Ako pestovať bylinky v byte?

trisestri
27. apr 2008

Pokušam sa už niekolko rokov vypestovat v črepnikoch žeruchu,pažitku,chilii papričky,priesady na zahradu a ono my to po čase zvedne,je to aj zalievane aj zemina je zmiešana z rašelinou,neviem kde je chyba?Može byt pričinou aj suchý vzduch?

jasmika
5. jún 2012

@zdraviezprirody
@majda27
práve mi prišli 2 sadeničky goji...vedeli by ste mi povedať, či to radšej zasadiť do izby,alebo vonku? a ak vonku tak na aké miesto?

magdusv
5. jún 2012

@jasmika ahoj, ja nemám stéviu vonku, mám ju vo väčšom črepníku ale je priamo pri okne ktoré býva často otvorené. odkedy som ju tam presunula tak sa začala krásne rozrastať 😉 ale tak ja som len začiatočník v bylinkách.

mimave
5. jún 2012

baby ja som steviu dala do sklenika, vraj tam lepsie rastie, tak ale skoro nic nevyslo, no v poslednych dnoch mi tam vykuka z kvetinaca par malickych listockov, tak uvidim ci to bude ono alebo nejaka burina co mi tam nafuklo 😅
zasadila som si aj bazalku, zatial nic, matu, tiez nic.. kopor, ten ide ako besny, mam medvedi cesnak a aj pazitku, to je v pohode. vsetko mam vonku. teda az na tu steviu, som zvedava

majda27
5. jún 2012

ja mam skoro všetko vonku, len steviu, asvagandu(ta mi teraz opat schádzaň, lipiu sladku, jiogulan, bazalka=mám vnútri. Ale bazalku asi dám tiež do záhradky medzi ostatné bylinky.Moja mama sadila bylinky tiež do skleníka, a pekne jej tam poschádzali okrem vrbovky, tá jej vôbec nevzišla. Mám od nej trebulku, yzop, palinu dračiu=estragon,šalviu =rovno zo skleníka som ich sadila do záhradky a v pohode sa mi všetky ujali.
Pažítka tá mi teraze pekne v záhrade schádza, ale kedže teraz dosť prší ešte som nebola skontrolovať.
@jasmika goji, zasaď von(rýchlo rastú), ale plody tak skoro mať nebude, oni plodia po cca 3 rokoch. Z

jasmika
5. jún 2012

@majda27
@mimave
@magdusv
ahojte dievčatá...viem že je to trošku mimo..ale mohli by ste podporiť moju dcérku Elišku v suťaži o pekný obraz...veľmi by sme ho chceli... ak tak nám môžete dať lajk a tiež podzieľať ale treba napísať že treba najrpv kliknúť na fotku a ked sa tá fotka otvorí tak tam dať lajk...veľmi pekne ďakujem 😀
https://www.facebook.com/#!/photo.php?fbid=4165...

a čo sa týka toho goji..tak kde by som to mala zasadiť..myslím či niekde kde je svetlo stále...alebo niekde do polotieňa aby sa nespiekol?

majda27
5. jún 2012

@jasmika ak nezabudnem tak dam..len teraz nemam pristup na fb.

jasmika
5. jún 2012

dievčatá..tak si predstavte že som našla jednu diskusiu, že goji tu síce vyrastie aj do kríka...ale že nedáva plody .. čo si o tom myslíte? plody by mali byť po troch rokoch,ale vraj tuto na našom území vôbec nerodia....
😒 zasadila som ho do veľkého kvetináča lebo vonku je dosť zima a prší..a myslím že pri presádzaní by mala byť hlina teplejšia....potom ked bude veľký do kvetináča tak ho presadím 😀

@majda27 Ďakujem ti veľmi....aspoň uvidíš moju dcérku 😀 a my možno aj vďaka tvojmu lajku vyhráme pekný obraz 😀

majda27
5. jún 2012

@jasmika ja som videla aj foto, že to niekto pestoval na SR a mal aj plody. Ale tuším to bol cca 5 ročný stromček. A bol dosť drahý vtedy za to pýtal cca 50E.

jasmika
5. jún 2012

@majda27 ja som sa už pýtala tej pani - zavolala som jej..tá čo mi predala tie priesady...a ona povedala že to je blbolsť, že oni ho už majú dlhšie a normálne im aj rodí...len že to trvá tie tri roky kým začne...tak si počkáme...už sa teším 😀

magdusv
5. jún 2012

@jasmika máš lajknuté 😉

kočky chcela som sa vás spýtať kedže ja iba začínam s bylinkami. nechávate stéviu vyrásť a potom ju cvaknete?kolko jej dáte asi možnosť vyrásť? teda tak mi poradil ten u koho som kupovala.

jasmika
5. jún 2012

@magdusv dakujem...
a to sa stévia má nejako cvakať? ja som mylslela že ked mi to vyrastie tak budem jednoducho oberať lístky 🙂 😀

zdraviezprirody
5. jún 2012

@jasmika s goji nemám skúsenosť, ale tá pani čo Ti predala priesady a im aj rodí, určite dobre poradí 🙂
Ja som čítala, že je nenáročna na pestovanie, tak by nemal byť problém. Určite sa Ti ujme a prinesie aj plody...O 3 roky daj vedieť 😀

majda27
5. jún 2012

@jasmika
@magdusv
nie netreba, ja som si vzdy otrhala listky, u lipie striham vyhonky a tie oberiem z listkov, lebo inak by bola mala vyhonky az po zem.. 😀 😀 😀 😀

mimave
5. jún 2012

@jasmika eliska????🙂 tak to som jednoducho musela dat like, ja raz tiez budem mat elisku 😀 pevne tomu verim!!!! 😅

magdusv
5. jún 2012

@majda27 no tak dobre vedieť, to som ani nevedela, dnes som tomu velice zlomila asi dve vetvičky, vraj to bude rásť teraz viac "do bokov". škoda že som sem neprišla skôr 😒

teraz som sa pustila do presadenia bazalky lebo tá sa u nás využíva nadmerne do cestovín tak som zvedavá či sa mi to chytí.

majda27
5. jún 2012

@magdusv no ved uvidis.. ja som prvu steviu co som mala tiez strihala.. ale teraz uz len budem trhat listky.
Ja bylinky pestujem v zahrade. tam mam zatial: rebarboru, medovku, matu-obyčajnú, mandarinkovú, pomarančovu, šalvia, aníz, pažítka, koriander, estragon, yzop,trebulka, levandula,rozmarin, majoranka, saturejka.. este mi pribudne asvaganda, mám aj rakytník samičiu aj samčiu rastlinku, čiernu aróniu, ligurček. V byte zatiaľ mam jiogulan, steviu, lipou sladku, gingo(mame sa podarilo vypestovat zo semienka), aloe vera, vanilku pravu...
snad na tento rok bude stacit. Este by som chcela skusit, vypestovat rascu.
A skoro som zabudla, pokušam sa aj vypestovat kotvičník. vzišli mi cca 3 semienka, ale dve mi odišli, zostala len jedna rastlinka, tak pevne dúfam že začne pekne rásť.

zdraviezprirody
5. jún 2012

@majda27 wou, si dobrá 🙂 !!!

jasmika
5. jún 2012

😀 @mimave tak to verím že aj bude..je to krásne meno 😀

@majda27 jáj tak to vy máte krásne veľa tý zeliniek 😀 ja som si objednala semiačka..aj rakytníka..neviem či sa mi podarí vypestovať.... aj anoniu ostnitú,levandulu,kopu iných ....veľmi sa teším či mi niečo zijde..ja som totiž bylinkový začiatočník 😀

majda27
6. jún 2012

@jasmika tak ja som tiež len začiatočníčka, postupne to budem rozširovať, a v budúcnosti by som si chcela spraviť aj bylinkovú špirálu...
A ešte som zabudla na echinaceu, tá je zatiaľ na parapete na okne, a keď trošku podrastie pôjde tiež do záhradky.
rakytník neviem či sa dá vypestovať zo semienok, aby mal plody treba mať samčiu aj samčiu rastlinku, ale ževraj všetky jeho časti majú rovnaký účinok.

majda27
6. jún 2012

Skúsim odlomiť vetvičku z rakytníka, aj samčieho a samičieho a posadím ich do hliny či sa zakorenia.

magdusv
6. jún 2012

@majda27 tak ostala som s otvorenymi ustami co vsetko mas a s uskrnom na tvari ze si zaciatocnik 😀 ja mam asi stvrtinu z toho aj to len v pokusnom rezime 😀 uz viem kam si budem chodit pre rady 😉

majda27
6. jún 2012

@magdusv kludne, ak budem vediet poradim. Naozaj som začiatočník, minuly rok som mala len, bazalku, tymian, oregano, steviu, medovku, metu, rebarboru..
Este som zabudla, ze mam aj oregano= to mi prežilo aj tie tuhe mrazy, a bolo aj zorane, a na jar pekne vyrašilo. Dnes si ho pojdem pekne ostrihať, a začnem chystať zásoby na zimu. A mám aj tymián, ale ten je ešte malý, lebo minuloročný som zo záhrady presadila do kvetináča, a cez zimu mi vyschol. Tak som musela zasadiť nanovo.
Minulý rok bol pokusný, tento rok viac menej už som vedela, čo a ako..

jasmika
6. jún 2012

@majda27 dúfam že niesom priliš drzá,ale chcem sa opýtať či by si mi niekedy nemohla tiež odlomiť samčiu a samičku vetvičku 🙂 ak samozrejme sa ti dá...že by si mi poslala...ked nie tak nevadí...

A dievčatá krásne mi vychádza špenát v izbe som si zasadila do kelimkov 😀 😀 😀 😀 😀 ták sa teším

ozaj ešte jedna otázka ked mi medovka zijde na vate tak potom to mám normálne zakopať do hliny? a to isté stevia..ked vyjde na vate tak ju mám už zakopať alebo tiež len položiť na hlinu?

majda27
6. jún 2012

@jasmika nie je problem poslať, ale najprv skúsim či sa to bude dať takto zakoreniť.. bude to skúška, ja som rakytnik kupovala v starkli, tam mali par za cca 10E. Vtedy som nevedela, že sa dá pestovať zo semienok. Dnes nabehnem do záhradky a otrhnem s neho vetvičku, dám ich do vody, a uvidíme či si pustia korienky. Ak áno tak potom ti ich pošlem..
Kludne presad do hliny, ja som tak robila tiež, len bazalku som položila aj s vatou do kofla, a pekne sa uchytila všetka..Aj medovku som tak robila, ale tej mam dostatok v zahrade, to som zistila až ked mi začala rašit zo zeme(semienka uz nejaký čas som mala na vate), len ju musim začať strihať, nech sa trošku roztiahne.. 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

majda27
8. jún 2012

Tak a včera som trošku zostrihala orengano, estragon a medovku na sušenie, treba začať robiť aj zásoby na zimu. V sobotu sa bude robiť pizza tak na nu dám čerstvé oregáno.

mimave
26. jún 2012

dievcata mozno ste si tu uz o tom pisali, ja ale teraz nemam vobec cas tu prehladavat, utekam makat, ale potrebovala by som radu.. mame steviu doma druhy den a vobec sa jej u nas nepaci... ako casto ju mam polievat? popripade na akom mieste by som ju mala mat? cela je zvadnuta dufam ze sa mi spamata, lebo mne sa doma kvetom velmi dari, ja sa s nimi aj rozpravam obcas... 😅 tak by mi jej bolo luto... dakujem za rady 😉

majda27
27. jún 2012

@mimave ja steviu polievam každý deň, na nete som niekde čítala, ž epotrebuje vlhko. Mám ju na okne a darí sa jej pekne. Každý deň ju otáčam. A si ju aj presádzala, alebo ju máš v tom čo si ju kúpila?

mimave
27. jún 2012

@majda27 jej dakujem si zlata, ja som ju este nepresadzala, tak ako sme ju dostali este je v tom kochlicku povodnom. ja som ju vcera vecer prelozila na slniecko trosku viac- do okna a poliala som ju viac a teraz ked som sem prisla uz je krasna, zdvihla sa a vzchopila, tak mas pravdu, je to v tom. dakujem pekne za radu 🙂
a ty ju aj casto strihas? vraj sa ma vela strihat aby nevysla do kvetu...

majda27
28. jún 2012

@mimave áno treba ju strihať, ona potom pekne zmohutnie. A oveľa sladšie sú listy sušené ako čerstvé.

nikuskabee
8. aug 2012

@majda27 tiež som neni až tak zručný bylinkár,ale nejaká tá zbierka sa nájde u mňa.Každoročne som si kupovala levandulu a cez zimu vykapala.Až raz som sa riadne nahnevala,kúpila som semienka,decembri zasadila a v apríli som vysadila také prdinky krpaté,že som myslela,že mi to dažde zrovnajú zo zemou a teraz sa môžem pýšiť dva roky s vlastnými levandulami,takže žiadne kupované,ale vlastné a odvtedy radšej zo semienka,lebo si navyknú na tú klímu vášho prostredia.A už vôbec nekupujte hypermarketoch