne ze je dievcatko, ale je mi to fuk. Nausnice dame az ked si ich same vypytaju, nie na popud cudzich ludi. pritomnost nausnic dievca nerobi dievcatom 😉 Co potom chlapci, ktori maju "vdaka" svojim rodicom nausnice?

Hlavne je to zasah do ich tela, ak sa rozhodnu ze ich chcu az v 7-8-10 rokoch, tak nech, bude to ICH rozhodnutie o ICH tele a ja to budem respektovat. Tak ako respektujem ich osobnost, ich pocity a nazory. Pliest do toho skolsku dochadzku je totalne mimo misu.

bleblu
autor
30. aug 2016

@zapka21 aj ja si myslim ze ked bude chciet, tak si nausnice da, aj napriek prezitku ako som tu pisala, ze ak mas dievca musi mat nausnice, lae vidim ze uz sa to meni pomaly 🙂. Mnohe z vas ma utvrdili v tom, ze mate podobne nazory ako ja.

sardinka335
30. aug 2016

@bleblu Dat naušnice nie je vecou ,,vychovy,, ale vecou rozhodnutia. Chcem aby mala - nechcem aby mala. To je cele.

bleblu
autor
30. aug 2016

@sardinka335 ano vecou rozhodnutia, tvojho rozhodnutia ako rodica, a vsetky rozhodnutia, ktore rodic spravi ohladom svojho dietata nim to dieta vychovava. Vychova je predsa o rozhodnutiach rodicov, alebo ako si predstavujes vychovu? Nie su to rozhodnutia, ktorym sa dieta prisposobuje a tym padom ho vychovavas?

bleblu
autor
30. aug 2016

@sardinka335 ale nebudem sa tu hadat, bola som zvedava ci mamicky davaju nausnice alebo nie a v akom veku, to je vsetko

sardinka335
30. aug 2016

@bleblu tým, ze moje dcery maju naušnice som ich ,,ozdobila,, pretože sa nám to pači a chceme aby ich mali a napr. v buducnosti to uz nemuseli riešiť. Nastrelenie naušnic nepatri medzi vychovne rozhodnutia. Kto iny to ma rozhodnut ak nie my ako rodičia? A tym to u nas hasne...naše dcery nemaju ziadnu traumu, stresy, uzkosti ani depresie z toho ze im boli nastrelene naušnice.
Myslím si ze to je naozaj najmensi problém. Ak ich nebudu chciet, tak nech si nechaju uši zarast, ale ešte nikdy som nepočula stazovat sa dievca na to, ze naušnice ma skor na to ze ich nema 😀 😀 😀

bleblu
autor
30. aug 2016

@sardinka335 och dobre, tak vsetci sme stastni ze tvoje dcery su v poriadku aj s nausnicami a uz nebudu musiet tuto zlozitu situaciu riesit. Super

sardinka335
30. aug 2016

@bleblu čo si nervozna? ak neznesieš iny nazor tak nezakladaj temy lebo zlozita situácia je to len pre teba inak by si nepisala nie? ...holt nie kazdy ti tu bude pritakavat ako truba, okrem bio matky zapky ktora tiez neznesie iny nazor len taky aky ma ona. Pá...

bleblu
autor
30. aug 2016

Konecne som sa zoznamila aj s "inteligenciou" na MK, uz som si myslela, ze tento chat to obchadza 😉

gala79
30. aug 2016

@sardinka335 tak aj ked tomu uverit nemozes, ale existuju aj vacsie dievcata ktore si idu dat nastrelit DOBROVOLNE nausincie ( vid pripad nasej dcery hore uvedeny, mala vtedy 8 rokov)... ver tomu ze nie som ziadna matka typu " vsetko je dovolene a dieta si robi so chce".... ale fakt nevidim dovod, preco by sa moja dcera nemohla sama rozhodnut. ci tie "poondiate" nausnice chce alebo nechce.... ano, aj ja som ako babo isla uz z nemocnice s nausnicami, bola proste taka doba , nikto to neriesil, bolo to tak a hotovo a traumu z tohou urcite nemam 😉 ale aj tak som chcela prenechat to rozhodnutie na dieta, ci to vobec che alebo nie... a o tom ze u nas pocas skolkarskeho veku ucitelky nausnice vobec neradi vidia + fakt, ze od 1-4. triedy na ZS si VSETKY dievcata na telesnu bud nausnice vybrat musia alebo prelepit leukoplasom, radsej ani pisat nebudem... takze zbytocne negativne opletacky ohladom nasadenia nausnic vo velmi skorom veku su & existuju...

sardinka335
30. aug 2016

@gala79 tvoje argumenty samozrejme beriem, su veci ktore je mozne nechat na rozhodnuti dietata a toto je dajme tomu jedna z nich...u nas nikto s naušnicami ziadne ,,teátro nerobi,, a nikto to nerieši, nestretla som sa s tým ani v školke ani v škole ze by niekto čo i len podotkol niečo ohladom naušnic, je to bezna vec. Co chcu učitelky je mi do istej miery fuk inak som spolupracujuci rodič 😀 Tak ste si to v škole naučili, tak to máte. 😀 u nas by sme to ako rodičia učitelke velmi rychlo vysvetlili 😀 že tie naušnice ma moje dieta na moju zodpovednost, nema ziadne vysiace oringle, ale ako vravim toto nie je problém.

gala79
30. aug 2016

@sardinka335 su skolky kde to je v "smerniciach" ze dievcata nemozu mat nauscnice, v inych ti zasa decetne povedia ze si to nepraju... a co sa tyka tej telesnej, to je predpis pre vsetky ZS , takze na toto ja ako rodic nemam vplyv... nevyberies ? posedis 45 min na lavicke... v konecnom dosledku je to len pre vlasnu bezpecnost dietata...