Aj od vás pýta učiteľka rodný list do školy?

viktoria12
4. sep 2018

Ahojte dnes prišla dcéra domov že na zajtra jej treba rodný list pre ucitelku. Dcéra chodí do 4 triedy . A vraj podľa nového si ma učiteľka overiť rodný list kvôli ochrane osobných údajov. Plus priniesla papier kde som mala vyplniť jej udaje . Moje jej otca a zamestnanie kde pracujeme . Aj od vás to vyžaduje učiteľka

kenzom
5. sep 2018

@ukulela štát síce údaje má,ale aby úradnici mali zjednodušenú prácu...tak ju hodia na učiteľov.... presne ako daňový úrad si pýta potvrdenie od teba ale nie zo sociálnej poisťovne... učiteľov skutočne nezaujíma zamestnanie rodičov tak ako vo filme učiteľka...tie časy sú dávno preč

vroni
5. sep 2018

@ukulela, taka statistika by bola silne diskriminacna, takze nemozu urobit.

@korunka1, nam banka uvedie LEN cislo uctu. Bez mena platitela a casto aj bez poznamky (uz som si posielala peniaze, takze viem, ze odosielatel poznamku odoslal a adresat nedosta). Pri vacdej skole sa to fakt blbo paruje....

titla
5. sep 2018

@ukulela och, s dementmi sa stretáva denne... :D mne sa niekedy nechce veriť čoho všetkého sú ľudia schopní...
A čo sa týka logiky niektorých ministerských nariadení, to by bola diskusia sama o sebe, to by sme tu boli do rána. Aby bolo jasné, ja neobhajujem toto nariadenie, aby škola zbierala údaje o zamestnaní rodičov - je to hlúposť, škola tieto údaje nepotrebuje (možno ešte tak v minulosti keď neboli mobilné telefónny aby vedeli kontaktovať rodičov v prípade potreby) a štát sa k nim vie dopracovať inak. Myslím, že tento školský rok to už ani nevyžadujú a veľa rodičov s tým nesúhlasilo, len som písala, čo bol pôvodný zámer takéhoto nariadenia.

solinkarka
5. sep 2018

Ano aj my mame doniest rodny list

ukulela
5. sep 2018

@kenzom no my to mame tak. ze ak dieta v mesiaci chyba, dalsi mesiac sa mu to z platby odcita. kazdy mesiac dostavame do skrinky listok s vymerom ... je pravda, ze sme mensia skolka/skola, tam bol roky problem vobec platit prevodom 🙂

ukulela
5. sep 2018

... inac, baby, tam sli tiee miliony do informatizacie statnej spravy atd - aby sme vsade dokladovali a dokazovali aj 10x 🙂 ako nedavno moj chlap na urad po x rokoch musel opat doniest kopiu diplomu - pritom to mali nahodene, len to chceli opat, lebo pravidla - tak zapilil pamatnu vetu: Co som za tie roky, ODSTUDOVAL? 🙂

abbey1
5. sep 2018

Na daňový úrad podávam k daňovému vždy rodné listy detí kvôli bonusu. Vie mi niekto vysvetliť k čomu to je? Na hlavu.

titla
5. sep 2018

@viktoria12 Nedalo mi to s tým rodným listom. V pedagogicko-organizačných pokynoch pre školský rok 2018/19 sa uvádza "Školy by pri prijímaní detí a žiakov (či v štandardnom prijímacom konaní alebo pri prestupoch z iných škôl) mali od zákonných zástupcov žiadať rodné listy detí, žiakov a osobné údaje uvádzať v evidencii presne podľa rodných listov."
Takže je to oficiálny pokyn ministerstva školstva. Možno to doteraz nerobili, nežiadali RL pri zápise, preto až v 4. ročníku, ale to už špekulujem.

vroni
5. sep 2018

@abbey1 , danovy urad vie podla rodneho cisla overit, ci su deti naozaj tvoje alebo ide o nahodnu zhodu mien (o ano, nasli sa sikovnici, co take skusali)

vroni
5. sep 2018

@titla, mozno oficialny ale nezakonny.

ckatka
5. sep 2018

1. rodne cislo sa MOZE zmenit (napriklad adopciou)
2. film UCITELKA je viac pravdivy, ako si mnohi myslite. Hlavne na dedinach. Osobne skusenosti.
3. moje udaje NEDAVAM nikam, kde to povazujem za irelevantne (pokial mi to nekaze zakon). A kludne dam pisomny nesuhlas 🙂 Staci, ze niekomu nahodou prezradim, ze muz je doktor, a hned vypytuju cislo, chcu sa objednavat,...a hlavne vyvolavaju hocikedy po veceroch, ked sa ma clovek venovat rodine,...nedela obed tiez nie je vynimkou... grrr

abbey1
5. sep 2018

@vroni Ale každý rok ku každému daňovému? Veď existuje archív, databáza. Určite k tomu nepotrebujú v dnešnej dobe každý rok zdrap papiera. Kde zaspala doma elektronizácie štátnej správy? ;)

vroni
5. sep 2018

@abbey1, akoze kde? Bola podla pokynov EU objednana a zaplatena. Ze ma aj fungovat v podmienkach nebolo. Takze sa vsetko eletronicky zaklada do x registrov, ktore spolu nekomunikuju, vsetko koduju, data miznu a vsetko treba tisickrat odovzdavat.

ebi88
5. sep 2018

@ckatka to bol inak aky film, som mala nervy este dva tri dni potom. :D

margareta1379
5. sep 2018

@vroni ahoj, je to praveze presne v zmysle zakona, ktory spominas. Skola od rodicov v tomto pripade ani pisomny suhlas so sprac. Os. Udajov nepotrebuje (aj ked velaskol to radsej urobi tak, ako to vysvetlovat rodicom). Su ale podla vyssie uvedeneho zakona povinni ta s tym oboznamit a vysvetlit ti to. Uplne Jlaicky povedane, je to to iste, ako keby si rodne cislo odmietla povedat trebars pani za okienkom na socialke-tiez jej nepodpisujes suhlas a bez rc nevie nic vybavit, lebo ta potrebuje priradit.

pecatica
5. sep 2018

Treba sa obratit na vedenie skoly, preco chce kopiu RL, ked si ho uz raz poskytla na preukazanie pri zapise /tak isto si ho uz overovali pri zapise/. Od nas to neziadaju. Zamestnanie rodicov je asi z dovodu, ze ak sa Vam nedovolaju, budu volat zamestnavatelovi. A cele sa to vola Suhlas dotknutej osoby, takze ked s tym nesuhlasim, nepodpisem a neukazem pokial riadne a zmysluplne nevysvetlia preco. Na druhu stranu, treba sa informovat, ako nakladaju s tvojimi udajmi /naco ich dalej pouzivaju. komu ich dalej poskytuju - policia ?, upsvar? zriadovatel?, ministerstvo?/, ako maju zabezpecene ich archivaciu a ako zabrania ich zneuzitiu. Tak isto skola nema co ziadat udaje o tretich osobach na zapisne listky, kto moze dieta vyberat z druziny /u nas sa svojho casu objavilo okrem mena a priezviska, aj c. OP, adresa trvaleho bydliska, t.c., .../
@margareta1379 - prepac, ale suhlas potrebuje, pretoze naklada s udajmi tretej osoby (su tam uvedene udaje rodicov - RC, miesto narodenia, dosiahnute vzdelanie, adresa), a na to potrebuje suhlas.

vroni
5. sep 2018

@margareta1379, ja s tym zakonom dennodenne pracujem, takze ver tomu, ze ho sakra ovladam. Ano, skola potrebuje rodne cislo dietata, bydlisko, miesto narodenia, zakonnych zastupcov atd. Potial mas pravdu. MUSI, ZO ZAKONA NUTNE MUSI mat suhlas so spracovanim osobnych udajov. V tomto pripade ide dokonca o sprisneny suhlas, nakolko sa spracuvaju citlive udaje. To, co hovoris o socialke upravuje tento zakon tiez. Menovite tak, ze statne institucie a urady su z neho vynate. Takze policajt od teba moze pytat obciansky, teta na socialke rodne cislo a danovy urad cislo topanok. Skola je sice statna ale nie je institucia ani urad, suhlas mat musi.

margareta1379
5. sep 2018

@pecatica robis na urade na ochtanu osobnych udajov? Ak nie, tak si to zisti, alebo si pozri zakon, v akych pripadoch potre uje a v akych nie.

pecatica
5. sep 2018

@margareta1379 - nie, nerobim, ale v tomto pripade porusuju zakon. A absolvovala som skolenie, kde som sa specialne na tieto veci pytala. Kebyze skola mohla tieto udaje spracovavat, tak nepyta samostatny podpis pre suhlas na spracovanie statistiky, a aby mohla udaje posuvat dalsim osobam a organom.

margareta1379
5. sep 2018

@vroni ten istyvparagraf-osobitny predpis

vroni
5. sep 2018

@margareta1379, ten isty paragraf ako ktory? O vynati statnych institucii?

korunka1
5. sep 2018

@ckatka Len pre zaujímavosť, aký má suvis adopcia a RČ? To počujem prvýkrát,že sa RČ môže zmeniť.Veď dátum narodenia sa zmeniť nemôže? Či 🤔🤔

pecatica
5. sep 2018

https://www.minedu.sk/data/files/7837.pdf
Pozri si odkaz, a zameraj sa na bod 1 Dalsie upozornenie

ukulela
5. sep 2018

@titla ale od zastupcov, nie deti. dieta moze stratit/zapatrosit ... alebo aj ucitelka. zaplati potom dalsi? fakt sa to da elegantne riesit na rodicku. inac viac, ako RL ma udivuje to zamestnanie 🙂 najma v case, ked ho nie je problem menit 3x do roka.

ckatka
5. sep 2018

@korunka1 áno. Vždy po adopcii dieťa dostáva rodný list s novým rodným číslom, kde sú noví rodičia. Stáva sa akoby novým človekom s novou identitou.

korunka1
5. sep 2018

@ckatka Veď rodičia samozrejme, ale rodné číslo? Ti zmenia dátum narodenia? Blud

loginexistuje
5. sep 2018

@korunka1 nie to nie je blid zmenia posledne stvorcislie co sa dava za lonitko

korunka1
5. sep 2018

@loginexistuje Wau,ale aj tak to nedava logiku.Ved aj ja som vydajom zmenila priezvisko a RČ mi nemenili 😂.

loginexistuje
5. sep 2018

takto pokial su to udaje ktore su potrebne k vykonavaniu agendy ktoru skola robi na zaklade vykonu verejnej moci alebo na zaklade zmluvy suhlas dotknutej osoby sa nevyzaduje

@korunka1 zjavne nerozumies tej problematike rodne cislo je jeden z identifikatorov osoby a pri lustracii systemov sa pouziva kompletne rodne cislo a meni sa po osvojeni prave z dovodu aby nebolo mozne tak jednoducho resp vobec previazat dieta s povodnymi rodicmi po osvojeni sa vyd novy rodny list s novymi rodicmi

aka tam ma byt suvislost so sobasom nechapem lebo pri nom sa rodicia snubencov nemenia

loginexistuje
Autor odpoveď zmazal
Zobraz