Svokra a moje dieťa

ppetinka
23. dec 2013

Milé mamičky, hlavne tie, ktoré bývajú so svojimi svokrovcami (našťastie alebo bohužiaľ) 😀
Neviem, či túto záležitosť nazvať začínajúcim problémom alebo už skutočným problémom. Ide o to, že moja svokra strašne miluje deti, a momentálne sa hrozne vyžíva v mojej dcérke, nakoľko je to Bohu vďaka veľmi pokojné bábätko a takmer vôbec neplače (narozdiel od synovca, ktorý reval vkuse) ... Keď je svokra doma, tak príde ku nám (máme oddelené bývanie) aj 3 x cez deň pozrieť malú. Keď som priśla z pôrodnice, tak ma svokra učila, ako mám masírovať a kúpať maličkú ... atď ... lenže mám pocit, že to už začína vážne presahovať určité medze - napr. ideme kúpať malú ( a ona je v 99 % pri nás) tak ona automaticky zoberie malú, vyzlečie ju, začne masírovať a potom mi povie - ach, veď ja som sa ťa ani neopýtala, že či ju nechceš masírovať ty ?? Mne to príde akokeby veľmi dobre vedela, čo robí ... alebo tie jej komentáre typu /ak sa hrá s maličkou/ : A ty si čia ? mamkina či babkina ?? Ty si babkinaa a sa smeje... alebo že si ju zoberie dole k sebe atď ... Najhorśie na tom je to, že malá na ňu pekne reaguje, smeje sa, rozpráva sa s ňou.. a ja by som sa nerada dožila toho, že jej nebodaj začne hovoriť mama a nie baba. :(( Nechcem svokru uraziť, lebo je milá, pomáha mi ako vie a to nielen s malou, ale aj s domácnosťou, ale jednoducho rada by som jej naznačila nejako taktne že odtiaľ potiaľ sú hranice. Nemám nič proti tomu, aby za malou chodila, hrala sa sňou, ale tak byť pri každom kúpaní ??? Včera sa nám dokonca stalo, že sme malú okúpali bez nej a keď dorazila k nám hore, tak bola taká vyhúkaná, že akoto, že sme ju nevolali ... alebo keď malú nakojím, tak mi ju hneď berie z rúk na odgrgnutie a povie, že nech si ja oddýchnem, lebo mám toho veľa a bla bla.

zuzanockamt
23. dec 2013

@ppetinka a nemozete si dovolit ani jednoizbak? ... aj ja by som si mohla povedat, ze bytovku nenavidim a chcem dom, ale ked sa neda, tak sa neda ... rodina ma byt samostatne, lebo potom to takto dopadne ... je otazkou casu, kedy sa pohadate

ppetinka
autor
23. dec 2013

@janie80 presne takto je to u nás. Presne do bodky .-D Tiež mi malú vyťahuje z rúk na odgrgovanie .. .a keď je tu aj moja mama a niekedy len tak poviem, kto chce zobrať maličkú na odgrgnutie, tak by si videla tú rýchlosť svetla, s akou svokra vystrelí z gauča, len aby ju ona mala na rukách 😠

ppetinka
autor
23. dec 2013

@zuzanockamt no momentálne ani jednoizbák :( Hej, rodina má byť sama, už som to pochopila 😖

janie80
23. dec 2013

@ppetinka tak sa nepytaj, kto si ju vezme, jednoducho oslov svoju mamu a hotovo... Svokra si potom bude mysliet, ze toto je vzdy jej uloha... Snaz sa rozdelovat ulohy okolo malej ty, ved ty si mama. Ale zase tak, aby sa svokra necitila odstrcena... Bude to tazke, ale ako pisem, mama si tu ty... Zodpovednost sa malu si nesiete vy s manzelom, babky nech "len" pomahaju, ale v ramci toho, kolko pomoci chcete a potrebujete...
Neviem, kolko ma mala mesiacov, ale sama potom uvidis, ze hranie sa s nou je potom uplne ina kapitola... Je uzasne, ked je okolo dietata vela ludi, ktori sa s nim hravaju. Kazdy na tie hracky pozera inac, kazdy jej ukaze nieco ine, tu hracku z ineho pohladu, ine kombinacie hraciek a hier s nimi... Toto je fakt super... 😉

ppetinka
autor
23. dec 2013

@janie80 maličká má teraz 2 mesiace a je to ozaj hotový anjelik, som vďačná, že mám také pokojné bábätko, asi aj preto si ju svokra tak obľúbila, sama hovorila, že to je jak anjelik, lebo niektoré deti vyrevujú od rána do noci /ako jej vnuk/ 😀

bzzzz
23. dec 2013

Ja by som sa asi najprv porozprávala s manželom, je to jeho mama, pozná ju viac ako Ty, možno by svokra lepšie zobrala od neho, keby jej niečo naznačil ako od Teba.

janie80
23. dec 2013

@ppetinka k tomu "dobremu" a "zlemu" dietatu by som povedala len tolko, ze takto male babatko nie je ani dobre ani zle... Ked je uplakane, tak si nieco potrebuje alebo mu nieco je... Neplace si len tak z rozkosu, lebo potrebuje na seba uputat pozornost... A oblubit si jedno vnuca viac len kvoli tomu, ze menej place... Hm... ☹

Ked pises, ze ma aj 7 rocnu dceru, ktorej sa nevenuje a tej to chyba, skuste vymysliet nejaku aktivitu, ktoru by robili spolu. Mozno potrebuje pomoct s ulohami, alebo by chcela ist do kina, alebo hocico ine, aby travila cas s nou. Ved to chuda sa muai citit odstrcene... ☹
A presne, ako pise @bzzzz , zapoj do toho aj manzela. On ma na to vsetko aky nazor? Drzi s tebou, alebo s mamickou? 😕

ppetinka
autor
23. dec 2013

@janie80 no myslela som tým, že švagriná bola dosť nervózna počas teho, myslím, že aj po, tak sa to asi odrazilo na malom, že bol večne taký nespokojný a uplakaný.
So svokrou je to ťažko - čo sa týka jej dcéry. Sme veľká rodina, takže ona sa v podstate stará o každého - má ešte 2 nezaopatrené deti, býva u nej ešte i jej dcéra s tým malým 5r synom, okrem toho chodia k nej často aj jej svokry na návštevy, takže má čo robiť... a takto svoju dcéru odsúva nepriamo na bok, lebo nestíha 😒

janie80
23. dec 2013

@ppetinka pardon, 9 rocnu dceru... Ale to nemeni nic na tom, co som napisala...

janie80
23. dec 2013

@ppetinka nestiha vlastne dieta??? A vsetko okolo stiha? Hmmmm...
A to ona vychovavala toho svojho 5r vnuka? Popri svojej 4r dcere? To chuda je teda zvyknute na nezaujem zo strany mamy? Mozno treba upriamit jej pozornost na vlastne deti, kedze pises, ze dve su nezaopatrene... Skus nieco vymysliet s manzelom... Jemu nevadi, ze svokra je tebe vzdy za zadkom a o jeho surodencov sa nestara?

sharlotta
23. dec 2013

@ppetinka hehe, tomu sa hovori "Iniciativny blbec je hosi, ako triedny nepriatel". Chapem, ako sa citis, aj nam sa take obcas stane, ale ja so svokrou nebyvam 😝 Ale zas viem podla mojej mamy, ze oni sa z vnucat strasne tesia a keby mohli, tak nam ich vezmu a staraju sa o nich samy. Ak so svokrou dobre vychadzas, tak sa s nou kludne porozpravaj a povedz jej, ako sa citis a ze ty si mama.

ppetinka
autor
23. dec 2013

@janie80 no manžel také nerieši ... on povie - však ju kúp ty a hotovo ... on sa veľmi nerád zapája do takých "babských" problémov :/
A hej, ona sa starala v podstate aj o toho vnuka a o tú 4r sa viac menej starala druhá nezaopatrená .. to je trošku zložitejšie. Švagriná je svokrin miláčik zo všetkých jej detí, tak preto sa asi radšej starala o vnuka ... aby potom enbol hriech peklo medzi švagrinou a jej mužom ... možno

janie80
23. dec 2013

@ppetinka tak ked neriesi manzel, tak tu pomoze jedine debata... Ty a svokra... Slusne vysvetlit, ze si vazis vsetko, co pre vas robi a ze ma malicku rada, ale ze babkovske "povinnosti" su o niecom inom ako mamickovske... Povedat, ze ked budes potrebovat pomoc, tak ju zavolas, ale trvat na svojom... A zavolala by som ju obcaj, aj ked to az tak velmi nepotrebujem, nech nema pocit, zeju odstrkujes...
Aby sa z toho "babskeho problemu" nevyklul raz problem manzelsky, ked ho nebudete riesit...

petvaa
23. dec 2013

Ahojte mamicky aj ja mam strasni problem zo svokrou nakolko zijem u nej aj z jej synom a nasou dcerkou tak nam robi zo zivota peklo hlavne teda mne ked nieje priatel doma a moze si dovolovat na mna mame rocnu dcerku zacalo sa to od kedi nala dcerka mesiac a bola som snou v nemocnicy mala zdravotne problemi a svokra mi napisala,ze preto som zmalou v nemocnicy lebo jej davam vela jest to bol pre mne vrchol ale na to vsetko bol chvilu klud mala virastla potom mi prikazovapa co jej mam dat jest co nie jak ju mam obliekat a tak nakolko byvame v pristavenej izbe tak si kurime radiatorom a nie drevom tak mi rozprava treba sem dat krb bude tu teplejsie a tak stale si na mna dovoluje raz mala dcerka horucky zo zubkou a vedela to a napriek tomu o dvanastej vecer mi prisla do izbi a zacala kricat obliekaj malu volala som doktorke mame ist do nocnice a blbosti tak som sa zorozculila a uzsom jej povedala to je moje dieta ja viem najlepsie co mam robit ale na to vsetko to sa neda ani opisat aka je v skutocnosty pred vcerom sa stalo to ze dcerka ma strasne sopliky a nemoze poriadne dichat tak priatel mi isiel kupit odsavacku na visavac lebo mame ken tu odsavacku pre kojencou a ta na visavac bi jej pomohla tak mi zacala nadavat ked to spravim malej tak zavola na mna policajtou uz som nevedela co dalej tak som volala sestre abi jej to visvetlika a este jej chudatko vinadala a mna nazvala psom tak sestra povedala ze mi pomoze z bivanim ale priatel musi ostat doma bojim sa toho ze jeho stratim nadobro

bianca2
23. dec 2013

Ahojky.Chapem ako sa citis. Moja dcerka ma 23 mesiacov. Po porode chcel byt kazdy u nas a stale v nevhodnu dobu. Nejak nebrali ohlad na potreby maleho dietatka, ked sme sli kupat prisiel svagor aj svokra,rozblaznili mi ju v case kedy sa ma ukludnovat a potom bol problem zaspat. Som si vsimla ze male babatko pritahuje dospelych,najma take malicke. Asi to mas podobne. Ono to casom prejde. U nas to bolo tak ze sa svokra urazila - rano k nam dosla hlucna,malu mi uplne rozjasila,chudatko zas malo ist spinkat,tak som povedala ze treba klud. Bola urazena asi pol roka, potom mi nasa detska lekarka povedala ze sa jej svokra stazovala ze jej malu nechceme dat. Tak som sla za svokrou, povedala som jej to, ona mi zacala na oci vyhadzovat uplne somariny,tak som jej povedala ze to pocuvat nebudem a ideme s malou domov. To bol asi moment ked sa ona zlakla, tak som jej uprimne povedala ktore veci vadia mne, a ze odteraz ked nieco vadi niekomu treba si to hned povedat a ist dalej. Odvtedy zas zacala chodit ku malej,to mala asi rok. Pomaha nam ked treba,takze vsetko je ok, mala ju ma rada. Takze urovnalo sa to, zakladna zasada uptimnost. Prvy rok sme si uzili s malou my,teraz je dobre ze sa aj starka pohra,vacsie dieta potrebuje pestre podnety. Moja mama pomahala stale ale tam viem presne povedat co ano co nie a ide podla toho,neuraza sa.

gemini255
23. dec 2013

podla mna to je divne.. povedz jej, ze si chces uzivat svoje dieta, aby si toto potom nerobila dcere 🙂 Babicky sa tesia z vnucat, pohraju, povozia, ale kupanie, masirovanie, atd to uz patri maminke a ockovi a musi to akceptovat. a hotovo.

lucia006
23. dec 2013

Ahoj nedalo mi nenapisat ti,pretoze ked som citala tvoj pribeh ,ako keby som to pisala ja, 😉 byvam nanestastie so svokrovcami,mame hore samostatne dve izby na podkrovy,ale vsetko ostatne mame spolu ,byvam tu 8rokov ,no nas problem sa zacal ked som pred rokom priviedla s poroenice mojho lea,presne ako pises vzila sa asi do roly matky,vsetko mi chce nanutit svoju vychovu,svoje praktiky,vsetko mi ohladom maleho nakazuje ako by som mala robit to a hento,doroka bola prikazdom kupani prinas ,takisto pri krmeni ,hrani privsetkom stoji prinas ked maly zacne plakat za pol minuty je unas co mu je preco tak place atd...ja uz sa znej citim na prasky,je to premna des,nocna mora, ☹ skusala som snou vdobrom pokecat ,aj nahnevane, nic nepomaha priatel jej nic nepovie ,stadiao sa urcite nepohneme staviame za ich domom nas dom,lebo do bytu by priatel nikdy nesiel! 😖 a ja uz nevem co stym ,mam tu odpor byvat a neverim,ze sa to zmeni ked sa odstahujeme par metrov za ich domom. 😲

veronikam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ppetinka
autor
24. dec 2013

@veronikam ja si vážim, že nám chce pomôcť, ale ... aj teraz, bola tu so svokrom nám popriať krásne sviatky (ja som predtým, ako prišli dávala malej vitamíny a čajík) a ona mi už hneď chcela brať malú tak som sa "nasrala" a povedala som jej, že ešte jej musím dať čaj a potom. Sila proste, hneď ako sme si podali ruky na sviatky, tak sa už za malou naťahovala jak .... :(

ppetinka
autor
24. dec 2013

@lucia006 no to je asi údel 99 % žien, ktoré žijú so svokrovcami. Ja mám svokru rada, pomáha mi ako vie, navarí, napečie atď ... ale s malou občas už fakt preháňa :( Aj prednedávnom tu bola, popriať nám pekné sviatky a už sa naťahovala za malou, doslova by bola schopná mi ju vytrhnúť z rúk, ale som sa nasrala a povedala jej, že ešet jej idem dať čajík.

bianca2
24. dec 2013

@lucia006 my mame domy oddelene dlhou zahradou 200 m,niekedy sa mi aj tak zdaju blizko a niekedy som rada. @ppetinka ja to vidim tak ze sa musis zastat svojich materskych povinnosti a urcit kto je matka a autorita.ked sa da, s citom a bez urazania sa,je to lepsie,ked nie aj s dosledkami.treba si urcit hranice,pekne,milo jej to povedat.podla reakcie uvidis ako dalej.

lutia
24. dec 2013

@ppetinka ako hovoria aj ine mamicky treba jej povedat ze urcite veci chcete len vy rodicia....co sa tyka kupania a inych...ale na druhej strane je velmi dobre ak mas pri sebe osobu kt ti pomoze v akejkolvek situacii...treba si urcit hranice a povedat ked sa ti nieco nepadi a uz je len na tebe ako jej to oznamis....

eljamo
24. dec 2013

Ahoj presne ti rozumiem. Presne to som si prezila aj ja. Tiez byvame u svokrovcov. Nasa malinka bola velmi uplakana a zle spala a este horsie papala. Citila som sa hrozne a dotoho mi kazdy den davala svokra najavo ze za nic nestojim ze ona to robila takto a hentak a tak by som to mala robit aj ja a este lepsie keby sa onu mohla starat sama a ja aby som uz prestala kojit. Normalne mi "kradla" pozornost malej ked som sa snou rozpravala. Vobec ma snou nenechala samu za 8hod co bola hore bola prinas 7hodin. Katastrofa nedalo sa pred nou ujst. Malu kazdu pol hodinu bozkavala a stisala az kym sa nerozplakala a ked som ju poprosila aby to nerobila tak sa urazila a pred manzelom tvrdila ze som jej zakazala ju chytat. Bolo toho vela a ja ze sak musim byt ticho koli ucte. Zlom nastal ked uz naockovala manzela uz ani on neveril ze kym je v praci tak sa dokazem o malu postarat lebo mama by to urobila inak alebo lepsie...
Vtedy som si povedala dost je to predsa moja dcera a ziadna mama nieje dokonala takze mame pravo robit chyby a prist na ne sami. Pred svokrou som sa mesiac v kuse dokonca aj teraz, zatvarala v izbe a nesla som sa radsej ani najest hroza. Trvalo kym pochopila ze ma dat pokoj. Podobrom to nepojde obrati sa to proti tebe x krat som sa jej pokusala dohovorit. Musis na tvrdo ako ja. Mrzi ma to koli manzelovi je to jeho mama ale bohu zial. Dufam ze mi tu nikto nada viem ze su aj dobre svokri a aj lepsie ako vl. Mami. Zabudni na tie ktore povedia coby ina za to dala taka ten hrozni pocit urcite nezazila. Pevne nervy.

monika15
24. dec 2013

@ppetinka
vyjasni si veci uz TERAZ>>>> to bude len horsie a horsie....
bude ti do vsetkeho kecat ..... , vsetko zariadovat ako keby jej dieta to bolo.....
ver mi viem co hovorim zial..... :(((((
je to hrozne...... tie svokry boze hroze fakt....

trend270
24. dec 2013

@veronikam áno to je pochopiteľne pri väčších deťoch ale nie pri bábätku. Je tam to jedinečné puto, ktoré trvalo 9 mesiacov a dieťa po narodení prirodzene túži byt v blízkosti svojej matky. Situáciu, kedy ho nasilu niekto berie z rúk matky môže vnímať ako ohrozenie a rovnako to v podvedomi vnima matka a preto sme a boli sme na to vsetky citlive. Pokial je matka zdravá a v poriadku, nikto by nemal okrem jej manžela do tohto puta zasahovať, kým dieťa nebude natoľko zrele, že pochopí, že ma aj širšiu rodinu.

chryse
24. dec 2013

Ahoj, mali sme nieco podobne,,,,, tak sme sa odstahovali,,,,svokra nebyva teraz na SVK no aj ked dojde, nemozem ju vystat,,,,, uz to u nas prerastlo do doho, ze ju neznesiem v pritomosti mojho dietata,,,,, takze cim skor sa odstahujte, aby ste si nepokazili vzahy,,, drzim palce

lucia006
24. dec 2013

@ppetinka no kebyze prisla obcas ,,,vedela by som to zniest a zahryzt si do jazyka,ale ja ju tu mam kazde 10min,staci ze maly zamrnci,vzdy by som mala len to robit co ona povie,lebo ona takto to rpbila,toto davala uz ked boli mladsi ako moj leo a pod,dokonca aj do financii sa nam miesa do je malemu zbytocne a co by podla nej potreboval ine ake sme kupili atd. 😒 mna ide porazit uz tu snou a so svokrom,uz niesom ta co som byvala ,ale nervozna bytost chodiaca po dome 😒 a to ma serie,lebo som taka nebyvala .a neviem akomsa mam vratit do starych kolaji,stale sa utesujem tym,ze vnovom samostatnom dome bude lepsie,ale ci to tak ozaj bude neviem ,kedze bdeme susedia.

lucia006
24. dec 2013

@bianca2 mi budeme mat vchody 3metre vzdialene odseba bohuzial ☹ partner sa tak niejako rozhodol budovat bez mojho vedomia na ich pozemku za ich domom,scim by som nesuhlasila keby sa ma vobec opytal niekto na moj nazor 😒 ale uz je setko statene !

alexandra5
24. dec 2013

@lucia006 to ti vazne nezavidim..neskor budes lutovat ako si si znicila (svokra ti znicila) najkrajsie chvile s malickym ktore ti nikto nevrati...mozno sa to tym novym byvanim vyriesi aspon ciastocne,predsa nebudete viest spolocnu domacnost..ale ver mi ,radsej byt rozhadana so svokrou ako prist o najkrajsie v chvile v zivote tvojho dokonca prveho dietata..prajem vela sil,odhodlania a prajem ti aby si sa co najskor zbavila takto otravnej svokry...bud vdacna za pomoc pri chorobe,alebo pri strazeni ked niekde potrebujes ist,ale si schopna sa starat o svoje dieta a ona mala sancu vychovat svoje,tak nech necha aj teba..

monika15
24. dec 2013

@lucia006 ti poviem.. viem presne co prezivas.... :(((
hrozne... fakt.... ja neviem ze na co je to dobre ze nam tak vsetko nicia :(((