Pomáhajú vám deti s domácimi prácami?

24. dec 2020

Pomahaju vam deti s dom pracami? Mam 5 rocnu a je mala podla mna este 🙃

patka06
24. dec 2020

vôbec nie je malá ...začleniť do domácich prác treba dieťatko čo najskôr ....od roka sme spolu triedili prádlo podľa farieb do pračky, vysávali, umývali podlahy ...atď

hettinka
24. dec 2020

Škôlkarov som postupne učila, že veci sa neurobia samé. Od školského veku už plnohodnotne pomáhajú, to čo vedeli urobiť.

ivangeline
24. dec 2020

Malý bude mať dva. Z pracky a do pracky dáva, vankúš vyberá, keď ide spať, odkladá za sebou hračky, niekedy spolu umývame riad a dáva čistý namiesto. Keď mu vysvetlím, čo konkrétne treba urobiť, tak to urobí. A plus vysáva tam, kde nie je koberec, aby videl špinky a utierame spolu prach.

ninusa221
24. dec 2020

Poviem ti tak že už od mala nas mama tak vychovávala a v 11 rokoch som uz vedela aj prať aj všetko a brat to isté ma 14 a vie pekne upratať už sme ho ucili aj kupelnu😂

karhu
24. dec 2020

nas bude mat 3r a chce pomahat, utiera prach, zbiera si hracky ked sa ide vysavat..nosi spinave pradlo do kosa na pranie, smeti do smetneho kosa, "uklada" veci do skrine, pomahal s pecenim kolacov, polieva kvety, pomaha na zahrade..nenutim ho ani neziadam, vzdy sa ku mne prida sam od seba, mam stastie🙂

kubkovamama
24. dec 2020

No to by si sa čudovala 🙂kým sú malé aj ich to baví,so staršou budeš mať problém (ale nemusíš). Môj syn keď bol škôlkar,prvák cca,veľmi ho bavilo doma pomáhať,vysávať chcel len on,sledoval pranie,utieral riad,potom sa naučil aj drevo chystať,nasekat.Teraz ťažká puberta a má problém umyť sám seba 😉.Dcéra má 4r a pomáha v podstate so všetkým.Nie že ja vyžadujem,ale oni to majú ako hru,baví ich to,tak ju nechám poriadit doma čo len chce.Samozrejme,že to potom upravis podľa seba.Ale nechaj ju nech skúša.Potom neskôr až to budeš od nej ozaj potrebovať just ju k tomu nedovedies.Moj nevlastný je druhak,nevie ani jesť príborom,strašný bordelar,lebo doma ho mama k ničomu nevedie,no ja to beriem s humorom,naučila som ho utierať riad,odniesť si nedojedene zo stola,rôzne drobnosti.Viem,že doma to aj tak nerobí a nepomáha jej

floren
24. dec 2020

náš ma rok a dáva spinkať hračky, pomáha mi miešať, umyva si stolík, ponaha odkladať ponožky a utierky do suflikov

lucinka1988
24. dec 2020

Moj syn ma 2,5 roka a pomáha mi snáď odkedy vedel chodiť- bežne spolu vešiame prádlo, chce sám vysávať, keď rozsype, dám mu maly ručný vysávač a povysava to- zabáva sa s tým aj pol hodinu, pri varení mi asistuje. Podľa mňa vôbec nie je v 5 rokoch skoro..

ruzasipova
24. dec 2020

Vobec nie je mala. Moja na poziadanie da prat, vybere-zavesi-zlozi a odlozi do skrine. Pomaha s umyvanim riadu (ked chce), chysta taniere a pribory na stol pred obedom. Dava psovi jest. Pomaha krajat zemiaky. Ale najviac mi asi pomaha, ked zabava mladsieho brata a ja mozem ist aspon sama na zachod :D

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zontik
24. dec 2020

Jasné, že nieje malá.ja mám 6,a 7rokov deti, a bežne umyjú riad, alebo dajú do umývačky, vysávajú, prach utierajú, postele si ustelú, dokonca už 7rocnú nechám, nech aj poumýva podlahy v sobotu.ako tak, ale nech skúša, ako sa to inak naučí.a keď sa mi zdá, že to není podľa mojich predstáv, tak to popravim po nej, alebo pozmyvam zas v pondelok😁takže neodkladat na neskôr, neskôr ti povie, že doteraz to nemusela, prečo by s tým mala začať.a ty budeš mať akurát nervy😂

aaao
24. dec 2020

3.5 rocny utiera prach upratuje hracky vie pustit nalozit a vylozit pracku, ked sa mu chce tak vysava a umyva mopom podlahu, pomaha varit a piect, a poskladane spodne pradlo roztriedi do suflikov.
A pred vianocami som umyvala okna a chcel aj on tak nech sa paci aj okna umyval. 🙂
5rocna vobec nie je mala

autor
24. dec 2020

Take veci ze odnesie veci do kosa na pradlo to robi ... ptm kedy maju mat detstvoz

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dusankomoj
24. dec 2020

Ha-ha-ha😄😁😄😆😅😆😃😀

erickatt
24. dec 2020

Nikdy nie je malá. Aj ročne dieťa si vie po sebe dať ,,spinkať " hračky. Treba začať od malinka. Veď nemusí umývať okná,. Ale utreraky zložiť, utierky, pozamerat, áno nebude to 100% ale ide o princíp

adamadent
24. dec 2020

moja ma 6 rokov. Kazdy vecer si uprace izbu, miluje vysavanie svoj koberec v izbe vysava kazdy den ked pride zo skolky. rano si ustelie postel a posklada pyzamo. V kuchyni miesi cesto, robime spolu pomazanky atd. tot vsetko

3petka
24. dec 2020

Hlave ju nesmieš nútiť musí sama od seba. Môj má 4 a pól a utiera prach, pomáha mi variť, upratuje veci, strašne rad by aj umýval riad ale umývačka pojme všetko. A najradšej mi drhne platničku na varenie... ale len keď chce nikdy ho nenútim.

autor
24. dec 2020

@viestta nie po 18tke ale ked tu citam ze utieraju prach davaju prať atď. Akoze fakt?

tulipanicek
24. dec 2020

No moja bude mat 1,5 roka a teda vyberá so mnou umývačku (podáva mi veci z nej), vyberá veci z pracky a do pracky dáva, oblečenie večer odnesie do pradloveho kosa, prata po sebe hračky, vyhadzuje použité plienky, a pod.

zuzka565
24. dec 2020

Môj malý 3 ročný syn mi pomáha dá sa povedať so všetkým. A keď náhodou ešte mu nedám niečo robiť tak sa rozplače a úrazu sa. Sam vyberá riad z umývačky, dáva do umývačky špinavý riad. Umývanie riadu je najväčšia zábava 😄. Najnovšie začal so mnou žehliť ale on zehli iba uteraky. Strašne rád pomáha pri domácich prácach. Utiera prach, vysáva, umýva riad, vyberá z práčky, vari pečie so mnou, pomáha mi dávať prádlo na susiak dole ho dáva sám... Veľmi rád pomáha ešte mi koľko krát povie ze nech si sadnem že on to urobí 😄. Malý mi oveľa viac pomáha s domácimi prácami ako muž 😄

jana_eyre_2
24. dec 2020

Mám 3 deti - 8r, 7r a 4r.. samozrejme pomáhajú.. samozrejme nie vždy ochotne a samozrejme aj nie vždy dokonalo ale podľa mňa to je pre život potrebné aby vedeli že všetko sa za nich neurobí 😉 pomáhajú odkedy dokážu, takže možno aj od roka podľa svojich schopností.. patrí to k výchove.. ak to niekto vidí inak tak akceptujem, u nás to funguje takto..

hettinka
24. dec 2020

Anonym- netreba si zasa predstavovať, že škôlkar samostatne urobi, čo mu rodič rozkaze. Pre deti zo je hra, napodobnuju rodiča a pritom sa postupne učia.
A samozrejme, príde obdobie, keď už by mali fakt pomáhať a nechce sa im, ku všetkému majú pripomienky. Taká pubertálna lenivosť.
Ale ide o to, aby v prípade potreby vedeli tiež urobiť, pomôcť. A najmä aby to vedeli (nielen ako, ale aj čo treba), keď raz budú samostatní.
Určite im netreba brat detstvo, ale tiež im z nosa neubudne, asi v 5-6 rokoch upracú aspoň svoju izbu a odnesú svoje veci, povysavaju si koberec, umyjú po sebe, alebo dajú do umývačky.

Inak, dcéra má 19 a doma neperie, nezehli. A na výške v byte to robila s telefónom na uchu a mnou na druhej strane. To som, priznám sa, zanedbala. Ostatne vie, aj navarit.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hettinka
24. dec 2020

@viestta ono niektoré veci vďaka detskej pomoci trvajú 2x tak dlho. Ale ako píšeš, je zo dôležité pre ich rozvoj.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
karhu
24. dec 2020

ved si pozri..

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ckatka
24. dec 2020

Môj syn má 4 roky. A práve sa nám narodilo bábo. Samozrejme ze pomáha...keď hodinu kojim každé tri hodiny...tak asi ze nemám čas na domáce práce...
Podáva a nosí mi co potrebujem. Pozbiera z radiatora svoje suché veci a da ich do skrine (skladať nevie ale aspoň do príslušných suflikov), dá do umývačky keď doje...roztriedi špinavé prádlo na čierne a biele a vie to nastrkat do práčky...
Uprace svoje hračky v detskej do krabíc (každý večer), za hodí odpadky do správneho (separovaného) koša, vie namočiť handru a umyť keď niečo kvapne na zem (nezohnem sa ešte dobre po sekcii, zneužívam ho na dvíhanie spadnuteho a utieranie rozliateho, priznávam 😂)
Detstvo je aj disciplína. Keď chce aby som mala cas sa s ním hrať, musí mi pomôcť.

gubiko
24. dec 2020

ja moje deti vediem k spoluúčasti. no väčšinou to vychádza aj z ich samotného záujmu mi pomáhať. okrem upratovania hračiek robia všetko radi sami, aj so mnou. sú radi, keď majú niečo na starosť a za niečo nesú zodpovednosť, úmerne veku. môj známy vyrastal tak, že mamka za neho všetko robila. dodnes o tom hovorí ako o krivde. že nemohol s mamkou piecť vianočné koláče, že nemohol povysávať svoju izbu, že sa niektoré veci nenaučil a nemohol ich ako dieťa robiť.. to je ale extrém a okrem neho nikoho iného takého nepoznám.
môj 5ročný syn mi pomáha s vykrajovaním, vie poutierať riad, odpratať po sebe po dojedení, vyložiť práčku, upratať svoje poskladané oblečenie do skrine.. dvojročná dcérka ho napodobňuje, no mimo to ju mimoriadne baví variť so mnou. rada rozbíja vajíčka, mieša múku, cesto, rada robí šaláty, nakrájané zemiaky mi hádže do vody, práčku aj ona vykladá.. je toho veľa. upratovanie neznášajú obaja, ale to majú ako povinnosť, pretože hračky sú ich, ak majú veľký binec, tak im s mužom pomáhame.
každá si to so svojimi deťmi robíme, ako považujeme za vhodné. niktorá to dlhodobo nebudeme robiť podľa tej druhej. a kvôli čomu u Vás vznikla táto otázka o 5ročnom dieťati? v niečom váhate, či?