Ako nájsť podnájom?

10. sep 2023

Už dlhé mesiace hľadám byt na prenájom. Mam dieťa. Vždy keď zavolám povypytuju sa ma pre koho hľadám byt a potom stopka.vyhovorky prepáčte žena s dieťaťom.. A tým pádom sa ani na obhliadku nedostanem. Co mam robiť?

zuzanockamt
10. sep 2023

Žiaľ len skúšať ďalej cez rôzne zroje - FB, miestne noviny, známi, kamaráti, rodina, atď. Je málo ľudí, ktorí prenajmú matke s dieťaťom (zlé skúsenosti - neplatenie, ťažkosti pri vysťahovaní). Skúsiť požiadať o mestský/obecný, sociálny byt.

erikavesela
10. sep 2023

Nic ine ako skusat dalej ti neporadim...zle podmie ky pre prenajimatelov urobili to, ze nechcu prenajimat rodine/zene s detmi...

pribinak
10. sep 2023

Skúšať dalej. Možno cez známych. Žiaľ ľudia majú veľmi zle skúsenosti a tak radšej ponuknu byt študentom či robotníkom

zuzanockamt
10. sep 2023

@erikavesela Nielen zlé podmienky, ale aj realita - zo začiatku sme prenajímali aj rodine s deťmi/matke s deťmi. Vždy bol problém s platením, potom problém, kým láskavo opustili byt, dlžoby. Nikdy viac. Odvtedy striktne len bez detí a slušný, zamestnaný jednotlivec. Bez zvierat, žiadni študenti, asociáli, jednoduchí ľudia, atď. Aj tak je toľko záujemcov, že si môžeme vždy vyberať.

ikisaka999
10. sep 2023

Ano s dietatom je hladanie podnajmu narocnejsie, ale nie nemozne 🙂 V akom meste hladas podnajom? Nedavno som videl inzerat v BA, kde sa pisalo, ze aj s malym dietatom na https://portalprenajmu.sk/

oriesocek
10. sep 2023

Aj ja sa pridávam... mala som rôznych nájomcov, keďže prenajimam už dlhé roky. Najväčší problém som mala s matkou s dieťaťom. Meskala stále s platbami, ostala mi dlžná a odišla bez informácie, nechala kľúče v schránke.

autor
10. sep 2023

@ikisaka999 v Michalovciach hľadám byt.

autor
10. sep 2023

@ikisaka999 občas mám pocit že je to nemožné. Aj sa pýtajú mate prácu? A ja nato a dá sa azda hľadať byt do prenájmu bez práce? Pripadá mi ta otázka zvláštna. Ved musím pracovať mat prijem.

erikavesela
10. sep 2023

@zuzanockamt ja viem...sama byty prenajimam..sj my sme mali problem s matkou/rodicmi s detmi...tiez bola tendencia neplatit....osobme rafsej ten byt "znefinkcnim" akoby tam mali byvat zadarmo...vzdy sa im snazim vysvetlit, ze nie som socialna ubytovna..tu treba hladat inde

ikisaka999
10. sep 2023

Chapem. V Michalovciach je to vzhladom k mensej ponuke urcite narocnejsie. Poznam majitelov, ktori si pri podpise zmluvy vyziadaju pracovnu zmluvu k nahliadnutiu... Da sa samozrejm hladat podnajom aj ked je clovek nezamestnany... su rozne situacie v zivote, clovek sa moze stahovat a este nemat v danom momente pracu.

erikavesela
10. sep 2023

By si sa cudovala, kto vsetko chce byvat...uz som mala aj matku so 4 detmi, ze manzela ma v amerike a mesacne im posiela peniaze🤣🤣🤣, samozrejme dotycna nepracovala a ked som jej oznamila, ze takychto najomnikov nehladam, tak po mne zacala ziapat, ze ci ma ist s detmi pod most a co som za netvora, lebo jej deti nemaju dnes, kde spat...

peter0123
10. sep 2023

V práci prenajimame byty pätnásť rokov, neverila by si aké odpovede som zažila na otázku ohľadom pravidelného príjmu, potvrdenia

mandzula
10. sep 2023

@autor ja ti odporucam neodpovedat stylom "dá sa azda hľadať byt do prenájmu bez práce". Znie to utocne, drzo a arogantne.

bolarazjedna
10. sep 2023

Z vlastnej skúsenosti, my tiež neradi prenajímame byt matke s dieťaťom. Vzdy hľadáme párik kde obaja pracujú, nemá dieťa ani zviera. Žial, prenajímanie nie je charita a človek sa bojí, aby neprestali platiť a potom ani vysťahovať ich nevedeli.
Raz sme ale súrne hľadali niekoho do bytu, a cez makléra prišla rozvedená pani s 5 ročným dieťaťom. Nakoniec sme ju vybrali zo záujemcov (ideálny párik sme nenašli v tej chvíli). Presvedčil nás fakt, že pani vyzerala slušne, komunikovala inteligentne, pracovala, ale hlavne - nemala problém zaplatiť okrem nájmu ešte 2-mesačný depozit ...a teda vedeli sme, že ma nasetrene, nežije od výplaty k výplate, a samozrejme, zmluva bola postavená tak, že pri neplatení ju v sťahujeme skôr, než mi prídeme o peniaze.
Nakoniec naozaj sme s ňou mali len dobre skúsenosti.
Napriek tomu keď odišla, zase sme hľadali zamestnaný párik, a myslím si, že každý kto má možnosť vyberu, bude ich uprednostňovať pred osamelo matkou s dieťaťom.
Takže za mňa - jedine dokázať (a zdôrazniť už v telefóne), že peniaze máš..

bolarazjedna
10. sep 2023

Ohladne práce, ako píšu vyššie, tvoja odpoveď znie arogantne.... A žiaľ, neni to samozrejmosť, že keď hľadáš podnájom, tak aj pracuješ (ja som mala napr záujemkynu s 2 väčšími deťmi, že akurát sa rozvádza, sťahuje sa od muža, prácu nemá, lebo doteraz pracovala v manželovej krčme, ale snažila sa ma presvedčiť, že sama prenajíma 2 domy na vidieku, a z toho má príjem)...
Čiže odpovedz napr stylom: áno samozrejme, mam stabilnú prácu, aj uveď, kde pracuješ (mala som aj takú skúsenosť, kde pani pracovala v hypermarkete, v ktorej už podali každému výpoveď, lebo skrachovali a o mesiac zavreli).

maranta_leuconeura
10. sep 2023

Ludia sa boja aj preto ze nepoznaju zakony, zmluvu o kratkodobom najme a pod. Ved dam si do zmluvy ze pri podpise 3x najomne a pri omeskani zo zaplatenia najomneho mesiac vopred o viac ako 5 dni ide 2 mesacna vypoved. Tak mam pokryte najmy. Samozrejme je tam este riziko toho ze nieco znicia a to pokryte nemam, ale to vsade.

Inak nie je 3x najomne vopred standardom? Za mojich cias teda bolo.

bolarazjedna
10. sep 2023

@maranta_leuconeura nie, bežne chcú (aspoň v našej lokalite) 1 depozit a 1 nájom.... A my sme "divní", že si pýtame dvojmesačny depozit.... Ale nám sa to osvedčilo, aspoň tým vyselektujeme záujemcov.

erikavesela
10. sep 2023

@maranta_leuconeura neboj, vsetci, co prenajimame tuto zmluvu pozname...napriek tomu, este si asi nevidela byt (vdaka bohu, nie moj), co dokazu urobit ludia, ked pochopia, ze musia z bytu prec...tie nervy za tym, to zufalstvo...ver, tej znamej, co mala tento problem, tych par mesiacov zobralo 5 rokov zivota...nemala muza, kt.by narobil poriadky...moj manzel jej bol pomahat...a teda nervy to stalo aj jeho

oriesocek
10. sep 2023

@maranta_leuconeura ver, že poznáme zmluvy a rovnako vieme, že slovenské sudnictvo nefunguje. Po vš som robila pár rokov v realitke.. takže to mám zmaknuté. A predsa sa mi dokonca nedávno ozval jeden nájomca (je to vec snáď 17 rokov stará) ktorý doteraz rieši na súde nevyplatene nájomné, že aby som potvrdila, že to išlo cez realitku, kde som robila. Nájomca (podnikateľ ) mu prestal platiť a odmietol sa vysťahovať... nevedel ho dostať z bytu veľmi dlho...

zuzubb007
10. sep 2023

Problem je ten, ze ked sa nastahujes s dietatom, je tam nejaka formulka, ze ta nemozu len tak vyhodit kedze mas dieta a to nikdo nechce riskovat, ze budes a byvat rok a neplatit a opletacky, len skusat dalej

peter0123
10. sep 2023

Za pätnásť rokov som zažila jeden typ nájomcu čo prekonal kategóriu ,,matky s deťmi,, a to otec s deťmi. Jeden mal deti v striedavke, práve mal u seba na Vianoce deti keď dostal infarkt a zomrel, bol dlhodobo PN neplatil, len nás ukecal, aby dve ho na sviatky nevyhodili. Taký svinčík som predtým nevidela, za dobu čo tam v býval snáď ani raz neumyl wc,vaňu či umývadlo. O pár rokov neskôr to bol rozdelený, čo mal zverené deti10 a14. Keď prestal platiť dostal výzvu aby sa vysťahoval, aj s tým súhlasil len neodišiel, nezobrali si veci. Osťahoval sa k novej známosti deti sa dostali k matke a v byte sme sklad starých smadľavých handier zapáchajúce koberce zničené parkety obité omietky. Je tomu päť rokov a kľúče ešte stále nevrátil

stanulienkat
10. sep 2023

Tento zakon, ze nemozno vyhodit z najmu matku s dietatom bol uzakoneny za vlady Smeru. Takto chcel socialne pomoct matkam, ktore nemali byvanie. Tak hodil zodpovednost na ludi-prenajimatelov. Odvtedy maju matky s detmi problem zohnat podnajom.

ninusa221
10. sep 2023

My sme mali zmluvu najprv na 3 mesiace a tiež je v nej napísané že keď nezaplatime do 10 dňa v mesiaci tak letíme 😄 ale ja to vždy platím už dobre že nie prvého. Ono aj ako sa spravas k majiteľom tak sa budú oni k tebe my máme super vzťah vieme si vyhovieť a s ničím nemajú problém ani my 🙂

dadis
10. sep 2023

Ja som prenajimala byt hadam 18 rokov a mam zle skusenosti aj s pracujucimi parmi, aj mnohe vyborne skusenosti, aj s dietatom. Sama sombola s detmi 3 roky v najme anikdy som s platbou nemeskala. Hned prvy telefonat som sa pytala, ci mozem ist byvat s detmi, v zmluve sme deti nemali napisane. Byt som si prenajala sama. Nechapem, ze ludia odmietnu slusnu matku. Skusenosti s prenajmami mambohate - od slapiek, co tam mali privat, vydieranie a vyhrazanie, sudne vymahanie najlmneho, exekuciu na najomne, fetacka v byte s potkanom.. 😅🙈

mirkam3
10. sep 2023

“ A ja nato a dá sa azda hľadať byt do prenájmu bez práce? “ tak keď už pri hľadaní pôsobíš trocha arogantne (ta otázka prenajímateľa je predsa úplne legitímna a dá sa na nu odpovedať slušnejšou formou), tak možno prenajimatelovi hneď zasvieti kontrolka, že ako by si potom komunikovala, ak by ta chcel z bytu raz kvôli problémom dostať prec.. Tiež mám investičný 2i byt a rodine s deťmi ho do prenájmu nedám, samorodicovi kvôli našej legislatíve uz vôbec nie, ak sa nepoznáme. Bojím sa problemov, ktoré su pri tejto kategórii nájomcov pravdepodobnejšie… uz sa nám tam hlásili kombinácie mama+babka+2deti, pritom sme jasne komunikovali, že v byte je 1 spálňa a nie je uspôsobený pre toľko ľudí, nehovoriac o nákladoch na bývanie. Švagriná tak odisla za lacno z mesta do satelitu, sama s deťmi, na dedine nebola veľká konkurencia a majitelia boli radi za každého nájomníka. Tak pripadne zváž aj tuto alternatívu.

samimami777
10. sep 2023

V tvojej situácii by som skúsila si "vylepšiť skóre" v ich očiach. Napr ak máš aspoň trochu slušné úspory, napr 5000€-10 000€ vytlačila by som potvrdenie o stave účtu a bez hanby ukázala , že máš niečo "našetrené" a nežiješ od výplaty k výplate . To by ti plusové body dalo. Samozrejme dobrý príjem z práce, treba výplatné pásky a aj rozhodnutie o výživnom plus aby si vedela "vydokladovať" všetky príjmy. Tiež by som poprosila napr rodičov /brata či by nemohli za teba oficiálne na zmluve "ručiť" aby mali prenajímatelia niekoho v "zálohe" keby si ty prestala platiť . (Ako napr u stredoškolákov/vysokoškolákov ktorý ešte nemajú príjem a ručia za nich rodičia u podnájmu alias nájom by bol na ich meno a ty ho len "využívala"). Ale či ti to pomôže alebo nie je otázne , matka s deťmi je obrovský risk ale hádam by ich to mohlo trošku lepšie presvedčiť o tvojej finančnej gramotnosti a pomôcť. A skúsila by som v mieste bydliska požiadať o nájomný/sociálny byt to by bolo v tvojom prípade asi najlepšie ale to je na dlhé dlhé čakanie väčšinou a na 1 byt čaká aj 20 záujemcov ...

dadis
10. sep 2023

@mirkam3 A aka je ta legislativa? Mas ju nastudovanu? Preco samorodicovi nie? Ja som byvala s detmi 2-izb prenajme, moj prijem zo zamestnania je 2100-2200 v cistom plus mam 400 eur vyzivne a 120 pridavky na deti (vtedy o cosi nizsi). Najom pre mna bol bezna polozka, preco by som nemala platit a prenajimatela zneuzivat? Su zeny, co chcu odist od muza, no pocas manzelstva si nemoxu kupit vlastny byt, moj rozvod sa tahal 3 roky napriklad. Steasne, aki su ludia zadubeni...

mirkam3
10. sep 2023

@dadis áno, mám ju naštudovanu 😎a viem aj z praxe ake ťažké je dostať neplatiča z bytu, zvlášť s dieťaťom, ak je on vychcaný a má tiež čo to naštudované.. vôbec to nemusí byt chudobný človek v núdzi, stačí, že sa rozhodne na nás parazitovať lebo vie, že môže, hoci by vôbec nemal problém zaplatiť, ak by chcel… NETVRDIM, že každý samorodic zmysla rovnako, no často dospeli svoje deti používajú ako rukojemníkov keď chcú niečo “zadarmo”.. ved stačí aj sem hodiť niečo do bazáru a hneď človek vidi .. preto v takom prípade prenájom u mna len na základe referencie/po známosti.. Nám tiež ten byt nespadol len tak z neba a mame plne právo rozhodnúť sa komu ho dame do užívania.

dadis
10. sep 2023

@mirkam3 Neviem, co mas nastudovane, ale evidentne zle..ja mam tiez skusenost s neplaticmi a toto generalizovanie milujem..len aby si raz ty nebola v takej situacii a budu na teba pozerat ako na prizivnicku, len preto, ze mas deti..

dadis
10. sep 2023

@mirkam3 Ked tam najdes to, ze deti, zvlast deti samorodicov, su v najme akokolvek zvyhodneni, ozvi sa..https://www.zakonypreludi.sk/zz/2014-98