Dcérka pije len čistú vodu - problém v škôlke
Ahojte mamičky, chcem sa spýtať, či ste mali niektorá podobný problém a ako ste ho riešili:
Mám 2,5 ročnú dcérku, zatiaľ druhý týždeň chodí do škôlky na pol dňa. S adaptáciou nemáme problém, dcérka škôlku zbožňuje. S papaním je to celkom OK, niektoré jedlá si vypýta duplu, niektoré zje len polku, to beriem. Náš problém je, že dcérka ODMIETA PIŤ ČAJE, MLIEKO, KAKAO, RAŇAJKOVÚ KÁVU a pod. čo v škôlke dostávajú. Viackrát som to riešila s učiteľkami, lebo dcérka chodí domov vysmedovaná, či by namiesto toho keď nevypije, nemohla dostať pohár obyčajnej čistej vody. Odmalička to tak má, aj v minulosti sme ponúkali rôzne nápoje, proste nechce. Samotná pediatrička nás v tom utvrdzovala, že aj tak je voda najlepšia. Problém je že sa mi nepáči prístup učiteliek k problému: jedna sa vyjadrila, že ani nesleduje ako deti pijú a druhá, že jej sem tam dá vodu tajne, aby iné deti nevideli. Keď som chcela, že môže si nosiť svoju vodu tak nie, že keď nemá papier o tom že je alergická na mlieko a pod. tak nemôže. Snažim sa aj ja v tomto období aj doma častejšie ponúkať, mlieko čaje ale má to opačný efekt, dcérka už len keď vidí a počuje tak s plačom že nelúbi prosím si vodičku. Takúto averziu predtým nemala, neviem či ju v škôlke nútia. Nikdy by som nečakala, že PITIE ČISTEJ VODY BUDE V ŠKÔLKE PROBLÉM. Ak sa to nebude zlepšovať, s manželom chceme ísť k riaditeľke, prípadne zmeniť škôlku.
Stručné zhrnutie
- V niektorých materských školách deti nemajú celodenný prístup k čistej vode a namiesto nej sa podáva prevažne čaj alebo sladené nápoje, pričom voda môže byť k dispozícii iba pri jedle alebo počas pobytu vonku.
- Rodičia v praxi riešia problém osobným rozhovorom s učiteľkou alebo riaditeľkou, písomnou žiadosťou, predložením potvrdenia od lekárky alebo eskaláciou k zriaďovateľovi či RÚVZ.
- Overené praktické riešenia zahŕňajú v triede džbány/zásobníky s vodou a označenými pohárikmi, povolenie vlastnej fľaše s vodou v skrinke alebo umožnenie pravidelného čapovania vody z dávkovača.
Najčastejšie otázky
Q: Kto rozhoduje o tom, aké nápoje sú súčasťou pitného režimu v materskej škole?
A: Jedálny lístok schvaľuje odborný lekár a RÚVZ kontroluje jedálny lístok a obsah živín; vnútorné pravidlá pitného režimu rieši riaditeľka školy a zriaďovateľ.
Q: Môže dieťa nosiť do škôlky vlastnú fľašu s vodou?
A: Pravidlá sa líšia: niektoré MŠ povoľujú fľašu v skrinke alebo v triede, iné ich zakazujú z hygienických dôvodov alebo kvôli COVID opatreniam; odporúča sa dohodnúť to s riaditeľkou alebo predložiť potvrdenie od lekára.
Q: Ako postupovať, ak škôlka dieťaťu nedá čistú vodu, ktorú pije doma?
A: Odporúča sa riešiť priamo s učiteľkami a riaditeľkou, poslať písomnú žiadosť, predložiť potvrdenie od pediatričky o potrebe podávať len vodu a v prípade nečinnosti obrátiť sa na zriaďovateľa alebo RÚVZ.
Q: Môže RÚVZ nariadiť školke, aby podávala dieťaťu len čistú vodu?
A: Podľa skúseností diskutujúcich RÚVZ kontroluje jedálny lístok a obsah živín, ale pri preferenciách nápojov mimo jedálnička má obmedzené možnosti; rodičia sú odporúčaní kontaktovať riaditeľku a zriaďovateľa.
Q: Čo robiť, ak je dieťa smädné počas dňa a učiteľky mu nepodajú vodu?
A: Rodičia radia opakovaný rozhovor s učiteľkami, stretnutie s riaditeľkou, predloženie lekárskeho potvrdenia a v krajnom prípade zmenu škôlky alebo podanie sťažnosti zriaďovateľovi.
Q: Aké praktické riešenia na zabezpečenie pitného režimu v MŠ fungujú najčastejšie?
A: Fungujúce opatrenia uvádzané v diskusii sú: džbány alebo zásobníky s kohútikom a označenými pohárikmi v triede, demizóny/dávkovače vody, vlastné podpísané fľaše v skrinkách a možnosť čapovať vodu pri umývadle.
Závery z diskusie
Zhoda
- Čistá voda je pre deti považovaná za najvhodnejší nápoj a mala by byť dostupná počas dňa.
- Najprv treba riešiť problém osobným rozhovorom s učiteľkou alebo riaditeľkou a požiadať o písne ustanovenie riešenia.
- Potvrdenie od lekára/pediatričky výrazne zvyšuje šancu, že škôlka splní požiadavku podávať dieťaťu len vodu.
Sporné názory
- Niektoré MŠ zakazujú vlastné fľaše do triedy zo hygienických alebo COVID dôvodov vs. iné MŠ umožňujú fľaše v skrinke alebo majú denné zásobníky vody v triede.
- Škôlky argumentujú, že nemožno dávať vodu len jednému dieťaťu, lebo ostatné by tiež pýtali vodu vs. rodičia považujú tento argument za nepresvedčivý a neadekvátny.
Otvorené otázky
- Do akej miery právne alebo kontrolné orgány (RÚVZ, zriaďovateľ) môžu vyžadovať zmenu pravidiel pitného režimu mimo jedálnych lístkov?
- Aká je obvyklá prax rozličných MŠ pri nosení fľašiek po období COVID-19?
- Ako bežne školy riešia prípady detí, ktoré pijú výhradne čistú vodu, pri povinnej kontrole jedálnych lístkov?
Spomenuté značky a firmy
RÚVZ
Spomenuté produkty a metódy
džbán s vodou, zásobník na vodu/dávkovač (demizón), fľaša s vodou (napr. Rajec pol litra), označené poháriky, granulovaný čaj, sáčkový čaj, sirup, sirupová voda, Pribinák, Termix, Melty, potvrdenie od lekárky, jedálny lístok, pitný režim, nosenie fľaše v skrinke
Miesta a osoby
UK
@veron_b áno. Učiteľka "myslela" že si prajem, aby ju nútili piť a jesť. 😃 Povedala som jej, že ja platím za stravu, takže áno, musí stolovať s nimi, musí sedieť, kým nedojedia všetci, ale neprajem si, aby po nej kričali, či nasilu do nej pchali a liali čo nechce. Vždy po desiate, obede, olovrante sa išla napiť vody. Neskôr začala pekné sama jesť a aj také jedla zjedla, čo ju predtým z toho napínalo. Len netrebalo nútiť. Dodnes pije čistú vodu a to ma 12rokov. Sem tam si dá colu, či čaj, ale to fakt že výnimočne.
@simca06022011 v triede majú k dispozícii zase len čaj. Iné deti nemôžu vidieť, pretože by vraj aj oni začali vymýšľať a pýtať vodu. Je to doslova pritiahnuté za vlasy, aký problém z toho robia.
@aleshka_supermama v skrinke jej stále nechávam vodu. Ale je maličká, do svojej hornej skrinky si sama ani len nedočiahne. Chodí do triedy kde sú najmenšie detičky, takže im ani nedovolia opustiť len tak triedu a behať do šatní. Keby bola dcérka staršia, už by to bolo predsa len jednoduchšie. Ešte je vo veku, kedy skôr to pitie treba pripomínať.
To je celé zvláštne, naši majú od začiatku všetci svoje fľaše v triede, majú na to špeciálny stolík. Samozrejme dostanú aj ku papaniu, ale môžu piť hocikedy a ešte majú aj takú bandasku na vodu, kde si chodia sami naberať. Nám to vyhovuje, aspoň deti nepili nikdy z cudzieho pohára a pekne majú svoje.
Eeee... Čo? 😳 To je reálne, že niekomu môže vadiť pitie vody?
Môj syn má hrnček pri umývadle a keď je smädný, tak si napusti vodu.. taktiez si každé ráno nosí fľašku s vodou čo si nechá v skrinke aby ju mohol zobrať na ihrisko..
@veron_b chod za riaditeľkou....robila som v 2 škôlkach a vždy mali deti neosladeny čaj a vodu.Ak nechceli k desiatej kakao, mlieko dostali, čo si prosili.Von sa nosila iba voda v zásobníkoch.Je to smiešne čo opisujes a je to o ľuďoch.
Ale mňa vždy zarazi iná vec, že deti celkovo v škôlke pijú malo a skôr iba pri jedle aj to až, keď dojedia.
@elizabet173 učiteľka sa chcela robiť dôležitá, že potajomky naleje dieťaťu vodu,🤪
Riešila by som to dôrazne s riaditeľkou, ak to nejde cez učiteľku. Naše deti mávali v škôlke neustále k dispozícii označené poháre a vodu. Počas prvej vlny korony, keď sa už potom ku koncu roka vrátili do škôlky, mali každý svoju vlastnú podpísanú fľašku z domu.
Nasa tiez nepila na zaciatok ziadne caje ani mlieko ani sirupove vodu ale ucitelky vedeli ze pije len vodu mali tam v triede cely den zasobnicek na vodu myslim kacicku a kazdy svoj poharik ked bola smedna po obede isla si nabrat vodu a napila sa..taky bordel by som spravila az vy sa cudovali.v tomto teple aby mi 2.5 rocna nepila to co tam drichmu?
@veron_b a v triede nemaju vzdy po ruke cistu vodu? Co piju deti v triede? Lebo toto, co popisujes je napoj pri jedle. Moje deti tiez piju iba cistu vodu. V jedalni dcere mlieko nedavaju, poprosila som o to ucitelky. A celkovo, to co maju v skolke okolo mlieka ani neslo, a este ked je to ochutene, to nema co vo vyzive dietata robit. Syn tieze nepije vaj v skolke, a rovnako tie ochutene mlieka. V jedalni teda nemaju nic, napiju sa po navrate do triedy. A prioritou ma byt cista voda
Prave som sa pytala syna, ako to maju v skolke. Ze ak maju v jedalni k jedlu cak, dzus, mlieko a niekto nechce, tak povie ucitelke a ta mu naleje vodu. V triede ma kazdy svoju flasku. Toto je myslim, ze uz o lenivosti uciteliek, ked odmietaju davat dietatu vodu a vyhovaraju sa, ze vacsina deti pije iba sladene napoje a zaroven tvrdia, ze aj ostatne deti by “vymyslali” a chceli iba vodu.
@stanislavicenka v triede maju prístupný zase len čaj a to celoročne, čiže moja dcéra sa zase nenapije, preto to riešili tým tajným pitím vody. Iba v lete, počas pobytu vonku, učiteľky berú vodu.
Ostatné deti neviem ako pijú, sme tam len 2 týždne ako som písala. Ale keď som učiteľke argumentovala, že chodí domov dosmedovaná, tak sa vyjadrila že veď aj ostatné deti bývajú dosmedované, že si z toho nemám nič robiť.
Mne to teda rozhodne nepríde ako niečo, nad čím by som mala mávnuť rukou.
Toto co je za pristup.
U Nas, UK, mi bolo hned pri nastupe do skolky povedane, ze deti piku iba cistu vodu. Syn vyfasoval v skolke flaesh so svojim menom a Tu ma pri sebe. Okrem toho im Este pri jedle davaju do poharov vodu.
Este mi povedali, ze keby Mal syn s tym problem, tak ze mu mozu dat trosicku syrupu. Co som kukala na fotkach, tak tam Mal vzdy cistu vodu.
To uz od ranneho detstva ich zvykaju na zbrndy a chytace obesity?
Ja si inak pamatam, tiez som chodila dosmadovana zo skoly, bolo to Este pred erou plastovych flias, ked sa na pitny rezim extra nedbalo.
@veron_b mam uplne ze deja vu.. U nas ten isty problem, tie ucitelky snad niekto klonuje.. 🙄 Mne sa to nepodarilo nijako vyriesit, vedenie ma odignorovalo a povedali mi, ze ked sa mi nepaci, mozeme ist inam. Dokonca som to potiahla az na RUVZ, tam sice vyjadrili pochopenie, ale ze realne nevedia s tym nic spravit, lebo oni mozu skontrolovat len jedalnicek a obsah zivin v nom a ak je ok, tak proste nemozu nic. Ja som akurat odmietla nosit cukor do skolky, ktory sme mali akoze my rodicia doniest, kilo na pol roka!!! Co mne prislo total cez ciaru. A v podstate sme to vyriesili tak, ze syn chodil pit do umyvarky, kedze tam mali pohariky na cistenie zubov, tak ked bol smadny, siel proste tam a napustil si vodu..
@veron_b moj maly tiez len vodu ale nam v skolke dovolili nosit fľašky na vodu. Ked boli na dvore tak to mali aj deti vonku. Rano som nabrala a vedela som ci pil ci nie. A aj som naucila pit maleho normalne z kohútika. Cize sa chodil napiť aj tak. Dones od dr papier, ze dietatu podavat iba vodu. Budu to respektovat. Ja som ucitelkam povedala, ze maly ma tvrdú stolicu a preto musi pit čistú vodu 😉.
@veron_b Dobrý deň, mali sme ten istý problém, dcérka na 2,5 roka nastúpila do škôlky, s jedením takmer žiadne problémy no piť je naučená len čistú vodu, po prvom dni prišla vysmadnuta zo škôlky, hneď na druhý som bola za učiteľkami a tie mi vyšli v ústrety, dali deťom do miestnosti malý stolík s pohárikmi a každý si mohol zobrať kedy chcel,po prípade im pomohli, možno by som na vašom mieste zašla za riaditeľkou...

@tosomja preboha, to nie je normálne taký prístup. Aj sa to nakoniec vyriešilo?