Piate dieťa

oravese
20. júl 2014

Ahojte chcem sa spytat ako je to u vas s okolim kto ma pat deti, lebo ja mam taku skusennost, ze vsetci zazeraju a komentuju ze tolko deti, hotova materska skolka. Clovek ktori ma 5 deticiek to ani tak hrozne neberie ako okolie, teda aspon u nas je to tak.

marianax
20. júl 2014

ja mam 5deti v januari sme sa odstahovali do ciech kvoli mm praci na sk sa divili ze tolko deti ale nejak zle skusenosti som nemala aj ked uz reci typu ako to zvladas a to ste planovali mi lezu krkom ale nejak sa to snazim hadzat za hlavu a ak je niekto uz neprijemny som neprijemna i ja 😝 no v cechach sa tiez divia ked zistia kolko deti mame ale oni zas maju okrem deti aspon 2psov macky a hocijaku zver takze si myslym ze my sme na tom paradne 😀 nestretavam sa tam zatial s nijakymi mamickami okrem mm rodiny a ta tiez stale dookola ako to zvladam ona ma 2a nestiha ale inac je v pohode tam ludia tak neriesia sukromie inych ako u nas na sk 🙂

cica869
20. júl 2014

v dnesnej dobe je 5 deti uz asi luxus podla mna je aj 3 vela....ale fakt ak ich viete uzivit a financne zvladat tak majte aj 10 co koho do toho nie? 😉

mummy01
20. júl 2014

@oravese tak ja ti mozno poskytnem pohlad z druhej strany...ja som z mnohodetnej rodiny.Nie vzdy mi bolo prijemne mat pri zadku kopu surodencov,ja som najstarsia.Mala som obdobie ze som tuzila byt jedinacik 😉 Nehrozilo ze som mala chvilu pre seba,stale do mna niekto zaparal a stale sa trebalo prisposobovat,pomahat,pockat....zial z tohto mam dodnes trocha traumu,mama nemala nikdy cas sa s nami hrat,vypocut nase problemy ci prosby.Na druhej strane ked sme sli obcas na vylet boli sme hotova partia,robili sme sami sebe program a dnes ked som dospela je to uz ine,som rada ze mam tolko surodencov aj ked polovica z nich zije v zahranici. Ja si myslim ze v prvom rade ta mama musi byt presvedcena ze chce mat tolko deti,musi byt na to pripravena a nesmie konat tak aby nieco s odstupom casu lutovala.Ak chce mat 5deti tak musi byt vyrovnana s tym ze im musi darovat vsetok svoj cas a nikdy to nelutovat....lebo inak to nema zmysel.A to co si myslia iny je uplne jedno,okolie rado hodnoti iných ale to je uz take nase slovenske ze pchame nos do cudzieho taniera a nestarame sa o ten svoj 🙂

h2
20. júl 2014

Vždy sa nájdu ľudia, ktorí sa budú do všetkého starať. Na Slovensku je štandardom mať 2 deti, takže ak má niekto 2, je to O.K., ak žiadne, alebo jedno, je to málo, takýchto rodičov budú obviňovať z karierizmu, pohodlnosti a lenivosti, ak má niekto 3 a viac, je to veľa, rodičov označia za nezodpovedných ľachtikárov, ktorí celkom určite nebudú schopní toľko detí vychovať a každému sa venovať. 😒

maria1989
20. júl 2014

@h2 nehovoriac o tom, keď dieťa nemám vôbec... to je ešte len hrôza.

h2
20. júl 2014

@maria1989 Úplne Ťa chápem, ja som rodila ako 36 ročná, dovtedy samé otázky, že kedy už konečne budem mať dieťa a akonáhle sa malý narodil, už ďalšie otázky, že kedy budeme mať druhé. Lebo predsa mať dve je povinnosť!!! 😠

maria1989
20. júl 2014

@h2 mňa s mužom sa minule normálne suseda na ulici na plné ústa spýtala, kedy bude dieťa... že starneme...

mamulienka30
20. júl 2014

My sa snazime o stvrte babatko a uz teraz viem, ze reci budu riadne, pochopenie okolia na urovni nula, ale pravdu povediac, susedia u nas doma pri stole sediet nebudu, takze asi sa na to zvysoka vykaslat 😀 Nasim detom nic nechyba, mame priestor, mame cas, mame pomoc, nenasli sme ziaden rozumny dovod, preco to dalsie dieta nemat... lebo co casto pocuvame u nas v okoli je casto obycajna lenivost... nechut sa delit o cas, nechut sa vzdat konickov, nechut obetovat sameho seba... lebo starat sa o deti vela rodicov berie ako o nejake obetovanie sa a svojho JA. Ja to tak ale nevidim, pre mna je to to najdolezitejsie poslanie, ktore ma naplna. Zmysel skriabat sa v praci po kariernom rebricku sa da postupne aj s par preruseniami na materskej 😀 Mna to proste nenaplna, ani do buducna po 30-40 rokoch ked budem svoj zivot bilansovat tak radsej budem obklopena horou vnucat ako certifikatmi s prace, ze aka som bola "super" na tej-ktorej pozicii. To proste nie su trvale hodnoty, peniaze sa minu, praca je len praca. Deti ostavaju. A som ochotna tych 20 rokov, ktore to potrebuju, venovat naplno. Rovnako to neznamena, ze nezijeme ako par, ze nezijeme ako ludia a ze nemame konicky... je to len vec chcenia a organicie... v auguste ideme snazilkovat a dufam, ze to vyjde na prvy sup. Nebojim sa toho ;)

baryana
20. júl 2014

@oravese kde su deti stastne, tam patria. aj ked ich je vela 🙂

fra
20. júl 2014

oh, la la, 5. dieťa - samozrejme, že chcete vlastnú reality show 😀 😀 😀
(my sme o 1 riadok vyššie)

lerinka
20. júl 2014

@esterba myslíš, že toho "málo nadeleného rozumu" má tá spomínaná mamička len preto, že mala pri sebe viac detí? je to prehnané vyjadrenie, iste aj s tým "otrieskaním hlavy" a "ohrozením"...akoby matka s dvoma deťmi sa nemohla v obchode rozčúliť...vídavam v obchode páry - čiže spolu maminky aj s oteckami, ktorým dieťa vykrikovalo a oni nervačili pri ňom statočne...a darmo boli dvaja na jedno...to nie je o tom....takže sú nezodpovední? ak nezvládajú ani to jedno, nemali ho mať? a ktoré je navyše?

každá matka sa snaží ako vie, nie sme dokonalé...ani pri jednom nie ste....a mimochodom niekedy idú matky do obchodu aj cudzími deťmi, ktoré majú napr. na prázdninách...a už čelia ohováraniu ako nezodpovedné...nepíšem to v zlom, len sa držím indiánskeho príslovia: nesúď niekoho pokiaľ si nechodil tri mesiace v jeho mokasínach....oveľa viac je krajších zážitkov s viac deťmi, ver mi 🙂 oni sa veľakrát sami medzi sebou vyorganizujú 🙂

kikushka2386
21. júl 2014

@oravese podobne je to aj u nas a to mame 3.mna to uz nevytoci.....ked niekde hovorim ze chceme este 4 dieta jaaaaj tie reci.uz som voci nim odolna.vzdy poviem nasa vec oni sa nam o deti starat nebudu tak nech sa nestaraju.pokial mame svoje byvanie a slusne vychovame deti aj financne sa postarame.kazdemu to moze byt vies kde 😀 takze kolko mam deti je len na nas a nasa vec druhym moze byt do toho velke ..... 😀

piacere
21. júl 2014

ľudia potrebujú stále niečo riešiť. Keď sme mali jedného, každý riešil: kedy druhé? Keď máme dvoch, každý rieši: do tretice dievča! Na grc....

majkapatko
21. júl 2014

@oravese Necitala som predchadzajuce prispevky, ale myslim, ze to bude zavisiet i od toho, kde a ako byvas... Ak si z Kysuch a Oravy, tak tam je to normalne... Viac deti pomoze na gazdovstve, nepotrebuju "znackove" oblecenie a sladkosti, stacia nohavice po starsom bratovi a kolac od mamy.
Ak byvas v meste, najmä väcsom, zvysuje sa financny tlak. Deti ho zacnu pocitovat väcsinou po nastupe do skoly. Nemaju nove oblecenie alebo skolske tasky, ak sa po prázdninách v triede rozpravaju o prázdninách, tak k lyzovacke alebo pobytu pri mori nemaju co povedat....
Moj nazor je, ze ak sa niekto citi na viac deti, preco nie. Notebook pre kazdeho clena rodiny a drahe dovolenky nie su zárukou stastneho detstva.
Len treba vziat do uvahy aj to, co bude, ak sa manzel rozhodne odist za mladsou alebo jeden z rodicov pride o zdravie alebo dlhodobo o pracu. Aby takato pocetna rodina zrazu nemala existencne problemy. Predsa len, uzivit z jedneho platu deti dve alebo sest, nie je to iste...
Ja osobne by som si na viac ako dve deti netrufla, ale fandim tym rodicom, ktori sa rozhodnu mat viac deti a vychovaju z nich skvelých a dobrych ludi, ktori su prikladom pre ostatných.

mimi321
21. júl 2014

@fra @piacere 😀 😀 😀 my sme v riadku 4 teda druhy je este len na ceste ale uz pocuvam reci typu skoda ze vam to nevyslo ale ved dalsie bude dievca.... Ako nechapem... co nam nevyslo... a preco by sme mali mat silou mocou dievcatko... aj ked velmi sme chceli, ale najpodstatnejsie je, ze vobec cakame druhe dietatko, ktore je v poriadku...

Mne sa pacia velke rodiny... preco nie... ked je zazemie 🙂

bets
21. júl 2014

V mojom okoli je mnozstvo rodin so 4, 5 detmi, ze my posobime inak s dvoma 🙂 vsetko su to deti sikovne, casto vsetky nadpriemerne inteligentne s mnozstvom zaujmov, kruzkov, so vsetkym co potrebuju, až mi je luto, že nemozem mat aspon tri.

betunka39
21. júl 2014

Mať v dnešnej dobe 5 detí? Je to vela, malo? Ako sa na to kto pozrie. Jedný krutia hlavou, že sme sa pomiatli, druhí nas obdivuju, že v dnešnej dobe to zvladame, a že sme mali odvahu. S manželom sme vždy chceli 3 neskor, sme sa rozpravali ,že možno aj štvrte a bolo. Ked sme čakali druhe, už vtedy poniektorí krutili hlavou, že druhe a tak skora? O treťom ani nehovorim, no a dalšie, radšej ani nekomentovali stačil moj pohlad ak by aj chceli niečo povedať. Myslim, že je to otazka priorit človeka, čo chce v žoivote, či pohodlie, klud, peniaze a len 1-2 deti. Alebo lasku ,radosť, starostlivoať o taku velku rodinu. Vobec nejde o to ,že je ťažka doba. Ako sa to vezme, vždy bola ťažka doba. Myslite, že dnes sa my mame horšie oproti mamám v takých vojnových rokoch, alebo povojnových, ked mali aj po 5-6 deti, velke gazdovstvo , niekedy iba chleba čistu vodu na jedlo?Ale skuste sa opytať tých ludi, ake mali detstvo.Hoci bolo malo jedla, narobili sa na gazdovstvach, ale vždy budu tvrdiť ,že to bolo super, radosť, veselosť a hlavne laska nielen v rodine ,ale aj medzi ludmi a pomoc navzajom. Dnes? Každy sa ženie len za peniazmi a aby doprial dieťatu všetko ,a čo to všetko je? To nie je len mobil ,tablet, počitač, drahe dovolenky, značkove oblečenie a kpou veci dnešnej doby, ktore využivaju už male 3-4 ročne deti. Bez toho všetkeho sa tie male deti zaobidu, tak ako sme sa v našich detskych časoch zaobišli my,. len im treba ukažať ako na to, že existuju hodnotnejšie veci. A to, že sa neda toklým deťom plnohodnotne venovať.? TRo ako na to poniektore prišli? Ja sa určite viac svojim deťom venuje, ako matka katora ide rano z domu do pra e tak rýchlo, že šupne decku vreckiove vysokej hodnoty, aby sin iečo kupilo, namiesto aby urobila desiatu a večer ťaha dlho, lebo chce peniaze, aby mu zabezpečila všetko pohodlie, ale domov pride uťahana, nervozna, ešte aj s pracou, na dieťa nakričim, nech ju nevyrušuje a pošle ho do izby hrať sa, alebo mu najma opatrovateľlu. Nevravim, že všetky jednodetne rodiny su take, ale je ich vela. Nad tými sa nikto neudivuje,Mnohoktrat v rodine s 1-2 detmi chyba porozmenie ,leaska a v snahe vyhovieť, si neuvedumuju, čo bue ked budu velke. Vidim to vo vlastnej rodine, ked my, ktorí mame po 3 a viac deti, sme sudržni, vieme sa stretnuť, zabaviť aj sami, navzajom di pomahame. kdežto tí, ktorí maju 1-2 maju už medzi sebou problemy, deti sa neznašaju, nekomunikuju teraz v dospelosti medzi sebou. Preto si myslim, že všetko je o sposobe života o vychove, nielen o peniazoch. A verim, že ak nám Boh tie detičky požehnal, tak vie prečo a nedovoli, aby sme živorili. To že niektore rodiny živoria, je mnohokrat vlastným priičinenim a lenivosťou. Pretože si neviem predstaviť, aby moj muž pri piatich deťoch,sedel doma a tvrdil ,že nema robotu. Aj keby mal isť kravy dojiť, tak by šiel, lebo by sa hanbil ,že nedokaže uživiť vlastnu rodinu. Mojim deťom doteraz nič nechybalo, ano neboli na lyžiarsky, ale nei ptreto, že by na to nebolo, ale jednoducho taký šport ich nelaka. Na šk. vylety chodia, na plavecky, mali aj stužkove zaplatene,aj vodičaky maju, maju mobily, tablet, počitač, notbooky, mame telku ,auta, hcodili sme s nimi k vode, na Domašu, na opekačky. Ano neboli sme pri mori, ale myslim, že to vobec nie je doležite. Ani mobiliy, anio internet, ale to ,že sa mame radi, jedno za druhým stoji a nedali by sa za nič na svete. A ked si večer sadneme k stolu ,niet krajšieho zakončenia dna.

dana_l
11. aug 2014

@esterba my mame 4 deti a chodime na nakupy so vsetkymi - bud len ja alebo manzel pretoze sa pri nich striedame. a nakup zvladneme.

rutie
16. aug 2014

@filipal Nastval(a) si ma. Mojej sestre sa postel ani stol do izby nezmestili. Spala na rozkladacom kresle a ulohy si pisala na jedalenskom stole. V detstve vynikala vo svetkom do coho sa pustila, od futbalu, plavania, cez umelecky prednes po vytvarne umenie, mala kopec kamartov a starsich surodencov, co ju vsade tahali zo sebou. Maly byt nevadil, lebo sme sa aj tak stale hrali za domom, pri rieke, alebo behali po okolitych kopcoch. Dnes je uspesna vytvarnicka, plynulo hovori tromi jazykmi, precestovala svet. Odkazem jej, ze sa nemala narodit?

klarinocka
26. aug 2014

@kinna súhlasím s Tebou, my máme 7 detí a som za ne veľmi vďačná. Každé jedno je pre nás darom z neba a sme Bohu vďační za to, že on je ten, ktorý nás učí milovať, darovať sa a pomáha nám vo výchove. (alebo my pomáhame trošičku jemu?) . Myslím, že je po veľká pýcha povedať, že si niekto vychová deti sám. No to by som chcela vidieť tých egoistov. Kinna máš moje simpatie

womankc
26. aug 2014

Ja mám tri , vždy som chcela 3 , keď som o tretie prišla ,dlho som zvažovala , či ešte áno ,alebo nie , ale vnútorne som stále cítila , že to 3 prosto potrebujem . Potom sme mali s mužom také pocity, že na 4té, ale tak už zvažujem vek a zdravotný stav a celkovo sme si to prebrali, že by sme to nezvládali nie tak finančne, ale psychicky . Už teraz je to tak na hranici, ale zas by som to nemenila za nič a to štvrté kebyže som na 100% zdravotne v poriadku by som už tiež mala . Deti sú dar , obrovský dar , ale táto doba akosi pretlačila potrebu materiálna , tak sa prirodzenosť žitia akosi vytráca .

mircalla
26. aug 2014

Zavisi od stvau manzelstva, financii, zdravia....to tazko hodnotit...ak niekto zije zo socialneho minima, pripadne to v manzelstve neklape, tak si urobit dalsie dieta, tak asi nie je dobry napad....inak preco nie..........

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lady511
26. aug 2014

@oravese ahoj,,poznám taku rodinkuaju ich dost po sebe,,ale oni si to možu dovolit,,babky funguju takže aj mamička nieje na MD ale funguje v práci,,detom nič nechýba,,preto robia deti ako na páse a podla mna ešte neskončili 😀 ale poznám ajj iný prípad kde su 4 detičky a ich rodičia su rozvedený,,otec detí bedáka aké je všetko drahé,,že stále to a to treba raz zošity do školy potom že minie 100e na kolotočoch a ja mu na to odpoviem že si si nemal robit tolko deti,,,čo iné na to povedat ked sa len sťažuje?..v takomto prípade dam radšej jednemu dietatu dvom,, ale viem že budu mat oblečenie,,hračky,,že im nebude zima,,že jej možem kupit hračku,,alebo zobrat ju do cukrárne,,a nie sa vyhovárat že nemám lebo mam dalšie 4 deti,,toto nepochopím aj ked vidím v tel..že " joooj moj muž je v base a ja čo teraz ked mam 4 deti(biela žena) ..no tak si si nemala robit tolko deti,,treba rozmýšlat dopredu!!! to je moj názor ako samozrejme kto na to má,,ma dobru finan,,situaciu vie ich zabezpečit,,( nemusia byt milionári) prečo nie,, 🙂 mne sa páčia viacpočetné rodiny no žial doba je tažká a takéto rozhodnutie si ludia msia premysliet a nie potom plakat,,ale samozrejme je to každého osobná vec,,my momentálne máme 1 a teda finančne uuuplne stačí,,aj ked 2 určite bude,,ale jas a na to zdravotne necítim,,,tot moj názor 😉

1257
31. aug 2014

@ellca123 vieš čo nehovorím že to nieje náročné mám 5 detí,ale ked Ti boh požehná dá sa aj to všetky moje deti majú nike a niekto to má jedno nosí roztrhane boty takže ťažko povedať

ivanakr
3. sep 2014

@oravese ..Ahoj.....jooj ako ma potešila tato téma,len škoda ze sa nerozvinula dalej a nik tu uz nepíše...nuz ano je to v dnešnej dobe zvláštne mat tolko detičiek...avšak - ako pre koho...práve v týchto dnoch riešime s manzelom istu rodinnú zalezitost - na vysledky ktorej si pár dní este počkáme - manzel ostal zaskočený a opytal sa ma či by som chcela dieta ( v nasej rodine - piate)...sice mi uz tiahne na 40,este stale mam túžbu stat sa MATKOU...myslim,že kazda zena to vie a citi kolko deti dokaze vynosit , porodit,a s Bozou pomocou vychovat...a verte mi ze nejake drasticke náklady to nie sú....sice byvame na dedine,dopestujeme si aj dochovame čo to a nie sme na vysokej urovni - čize deti nosia oblečenie po surodencoch.A maju vsetko čo potrebuju - či do školy,na seba aj do seba.Mozno práve skutočnost,že sme svoje deti vychovavali k disciplíne a pomoci v domacnosti a nerobili sme im nikdy sluhov tak z nich vyrástli a vyrastaju mladí ludia čo sa vedia o seba postarat....starsie deti (podotýkam všetko chlapci) vedia upratovat domacnost,poumyvat okna,navarit - aj napiect,požehlit ( to teraz chytilo mojho 15 ročneho),poprat a veru aj beton narobit k stavbe....nevidim preto ziaden problem či su štyri či pät deti.....vedia ze nič nedostanu zadarmo a ani nas citovo nezdieraju a nie su sebecke...sice su v poriadnej puberte 😀 ,ale ono to raz prejde.....Ved to je tak krásne - mat deti.....kazdy na kolko sa citi...my sa citime este na jedno - zatial 🙂

veronka30
3. sep 2014

@ivanakr pekné napísané,tak vám držím palce,nech sa vám to piate bábo zadari a nech vám robí radosť

klarinocka
15. sep 2014

@kinna Dakujem

sophie753
12. mar 2015

Pekny den maminky🙂My mame tri deticky dcerku 6 A syncekov 5 a 2 roky a cakame dvojicky🙂))Myslim,ze kazdy kto sa rozhodne pre velku rodinu sa niekedy stretne aj s nepochopenim okolia a roznymi fakt divnymi nazormi....ani nam sa to nevyhlo ale napriek tomu si o takychto ludoch,ktory potrebuju riesit rodinu niekoho ineho myslim svoje 😝 Je na kazdej s nas ako sa k tomu postavime a myslim si,ze kazda zena,ktora porodi a vychovava viac deti si zasluzi skôr uctu a obdiv ako odsudzovanie....Takze zhrnute a pociarknute vsetky sme vynimocne a rovnako aj nase deti a musime na to byt aj patricne hrde🙂

sheila72
13. mar 2015

Ja poznám jednu pani čo má 8 detí a pritom žijú si na dobrej úrovni, nie sú to žiadni sociálne slabší ľudia...a zvládajú to skvele. Je pravda, že ľudia si o nich šuškajú, že toľko detí, lenže každý o nich vie, že sú hlboko veriaci a navyše, kedysi bolo normálne mať viac detí a pritom životné podmienky boli horšie ako teraz. Z tých detí sú teraz slušní ľudia a kto tvrdí, že pokiaľ decko nechodí každý rok k moru a nemá všetko čo chce tak trpí a má na prd detstvo, tak je celkom mimo. Poznám aj tento prípad a z väčšiny týchto deciek sú rozmaznaní fagani, ktorí keď vyrastú, robia v tatkovej firme, takže svojimi silami nič nedokázali.