16 mesačná sa usmieva na cudzích ľudí

usiko
26. feb 2012

Ahojte,

prosim ako ste naucili deti,aby boli nedovercive voci cudzim ludom? dcerka ma 16 mesiacov, chodime von na "chodaka",teda bez kocika, len po svojich a akosi tak vykracuje,obzerasa ludia sa pri nej pristavuju, ponukaju jej ruku, ze ci nejde s nimi a tak...minule dokonca jeden pan ci nejde s nim,ze jej kupi cokoladku alebo keksik......robia to aj zeny,no najma muzi☹ a dcerka sa na nich usmieva...mam strach ze bude doverciva a niekto jej ublizi...viete , co myslim...poradte,ako ju naucit bat sa cudzich,alebo aspon byt nedovercivy? dakujem

akramgad
26. feb 2012

moja ale to je normálne ešte nechápe že sú to cudzí ľudia to robila aj naša a potom prišlo obdobie že skoro ani za babku nechcela ísť netráp sa 🙂

lukajdik
26. feb 2012

@usiko moj syn je presne taky isty, ale toto obdobie ich prejde, oni este nevedia ze svet je aj "zly", takze ziadny strach, o chvilu pride obdobie kedy sa budu kazdeho hanbit 😉

kralicica
26. feb 2012

ale ved to je normalne. co riesis ci nebude prilis doverciva... kedy? v 15-tich? ved s nou budes chodit von predsa este par hodnych rockov ty 🙂

usiko
autor
26. feb 2012

noriesim pretoze, znama ked mala dceru v jej veku, tak sa skryla za mamu a bala sa cudzich....a moja sa na kazdeho usmieva,co je nebezpecne.......neviem....mozno je to skoro......ja naozaj neviem☹ co ked jej to ostane a bude taka?lebo ona je kludne, usmievave dieta, neplace, nie je 'zla' , a tuto celu svoju dobrucku povahu prenasa aj na vonkajsi svet a na cudzich ludi.....
@akramgad no a potom ako to pokracovalo? ako to je teraz?

vejinka
26. feb 2012

hlavne ju nespustaj z oci a strach z cudzich este len pride. Stale ju drz za ruku v tomto veku este nechape ale cim bude starsia tym bude rozumnejsia a opatrnejsia

tea333
26. feb 2012

@usiko na co je skoro? na usmievanie na cudzich? Vyrovnane dieta bez traum, ak je dost sebavedome, nema s cudzimi problem, najma ak bolo socializovane. Aj moj syn (18mesiacov) sa rad prihovara ludom na ulici. V pohode za nimi pride a povie tak nenutene ze CAAAU a ludia sa na neho smeju, samozrejme aj on na nich, pozornost je mu prijemna. Minule sa pytal na ruky jednemu starsiemu paru. Som rada ze je taky.On ma zas problem s detmi, pretoze s nimi vzdy travil velmi malicko casu.
S dcerkou chodis von ty, tak ju nemusis odmalicka strasit ako nema verit cudzim.Vacsina ludi sa len dobromyselne usmieva a na keksik by ti dieta ani nezobrali, aj ked sa pytaju. Predpokladam ze by dieta ani neuniesli.Ty si tu od toho aby si videla s kym a kde sa bavi. Deti by mali mat prirodzeny reflex drzat sa pri mame. Keby nejaky ujo naozaj bral tvoju malu prec, asi by si to rychlo rozmyslela

azarijka
26. feb 2012

ak chces aby sa bala cudzich ludi, dohodni sa s niekym cudzim nech ju na smrt vystrasi a bude a mas po "probleme" 😉
o chvilu zalozis temu ako naucit dcerku aby sa nebala cudzich ludi 😉

sto krat opakovana veta " kazde dieta je ine" jedno sa boji druhe nie....

moja dcerka ked sme v mhd sa pyta takmer kazdemu na ruky, minule sa viezla 20min jednej dievcine na kolenach 😀

@usiko

frick
26. feb 2012

tvoja sa usmieva na každého môj sa zase len mračí a zdúva. 🙂 ten sa smeje len na mňa, tatina a bráška.Inak má každého v paži.Dedko sa môže pretrhnúť robiť opičky a malý je vážny jaj kilo soli 😀 Na cudzích sa neusmieva vôbec.neboj sa na to si tu ty aby si ju naučila načo si má dávať pozor a na to je ešte dosť času.

mmacca
26. feb 2012

@usiko Moja robila to isté, potom prišla do veku, keď s tým prestala. Do extrému to nešlo - žeby išla sama od seba s cudzím. Každý sa pozastavoval nad tým, aká je komunikatívna a milá. Mne to nevadilo, jedno dieťa sa dá ešte ustrážiť. Malo to výhody, spoznala som veľa nových ľudí a v obchodoch mi často dávali darčeky pre ňu. 😀 Viac by mi vadilo, keby sa mi stále skrývala za chrbát a bola stále odutá. 😉

jabadaba
26. feb 2012

to pride postupne, ked bude dietatko viac chapat mozes mu vysvetlit, ze su dobri a aj zli ludia. Aj nase dieta bolo dovercive voci cudzim, navyse najma muzi ho radi oslovovali, dokonca chvalili aky je krasny. Vo mne vzdy blikala kontrolka. No az casom bolo schopne chapat rozdiely medzi ludmi. Zatial mozes spravit to, ze budes nanajvys ostrazita, nespustis z dcerky oci tak ako to bezne vidam na ulici, ze matka si kraca hoc aj cez prechod a kdesi 5 metrov za nou cupita solo dieta. Staci maly okamzik a dieta je bud zrazene alebo fuc. Cize, bud opatrna, bud nablizku, jemne zasiahni ak niekto cudzi ponuka tvojmu dietatu ruku akoze sranda ideme spolu, no nie, sranda nebude, treba zasiahnut. Rovnako treba asertivne podakovat za cukriky. Ludia maju tendencie spravat sa tak akoby svet bol gombicka, neuvedomuju si iste veci a mozu to mysliet dobre, ale je to na nas, aby sme to ustrazili. Slusne ale asertivne. Viac momentalne nemozes spravit.

a este dolozim, ze je to najma od povahy. Tvoje dietatko je sebavedome a preto sa neboji, je zdravo zvedave. Su deti co su prilis ustrachane, tie sa skryvaju mamam za nohami, neusmeju sa na cudzieho. Ja mam starsie dieta presne ako tvoja dcerka. Tu treba byt obzvlast obozretny.

lucka1987
26. feb 2012

@frick sme na tom podobne.. sice moj marek ma len 5 a pol mesiaca.. ale tiez sa usmieva len na mna, manzela.. babku a ostatní nech si trhnu nohou 😀 alebo ked sa usmeje, tak musim byt v dohladne aby nemal pocit ze ho nechavam napospas cudzim 😀

anjelicek26
26. feb 2012

Trosku zvlastne postaveny problem. Bud rada, ze je otvorena novym ludom, co ma plakat?? Najblizsie roky bude aj tak pod tvojimi kridlami a s cudzimi hadam ani minutu. Temu "nedoveruj kazdemu" otvaraj najskor, ked ide dieta do skolky, ked sa s nim da rozumne porozpravat. Ako pardon, vysvetlovat 16 mesacnemu dietatu - neusmievaj sa, toho nepoznas mi prijde vrcholne - divne (?) Ved z toho nema rozum. TY si tu na to, aby si dotycnemu panovi povedala, ze tvoje dieta cokoladu nechce.

frick
26. feb 2012

@lucka1987 som rada že nie som sama. u nás ani to že som na blízku nepomáha 🙂 aj ma to niekedy štve lebo ozaj dedko sa sním vie vyhrať aj hodinu a nič.A stačí aby len pribehol náš starší tak veľké rehoty.Najnovšie začínam riešiť problém že je na mne závislí.Len mne na rukách len ja kúpem dávam mlieko z fľaše ,prebaľujem nikto iný nesmie inak veľké revy.čím je starší je to horšie.A to máme len 7 mesiacov.

usiko
autor
26. feb 2012

@tea333 ..
@azarijka no,my mame televizor a viem,ze sa stavaju detoim kadejake veci,byvame vo vacsom meste.bezdakov a zobrakov ako maku, alepedofili nemaju na cele napisane...takze ano,bojim sa a nie,nie som tomu rada...nie som naivna,ze je to super...nie je to super...tesim sa ze je komunikativna ale bojim sa toho do buducnosti...asi takkkk

usiko
autor
26. feb 2012

@mmacca nejde mi o to,aby mibolapri nohach stale abolazakriknuta,ale o to,aby nebola voci ludom prilis doverciva...takze si ma vcelku aj upokojila, ze sa to nejakospravi...je to nase prve dieto a robime si starosri,hlavne pretoze byvame tam, kde je fakt kadekto na ulici☹

usiko
autor
26. feb 2012

@azarijka ak potrebujes byt sarkastickatak sa prosim vyzi na niekom inom, nie tu a na mne..mamobavy a pokial to nechapes, je mi to luto....mna by ani nenapadlo sa takto vvyjadrovat mamicke, ktora ma vazne obavy o svoje dieta a jeho bezpecie...🙂

digysa
26. feb 2012

@usiko

Najskor by som urobila zoznam, kde by som si stanovila, ktore chovanie je NEPRISTUPNE:
-usmievat sa na kohokolvek (okrem rodinnych prislusnikov)- zakazene
- drzat za ruku ludi, ktorych nepoznam- zakazane
- zobrat si cukrik/lizatko/cokoladu od ludi, ktori su neznami- zakazane
- dat sa do dialogu s clovekom, ktory nie je dieta alebo znamy- zakazane
- akykovek kontakt ocami na ludi- zakazane
Sadnite si spolu....vysvetli jej vsetky body, ktore su zakaze, daj jej zoznam do ruky a ked pojdete niekde von, tak nech ho ma pri sebe, aby si mohla vzdy precitat, ako sa ma spravat a co ma robit....

A ak si myslela tuto otazku VAZNE...tak aj ja som myslela tuto odpoved VAZNE...

"poraddte ako naucit 16 mesacne dieta nedoverovat cudzim...." (Skus jej vysvetli, co je to nedovera-dovera)

😒 😖 😝 😅 🙄

mmacca
26. feb 2012

@usiko Malej to v tomto veku nevysvetlíš, ozaj len dávať pozor. Som si istá, že ju to prejde, viem svoje. Ani mne to nebolo jedno. Pokiaľ sa len usmievala, to mi nevadilo, ale často išla za človekom, aj úplne scudzím, a neboli to iba slušne vyzerajúci ľudia. Či by s nimi aj odišla, neviem, potiaľ som to nikdy nenechala zájsť. Teraz má 4,5 roka a nemá problém komunikovať s dospelými, ale neoslovuje hocikoho na ulici. Naučila sa ľudí selektovať.

aliza
26. feb 2012

@usiko ale ona nie je voci ludom prilis doverciva, toho este proste nie je schopna, nerozumie tomu, cely jej svet si ty a kedze si pri nej, tak sa neboji. Bud rada, ze mas take dieta, poznam deti, na ktore len pozries a uz revu, je to hrozne, ked nemozes nikam s dietatom ist lebo na kazdeho reve. Aj moj syn sa na kazdeho usmieva, nema problem s hocikym ist a ani ma nenapadlo to nejak spajat s tym, ze aky bude v neskorsom veku. Nechaj tvoju dcerku tak, neubijaj ju zbytocne, ved je to slniecko...mate este par rokov cas na vysvetlovanie o zlom svete a zlych ludoch. Mam starsiu dceru, bude mat coskoro 7 rokov, takze viem, kedy je asi dieta ako tak pripravene na taketo reci a aj tak si to stale nebude vediet predstavit, o com hovorime. Ale ved v tomto veku chodime vsade s detmi, kto a kedy by im mal ublizit alebo ich uniest? ako? A ako chces vysvetlovat dietatu, ktore tomu nema sancu rozumiet? nic v zlom, ale treba trosku respektovat aj urcite vyvinove fazy dietata 😉.

lyenka
26. feb 2012

@usiko
tvoje obavy su pochopitelne, ale este je prilis skoro to riesit u tvojej dcerky, moja je tiez od malicka velmi komunikativna, nebala sa cudzich ludi, nemala problem sa vybrat aj sama bezo mna, len mi zakyvala a sla 🙂 potom prisla prirodzena jemna hamblivost, teraz ma napr. typy ludi ktori sa jej nepacia, a az teraz v troch rokoch ju pomalicky ucim ze si nesmieme brat napr. sladkosti od cudzich ludi, bohuzial niektori ludia povacsine starsi si nevuvedomuju ake riziko v dnesnej dobe je to pre deturence, su aj naucne rozpravky, knizky ktore su velmi dobrou pomockou 🙂

tea333
26. feb 2012

@usiko aj my mame televizor a chodime denne po Bratislave 😅 ale kedze ma syn 18 mesiacov, chodim vsade s nim, takze to riesit nemusim. Ak pustas 16 mesacnu dcerku samu na detske ihrisko, strach je naozaj na mieste 😀

tea333
26. feb 2012

a dobra rada - radsej nechodit do Talianska.Cim juznejsie, tym viac ludi ktori sa pchaju do kocikov, beru cudzie deti na ruky, podavaju im vselico, prihovaraju sa, usmievaju.Asi by si tam dostala infarkt.

livka299
26. feb 2012

Moja mama raz išla s cudzím chlapom cez pol ulice tak, že obaja držali malého za ruku 😀 😀 😀 To mal asi dva rôčky, a nepozeral komu dáva ruku... Potom keď zbadal babku tak podal ruku aj jej. Starému bolo trápne, ale mojej mame ešte viac. Ale doteraz sa na tom dobre bavíme...

Ale dcérka je ešte veľmi malinká, skoro máš obavy 😉

usiko
autor
26. feb 2012

@digysa nechcela som od vas aby ste mi poradili ako naucit 16 mesacne dieta nedoverovat ludom,treba citat pozorne, chcela som,aby ste mi poradili ako ste to ucili deti vy...ak mas problemy s kontrolovanim svojich emocii a nemas nic konstruktivne aby si napisala, tak mi tu neprispievaj,prosim sa vysanti niekde inde. A ano, myslela som to vazne.

usiko
autor
26. feb 2012

@lyenka dakujem,..skusim popozerat tie knizky.....trochu si ma ukludnila...ano,mas pravduludia si toneuvedomuju....vies a ja ked som s nou vonku..je to take....na jednej strane, som tam s nou ale aj tak sa k nej sklanaju a prihovaeraju a nukaju kadeco a ja vidim ze su to napriklad stasi osameli ludia a je mi trapne ich zahriaknut, lebo iste nic zle nemysleli...na druhej strane,ak si mala na toto zvykne,asi mi bude tazsie ju oducat si myslim...dakujem🙂 si zlata🙂

digysa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
usiko
autor
26. feb 2012

@aliza neviem...prave pretosa pytam, je to moje prve dieta , nemam s cim porovnavat...ine dieta sme v rodine nemali, takze preto.....a mozem sa opytat,tvoja 7 rocna ako pochopila,respektive ako si si ista, ze cudzim ludom nedoveruje? mali ste na tuto temu debatu alebo prislo to nejako same?

usiko
autor
26. feb 2012

@digysa Ano,sibe mi,a teraz uz si spokojna a prestanes mi sem pisat? prosim.

renata5
26. feb 2012

@digysa my pripada ako keby ty si ziadne dieta nemala 😢 kazda matka sa boji o svoje dieta mozno ta reakcia je prehnana ale ty sa krot ok 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

usiko
autor
26. feb 2012

@mmacca uhm...no,ved to....sa na mna sibalsky usmeje a pusti sa kadekde odomna....za tetou,ujom..nie je problem...samozrejme ze idem s nou,ale ludom nerobi problem sa prihovarat a volat ju so sebou aj ked stojimvedla nej......niekedy nechapem🙂 mozno si to neuvedomuju......a tvoja mala si to nejako sama zacala tak selektovat?