Ako pestovať bylinky v byte?

trisestri
27. apr 2008

Pokušam sa už niekolko rokov vypestovat v črepnikoch žeruchu,pažitku,chilii papričky,priesady na zahradu a ono my to po čase zvedne,je to aj zalievane aj zemina je zmiešana z rašelinou,neviem kde je chyba?Može byt pričinou aj suchý vzduch?

majda27
9. aug 2012

@nikuskabee mne zo semienok tento rok levandula vobec nevzišla. Ale kupila som aj v tescu, a aj svokra kupila v kvetinárstve a je nádherná. A ešte som si bola povinne nastrihať levanduľu aj u mojej mamy.. Tak duúfam, že nevyhynie.

nikuskabee
9. aug 2012

držím palce,len veľa ľudí si myslí ako aj kamošky,že treba polievať pravidelne a tak,lebo to vyčítajú z netu a naposlednú chviľu som jej ju zachraňovala,ked som jej uvidela stáť vo vode napoly zhnitú 🙂

zdraviezprirody
30. okt 2012

@majda27 @nikuskabee máte skúsenosti s lípiou sladkou? Podobne sa s ňou sladí ako so steviou a teraz som sa dočítala, že je vraj ešte sladšia. 🙂

majda27
30. okt 2012

@zdraviezprirody ja mám s ňou skúsenosti. Mne osobne sa zdá, že je sladšia ako stévia. Mám aj stéviu a aj lípiu. Takže to viem porovnať.

zdraviezprirody
30. okt 2012

@majda27 medzitým som našla Tvoje skúsenosti 😎..... Nechávaš rastlinku rásť ako sa jej páči alebo "upravuješ tvar" ?

majda27
30. okt 2012

@zdraviezprirody ja ju len zostrihávam, keď si chcem nasušiť lístky na čaj. Sušené listy sa mi zdajú sladšie ako lípia. A navyše lípia mi pekne vydrží celú zimu, pričom stévia na zimu zhadzuje listy a veľa ludí ju potom vyhodí, ale ona sa má len zrezať a na jar by mala vyhnať nové lístky. Toľko moja skúsenosť so stéviou.

zdraviezprirody
30. okt 2012

@majda27 ďakujem pekne 🙂
Lebo ja som len obtrhávala lístky. Prevísajuce rastlinky som znova strčila do kvetináča. Pekne sa mi to zakorenilo a vyrazili nové. Tak ich skúsim zostrihať.

nikuskabee
30. okt 2012

@zdraviezprirody steviu som mala,bola krásna neprežila zimu,ale až taká sladká nebola

lenkove
25. nov 2012

dievcata, ako prezimovat levandulu v crepniku? Dala som ju pred prvymi mrazmi na schodisko, ale zacala schnut... dnu len pokracuje... co s nou? 😔

filip121
9. jan 2013

ked vidim rastlinu tak chcem vonat

lienkalenka40
9. jan 2013

Ahojte zienky,
tiez by som chcela zacat tento rok pestovat par byliniek - u mna pripada do uvahy len na parapetnej doske, od jari mozno balkon, kedze byvam v panelaku. chcela by som len par byliniek - medovka, mata na caj a potom bazalka, pazitka... Da sa nieco "pestovat" resp. zacat uz teraz s niecim? Ci caj z cerstnej maty teraz - to by som asi vela chcela, ze? 😀 Dakujem za vsetky rady 🙂

majda27
13. jan 2013

@lienkalenka40 Ahojky
Ja by som ešte počkala.Zabudla som si minulý rok poznačiť kedy som sadila. Bolo to skoro. Tento rok radšej počkám, a budem sadiť tak v priebehu konca februara a začiatkom marca. žerucha ta sa da aj teraz, je s nej vynikajúca tvarohová pomazánka. Ja sadím bylinky priamo do záhradky.

8ivka8
15. jan 2013

Ahojte, dnes som si kupila bazalku uz zasadenu v akomsi umelohmotnom ,,kvazi" crepniku. Myslite si ze je potrebne ju presadit? Dakujem 🙂

majda27
16. jan 2013

@8ivka8 ja bazalku vysadzam priamo do zahrady, tam je ovela krajšia ako v kvetinaci.

8ivka8
16. jan 2013

ale ja nemam zahradku :D

majda27
18. jan 2013

@8ivka8 ved to nevadí, len na bazalku je ešte skoro. Tá potrebuje veľa slnka. Ale čítam, že ti ju už máš kúpenú. Pár dni ju nechaj v povodnom crepníku a potom presad, je priamo dostať hlinu na bylinky.

ildici12
13. mar 2013

ahojte viete mi poradit co mam robit s bylinkami aby sa tak spevnili a zhustli? ked vyklicia a vyrastu sa take strasne jemne ze mi potom ovisnu az na zeminu.. zeruchu som skusila ked bola asi 5 cm vysoka ostrihnut ale moc jej to nepomohlo niektore vyhonky dokonca aj vyhinuli. ako mam potom dosiahnut aby boli silne a rozvetvene? dakujem 🙂

rastlinky_sk
13. apr 2013

@ildici12 Bylinky pestované v byte musia mať vhodný substrát, veľa svetla a správnu zálievku. Len vtedy budú silné. V bytových podmienkach však nikdy nedosiahnete vzrast rastlín ako v záhrade. Žeruchu viete vypestovať aj vo vate, pokiaľ ju budete udržiavať vlhkú. Postačí Vám malá kompótová miska alebo miska, ktorá je plytká. Semienka vysejte rovnomerne a umiestnite ju na svetlo na okne. Pokiaľ je pod oknom radiátor, zalievajte keď substrát preschne a často roste. Ak výsev zakryjete fóliou urýchlite klíčenie. Pozor, aby rastlinky neboli vytiahnuté. Vtedy sú stonky biele, slabé a ohýbajú sa.

Niektoré druhy byliniek treba vo fáze 2 klíčnych listov jednotiť a presadiť napríklad do kelímkov, či iných plastových nádob, aby vytvorili viac listov, zhustli a vytvorili bohaté korene.

govinda
6. máj 2013

@rastlinky_sk ja som zháňala niečo o pestovaní pažítky, bazalky, mäty a pod. v byte, resp. na balkóne, ale veľa som toho nenašla ☹ Neviem, či stačí zasadiť semienka pažítky a bazalky do črepníka a dať to na balkón,a lebo na to treba ísť nejako inak? Byt mám orientovaný na sever-východ, takže slniečka pomenej, hlavne v zime :(

govinda
7. máj 2013

@rastlinky_sk ďakujem

linda20111
8. aug 2013

@titkovamiriam ahoj, citala som ze sa venujes pestovaniu byliniek, teda si uz v tom profik 🙂 chcem ta poprosit o radu, ja dnes len zacinam, kupila som v kvetinaci mätu, chcela by som zacat tym ze ju aspon presadim do ineho kvetinaca :D je potrebny taky ktory ma dierky na spodku, alebo nemusi? Dakujem 🙂

titkovamiriam
8. aug 2013

@linda20111 jasneže je najlepši ten dierkovy,nebudu ti hnit korene,ale nepotesim ta takto mata vydrzi len jeden dva zbery,ono keby bola v zahrade tak je to celorocka,a musela bysi ju doslova vytrhavat aby nebola po celej zahrade,v kvetinaci je to ozaj len na chvilku,ale samozrejme posluži 😉

linda20111
8. aug 2013

@titkovamiriam takze tu co som kupila by som mohla vysadit aj do zahrady? netreba jej teda specialnu hlinu?

titkovamiriam
8. aug 2013

@linda20111 jasne do zahradky a ja nemam zem ani hnojenu a je nadherna 🙂

pacanec
25. aug 2013

Zdravim, pestujem vela roznych byliniek na balkone aj v byte. Dlho sa im dobre darilo, no zrazu mi akosi zacaly hynut. Ako prva odisla Mata (mal som tri druhy v troch roznych kvetinacoch). Vsetky bylinky doradu (Mata, Rozmarin, Tymian, Oregano, Salvia, Bazalka, Chilli) mi pomaly ale isto opadavaju. Objavuju sa nejake male drobne cierne bodky, potom zacnu hendnut listy a nakoniec celkom odpadnu. Cela rastlina vyhynie. Napada to ako tie bylinky co su na balkone ako aj tie co su za oknom v roznych izbach. Som zufaly, skusal som aj postreky, no nezaberaju. Nemam ponatia co to moze byt. Ani v knihah ani na internete som sa toho vela nedocital. Skusam kde sa da, kedze bylinky skoro denne pouzivam :(.

Viac na fotkach.

Dakujem za kazdu radu...

viera77
5. sep 2013

@titkovamiriam ahojky, chcela by som ta velmi, veeeelmi poprosit o radu, som uz zufala z pestovania bazalky, lebo vzdy sa mi s nou stane presne to, co aj opisuje @pacanec v prispevku vyssie, vratane fotiek.....zda sa mi, ze je to nejaky skodca? nikdo mi nevie poradit, nikde nic neviem vyciatat, bazalka sa krasne rozrastie a zrazu tie cierne skvrny, nazlnute opadajuce listocky, atd.......prave som povytrhavala z crepnika vsetky takto napadnute rastlinky ale mam pocit, ze to nepomoze a o par dni to bude na dalsich rastlinkach.....pomohol by nejaky postrek alebo radsej pozbierat a aspon takto zachranit aj tak malo narastenu bazalku? dakujem ti krasne za radu. Viera 🙂

pacanec
5. sep 2013

Ahoj @viera77 Ja som googlil a vela mailoval kadekomu a zevraj je to nejaky roztoc som sa zatial dozvedel. Ma rad teplo a sparno, takze toto leto bolo prenho uplne super. Ja som zohnal nejaky prirodny postrek, neviem ako sa vola ale mrknem na to a trochu to zafungovalo. No aj tak to asi najar nasadim vsetko nanovo.

titkovamiriam
6. sep 2013

@viera77 ja neporadím ☹ mne rastie priamo v zahradke a je bez škodcov

viera77
6. sep 2013

nevadi 🙂 , uz som dostala nejake rady ako na tie roztoce, tak idem vyskusat........a tu tvoju bazalenku bez skodcov ti fakt tiiiiiiško zavidim, nech ti taka ostane co najdlhsie 😉