Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Končiaci rodičovský počas pandémie. Ako ďalej?

Rodičovský príspevokKoronavírusKoronavírus je tu: Zostaňte doma, spomalíte epidémiu!
poklad616
7. apr 2020

Ahojte maminky prosim Vás ako to riešite mne v máji konči rodičovský p.mám doma 3deti môj zamestnávaťel zrušil prevádzku ešte pri mojej druhej matrskej... teraz neviem kam sa obrátiť pracu som mala zajednanú ale nakolko teraz je všetko uzavreté ma nik nezamestná a deti by nemali byť s kým doma nakolko manžel stale pracuje. Zachytila som že mali v rokovaní predlženie rodičovského ale asi to neprešlo... prosim ako ste na tom ...

veronice
7. apr 2020

Myslim ze mozes zostat doma este 6 mesiacov na podpore ak si pred tym pracovala ale nemam to nastudovane, @evittam bude vediet viac 🙂

alenah31
7. apr 2020

@poklad616 predĺženie neprešlo. V prípade, že by ti PP trval mohla si na očr, ale podľa toho čo píšeš nemáš nárok ani na to a a ni na podporu.Ak sa nechceš evidovať ešte na ÚP tak sa po ukončení RD môžeš zaevidovať na ZP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov a na úpsvar pošleš to potvrdenie o starostlivosti dieťaťa po dovŕšení troch rokov - že bude s tebou doma.

poklad616
autor
7. apr 2020

@alenah31 ano jedina volba predlžit si rodičovsky.Le bez penazí... na to nik nemysli že naas je viac... každému sa vyhovie ci posunu platbu uverov či zamestnancom platia podakt.plene platy a este poberaju aj rodic.prispevok a na nas nik neprihliada...

magdus08
7. apr 2020

Aj mne konci rodičovsky v máji. Chcela som dat deti do súkromnej skolky už skor, starší bol normálne v štátnej aj životopisy po posielané a teraz níž z toho. Muž chodí tiež do prace, babka vyučuje cez PC a dedo je rád že ze je mesiac z prace doma. Obaja po 60ke a bolo by mi aj blbé ich ohrozovať keďže patria už k tej rizikovej skupine. Dúfam ze to ešte do riešia.

alenah31
7. apr 2020

@poklad616 zamestnancom ten plný plat neplatí štát, ale zamestnávateľ, ktorý ešte z toho odvedie štátu odvody, aby pomohol napĺňať štátnu kasu, z ktorej sa potom vyplácajú tie dávky, ktoré všetci teraz chcú. Pozri....byť na RD nie je povinnosť - je to výsada, ak popri tom niekto pracuje prečo nie? Zo zákona má na RP nárok aj pred tým aj teraz. Mohla si aj ty. Nikto na vás nemyslel....v prvom rade sme za seba zodpovední sami, potom pomáha štát. Ja pracujejm - a pritom mám nárok na očr a nie som na nej. Keby išiel na očr každý kto má nárok neviem kde by sme skončili keď si nároky uplatňujú aj ti čo ich nemajú.

veronikaszabova
7. apr 2020

@alenah31 trefne napisane

daniela1911
7. apr 2020

@poklad616 kedy ti skončil pracovný pomer ?
V skratke - Na podporu máš nárok ak si bola poistená 2roky za posledné 4 roky. Čiže teoreticky, ak ti PP skončil pred 2 rokmi, ešte by ti vyšla podpora. Ak je to už dlhšie, tak už nevyjde, chýbalo by ti tých 730dni poistenia (2 roky)

prhlavka
7. apr 2020

@poklad616 som v totoznej situacii a myslim,ze nic ine nam nezostava,len sa zaevidovat a aj tak nikam nebudeme moct nastupit,lebo 3 rocne dieta nemam kam dat. To ,ze bude takato situacia netusil nikto a byt aj nadalej doma,som si sama nevybrala. Tak mne to nepride uplne fer,zostat doma a bez eur.

fokuska
7. apr 2020

@prhlavka A z coho by ti mali vypocitat vysku OCR?

Uvedomte si, ze ste 3 (alebo 5) rokov doma bez platenia poistneho, bez zdanitelneho prijmu. Z coho by na to mal stat vziat peniaze a ako by vammal vypocitat aku vysku dostanete?

sasanka605
7. apr 2020

@prhlavka ani mne nepride uplne fer ze 2,5 roka doma bez odvodov s rodicovskym prispevkom a potom by mal este stat dalej platit. Ak by si si len zacal teraz hladat pracu tak tiez nemas ziadne eura kym nepodpises pracovnu zmluvu a nezacnes chodit do prace. A to sa moze stat o tyzden alebo o tri mesiace alebo neviem kedy. Aspon vam stat preplati zdravotnú ak sa nahlasite ze sa starate o dieta do 6 rokov nie?

prhlavka
7. apr 2020

@fokuska ked raz stat pozatvara co sa da kvoli mimoriadnej situacii a mame sediet s malym dietatom doma,tak by som cakala,ze ti nejakym sposobom aj doriesia po dobu,kym sa zase zivot da do pohybu. Ja mam aspon manzela,ze jeden prijem zatial je,ale kolko je zien samoziviteliek,zivnostniciek,zien co mali nastupit do novej prace a nemozu. Ved nie je kazda situacia,domacnost rovnaka. Robia nove nariadenia,zakony atd.prave preto,ze je vynimocny stav, nikto to do nedavna necakal.

fokuska
7. apr 2020

@prhlavka Ano nikto to necakal. Mozno ma zmysel riesit nejake opatrenie pre ludi, ktori mali slubenu pracu, mali nastupit, ale prevazdky su aktualne zavorene. Pretoze za normalnych okolnosti by boli aj nemocenski poisteni.

Komu ale teraz konci rodicak a pracu nema anilen v dohlade, tak tam tazko urcit, ci by mu za normalnych okolnosti hladanie prace trvalo napr. 3-4 mesiace a vtedy by to stat tiez nijak neriesil, alebo by si pracu nasiel hned do tyzdna nastupil.

Preto si neviem predstavit ake riesenie ocakavas. Nie v zlom, ale ze ako by si to vymyslela, ked rozpocet je obmedzeny, riesia tych co pracuju, riesia szco, riesia malych, strednych a aj velkych podnikatelov... cize tych, co uz pracuju, co odvzadzaju odvody, ktorym maju ako a z coho vypocitat pomoc.

Ale v pripade ako pises ty neviem... mozno mas napad na nejake realne a ferove riesenie, vlada zatial ocividne nema.

prhlavka
7. apr 2020

@sasanka605 ty to tak pises,ako by si zila v Amerike a nie tu . Ved aj ty si mala moznost byt doma na materskej a rodicaku. Ani sa na mna nehnevaj, to si mam teraz ,ako vycitat,ze som sa a staram o dieta ? Ze som ju v 2 rokoch neska hodit ucitelkam v materskej skole na krk? U nas 2 rocne deti ani neberu a ani by som to nechcela. Mala ma potrebovala a dostavala som eura,ktore mi za starostlivost o nu prinalezili. Ridicak poberam este v maji a predstav si, tam kan som mala nastupit momentalne neberu, chcela som ist do prace nie som nadsena z toho,ze budem doma.

sasanka605
7. apr 2020

@prhlavka nie ja som napisala tak ze to je kazdeho volba. Cize si si zvolila a teraz si chcela hladat pracu, keby si ju nasla po pol roku kto by ti za ten cas platil plus by si este platila skolku. Ak si mala realne nastupit tak si mala nejaku komunikáciu so zamestnávateľom predpokladam a toto by vlada doriesit mohla ale pochybujem ze vie ako. Tento stat nema bezodne rezervy uspory ani nic take. Nikto ti nevravel nic o tom ze si sa nemala starat o dieta to kde som prosim ta napisala. Fakt je ze ked neodvadzas do systemu tazko sa da ocakavat nieco naspat.

fokuska
7. apr 2020

@sasanka605 Presne tak som to myslela aj ja. Kto mal nieco dohodnute a naozaj mal nastupit, ale kvoli tymto opatreniam nemoze, tak tam je priestor uvazovat o nejakych opatreniach. Kedze za normalnych okolnosti by ti ludia nastupili a tym by mali narok aj na OCR.

Ale ako pises, kto nemal najdenu pracu do posledneho dna rodicaku, tak nikto nevie ako rychlo by si ju nasiel a kedy by nastupil, cize dat teraz plosne kazdemu nejaku davku by nebolo jednak ferove a jednak stat nema z coho. Nie stat sposobil tieto opatrenia. Tie su uz len dosledkom "vyssej moci" - virusu, cize niecoho co nikto nevedel ovplyvnit.

sasanka605
7. apr 2020

@fokuska kto chce pochopi kto nie tak nie.

prhlavka
7. apr 2020

@sasanka605 pohovor u mna prebehol vo februari,firma mala do konca aprila vytvorit nove divizie,nove miesta.Na konkretne miesto ,novo vytvorene som bola na pohovore,ako prvy uchadzac aj posledny s tym,ze som im sadla, podali sme si ruky s tym,ze v maji bude nastup. No nebude. V rezerve som mala vstup do armady od min roka som behavala a pripravovala sa na testy. Na dostojnikov beru raz rocne v aprili...no neberu,termin zruseny do odvolania. Nebolo mi jedno co bude po maji, poslednom rodicaku. Pred nastupom na matersku som zamestnana bola. Nie som nejaky socialny pripad zijuci z davok.

sasanka605
7. apr 2020

@prhlavka ja nepisem ze si, pozri ked je dieta zapisane do skolky a ty mas normalne nieco cim vies preukazat ze si mala nastupit tak ano vlada by to mala vyriesit ale pochybujem ze vedia ako. Nevedia tvoj buduci plat nevedia ci by si nedostala v skúšobnej dobe vypoved atd. V tejto dobe je dost ludi co sa snažia vydrbat so systemom a kym este takych odseparuju tak budu aj vianoce. Uz len to ze na ocr chcu chodit obaja manzelia a este aj babky s dedkom.

poklad616
autor
8. apr 2020

@prhlavka presne .... preste aj mne konci v mají môj manžel pracuje a jeho v praci potrebuju... mame doma 3deti s toho 2 skolo povinne... jednu prvačku štvrtačku a 3rocneho... prosim Vás teraz mi povedzte ako sa mam zamestnať... s kym necham deti preco podaktore ste zostali na ocr.ved pracujte a deti nechajte same toto presne ziadate od nas... moje maju internetove vyucovanie kto to malej zapne kto na nu dohliadne...od maja som mala nastupit do prace... taktiez je do odvolania zatvorená...na vsetkych sa myslelo len na nas nie... a že sme neodvadzali do st.pokladne haloo skuste mat 3 deti po sebe a pracujte.... ja sa naplno venujem svojim detom ktore som doposial 3x do t.vozila na. Krúžky niesme ziadne soc.ale tiez si uvedomte že niesme doma svojou vôlou za nor.okolnosti by sme sa zamestnali.Ale vlada by mala brat ohlad aj na takyto stav... a viete co penazi je tam dosť len nie pre bežneho občana...

fokuska
8. apr 2020

@poklad616 Nikto nehovori, ze mas nechat dieta/deti dame doma a ist do prace.
Hovorime len to, ze tazko tu vymysliet ferovy sposob ako to zenam v takejto situacii vykompenzovat.
Ani vlada a vsetci jej odbornici este nic nevymysleli... ak mas nejaky dobry a ferovy napad, tak daj vediet ako by si to riesila a pocitala. Vidis, ze jeden z napadov bol predlzit vyplacanie rodicaku, ale nepreslo to.

prhlavka
9. apr 2020

@poklad616 rozkradnuty stat skrz na skrz, hlavne,ze politici maju stale 4000 e platy za nic.

nikadamko
9. apr 2020

@prhlavka asi tak... Nečítala som všetky komentáre no mám to asi podobne ako vy a x ďalších mamičiek.. nam konci teraz v apríli rodičák a syna mi zoberú az v septembri do škôlky... Môj plán bol zamestnať sa, keď aj len na polovičný úväzok, že by sa babka starala o malého kým som ja v práci, aspoň niečo... No práca sa nekoná,lebo... Neohrozim babku, dieťa ani seba a muža .. ešte že muž pracuje inak neviem z coho by sme žili... A z čoho by žila nejaká mamina ktorá je na dieťa sama a nedostava teraz nič .. je to na hlavu fakt... Jaj a zabudla som spomenúť že 3r.som na upsvar... Takže tiež prd dostaneme. ..

fokuska
9. apr 2020

@nikadamko Ale ved ak dieta nechodi do jasli/skolky, tak by si nemala narok na OCR ani keby si sa stihla zamestnat 🤷‍♀️

nikadamko
9. apr 2020

@fokuska malý mal v marci 3roky, az v septembri mi ho zoberu do škôlky. Dovtedy som chcela aspon nejake € zarobiť. Babka by sa starala o maleho do septembra kym by som ja pracovala... lenže teraz môžem sedieť doma bez príjmu. Neviem no...predstavme si ze by sme nemali tata, ktorý pracuje a vieme vyžiť... Že by som bola slobodná matka s dieťaťom,ja na úrade práce a fakt by som bola odkázaná len na starých rodičov a nejakú prácu.

fokuska
10. apr 2020

@nikadamko No v takom pripade by vychadzala hmotna nudza, tym padom asi aj prispevok na byvanie a pod.

denisas
11. apr 2020

@fokuska sorry, ale ja som mala 1.dieta v 35ke a deuhe v 39tke. Dovtedy som od 18tixh platila odvody non stop. Hadam mam narok na nejaku podporu zo statu, nie? Najma ked su prevadzky zatvorene. Z coho budu zit samozivitelky ak nemaju narok na Ocr, podporu ani pokracovanie v rodicaku? Je potrebne byt trochu solidarny. A nase deti raz tiez budu platit dane tomuto statu.

evittam
11. apr 2020

@denisas Sorry, solidarity je dosť v určitých prípadoch. Ak nim patris podla toho co píšeš tak dostaneš solidárnu podporu od štátu.
Btw.ja som 10rokov platila nemale odvody a dane pred prvým tehu a len kvoli zmene zivotnej situácie som dostala len RP vtedy. A? Neriešim. Stalo sa. Teraz všetci len ruky natrcaju aj keď nemaju prečo...

denisas
11. apr 2020

@alenah31 uz to definitivne zamietli? Ja registrujem, ze mali rozhodnut medzi narokom na ocr alebo prwdlzenym rodicakom. Hovorili o tom vo stvrtok. Su nejake zmeny odvtedy?

evittam
11. apr 2020

@denisas OCR pre tých čo im skončil RP a trvá PP a nemôžu nastúpiť lebo dieta nemoze ist do škôlky

denisas
11. apr 2020

@evittam viem, ja som stale zamestnana cize ocr mam narok, len som zaregistrovala, ze sa skor priklanaju k predlzeniu poberania rodicaku ako ku ocr

Tu začni písať odpoveď...

Odošli

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre