Jedináčik. Áno alebo nie?

ivka5386
27. jún 2013

ahojte aky je vas nazor mat v dnesnej dobe len jedno dieta alebo pridat surodenca ? s manzelom mame jedno dieta on chce aj druhe ale ja nie. bojim sa ako to budeme zvladat s uverom a splacanim vsetko je v dnesnej dobe nechutne drahe a nikde nie je praca a ked je tak za smiesne peniaze ... Ale na druhej strane jedinacik ??? to nie je velmi ono ci?

lin123
27. jún 2013

myslim si, ze ked uz mas jedno dieta,druhe zvladnes...aj financne.

mmaatt
27. jún 2013

ako je vyššie uvedené, deti treba mať, pretože ich ľúbime, nie preto, lebo nechceme aby bolo dieťa samé. Nikde nie je napísané, že deti budú spolu vychádzať (môžu ako súrodenci a v dospelosti to nebude fungovať a naopak), mňa mala mama, lebo chcela pre sestru niekoho,kto jej bude pomáhať (je telesne postihnutá) a s týmsom aj vyrastala. Nejako som to rokmi prekusla, teraz mám vlastnú skvelú rodinu a deti, preto lebo sme chceli a obe ich milujeme. Ale moja sestra trpí rôznymi psychoporuchami a so mnou nehovori, nechce sa so mnou ani stretávať a mame vyčíta, že prečo ma núti sa o ňu starať..... (ja s tým problém nemám, ani môj muž, len moja sestra). Nikto nevie ako to nakoniec dopadne. Môžno si to dieťa nájde takých ľudí okolo seba, ktorí mu budú bližší ako vlastní súrodenci.... Všetko je vo hviezdach...

anexis
27. jún 2013

je to na tebe, ako to ty citis....ja obdivujem zeny, ktore maju 2 a viac deti, naozaj. ja mam jedno a uplne mi to staci, vobec si neviem predstavit ze by som znova mala mat take tehotenstvo a porod ako pri prvom...alebo aj horsie...neviem si predstavit ze by som sa znova mala starat o malinke babo, len pocujem ine babeno niekde plakat a dviha sa mi adrenalin doslova...zrejme nemam geny na to byt niekolko nasobnou matkou a nerobi to so mnou nic, nelutujem.
ja som vyrastala tiez ako jedinacik a nikdy som nemala pocit samoty, zeby mi chybal surodenec, ved ked dieta surodenca raz nema, ako moze vediet ze mu chyba? 🙂
skor..uz ked ste zacali taku debatu o strate dietata, skor dietatu bude chybat suredenec ak sa mu nieco stane
a moj mm takisto ma dvoch surodencov a nevedia si na meno prist...je rad ked ich nevidi a nic od neho nechcu..takze 😒

wena
27. jún 2013

My síce ešte nemáme deti, ale plánujeme mať s partnerom len jedno dieťatko.
Ani nie tak kvôli financiám (aj keď to v dnešnej dobe tiež nie je zanedbateľné), ale chceme mu dať všetko, tak aby nebolo o nič ukrátené a nemuselo sa o rodičov deliť so súrodencami.

Ja sama mám 3 mladších súrodencov a nemám na detstvo až také pekné spomienky. Naši rodičia nás nezvládali, nevenovali sa nám naplno a všetkým rovnako, boli unavení, nervózni...chápem ich a ani im to nevyčítam.

Viem, že ja chcem mať len jedno dieťa, ale venovať sa mu na 100%, brať ho na výlety a dopriať mu všetku lásku. Partner má podobný názor. Nevidím nič zlé na tom byť jedináčik. Sama ich kopu poznám (dospelých aj deti) a nikto z toho nemá žiadnu traumu. Skôr naopak.

zeleny_cajik
27. jún 2013

Mám dve malé deti s malým vekovým rozdielom. Nie je to vždy jednoduché, ale nemenila by som za nič. Okrem radosti a lásky, ktoré prinieslo každé dieťatko nás obrovskou radosťou a láskou napĺňa pohľad na to, ako krásne sa vyvíja ich vzťah, ako odmalička chápu, že patria k sebe a ľúbia sa. Vieme, že deti majú a budú mať okrem nás aj sami seba.
Obaja s manželom máme súrodencov, s ktorými máme blízky vzťah, ničím nenahraditeľný, takže mať jedináčika bolo pre nás oboch nepredstaviteľné.

Niežeby detstvo ako jedináčik znamenalo nejaké nešťastie či menej lásky, ale ak má byť hlavným kritériom pre rozhodnutie o súrodencovi finančná situácia, rozhodla by som sa za súrodenca (pokiaľ teda nie je situácia úplne kritická - ale to sa môže časom zmeniť, u každého, dobrým aj zlým smerom 😉 )

evabb35
27. jún 2013

@ivka5386 Každé dieťa chce byť jedináčik. Nie každému je to dopriate. 😅 Bolek Polívka raz spomínal, ako jeho syn povedal mame, že chce mať brata. Mama mu hovorí - Ale veď máš Františka. - František je blbec. 😀 😀

terezka1947
27. jún 2013

@ivka5386 vies,v provom rade je to na vas...vy viete ci by ste dalsie dieta zvladli....my mame zatial jedno,chceme riesit aj byvanie,aj ine veci....ale urcite napriek problemom by sme este jedno babo chceli...raz som niekde citala,ze rodic nemoze dat nic lespie ako surodenca 😉 urcite je jedinacik trochu inak vychovany ako dve,tri deti...ma partaka do zivota,na problemy,atd....takze je to na vas 😉

horana
27. jún 2013

Aj jedinacik aj so surodencami moze byt v zasade dobre.
Kazde ma svoje klady a zapory.
Niekotri su jedinacikovia a spatne to hodnotia kladne, ini zas ze im surodenec/i chybal/i.
Niektori su zo surodencov a spatne to hodnotia kladne, ini zas by boli radsej sami.
To nevychytas ako dopadnete.

Niekedy su aj deti z rodin z menej financiami stastne. Ved deti sa rodili za vojen, za hladomorov a vacsina historie boli materialne omnoho chudobnejsie pomery nez dnes a nielenze boli vdacni za zivot ale spatne ho hodnotili ako stastny.
Niektori vsak citili stradanie a vraveli si, dokonca aj v dospelosti ze mohli prezit krajsi zivot, lepsi ked by bol viac naplneny tym co si mozu dovolit.

A niektori nie su statsni ani v bohatych rodin, jedno si so surodencom alebo bez.

Tak toto je rodinna teoria relativity.
Co vyjde vam je vo hviezdach.
Staci snazit sa ako najlepsie vieme ten svoj zivot nakonfigurovat, aj co sa tyka poctu deti, co tak ci onak vsetci robime.
Mozno ani nie je jedine spravne riesenie.

cecil36
27. jún 2013

Ja som vzdy chcela byt jedinacik, lebo s bratom sme si nikdy nerozumeli a dnes sa vobec nestretavame.

digysa
27. jún 2013

Jedinacik- Nikdy!

Zato, ze vy si nerozumiete so surodencami, tak VY mozete svoje deti vychovavat k surodeneckej laske.

Zato, ze vasi rodica nezvladali vychovu vas a vasich surodenocov, vy mozete zmenit vas zivot a snazit sa o lepsiu vychovu.

digysa
27. jún 2013

@ivka5386 Ak by si mala zdravotne problemy, tak poviem......nechod do toho. Ale ak ste zdravi, tak chod do toho! Zvladnete to.....financie by mali byt posledny rozhodujuci faktor.....zdravie- prvy rozhodujuci faktor.

ivka5386
autor
27. jún 2013

@michaela.g a nemyslela si na jaslicky ved na to mas narok myslim narok na prispevok od statu do vysky 230e. to pokryje naklady na jasle a ty mozes pracovat hm? tak si mozes urobit baby aj skor

lenkalis
27. jún 2013

Na to sa asi nedá pýtať druhých, treba si túto otázku zodpovedať sám. My sme spolu dlhšie, manžel veľmi deti nechcel, ja tiež tak strašne, teraz sme šťastný, že máme dcérku, ale viac detí už nechceme. Ja už nie som najmladšia a veľmi sa mi nechce, jednoducho už "nevládzem". Keď sa na to pozriem z toho pohľadu, že my máme súrodencov - ja by som sa veľmi dobre obišla bez brata a to už nemám ani rodičov a môj muž bez sestier. Mama sa starala sama o svoju mamu napriek tomu že od nej bývala ďaleko a jej bratia hneď vedľa. Podľa toho sa to skutočne nedá rozhodovať.

sviezost
27. jún 2013

Ja mam 3 deticky a myslim si ze je dobre mat surodenca storym sa moze pohrat a ked bude starsi a my tu nebudeme bude mat aspot oporu 🙂

zuzka0605
27. jún 2013

jedinacik urcite nieeee

petusha253
27. jún 2013

Chcete dať deťom všetko a odopriete im súrodenca? Niekoho, kto tu bude, keď vy raz odídete? Niekoho s kým bude môcť po večeroch preberať témy, ktoré s vami nikdy preberať nebude a to môžete byť akokoľvek cool rodičia. Jednoducho deti by nemali byť samé.

zuziq8
27. jún 2013

@petusha253 a kde máš istotu, že deti budú mať k sebe blízko a budú si hovoriť všetko? Ja so sestrou napríklad vôbec nemáme blízky vzťah, ani s rodičmi ho nemám, lebo boli stále v práci, aby uživili dve deti a vychovával ma prevažne dedko... teraz mám po boku blízku osobu, ktorej sa zverím so všetkým a môžem sa na neho vo všetkom spoľahnúť - je to môj manžel 🙂
tiež sme plánovali dve deti, aby mali jeden druhého atď... teraz má malá 2 roky, a ja akosi nemám potrebu "robiť" pre ňu súrodenca len aby nebola sama... aj keď som si nevedela nikdy predstaviť, že budem mať jedináčika, začínam rozumieť mamičkám, ktoré sa tak rozhodli... malej chcem dať všetko, lásku, zážitky, cestovanie, vzdelanie a viem, že pri dvoch deťoch, by som to nevedela naplniť... ale možno keď sa nám zmení finančná situácia, alebo malá podrastie, budeme mať druhé, ale určite nie z pohnútky zabezpečiť jej súrodenca... okrem toho máme teraz v rodine plno malých detičiek, s ktorými sa často stretávame, takže malej určite nechýba spoločnosť primeraná jej veku 🙂

pragmaticka
27. jún 2013

mam surodencov a nedam na nich dopustit. Rozumieme si velmi dobre a nie je nic krajsie ako ked sa uz teraz v nasom dospelom veku, vsetci s rodinami stretneme doma u nasich. Su to pre mna najkrajsie chvile! Tolko smiechu, zazitkov co zazijeme , pokecame..nikde sa tak nenasmejem ako doma s rodicmi a surodencami! Matka len tak ziari stastim, ked nas s rodinami vidi vsetkych pokope ako sa smejeme a zabavame. a nemyslite si ze vsetko je len ruzove..velakrat sa aj pohadame, ked si vymiename nazory na urcite veci - ale viem ze tie hadky su casto aj preto, lebo surodenci su ludia, kt. mi chcu UPRIMNE dobre a vzdy su ku mne max. otvoreni a uprimni tak ako ja ku nim. Proste nedam na nich dopustit! A spolahnut sa na nich mozem uplne. Aj ked mi nie je dobre, mam zdravot. problemy - vtedy kamaratky velmi cas nemaju, ale surodenci vzdy pridu, povzbudia, pomozu! To najkrajsie co svojmu dietatu mozete dat , je prave surodenec!

mirka1308
27. jún 2013

Ja nie som jedináčik, mám ešte dvoch súrodencov ale vzťahy máme vlažné 😒 Mám jedno dieťa a kebyže som mladšia, určite by mal malý súrodenca, ale mám 41r a na ďalšie bábo si moc netrúfam. Tehotenstvo som mala síce OK, ale tých zdr. problémov či pri pôrode alebo doteraz - tak radšej nie. Je mi moc ľúto, že malý nebude mať súrodenca, snáď z neho dokážeme vychovať dobrého človeeka, žiadneho rozmaznanca... 😔 A ešte k tým finaciám, muž pracuje na maximum, máme 1izbový byt, finančne nám nemá kto pomôcť a ani to nemôžem od nikoho žiadať. Starí rodičia na dôchodku...Vždy som sa vedela a aj sa viem uskromniť, ale mať dieťa len preto aby raz nebolo samé - to mi príde divné 😝 😠

petusha253
27. jún 2013

@zuziq8 Ide o to,ako budeš deti k sebe viesť. Jasné, že sa môže stať všeličo, ale myslím, že keď im dáš základ v detstve,aby vedeli, ako sa majú k sebe správať a ty s mužom im pôjdeš príkladom, nemalo by to zle skončiť. Ja nikoho nejdem nútiť ani prehovárať, mať viac detí. Len je to môj názor. Sama mám 3 súrodencov a hoci boli chvíle, keď to bolo naozaj hektické je super keď sa stretneme a sme spolu. Nedala by som ich za žiadne, výlety, školy a neviem čo.A naši sa nám v rámci možností vždy plno venovali. Nechodili kade tade,ale chodili sme spolu ako rodina a tak sa snažím viesť aj moje 2 babule.

ritusuk
27. jún 2013

mam sestru,stale si k sebe hladame cestu,som o 6r.starsia,takze mame iny pohlad na veci,ale to pride.mam tri deti,vzdy som chcela jedno a po 30tke,nuz niekto tam hore sa zasmial a sups hned dvojcata.do roka k nim pribudla Zojka.sme jedna velka,stastna rodina a neskor by sme este chceli jedneho synceka a psa:D zijeme v UK,sme zabezpeceni,ale boli casy,ked sme s muzom nemali co do ust,aby bolo na mlieko a stale sme tu-prezili sme a stmelilo nas to.totizto vztah a rodina sa pekne drzi v poriadku,ked je z coho,ale tam kde nie je z coho,nastupuju skusky,ktore zarucene overia charakter-aj vas,aj partnerov.zivot zacina tam,kde konci vasa pohodlnost a nemat dalsie dieta po jednom jedinom,z dovodov ako je pohodlnost,je pre mna nepredstavitelne. (pozor,nie zle,len nepredstavitelne).

dejnas
27. jún 2013

ja som "skorojedináčik"... brat je o viac ako 8 rokov mladší, takže sme vyrastali v podstate každý "sám"... spomínam si, ako som veľmi túžila po súrodencovi, veľakrát som si doma poplakala, keď kamarátkam nosili maminky z pôrodnice súrodencov, len ja som bola stále sama ☹

my máme detičky dve, navyše s rozdielom necelých 18 mesiacov 🙂 ... tiež máme hypotéku a tiež žijeme v rovnakej krajine, kde sú ceny aké sú, a s prácou je to tak, ako to žiaľ je....
takže toto je moja odpoveď 😉 @ivka5386

zuzi0911
28. jún 2013

Ked ste to doteraz zvladali zvladne sa aj dalsie dietatko...jedinacika by som nechcela...a ako som citala tak jedinacikovia su vzdy nestastny ludia...myslim ze je lepsie ked mas byt s kym porozpravat sa zahrat ako byt sam...ja mam rozdiel 20 mesiacov a som nadmieru spokojna kocky si budu velmi dobre rozumiet a to som chcela...su takmer ako jedna...

sante81
28. jún 2013

ja by som napr len 1 dieta nechcela , aj ked je to niekedy uz na prásky, byt doma na materskej vyse 5 rokov a dalsie 2 ešte budem, stále dokola to isté, varit, deti, domácnost, ale najhorsie uz mam za sebou . myslím tehotenstvo a prvy rok dcérky, uz začne chodit, sama jest, bude samostatnejsia, starsí v skôlke, a potom sa spolu zahraju. ale 3 dieta by som uz nezvládla. resp neplánujeme. a preto obdivujem mamičky ktoré maju viac ako 2 deti. klobuk dole. mozno som pohodlna, neviem 🙂

moniciak
28. jún 2013

Ach, ženy, to ako tu niektoré môžte písať veci- jedináčikovia sú nešťastní ľudia, atď... Tak isto môže byť nešťastný hocikto a mám kamarátky, čo nemajú súrodencov a sú to normálne vyrovnané baby... Zato poznám rodinu, ktorá má 5 detí, chodia vo vyťahaných veciach, žijú v dvojizbáku a staršie sa starajú o mladšie a matka s ocom makajú a makajú... Idylka... Podľa mňa je na každom ako sa rozhodne, keď niekomu jedináčik vyhovuje, tak by tu určite nemal čítať takéto hlúposti, nie je to žiadna tragédia a tieto názory sú povedala by som starosvetské... My chceme ešte jedno dieťa, ale ešte ma čakajú dva roky do bakalára a chcem tú školu pokojne zvládnuť, keď sa mi v nej tak darí, okrem toho mi momentálne veľmi vyhovuje, ako si s Monikou organizujeme deň, vždy sa jej môžem venovať... Druhé dieťa chcem, keď budem mať titul, ale to neznamená, že neexistuje iný názor a prestaňte tu z matiek jedináčikov robiť beštie čo nedoprajú... Sa spamätajte 😀

michaela.g
28. jún 2013

@ivka5386 ale pre mna mat baby znamena ze sa mu budem aj plne venovat a ze mu pocas tych 3 rokov dam maximum...
Neporodim dieta a nedam ho potom do jasliciek, viem ze sa to bezne robi, ale ja sa chcem svojim detom maximalne venovat ved cas tak ryyychlo bezi...

mimi126
28. jún 2013

Ja som jedinacik a veru moj Tobko jedinacikom z vlastnej skusenosti nebude.

cecil36
28. jún 2013

@petusha253 nie vzdy je to o vychove, neznamena, ze ak budes deti viest, aby sa mali radi, budu sa mat radi. V mojom pripade rodicia vo vychove nezlyhali (max sa nam venovali), ale osobnost dietata jednoducho nepotlacis 😉

sakura77
28. jún 2013

Kto sa na co citi...to je tazko radit..ja som zo 4 surodencov a mame vsetci skvely vztah...neviem si predstavit vyrastat sama...mam dve deti a určite by som nechcela len jedno, ked ich sledujem ako s hraju, biju, udobruju a lubia 🙂🙂🙂 nie je nad to 🙂 cim viac deti, tym viac lasky 🙂🙂🙂🙂 a ze sa to tazsie zvláda ako jedno nie je pravda, pre mna dve su viac v pohode ako ked bol len sam...😉

zuziq8
28. jún 2013

@petusha253 to áno, len vravím, že robiť si druhé dieťa,len aby malo to prvé súrodenca je od veci 🙂 každý by sa mal riadiť tým, ako to cíti 🙂 verím, že dobrí rodičia vedia dať dieťatu veľa a o nič ho neukrátia, či už bude mať súrodenca alebo nie, veď všetko má svoje plusy aj mínusy 🙂