Akého psa vybrať k malým deťom?

mariavranova8
8. jún 2019

Ahojte mamičky, potrebovala by som poradiť 🙂 Za cca mesiac sa máme sťahovať do domu s veľkou záhradou a chceli by sme si zaobstarať psíka 🙂 máme 16 mesačnú dcérku a druhé bábätko čakáme v novembri ❤ vedeli by ste mi poradiť aký psík sa hodí k takýmto malým deťom ?? Chceme ho hlavne pre malú lebo ona psíky miluje 🙂 vopred ďakujem za každú radu 🙂 prajem vám krásny zvyšok dňa 🙂

hettinka
8. jún 2019

K veku psa, my sme kupovali 4-mesačne bez výchovy. Bolo to pre bytového psa neskoro a náročné ju učiť v tom veku cikat von

Ale oni asi chcú psa na dvor, takze tam netreba toto riešiť. Treba riešiť koterec, plot, výbeh.

bibiankaka
8. jún 2019

Ja mám dvoch psov. Jedného od štenaťa a jedného od 9 mesiacov (vyrastené ale stále šťeňa). Vychované sú rovnako. Správajú sa rovnako. Poznám ich rovnako. Len pri tej druhej som nemusela 15x denne utierať mláčky, chodiť každé dve hodiny von, atď... Nebol žiadny problém. Bolo to stále šťeňa ktoré sa dalo "ohýbať" a to malo viac ako 5-6 mesiacov.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lindusss2016
8. jún 2019

@mariavranova8 no paradoxne sa labrador za rodinne plemeno nejak obzvlast nepovazuje... civava uz absolutne nie je vhodna k detom. Ja by som volila nejake zachranene steniatko strednej velkosti. Totizto velke psy su sice velki maznaci vacsinou, ale dietatku vedia ublizit aj nechtiac prave svojou velkostou

lindusss2016
8. jún 2019

@evinkakub lenze cane corso musis mat vycviceneho tip top, lebo ten malemu dietatu ublizi aj tym, ze vrti chvostom 🤔 take velke plemeno by som vobec k malym detom nevolila. Susedia ho maju (zle vycviceneho), je to mily pes, maznavy, ale deri k nemu nesmu, lebo hned chce na ne skakat a to by im mohol velmi ublizit

lindusss2016
8. jún 2019

@evinkakub adoptovat sa da aj male steniatko, nemusi to byt dospely pes so zlymi navykmi predsa 🙄

lindusss2016
8. jún 2019

@hettinka a presne tak, uplne suhlasim, bud s PP alebo adoptovat. Ziadne akoze rasy nekupovat bez papierov....

monkabohdalova
8. jún 2019

@lucka12399 potom kopec psíkov končí v utulku, keď si človek nepremyslí akú povahu psíka chce resp. zvládne 🙂

lucka12399
8. jún 2019

@monkabohdalova ved preto sa pyta na nazor, akeho psa by odporucili ..

1mina
8. jún 2019

ja sice vyberam pre ás psikov z utulku teraz mame krizenku borderky a je to super psik tiez s rocnym babom 🙂 ale pokial chcete nejake plemeno take rodine psiky su labradory,retrivery, potom ako dieta som bola na dovolenke kde mali nowofolandseho psa - bol krásny veliky a strasne miloval deti... ale aj ako ludia aj psy mozu mat roznu povahu aj ked je to to iste plemeno ale niekedy vedia poradit aj ti od koho kupujete ktory je kludnejsi ktory je akcnejsi,,, v tomto napr utulky vedia vzdy usmernit uz poznaju psíkov ktorych maju a povedia ktory je vhodny k detom, ktory k starsim, ktory je akcny do akcnejsiej rodiny 🙂 uz je na vas ako sa rozhodnete 🙂

lululilien
8. jún 2019

@evinkakub poznám jednu cane corso, na prechádzke miláčik, ale keď idem okolo ich domu, tak sa bojím aby ma nezjedla.😄

natuska87
8. jún 2019

@hennyinnsbruck Asi to premyslené majú...

elementissa
8. jún 2019

Ja by som určite nechcela malého psa k malým deťom - ale to je na vás. Bývala som v dome so 4 záhradami. Mávali sme psov. Kým som bola malé dieťa, boli to psy mojich starych rodičov - žili uviazani na REŤAZI a behavali iba v noci "strážiť dom" =našli dieru v plote a fujazd po dedine. Každého zrazilo auto. Neboli nikdy cvičení. Dedinské psy "na stráženie", výchova žiadna, strava mizerná, dostávali KOSTI a zvyšky od stola 😭🙈 neboli kastrovani, očkovaní, cipovani, odverveni, nechodili na veterinárne prehliadky. Boli to psi, ktorí svojimi zufalymi očami prosili majiteľov, ktorí ich prišli navštíviť raz alebo 2x za deň hodiť im žrať o trochu lásky, trochu hry... Nikdy nič také nedostali. Psy boli frustrovane, agresívne. Hryzli všetko okolo, stekali ako divé... Hrozne podmienky 😭😭😭😭 ako MALÉ 8 ročne dieťa som to vnimala ako hroznú krivdu pre psa. Odmalička som bola "zástancom práv zvierat", prosila som ich, koľkokrát s plačom, aby ich pustili z tej reťaze, že tam trpia. Ale nie. Psy umreli. Keď som mala 10,od spolužiaka som dotiahla šteňa, doma sa im narodili malé. Mala som 10!!!!! Rokov a túžila som sa starať o psíka. Postavili sme mu so spolužiakom krásnu budku, kúpila som mu voditko a každý deň po skole som s nim chodila po ulici. Ale mala som 10!!!rokov. Nedokázala som ho naučiť ani na základné povely. Ten pes bol ako z divých vajec. A viete kde bol počas môjho pobytu v škole? Správne, na reťazi. A dostával kosti a zvyšky zo stola. Nebol kastrovany, očkovaný, odcerveny, nechodil na veterinárne prehliadky. Na noc sme ho púšťali "strážiť dvor". A ako dopadol? Zrazilo ho auto. Keď som mala 15, starí rodičia už nežili, ja som chodila na strednú preč a mama ostala sama. Rozhodli sme sa adoptovať si ďalšieho psíka- sučku. Milovali sme ju. Naučila som mamu, ako sa starať o psa - keď som ju priniesla, dostala svoj pelisok vnútri. Mala dve rozdielne misky - jednu na jedlo, druhú na vodu. Dostávala granule a konzervy pre psov. Ziadna extra kvalita, ale aspoň to neboli kosti a zvyšky zo stola. Naučili sme ju hygienickym návykom. Vzdy zaskrabala na dvere, keď chcela ísť na potrebu. Naháňala hračky, vencili sme ju 3x denne na voditku a hrali sa s ňou aspoň 2x denne vonku. Mama ju zo sebou bravala okopavat záhradku, sadiť kvety... Bola kastrovana, očakovana, odcervena, chodila som s nou k veterinárovi. Bola pojasena, nechcela veľmi počúvať a ja som nebola dobrá cvicitelka. Prvý rok to bolo fajn. Bývala vnútri. Potom prišiel mamin brat a začal tam robiť procesy, že pes musí byť vonku a blbosti. Mama jej dala postaviť koterec a budu vonku. Najprv sa o ňu starala ako predtým, ale potom sa jej nechcelo... Vsak pes sa vonku zahrá aj sam... Netreba ju venčiť, však sa vyvenči... Ja som domov chodila len na víkendy, bola som na intraku. O psa sa nikto nestaral. Keď som mala 18, po 2 rokoch samoty "na veľkej záhrade" umrela. Dostala nejakého parazita a ten ju vycucal. Mama plakala a až vtedy pochopila, že starostlivosť úplne zvrzala. Dnes som 2 roky vydatá a 2 roky s mojim manželom chováme 3 mačky (a 4 mame v docaske). Čakáme dieťa. Zviera je rovnaké na starostlivosť ako dieťa. Najprv sme im museli vytvoriť podmienky, prispôsobiť pre nich byť. Naučiť ich hygienickym návykom. Dávať im lásku a pozornosť. Cesat, kúpať, strihať pazuriky. Každý deň im čistiť ich 3 zachodiky. Kastracia hneď, každý rok očkovanie, každé 3 mesiace odcervenie, každého pol roka preventivka. Naučiť ich pravidlám. Vychovať ich, aby nešli na stôl, keď jeme, môžu sedieť na linke, ale nesmú sa dotknúť žiadneho jedla. Pozorujú nás, keď jeme my, keď máme návštevu a rozložené zákusky, ale vedia, že nesmú capnut po stolíku a "ukradnúť si". Vedia, že nesmú skrabat nabytok a gauč, ale majú kopec iných možnosti, kde skrabat môžu. Vedia, že keď su otvorené dvere na balkón, von, do našej spálne, do pracovne - nesmú ísť ďalej ako na prah a sedieť. Vedia, že nesmú vyskočiť na jedálenské stoličky, keď sú u nás hostia. !!!! Nechodia!!!! do svojich zachodikov, keď máme návštevu, pekne čakajú, kým návšteva odíde a potom idú "smradit". Všetko toto vyžadovalo čas, lásku, úsilie a starostlivosť.
A mačka pritom "nepotrebuje" človeka. Ja sa s nimi nemusím 3 hodiny denne hrať, nechodím ich venčiť, behať s nimi, nerobím im program. Sú 4 a hrajú sa spolu. Keď prídeme večer domov, prídu sa ku nám maznat, ale po polhodine idú zasa po svojom. A keďže poznám ľudí s malými deťmi v mojom okolí, viem bez hanby povedať, že naše mačky sú lepšie vychovane ako ti mali fagani. A pes??? 2x viac roboty - treba si uvedomit, že pes je závislý na svojom pánovi. Pes vonku "na veľkej záhrade", kam ho príde rodina pozrieť 2x denne je smutný a frustrovaný. Pes, ktorý nechodí na cvicisko a nedostáva "úlohy", ktoré má plniť, nemá zmysel života. Pes, ktorý je hračkou pre dieťa a pritazou pre rodiča je mŕtvy pes!!!! A prepáč, ale dieťa, ktoré nevie ovládať silu a môže stenatu ublížiť, nevyjasene šteňa, ktoré sa blázni (a určite nie je ochrancom dieťaťa) a nemá žiadne návyky, nie je bezpečné pre malé dieťa, lebo je to pojasene šteňa, ktoré sa tiež nevie kontrolovať, rovnako ako to malé dieťa. A k tomu novorodenec - príjemnú cestu do blazinca prajem. Keď pes - tak vycvičiť, vypiplat a deti potom. Alebo naopak - deti vycvičiť, vypiplat a pes až potom. Šteňa nie je plysak. Keby ľudia neuvažovali spôsobom, že "chem psa, aby dieťa malo ochrancu, hračku, kamoša... Doplň si", tak by nemuselo byť toľko psov v útulku. Pes (aj mačka) je člen rodiny. Je to ďalšie dieťa. Potrebuje takú istú starostlivosť, taky istý prístup, presne toľko lásky. Je to živý, citiaci tvor, ktorý chce milovať svoju rodinu a potrebuje na oplátku to isté. Pes je záväzok na 15 a viac rokov. Ale na rozdiel od dieťaťa si nikdy nebude po sebe upratovať, chodiť sám na vychádzky, nespraví si sám jest, nebude prispievať do rodinného rozpočtu, nebude sa starať o ostatných a ani sa neodstahuje do vlastného. A dokáže sa dožiť aj 20 rokov pri dobrej starostlivosti. To znamená mať pár mesačne dieťa "na krku" 20 rokov. Každý kto si berie zviera by mal mať prístup, že si k sebe priputava živého tvora na 15-20 rokov o ktorého sa bude so všetkou láskou starať a nazad nebude chcieť nič, len lásku a prítomnosť toho zvierata. Keby tak ľudia uvažovali, neexistovali by opustené ani týrané zvieratá. Nehovorím, že vy sa tak správať k psovi nebudete... Ale je to na zamyslenie, hlavne pri tom, akú máte rodinnu situáciu. Pes ti život neulahci. Nie je to pestúnka pre dieťa. As deťmi bude pes kamoš, aj keď si ho vezmete o 3 roky a aj keby ste si zobrali odrasteneho psa. Môžete sa tu teraz do mňa pustiť, aké rozprávam nezmysly a že to tak nie je a na dedinách žijú psy aj bez prítomnosti ich majiteľov a zviera predsa nesmie mať rovnaky status v rodine ako dieťa... Nuž, pre mňa má. Pre mňa má každý život rovnakú cenu a nie som zástanca názoru, že človek je nadradený nad všetkým ostatným. Človek je múdrejší a práve preto by sa mal viac starať, viac chrániť, viac tvoriť, viac lásky dávať všetkému živému. A pre mňa je domáce zviera ako dieťa. Také, čo nikdy nevyrastie a navždy sa bude tulkat s maminkou. A kľudne ma ukamenujte 🤷‍♀️🤣🤣

martinatom1
8. jún 2019

@elementissa absolútne súhlasím s každým slovom. Každý pes, ktorý nebol vychovaný a zvyknutý na pravidlá a zvyky v rodine ešte pred príchodom detí, bude ďalšia veľká záťaž. Je to ďalšie dieťa, ktoré treba vychovať a naučiť základným návykom. Za súčasnej situácie autorky by som určite psa nechcela, počkala by som kým deti trošku odrastú, a budú trochu chápať čo sa po nich chce. Ja osobne mám doma celý zverinec, ale bol vychovaný ešte pred príchodom detí, ináč by to bolo o nervy. Naozaj by som do toho nešla.

tumira
8. jún 2019

suhlasim s tym, ze treba ratat s tym, ze to bude ako keby jedno dalsie dietatko navyse. no s tym ze psik musi byt vychovavany s detmi ani nie. ak teda samozrejme pojde o steniatko male, ktore sa ak sa mu vsak clovek bude venovat, nauci rychlo vsetko aj fungovanie s detmi

hastrmistr
8. jún 2019

Ja som mala pri 2 malych detoch dobermana, silky terieta aj yorka a uplna pohoda, ked sa vies o psa postarat, vycvicit a prepacit par pokazenych veci v dome, vykopane jamy na pozemku tak si mozes zaobstarat psa akeho chces....aj ten najmensi psik moze byr najhorsi ked sa necvici.....

prevenar
8. jún 2019

@horalka1986 ..hej .. presne o tom sa bavime , ze kto ho bude cvicit niekolko mesiacov a 5x denne vencit pri novorodencovi a 16 mes. dietati . ^^ ..ak niekto hej, tak super , len aby si bola autorka vedoma toho ,ze steniatko nie je plysovy macko , ktore supnes do policky, ak ho zrovna nepotrebujes.

erickatt
8. jún 2019

@mariavranova8 skús osloviť utulky. Tam vedia aj o povahe psikov co tam maju

horalka1986
8. jún 2019

@prevenar ja som mala novorodenca a k tomu dalsie 2 deti a nebol nikdy ziadny problem.

mamcotka
9. jún 2019

Všetky mamičky čo si tu zastávajú autorky že to zvládne by som fakt rada videla ako chodili do psíkom keď nemali záhradu 5 x denne von, venovali sa mu .. ja som teda zásadne proti zaobstarani si psa ku malym deťom lebo dieťaťu sa páči pes.. môže sa mu páčiť aj morča či zajačik radšej by som sa vydala týmto smerom.. ja som mala psa popri novorodencovi a starala sa o ďalších dvoch plus šteňatá lebo ex bol nezodpovedný.. ďakujem ale nikdy viac. Len stres. Pes ma potreboval, dieťa ma potrebovalo.
Na vychádzke som nič iné nepočula len dajte si toho psa na vodítko.. prečo nemá ten pes náhubok.. mala som úžasnú vlciacku ktorá ani nebola veľká vzrastovo.. bola úžasná k synovi . Teraz čakám druhé a neviem si predstaviť že by som mala psíka.. veď by trpel.. a ešte sa mi dnes nepáči ako psíčkari odflaknu psa so zradlom z granúl. Ja som svojím psom vždy varila. Granule ani nechceli. Takže toľko k starostlivosti.

horalka1986
9. jún 2019

@mamcotka mozes sa prist pozriet. Bybame v panelaku a pekne na 12tom. Nech sa paci. Kto si ako zariadi,tak ma. U mas nikdy stres nebol za celych 9 rokov.

evita168
9. jún 2019

Za mna yorkshire alebo maly pudlik alebo maltezak za 1. Ani jeden z nich neplzne lebo nemaju srst ale ako keby vlas sem tam daco vypadne ako cloveku vlasy ale je to zanedbatelne oproti psom co plznu a predsa starost je okolo deti naco chlpy vsade ked nemusis 😂 za 2. Su to mini psy a vela sa naucia nie su agresivne a su vhodne k malym detom ktorim ale treba samozrejme vysvetlit ze psik nie je hracka ale teda akoze na potesenie nie za tahanie za chvost 😂 moja dcera by kazdeho psa vykmasala za chvost a za usi preto ziadneho nemame lebo by chudak trpel pri nej 😂

maciatkolulu
9. jún 2019

@horalka1986 tak ja mám psa a je to fakt.clen rodiny,ale do takej kde sa ide narodiť bábo a je tam ešte aj jedno staršie maličké by som neodporúčal kupovať,fakt nič nestratia,keď počkajú tri roky,alebo viac. U nás sa napríklad vyskytol problém,že malý sa ráno zobudil s teplotou manžel.v práci a psa kto pôjde venčiť.... Akože v tomto pomôže záhrada,to je fakt,ale zbytočne si pridávať prácu sa mi zdá také zvláštne,najmä keď fakt nič neujde. U nás bol prvý pes a potom dieťa,sú to parťáci,spia spolu atď. Ale kebyže má.nastat opačne garde,určite pockam

hennyinnsbruck
9. jún 2019

@evita168 Yorki stena k malým deťom nieeeee... 😥😥😥 To je nebezpečné práve že je malinke.. Chvíľka nepozornosťi a môže byť problém.raz to bolo na psickaroch dieťaťu malému padlo stena Yorka a bolo po ňom... To boli diskusie... Ja mám odrastencov Yorkov to áno ale stena... Ojeee... (môj názor)
S tými chlpmi je to pravda, sú to aj aktívne psi zvládnu veľa.. 😊😊

hennyinnsbruck
9. jún 2019

@maciatkolulu sak toto... Co keď prídu "komplikacie".... Ja som na 90% sama s dvoma malými psami a dieťaťom a úprimne niekedy je to o drzku. Da sa to zvládnuť, samozrejme, nemenila by som, ani psov preč nedala, ale kebyže som na autorkinom mieste určite počkám (umna boli najprv psi potom dieťa)

prevenar
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
prevenar
9. jún 2019

@horalka1986 ..super 🙂 tak snad aj mamicka co sa pytala nebude mat ziaden problem . ..v zasade je mi dvadsat co kto spravi , napisal som co si o tom myslim a tym to konci.

mamcotka
9. jún 2019

@horalka1986 viem ako to chodí v rodinách s deťmi a psami.. chaos.. ďakujem ale ja hoci zbožňujem psov nepatria na gauč ani do postele.. chlpy na zemi a deti hrajúce sa na zemi.. už teraz sa mi dvíha žalúdok..

sofistikovana123
9. jún 2019

Ahoj,
Riesit psika pri tak malych detoch sa neodporuca. Rozpravala som sa s chovatelkou, ked sme si isli psika zaobstarat my. Treba si uvedomit, ze pes je spolocenske plemeno, ktore je v dobe steniatka velmi citlive. Potrebuje prechadzky, starostlivost, cvicenie a nie travit svoje detstvo a dospievanie na zahrade a cakat, pokial sa mi bude venovat niekto na 2 hodiny.
Po dalsie, tak male deticky, ako mas ty sa nevedia zatial o psika starat, ani sa k nemu spravat. Moze sa stat, ze mu ublizia, alebo ze on ublizi im, nakolko stena v mladosti vela hryzie, testuje a uci sa.
Psika sa odporuca brat bud pred detmi, tak 2 roky, alebo ked su deti odrastene a maju tak 5-6 rokov.
Neprirabaj si starosti, budes nestastna aj ty aj psik. Radsej pockaj a venuj sa detickam a ked bude na to vhodna doba, deti si psika ovela viac vychutnaju a budu si s nim vediet vybudovat krajsi vztah. Ak ma drobec rad zvieratka, hovorila si, ze vasi maju labradora, tak chodievajte za nimi a uc maleho, ako sa ma k zvieratkam starat. Ak sa ti zda labrador hravy, tak vedz, ze kazde stena a mlady pes hravi su, rovnako ako deti...
My mame zlateho retrievera, k detom sa sprava uzasne, ale je to velmi naviazane plemeno, ktore trpi ak je bez svojej “svorky” a v ziadnom pripade sa neodporuca nechavat ho na dvore a sameho.
Prajem ti vela stastia a rozhoduj sa s rozumom, utulky su plne psikov, ktore boli myslene ako darcek pre deti a zostali nechcene, alebo nezvladnute a odvrhnute.

sofistikovana123
9. jún 2019

@hennyinnsbruck zlaty retriever nie je pes na zahradu. Su to asi najcitlivejsie plemena zo vsetkych psov a pri separacii od majitela trpia. Nase za nami chodia ako tien, potrebuju sa tulkat a maju vela energie, ktory treba vybehat, vyaportovat a vyplavat. Taktiez maju srst o ktoru sa treba minimalne 3x do tyzdna starat, pocas plznutia 2x do roka aj viac.